Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sistem 5.1 & amplituner stereo

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Intentionez sa-mi cumpar un sistem 5.1 logitech z-5500 si as vrea sa il pot folosi si in paralel cu amplitunerul pe care il am deja , HK 3480. Placa de sunet este SoundBlaster 5.1 Live!
Amplitunerul poate functiona cu boxe de calculator mici (2.0) , dar poate si cu 5.1 ?

later-edit : puteti face si recomandari de 5.1 bun pana in 1000 ron .ma bate gandu sa renunt la 5500 , am citit pe alte forumuri ca sunt cam slabe pe inalte..iar eu cam asta vreau  :excl:

Edited by Valy1, 31 October 2007 - 16:17.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
În ce sens spui că poate funcționa cu boxe de calculator mici? Folosit ca radio? Că bănuiesc că nu ai dat cu semnal de 120W în ele...
Ca radio da, poți să-l folosești, nu aș recomanda însă a-l folosi ca amplificator pentru sateliții Logitechului (poți să încerci, pe riscul tău :D )
Ce nu înțeleg eu e de ce îți iei o pocnitoare 5.1 în loc să-ți iei două boxe pentru HK, da asta e alegerea ta...

#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
nu nu nuu ....nu m-am exprimat destul de clar cred.
boxe pt hk am ..infiniti primus 360.
pe placa de sunet pot conecta si receiverul si boxele de calculator http://www.pcgarage....genius/sp-e120/ (niste pocnitori stiu  :D ..cadou de cand am luat PC-ul ) ..intrebarea e daca o sa mearga toate difuzoarele la 5.1

90% din timp o sa le folosesc separat : HK pentru muzica.. 5.1 pt filme ...dar sunt curios daca o sa mearga si ambele odata..

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă am înțeles bine, tu conectezi la placa de sunet la o ieșire (probabil front) amplitunerul și la o altă ieșire boxele de calculator, iar întrebarea este dacă veiputea face aceeași chestie cuun sistem 5.1 în loc de cel 2.0 actual. Dacă e așa, răspunsul e nu, din cauză că pentru sistemul 5.1 vei folosi toate cele trei ieșiri (front, rear, bass/center). Eventual poți duce semnalul din front în amplituner, iar din amplituner (line out) să îl duci la sistem.

#5
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
cu 2 placi de sunet pot rezolva problema ? din cate stiu nu pot functiona in acelasi timp(placile de sunet) ..sau pot ?

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Pot funcționa în același timp, însă chestia asta e teoretică, în practică se întâlnesc tot felul de situații (plăci onboard care se dezactivează automat când ai o altă placă de sunet, de ex.). Poți face o încercare, împrumuți o placă de sunet de la un prieten, și vezi ce se întâmplă.

#7
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 Valy1, on Oct 31 2007, 14:45, said:

nu nu nuu ....nu m-am exprimat destul de clar cred.
boxe pt hk am ..infiniti primus 360.
pe placa de sunet pot conecta si receiverul si boxele de calculator http://www.pcgarage....genius/sp-e120/ (niste pocnitori stiu  :D ..cadou de cand am luat PC-ul ) ..intrebarea e daca o sa mearga toate difuzoarele la 5.1

90% din timp o sa le folosesc separat : HK pentru muzica.. 5.1 pt filme ...dar sunt curios daca o sa mearga si ambele odata..

Poti conecta Receiverul si sistemul 5.1 la placa de sunet, este foarte simplu.

La iesirea de front left si front right care este cea mai importanta (mufa verde daca nu ma insel) folosesti un transformator jack, adica o mufa jack tata (care vine bagata in placa de sunet) care iti face alte 2 mufe jack mama la capatul celalalt. Asa incat iti poti conecta si sistemul 5.1 care mananca toate cele 3 mufe dar si receiverul care are nevoie doar de cea principala.

Edited by SA-HE75, 01 November 2007 - 16:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate