Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

SAMSUNG -Aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
un prieten are samsung si mi-a zis ca de cate ori se ia curentul trebuie sa vina tipii de la firma sa il resofteze/reprogrameze. este adevarat?

#2
Aviatoru

Aviatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.06.2005

View PostNicanor, on Oct 30 2007, 13:09, said:

un prieten are samsung si mi-a zis ca de cate ori se ia curentul trebuie sa vina tipii de la firma sa il resofteze/reprogrameze. este adevarat?

Fals la mine, si eu am un Samsung de 12kbtu si stau la bloc vechi si se ia curentu intr-o veselie (o data pe luna or so) si n-am avut nici o problema. si ce resofteaza la un ac???

#3
mihaivoy

mihaivoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.02.2006
Se pare ca nu are caderi de tensiune prietenul ci socuri de tensiune,si da se resofteaza ,ce model de samsung are prietenul?Daca imi spune modelul pot sa ii dau eu codul care sa il introduca.

#4
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
nu stiu dar cred ca are codul, ideea este ca trebuie sa il reprogrameze de fiecare data ceea ce nu este chiar un click. sper sa nu am socuri unde ma mut, oricum m-am hotarat pentru whirpool...

#5
OXXORO

OXXORO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.12.2006

View PostNicanor, on Oct 30 2007, 13:09, said:

un prieten are samsung si mi-a zis ca de cate ori se ia curentul trebuie sa vina tipii de la firma sa il resofteze/reprogrameze. este adevarat?
Salut, sunt unele modele de Samsung care au probleme cu EPROM-ul (Erasable Programmable Read-Only Memory).
In urma caderilor/fructuatiilor de tensiune acesta se reseteaza. (AQ12 VBAN are aceasta problema). Oricum, se reprogrameaza dar este destul de enervant sa faci asta ori de cate ori ai caderi de curent.

View PostNicanor, on Feb 4 2008, 22:06, said:

nu stiu dar cred ca are codul, ideea este ca trebuie sa il reprogrameze de fiecare data ceea ce nu este chiar un click. sper sa nu am socuri unde ma mut, oricum m-am hotarat pentru whirpool...
Toate sunt facute in China. Sarcastic, nu?  :D

#6
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
Eu am o problema cu un aer conditionat Samsung in sensul ca am cumparat o garsoniera iar compresorul (fieratania aceea mare cu ventilator) e pusa in balcon, care este inchis.. Imi imaginez ca vara da o caldura ingrozitoare in balcon+zgomot.

Vreau sa mut compresorul in afara balconului.. peste balustrada. Stie cineva daca se poate prelungi furtunul de legatura si cam cat costa metrul liniar?
Instalatia e pusa vara trecuta, deci inca in garantie.

In alta ordine de idei instalatia este de 12.000BTU, iar compresorul de dimensiuni mari.
Oare se poate schimba numai compresorul cu o instalatie mai mica (9.000BTU)? ceea ce i-ar scadea dimensiunile si implicit consumul de curent.

#7
Baboo`

Baboo`

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2007
@Nicanor : Este adevarat ca la PCB-urile generatie mai veche de la Samsung circuitul de salvare nu era bine pus la punct; prietenul tau probabil ca are unul dintre echipamentele din acel lot.. :D Problema cu "resoftarea" apare deoarece majoritatea placilor se potrivesc la modele diferite de echipamente iar setarile pentru echipamentul pe care este montata se afla pe un eprom, dupa cum a evidentiat si OXXORO, la echipamentele din acea generatie acesta se sterge la caderile de tensiune.. Acea resoftare nu face decat sa ii scrie date despre partea "hardware" a A/C-ului ..

@asyst72 : Pentru a repozitiona unitatea exterioara a unui A/C care a functionat trebuiesc efectuate mai multe operatii :P ... In mare o repozitionare te-ar costa in jurul a 300 ron, in cazul in care doar ti se prelungeste circuitul frigorific si nu se inlocuieste...
Iar cat despre inlocuirea unitatii exterioare cu una de capacitate mai mica nu as recomanda acest lucru pt ca echipamentul va functiona, dar nu va functiona in parametrii lui normali; adica nu va mai face rece :D

#8
sil7

sil7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.12.2007
Am cumparat un aer SAMSUNG AQ12 FORTE (12000btu ) fara instalare gratuita.Am inteles ca este un aparat bun chiar daca compresorul este coreean.Poate sa-mi spuna cineva care are acelasi model cum merge,daca este multumit de el ? Inca nu l-am montat pentru ca in certificatul de garantie pentru orasul Tulcea sint scrise 2 firme, dintre care una nu instaleaza aere iar cealalta nu are pompa de vid. La magazinul de unde l-am cumparat mi-a spus ca se ocupa o a treia firma care nu este pe certificatul de garantie. Ce pot sa fac in situatia asta ?

#9
cristi_fir

cristi_fir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.07.2007
Incearca Tehnopractica (ei instaleaza pentru METRO) 0240-527.066 sau 0744-557.645.

Bafta.

PS. si eu vreau sa-mi iau unu'.

#10
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Aparatul instalat ieri a functionat peste noapte pentru incalzire. In circa 3-4h da o eroare E4/65. Are cineva idee cum se traduce eroarea? Asta ca sa am si o alta parere fata de cei care l-au instalat.

#11
sil7

sil7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.12.2007
Am apelat la TEHNOPRACTICA pt instalare.Am dus toate hirtiile care mi le-au cerut si in aceiasi zi au si venit si l-au instalat.Cind au venit prima intrebare a fosta daca au pompa de vid.Au inceput sa dea din colt in colt, ca este in alta parte ,ca merge si asa, dar le-am spus clar ca fara pompa de vid sa nu faca instalarea, asa ca s-au dus si au adus-o. Instalarea au facut-o fara sa faca curatenie la urma si cu aspiratorul meu, initial incepuse sa dea gaura fara aspirator. Diblurile de prindere a unitatii externe au trecut pe partea cealalta a balconului, si acum trebuie sa cimentuiesc pe partea  interioara a balconului.Au facut proba pe racire si incalzire si momentan merge. Sa vedem la vara !

#12
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Aveti idee daca modelul asta  Samsung Moderato AQ09MSD are vreo problema? Se merita cumparat?

#13
jondoe_bbb

jondoe_bbb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2007
Am cumparat recent un Samsung AQ12FC , si am avut numai probleme cu el. A fost montat luni .... miercuri i-am chemat pe baieti ca nu mai recea.... surpriza nu mai avea freon . Ok. au refacut conductele din unitatea exerioara si au umplut instalatia. Ulterior observ ca in unitatea din casa se forma gheata pe serpentine cam 10-15 cm in partea unde intra conductele . Ii sun le explic problema si imi spun ca vin in 2 zile ca este prea mult freon pe instalatie. Ce presiune trebuie sa aibe pe instalatie ?
       In aceste 2 zile nu am mai folosit aparatul. Cand vin baietii .... surpriza .... presiunea din instalatie era tot ffff mica .  Acum mi-au cerut manualul sa-l "studieze" si mi-au spus ca trec maine.  
       De unde este problema? Aparatul cand l-au desigilat era sub presiune, eram de fata si a facut fsssttt unitatea interioara si unitatea exterioara a a vut freon in ea . a mers ok la inceput, deci teoretic aparatul ar trebui sa fie OK.
     Ori este fisurata una din conducte ori scapa pe la unitatea interioara si nu se observa.

Cam "lunga " problema mea..... Vreun sfat ceva?

#14
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Putin probabil sa fie fisurat traseul frigorific in UE sau UI, pentru ca sint verificate de la fabrica. Exista totusi posibilitatea sa fie instalat gresit, spre exemplu legaturi neetanse, tevi fisurate, etc, ceea ce e mult mai probabil.
Cere-le ca data viitoare sa vina cu un detector de gaz si sa verifice traseul frigorific, altfel il vor umple de multe ori si tot de atitea ori va ramine fara agent frigorific.

#15
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Pretul minim pe care l-am gasit este 1,399.90 LEI

Aveti ceva info despre el?

Caut un A/C/ bun si ieftin ca toata lumea, dar sa arate bine si sa fie Clasa A
Asta mi se pare ca indeplineste cerintele, dar n-am auzit nimic despre el.

#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
am luat eu 1800lei cu montaj inclus la oferta neomax; am scris despre el aici si vreo 2 posturi mai sus, daca te intereseaza sa citesti; am scris cine-l importa si pe ei la site o sa gasesti numele exact al modelului care e gresit pe siturile comerciale si de aia nu gasesti vreun pdf cu documentatia; tot importatorul are un help busit spre download; cu numele exact am gasit helpul modelului pe undeva; are vreo 13MB si nu-l pot pune aici, dar cine e interesat poate da search cu numele exact  (AQ09MSB) al modelului de la genco.

parerea mea e ca e bun, sa vedem cum trece vara.


uite si un test facut la aerul ce iese din grila de ventilatie, facut azi pe la 19 seara, pe treapta slow care da cea mai mica temperatura 6.6C(ora din imagine nu e exacta ca tocmai resetasem ceasul)
daca mai citesti pe-aici o sa gasesti si temperaturile obtinute de altii; oricum nu cred ca e sugestiva si depinde de cat mult bagi termometrul spre vaporizator cat si de treapta ventilatorului; multi insa se plang de temperaturi peste 9 grade la grila.

Attached Files


Edited by christig, 19 May 2008 - 22:42.


#17
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
@cristig dar de ce ti-ai montat UE sub gheam? Eu ma gindesc sa o pun undeva in lateral, asta eventual in cazul in care gasesc o frima de alpinisti :) Daca as pune UE la nivelul UI din casa traseul de conducte ar fi fff scurt plus ca nu s-ar vedea prin casa conductele astea inestetice. O idee misto ar fi sa intre conductele direct in spatele UI si nu s-ar mai vedea deloc.


M-am uitat prin pozele tale si sincer iti zic ca e cam grotesc montat prin casa.

Edited by juannn, 20 May 2008 - 21:17.


#18
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
@cristig Mersi mult de info

Eu o sa am o mare problema cu montarea AC pentru ca nu am unde sa montez UE la sufragerie. Pe tot peretele exterior am balcon imbracat full in PVC, nici un perete din alt material.
Ma gandesc sa o montez deasupra celei de la dormitor, practic vor fi 2 UE una deasupra celeilalte si sa trec cu traseul prin placa alba (nu stiu cum ii zice, se mai pune in loc de geam la termopane).

Dar montajul de genul asta cred ca va trebui facut de alpinisti, pt ca peretele comun e la ceva distanta de fereastra.

Cred defapt ca orice montaj in afara celui "sub fereastra" trebuie facut cu alpinisti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate