Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ALBITZIA JULIBBRISIN

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Salut
De curand am luat de undeva niste pastai cu seminte ale arborelui de matase.
Intentionez sa le pun in pamant sa germineze iar in primavara anului viitor sa pun vreo doi copacei in curte (sunt superbi).
Restul copaceilor intentionez sa le "valorific" cu ajutorul SP/Cereri, oferte, schimburi de plante FĂRĂ VÂNZĂRI sau celor care imi dau sfaturi despre /germinare/crestere/ingrijire.

Attached Files


Edited by liviu_np, 24 October 2007 - 15:58.


#2
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Mimosa pudica
Planta vivace, efemera, cu port de tufa tapisanta, cultivata ca planta anuala.
Origini: America tropicala, Brazilia.
Frunze: 5-10 cm lungime, penat-compuse, purtatoare de petioluri lungi, verde curat. Foliolele se lipesc, repliindu-se de-a lungul axului foliar cand sunt atinse.
Flori: in iulie- august, planta face niste flori mici, roz, capituliforme, moi.
Lumina: tot anul are nevoie de soare direct.
Pamant: un amestec in parti egale de turba aurie, mranita, baligar descompus, nisip de rau.
Ingrasamant: in mai-iunie puneti-i o data la 15 zile un ingrasamant lichid pentru plante cu flori.
Umiditatea aerului: minimum 60%, pulverizati floarea tot anul, dimineata si seara.
Udare: la 3 zile bagati ghiveciul in apa, astfel incat pamantul sa fie mereu umed, racorit.
Transplantare: lucrare inutila, pentru ca mimosa nu supravietuieste iarna in casa.
Cerinte specifice: retractia foliara nu se produce decat la peste 20 grade Celsius. Atingerile frecvente epuizeaza planta.
Dimensiuni: 20- 50 cm inaltime si angervura.
Inmultire: primavara, prin seminte puse intr-un amestec de turba si nisip, in minisera calda (25 grade Celsius). Nu apreciaza repicarea (transplantarea rasadurilor in ghiveci sau terina), asa ca puneti cate trei seminte intr-o gropita.
Longevitate: aproximativ 1 an.
Daunatori si boli: daca umiditatea este scazuta se ingalbenesc frunzele. Putrezeste daca este prea mult udata sau daca este prea frig.
Specii si varietati: se cunosc 400 specii, dar in casa se cultiva doar Mimosa Pudica.
Sfat  Truffaut: ii place mult caldura, astfel incat este bine sa fie cultivata intr-un terariu ori impreuna cu orhidee sau cu plante carnivore, in vitrine speciale, incalzite.

Mult succes!

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 liviu_np, on Oct 24 2007, 16:56, said:

Salut
De curand am luat de undeva niste pastai cu seminte ale arborelui de matase.
Intentionez sa le pun in pamant sa germineze iar in primavara anului viitor sa pun vreo doi copacei in curte (sunt superbi).
Restul copaceilor intentionez sa le "valorific" cu ajutorul SP/Cereri, oferte, schimburi de plante FĂRĂ VÂNZĂRI sau celor care imi dau sfaturi despre /germinare/crestere/ingrijire.


mai lasa pastaile in copac 2-3 saptamani, pana se inegresc, altfel semintele nu prea germineaza.
la primavara le pui intr-un borcan in care pui 5-10 picaturi de apa, ii pui capac si il tii in casa la lumina.
dupa 5-10 zile incep sa incolteasca.
cand ase vede radicela, adica ii da coltul, iei samanta respectiva si o pui intrun paharel cu mranita sau pamant de flori.
tine cont ca radicela e viitoarea radacina a plantei.
cand planta are 10-12 cm o plantezi in pamant.
dupa ce ajungi in stadiul asta mai da un semn de viata si-ti zic ce trebuie facut mai departe.
ai grija ca e un arbore sensibil la ger.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Sfaturi bune, sfaturi bune.... dar... ceea ce am, nu este:
Mimosa pudica
Planta vivace, efemera, cu port de tufa tapisanta, cultivata ca planta anuala.
Origini: America tropicala, Brazilia.
Frunze: 5-10 cm lungime, penat-compuse, purtatoare de petioluri lungi, verde curat. Foliolele se lipesc, repliindu-se de-a lungul axului foliar cand sunt atinse.

asa cum a spus anna's studio.
Trestie-de-balta mi-a dat primul sfat folositor referitor la seminte... Il mai astept cu oarecare completari.
Copacul din care am luat pastaile are aprox. 10 ani; sa fi fost plantat afara cand avea poate 2-3 ani si gerul nu l-ar mai fi afectat?

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 liviu_np, on Oct 25 2007, 08:40, said:

Trestie-de-balta mi-a dat primul sfat folositor referitor la seminte... Il mai astept cu oarecare completari.
Copacul din care am luat pastaile are aprox. 10 ani; sa fi fost plantat afara cand avea poate 2-3 ani si gerul nu l-ar mai fi afectat?


tu scoate puii de albitie si-ti zic ce trebuie sa faci.
sunt mai multe variante de ai trece peste prima iarna, atunci cand sunt cel mai sensibili si pier in proportie de 75-80%.
nu conteaza prea mult varsta copacului, ci varsta pastaii.
nu cred ca te intereseaza fiziologia plantei, ci cum sa produci plante sanatoase.

#6
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Nu sunt de specialitate, am crezut ca te ajuta ce am gasit eu...
Nu am dat copy paste, am transcris din carte.
"arborele de matase" cum l-ai numit tu se numeste din ce am gasit eu mimosa pudica.
MIMOSA (ARBORE DE MATASE)MIMOSA (ARBORE DE MATASE) - Denumiri alternative: Albizia, Arborele de matase Familie: Fabaceae Origine: Asia, din Iran pana in Japonia Expunere: p ...
arborisiarbusti.gradinamea.ro/Mimosa__arbore_de_matase__3209_542_1.html - 36k - Cached - Similar pages

ARBORI SI ARBUSTIDenumiri alternative: Albizia, Arborele de matase Familie: Fabaceae Origine: Asia, din Iran pana in Japonia Expunere: plin soare Udare: moderata Mai mult. ...
arborisiarbusti.gradinamea.ro/index.php?category_id=542&pag=2 - 31k - Cached - Similar pages
[ More results from arborisiarbusti.gradinamea.ro ]

OKazii.ro: vand albitzia (arborele de matase)As vrea sa stiu cum pot intra in posesia unui asemenea arbore minunat pt. casa mea de langa Giurgiu,. Nu am masina asa ca imi va trebui putin timp sa ...
www.okazii.ro/catalog/2033649/plante-animale/plante/vand-albitzia-arborele-matase.html - 39k - Cached - Similar pages

OKazii.ro: albitzia (arborele de matase)licitatii,ocazie, vanzare, cumparare, ocazii, okazii,okazie.
www.okazii.ro/catalog/4065238/plante-animale/plante/albitzia-arborele-matase.html - 27k - Cached - Similar pages
[ More results from www.okazii.ro ]

ARBORELE DE MATASE(ALBIZZIA )Parteneri magazin virtual Publicitate:. Magazin » Plante, seminte, puieti » Arbusti foiosi » arborele de matase(albizzia ). arborele de matase(albizzia ) ...
www.gradinamea.ro/1_p_2_arborele_de_matase_albizzia___95_4404.html - 26k - Cached - Similar pages

121.ro :: Flori & Gradina :: Arborele de mataseArborele de matase ... Ma duc cu gandul in spate, la primele plante pe care le-am avut in viata, atunci cand am inceput sa intreb despre verziturile din jur ...
www.121.ro/articole/art4715-arborele-de-matase.html - 54k - Cached - Similar pages

albitzia (arborele de matase),arbore ornamental cu floriVand abitzia (arborele de matase) ,arbore ornamental prin flori si frunze,cu inaltimea intre 1.5m si 2.5 m Orice cantitate . pretul este 50 ron. tel.
www.anunturi.ro/anunt-Animale_-Plante-albitzia--arborele-de-matase,arbore-ornamental-cu-flori-75411.html - 41k - Cached - Similar pages

Alidora: arbori si arbusti foiosi,arbori si arbusti rasinosi ...ALBIZZIA JULIBRISSIN (Arbore de matase) · AILANTHUS ALTISSIMA (Cenusar, Fals otetar) · CATALPA BIGNONIOIDES (Catalpa) · CELTIS AUSTRALIS (Sâmbovina) ...
www.alidora.ro/produse.html - 31k - Cached - Similar pages


Cei 7 ani de acasa m-au invatat sa multumesc celui care incearca sa ma ajute...

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 anna's studio, on Oct 30 2007, 20:56, said:

Nu sunt de specialitate, am crezut ca te ajuta ce am gasit eu...
...
Cei 7 ani de acasa m-au invatat sa multumesc celui care incearca sa ma ajute...

Nu te intrista Anna... nu cred ca liviu a intentionat sa te supere... poate ca s-a grabit sa puna semintele la prins si a uitat sa-ti multumeasca... Hai fii vesela, tu doar ai incercat sa-l ajuti.
:) :) :)  Seminte de albizia poate reusesc sa-ti trimit eu la primavara... dar trebuie  sa merg mai intai sa adun pastai de la un copacel dintr-o curte  a unor cunoscuti :)

#8
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Aaaa, departe de mine agitatia sa-i scriu ce am gasit despre.. in speranta sa capat niste seminte...
Doar aveam un semn pus in carte la acest subiect pentru ca si eu am cautat in vara mimoza, dar am renuntat. Atat.

Sunt foarte vesela. Ma delectez cu gloxiniile  :kisstogether:

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 anna's studio, on Oct 30 2007, 22:04, said:

Aaaa, departe de mine agitatia sa-i scriu ce am gasit despre.. in speranta sa capat niste seminte...
Doar aveam un semn pus in carte la acest subiect pentru ca si eu am cautat in vara mimoza, dar am renuntat. Atat.

Sunt foarte vesela. Ma delectez cu gloxiniile  :kisstogether:

Atunci o noapte linistita, cu vise pline de flori (mimose si gloxinii inflorite) :kisstogether:

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Nu sunt de specialitate, am crezut ca te ajuta ce am gasit eu...
...
Cei 7 ani de acasa m-au invatat sa multumesc celui care incearca sa ma ajute...


 liviu_np, on Oct 25 2007, 07:40, said:

Sfaturi bune, sfaturi bune.... dar... ceea ce am, nu este:
[i]Mimosa pudica
Planta vivace, efemera, cu port de tufa tapisanta, cultivata ca planta anuala.


Anna, imi cer mii de scuze, dar nu am crezut ca te poti supara. Replica data am considerat-o ca fiind o continuare a unui dialog. Oricum, sa stii - chiar daca este tardiv - ca am fost extrem de incantat atunci citeam postul tau si apreciam efortul depus pentru cautarea de informatii, chiar daca ar fi fost "copy paste" asa cum ai spus mai tarziu.
Iti multumesc si te mai astept cu sfaturi pe viitor.

#11
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Am reactionat si eu un pic precum mimoza, sa te obisnuiesti cu sensibilitatea plantei tale  :rolleyes:
Scuze acceptate.

Ca sa ma lamuresc si eu pana la urma, vorbim de mimoza sau nu?

O seara faina tuturor,

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 anna's studio, on Nov 5 2007, 19:31, said:

Am reactionat si eu un pic precum mimoza, sa te obisnuiesti cu sensibilitatea plantei tale

Ca sa ma lamuresc si eu pana la urma, vorbim de mimoza sau nu?


M-ai facut să am palpitații la inimă ;) ........ glumesc.

Ca să ne lămurim cum trebuie, uită te la adresa asta:
http://en.wikipedia....zia_julibrissin
sau asta: http://www.cas.vande.../frame/alju.htm
:kisstogether:

Edited by liviu_np, 06 November 2007 - 09:10.


#13
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 liviu_np, on Nov 6 2007, 10:06, said:

M-ai facut să am palpitații la inimă ;) ........ glumesc.

Ca să ne lămurim cum trebuie, uită te la adresa asta:
http://en.wikipedia....zia_julibrissin
sau asta: http://www.cas.vande.../frame/alju.htm
:kisstogether:


Absolut off-topic  ;) , daca fetita asociata nick-ului tau este fetita ta felicitari, este superba, sa-ti traiasca!

Am vizitat site-urile puse de tine, m-am lamurit bustean  :D , cred totusi ca e aceeasi planta careia i se pleostesc frunzele la atingere (de unde vine si expresia "se ofileste ca o mimoza") doar ca probabil ca are 200 de denumiri.
Eu am vrut sa iau pentru curte, dar cineva mi-a explicat "procesul tehnologic" si am renuntat, mai ales ca in primavara eram intr-o faza deplorabila a eternului santier...
Sunt curioasa cum vor evolua lucrurile, sa ne tii la curent.

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 anna's studio, on Nov 6 2007, 19:31, said:

Absolut off-topic  ;) , daca fetita asociata nick-ului tau este fetita ta felicitari, este superba, sa-ti traiasca!


Eu am vrut sa iau pentru curte, dar cineva mi-a explicat "procesul tehnologic" si am renuntat, mai ales ca in primavara eram intr-o faza deplorabila a eternului santier...
Sunt curioasa cum vor evolua lucrurile, sa ne tii la curent.


Off topic. Da, este fetița mea și are 1 an și trei luni. Mulțumesc.

On
Da, și eu am avut un șantier în curte timp de 3 ani, dar am răzbit, și asta este prima toamnă în care se vede ceva.
Am pus semințele, așa cum m-a învățat trestie-de-baltă și aștept să încolțească.
Secret: De unde am luat semințele, erau și niște puișori mici-mici de vreo 7-8 cm pe sub pom; am luat câțiva cu tot cu pământ, i-am pus în ghiveci în casă, dar din păcate, doar doi dau semne de supraviețuire (frunzulițele au căzut, dar au niște mugurași noi; o să atașez o imagine peste câteva zile).
Dacă merg bine, sper ca toamna viitoare, să-i plantez afara.

#15
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007
Eu am recoltat pastaile in decembrie, le-am pus intr-un amestec de nisip si pamint,in pahare de plastic(paharele in prealabil le gauresti fundul, si se aseaza intr-o tava, in care se pune apa atunci cind este nevoie) au germinat repede la temperatura camerei. Mult succes. Albitzia e superba vara.

#16
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 bluesky1ro, on Nov 9 2007, 13:33, said:

Eu am recoltat pastaile in decembrie, le-am pus intr-un amestec de nisip si pamint,in pahare de plastic(paharele in prealabil le gauresti fundul, si se aseaza intr-o tava, in care se pune apa atunci cind este nevoie) au germinat repede la temperatura camerei. Mult succes. Albitzia e superba vara.

Stiu. Este superb. Am aranjat curtea cat de cat si vreau sa pun un arbore ornamental care sa nu creasca foarte mare, in fata casei

Edited by liviu_np, 09 November 2007 - 15:51.


#17
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 liviu_np, on Nov 9 2007, 08:33, said:

Am pus semințele, așa cum m-a învățat trestie-de-baltă și aștept să încolțească.

Dacă merg bine, sper ca toamna viitoare, să-i plantez afara.


aoleu, bre, daca-ti incoltesc si le plantezi in ghivece, trebuie sa le pastrezi in casa pana la primavara.
prin aprilie plantezi puii de albizzie in gradina.
sa nu-i dai afara, ca-ia dracu de la ger.

eu iti spusei cum sa-i inmultesti, dar inmultirea se face primavara.

#18
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Asa cum am promis, iata niste imagini cu un "pomisor" luat de sub pomul "mama" pe care l-am transplantat in ghiveci.

Semintele puse la germinat...

Si pepiniera de 50 de viitori pomisori

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate