Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

casa - caramida sau lemn???

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

Poll: casa - caramida sau lemn??? (153 member(s) have cast votes)

casa - caramida sau lemn???

  1. sistemul clasic (caramida+beton) (82 votes [46.59%])

    Percentage of vote: 46.59%

  2. sistemul american (structura lemn + OSB, Rigips etc) (94 votes [53.41%])

    Percentage of vote: 53.41%

Vote Guests cannot vote

#1
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
salut.
pe scurt: daca ar fi sa iti construiesti o casa de cca. 150mp, p+m,  cu RESURSE FINANCIARE LIMITATE, ce materiale ai alege si de ce; dintre sistemul clasic (caramida+betoane) sau sistemul american (structura din lemn si peretui de tip sandwich).
nu uitati sa va motivati alegerea...

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
sandwich.. daca nu e caramida nu inseamna ca nici nu e buna.

am vazut case de-astea facute de nu-ti vine sa crezi.. ies mult mai ieftin la finisaje.. nu se mai tencuiesc pe interior, doar se placheaza cu rigips si gata.

#3
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
da, dar intervine factorul timp: in timp, lemnul se poate deteriora, nu?
am inteles ca tratarea insectifuga si ignifuga costa destul de mult...
dar daca luam in calcul faptul ca, poate, peste ~ 60 de ani casa o sa fie cam demodata si copii mei vor dori altceva, va fi ok, nu?
P.S. Eu sunt pro sandwich :D

#4
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Mai este si varianta cu structura metalica, care e mult mai buna ca lemnul si mai ieftina decat varianta clasica.

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
de ce zici asta? am vazut pe la munte case si cabane facute acum x zeci de ani unde lemnul inca se tinea bine..


dar da, merita tratat insectifug.. de ignifugat mi se pare ca nu poti scapa, conform legilor in vigoare.. asta daca vrei curent electric/gaze.


probabil alea sandwich se finiseaza mai bine si cred mai ieftin decat alea clasice. tocmai am vazut la tara ce inseamna tencuiala si nu se compara cu ce iese cu rigips

#6
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Pai decat sa mai stai sa tratezi atat nu-i mai simplu sa imbini niste bare? O casa de genul asta e gata intr-o luna cu toate utilitatile instalate. Nu zic ca cea din lemn nu-i buna dar e mult mai simplu de realizat o casa cu structura metalica.

#7
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
structura de fier? hm... interesant. ai ceva referinte, ceva adtrese de net, ceva firme de unde sa cer niste info?

P.S. ce se intampla daca vine o furtuna sdi iti trazneste casa? :D

#8
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Casa tip Condem, casa pe structura metalica, produs cu care firma Condem a castigat licitatia pentru construirea a 120 de apartamente la Cernavoda, pentru angajatii de la Centrala Nucleara.

Cauta in pagini aurii si o gasesti.

#9
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
probabil se intampla acelasi lucru ca atunci cand iti trazneste masina, adica nimic

hint: scrie "case structura metalica" intr-un motor de cautare, ca sa nu fac publicitate degeaba

#10
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
hm... multam
oare la pret cum iesi? la exterior o imbraci tot cu osb si la int cu rigips?

#11
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Da in rest e identica ca mod de condtructie cu cea din lemn, pretul din cate imi aduc aminte e in jurul a 200-300$/mp

#12
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
a, deci atata ca grinzile si stalpii sunt de fier...
probabil le prinzi cu holzsuruburi elementele de lemn de schelet...

#13
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Nu stiu sigur ca am vazut la o expozitie de constructii acum un an sau doi o casa de-a lor expusa, imi aduc aminte ca e garantata cel putin 25 de ani si in pretul pe care l-am spus intra inclusiv amenajarea interioara, o primesti la cheie.

#14
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
eu vreau sa mi-o fac in regie proprie. uam 3 unki din maramures, care se pricep la kestii de astea, cA DEH,nu degeaba is vestiti mesterii maramureseni. as iesi mult maiieftin cu ei/.

#15
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Intereseazate poate poti sa cumperi doar profilele si s-o faci singur.

#16
marianaenescu

marianaenescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2004
Nu va jucati cu casutze tip Condem. Este una la expozitie de vreo 2 ani si arata rau. A inceput sa se lase pe la colturi. Mergeti sa o studiati de aprope. E adevarat ca te costa mai putin dar nu face; daca ar fi 20$/mp nu mi-ar pasa ca tine x ani, mi-as lua alta. Intrebarea este urmatoarea: cine vrea sa isi cumpere casa cu termen de garantie? Pt ca nu este garantie la lucrare ci la casa in sine. Nu tine mai mult. Mai ganditi-va la un lucru: o casa, pe langa faptul ca poti locui in ea, este si o investitie.

#17
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
@marianaenescu
ok, sa inteleg ca te referi strict l casele cu structura metalica?
pe mine ma intereseaza cele cu schelet din lemn (timber framed ). de calitatea lucrarii sunt sigur, deoarece  va fi facuta de oameni care ma cunosc, imi sunt rude si sunt meseriasi de calitate, deci de asta nu mi-e frica.
daca lucrarea e ok dpdv al calitatii realizarii, nu cred sa apara probleme (repet, nula cea cu schelet metalic) pe termen lung.

#18
marianaenescu

marianaenescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2004
Ma refer la cele de tip "Condem", cu termen de garantie.
Daca vrei sa faci numai structura din lemn e ok dar trebuie sa sti ce se intampla cu lemnul in timp, in diferite conditii de umiditate, temperatura si diferite solicitari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate