Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident. Cine este cel mai vinovat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Eu nu i-am gasit scuza din cauza lipsei vizibilitatii. Am spus doar ca procedand ca un sofer normal, din cauza lipsai locurilor de parcare si a traficului nebun esti nevoit sa mai incalci legea ca sa poti circula/parca. Repet ca e clar culpa comuna, insa folosind bunul simt cand iesi cu spatele intr-o coloana care iti face loc, ai tendinta de a te asigura mai atent in stanga mai ales ca acolo e vizibilitatea, cu gandul ca nu vine nimic din spate care sa depaseasca o coloana aflata la semafor.
@timtim67 Sincer nu cred ca este cineva pe aici care iese cu spatele din ganguri doar pilotat de o alta persoana.

#38
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View Postfilipxxx, on Oct 23 2007, 13:31, said:

@timtim67 Sincer nu cred ca este cineva pe aici care iese cu spatele din ganguri doar pilotat de o alta persoana.

Ba iti zic eu sigur ca exista. Eu cel putin apelez la cineva chiar si atunci cand ies cu fata si locul este foarte foarte stramt

#39
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006
@filipxxx
da,e relativ complicat sa circuli corect :)Amuzant dar adevarat.Sau trist dar adevarat.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Post_Smiley_, on Oct 23 2007, 13:18, said:

Mi se pare ca la vina comuna RCA-ul plateste jumatate din reparatia fiecarei masini.

Moral, cine e mai vinovat? Taximetristul pentru ca a depasit coloana, sau soferul din Tico, pentur ca nu s-a asigurat si in plus n-a folosit o viteza corespunzatoare? Daca mergea incet, avea timp sa opreasca sau il lovea mult mai incet pe taximetrist.

Moral eu il vad mai vinovat pe taximetrist (in general cam ei sunt vinovatii morali in tot felul de faze de-astea :lol:). Singura vina morala pe care i-o vad soferului de Tico, este ca nu s-a asigurat in stanga. Dar....nu se astepta omul sa vina orbetele de taximetrist pe contrasens. Probabil ca faza nu s-a intamplat in Bucuresti, pentru ca aici oamenii sunt obisnuiti cu avioanele de pe constrasens si se uita mai atent :)

#41
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostMAK, on Oct 23 2007, 13:06, said:

...

O vina morala are si ala din spatele meu de i-a facut loc.
In cazuri ca asta eu intii ma asigur ca repectivul nu pateste nimic daca ii dau voie sa iasa prin fata mea.
El trebuia sa se uite in oglinda sa vada daca vine cineva si sa-i faca semn sa treaca, daca este liber.

Corect, asa fac si eu cand las pe altul sa faca stanga pe / de pe drum cu prioritate, ma asigur ca nu il bubuie nimeni daca il las eu, asa ca il "dirijez" putin din masina cu "stop" si "go".



Putin mai sus se vorbeste de mers inapoi. MAK nu spune ca tico a vrut sa iasa cu spatele. Sau nu am vazut eu unde a scris.

#42
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Nu va mai dati cu presupusul, ca e caz simplu: Tico out. Taxi nu pateste nimic. Conform legii nu si moral, dar asta e. Ex concret: perpendicular pe sosea cu sens unic dau sa traversez si ma uit (asigur) doar spre partea legala a sensului unic. Ma loveste unul ce circula pe interzis (sens unic era drum cu prioritate). Eu raman ca vinovat pt ca nu m-am asigurat.
AM mai dat acest exemplu. NU e patit de mine ci de un prieten. QED

#43
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Pe unde ies eu de obicei din fata blocului e o situatie asemanatoare. E un drum cu 2 benzi pe sens dar din care una e tot timpul ocupata de masini care sunt parcate si care de cele mai multe ori ofera vizibilitate in stanga zero sau la mai putin de 5 m. Asadar tot timpul trebuie sa ies riscant de mult cu botul masinii in drum ca sa ma pot asigura. Daca vine un "taximetrist" sau oricine altcineva vine mai tare ma vad in postura Ticoului. Doar ca masinile mele sunt parcate ci nu la semafor

#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
@cosminnuss Daca erai mai atent observai ca am spus "nu cred ca este cineva pe aici care iese cu spatele din ganguri doar pilotat de o alta persoana". Sa inteleg ca tu stai mai mult prin parcari pana vine cineva ca sa te piloteze, ca altfel nu-mi imaginez ca poti sa circuli, cel putin in Bucuresti. :peacefingers:

Edited by filipxxx, 23 October 2007 - 13:34.


#45
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Am fost si eu zilele trecute intr-o situatie oarecum asemanatoare (fara sa fac accident, din fericire)...

Am incercat sa desenez situatia, eu eram in masina albastra. Veneam de pe un drum cu STOP si vroiam sa intru pe un drum cu 2 benzi, m-am asigurat in stanga (fara sa opresc, doar am incetinit), nu venea nimic asa ca am intrat pe drumul cu prioritate pe banda 2 - urma sa fac stanga dupa ~100m. Cel cu masina verde a ocolit "limitatoarele de viteza" pe contrasens, peste linia dublu-continua. M-am trezit cu el in fata, noroc ca stiam ca nu e nimic pe banda 1 si am tras tare dreapta si l-am evitat in ultimul moment.

Eram vinovat, avand in vedere ca el era pe drumul cu prioritate?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   10.3K   21 downloads


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu erai. Dar...AITILOP putea sa fie de alta parere....

Edited by richelieu, 23 October 2007 - 13:45.


#47
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View PostCasual, on Oct 23 2007, 14:36, said:

Am fost si eu zilele trecute intr-o situatie oarecum asemanatoare (fara sa fac accident, din fericire)...

Am incercat sa desenez situatia, eu eram in masina albastra. Veneam de pe un drum cu STOP si vroiam sa intru pe un drum cu 2 benzi, m-am asigurat in stanga (fara sa opresc, doar am incetinit), nu venea nimic asa ca am intrat pe drumul cu prioritate pe banda 2 - urma sa fac stanga dupa ~100m. Cel cu masina verde a ocolit "limitatoarele de viteza" pe contrasens, peste linia dublu-continua. M-am trezit cu el in fata, noroc ca stiam ca nu e nimic pe banda 1 si am tras tare dreapta si l-am evitat in ultimul moment.

Eram vinovat, avand in vedere ca el era pe drumul cu prioritate?
Cum adica el sa fie pe drumul cu prioritate? Din cate vad eu acolo era si linie continua DUBLA. Singurul vinovat, in caz de accident, ar fi fost el.

#48
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.12.2006

View PostCasual, on Oct 23 2007, 14:36, said:

Am fost si eu zilele trecute intr-o situatie oarecum asemanatoare (fara sa fac accident, din fericire)...

Am incercat sa desenez situatia, eu eram in masina albastra. Veneam de pe un drum cu STOP si vroiam sa intru pe un drum cu 2 benzi, m-am asigurat in stanga (fara sa opresc, doar am incetinit), nu venea nimic asa ca am intrat pe drumul cu prioritate pe banda 2 - urma sa fac stanga dupa ~100m. Cel cu masina verde a ocolit "limitatoarele de viteza" pe contrasens, peste linia dublu-continua. M-am trezit cu el in fata, noroc ca stiam ca nu e nimic pe banda 1 si am tras tare dreapta si l-am evitat in ultimul moment.

Eram vinovat, avand in vedere ca el era pe drumul cu prioritate?

Nu erai vinovat.Este interzisa incalcarea marcajului format dintr-o linie continua simpla sau dubla asa ca el era vinovat.Regulile sunt stabilite prin lege,politia doar le aplica.Daca ti se pare ca agentul constatator nu a aplicat legea corect ai cai de atac impotriva procesului verbal.

#49
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Asa ma gandeam si eu ... (da, era linie dublu continua)

Intrebarea mea era legata in special de ce spunea morogan mai sus, ca ar conta in primul rand drumul cu prioritate (pe care circula masina verde) eu intrand de pe un drum cu STOP.

View Posttimtim67, on Oct 23 2007, 15:00, said:

Nu erai vinovat.Este interzisa incalcarea marcajului format dintr-o linie continua simpla sau dubla asa ca el era vinovat.Regulile sunt stabilite prin lege,politia doar le aplica.Daca ti se pare ca agentul constatator nu a aplicat legea corect ai cai de atac impotriva procesului verbal.

Din fericire, cum spuneam si mai sus, am evitat accidentul. Dar am ramas cu niste nelamuriri ...   :D   :o

LE. Sorry de post dublu

Edited by MAK, 23 October 2007 - 14:26.


#50
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View PostMAK, on Oct 23 2007, 11:19, said:

Nu am cum sa aflu, dar parca vad ca Taxiul iasa nevinovat din accident.

In functie de cit de departe in urma e strada aia la stinga taximetristul poa sa zica ca iesise de acolo spre stinga si gasise loc sa intre in coloana tocmai aici, vazind ca ala care statea sa lase Tico nu se misca a crezut ca vrea sa-l lase pe el sa intre in coloana.

De bun simt in situatii dintr-astea e sa schimbi de comun acord locul accidentului, sa-l dai drept buseala in parcare, la manevre, neatentie, da "taximetristul" tre sa vada de la "tico" niste bani pentru reparatie mai intii. Am pus intre ghilimele pentru ca ma refer la rolurile jucate, in situatii asemanatoare ipotetice. In situatia asta reala e greu sa zici ca e simpla ciocaneala in parcare, pentru ca Cielo e avariat nasol.

#51
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
iar eu  :lol: :lol:  


Mda..culpa comuna..de ce ?

Legal autoturismele care ies dintr-o curte pot face atat stanga cat si dreapta (normal, dupa ce s-au asigurat)

Din ce vad eu in desenul facut de MAK era un drum cu doar o banda pe sens + semaforul. In cazul asta taximetristul nu avea nici un drept sa depaseasca coloana din motivele precizate si de voi. El este singurul vinovat, pentru ca persoana care a iesit din curte nu avea nici un motiv sa se asigure si din stanga, drumul fiind cu 1 banda pe sens, si masinile (in mod normal) trebuiau sa-i vina din partea dreapta !

Parerea mea este ca singurul vinovat este taximetristul! Tare curios sunt la ce concluzie au ajuns politistii.

#52
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

View Postfilipxxx, on Oct 23 2007, 14:34, said:

Sa inteleg ca tu stai mai mult prin parcari pana vine cineva ca sa te piloteze, ca altfel nu-mi imaginez ca poti sa circuli, cel putin in Bucuresti. :peacefingers:

Imagineaza-ti pentru ca nu ne cunoastem.

#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCasual, on Oct 23 2007, 14:36, said:

Am fost si eu zilele trecute intr-o situatie oarecum asemanatoare (fara sa fac accident, din fericire)...

Am incercat sa desenez situatia, eu eram in masina albastra. Veneam de pe un drum cu STOP si vroiam sa intru pe un drum cu 2 benzi, m-am asigurat in stanga (fara sa opresc, doar am incetinit), nu venea nimic asa ca am intrat pe drumul cu prioritate pe banda 2 - urma sa fac stanga dupa ~100m. Cel cu masina verde a ocolit "limitatoarele de viteza" pe contrasens, peste linia dublu-continua. M-am trezit cu el in fata, noroc ca stiam ca nu e nimic pe banda 1 si am tras tare dreapta si l-am evitat in ultimul moment.

Eram vinovat, avand in vedere ca el era pe drumul cu prioritate?


in cazul prezentat de tine, fiecare sofer e sanctionat in functie de ce a facut. Tu erai pedepsit pentru ca nu ai cedat trecerea vehiculelor care circulau pe drumul cu prioritate (nu tin minte sa scrie undeva ca trebuie sa cedezi trecerea doar celor care circula pe sensul pe care vrei tu sa te inscrii) iar el era pedepsit pentru ca a incalcat linia dubla continua.

@sor|nn: acelasi raspuns si pentru tine. regulamentul nu prevede cazuri in care trebuie sa acorzi prioritate numai unor masini, spune ca trebuie sa cedezi trecerea tuturor.

contra-exemplul cel mai clar la argumentele voastre e asta: exista posibilitatea ca in stanga, la 100m, sa fi fost un politist, care sa-i fi facut semn taximetristului sa depaseasca coloana, pentru a fluidiza circulatia. Deci, exista un motiv legal (ipotetic) pentru care taxiul sa circule pe unde a circulat. Cel cu Tico nu este in masura sa judece cum circula cel cu taxiul(el nici nu are de unde sa stie de acel politist ipotetic), el trebuie sa-i acorde prioritate.

Nu incercati sa dati sensuri noi indicatoarelor. Linia dubla continua spune doar ca nu ai voie sa o depasesti, nu si ca nu o va depasi nimeni. La fel si indicatorul de sens unic, spune doar ca n-ai voie sa circuli tu in sens invers, nu ca "nimeni niciodata nu va veni din directia aia"

#54
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
smiley..hai totusi sa ramanem pe subiectul topicului..nu pe alte posibile situatii! Aici nu este nici un politist care sa fi dirijat intersectia !


Cu ce a gresit cel cu tico ?!?!?! Ca s-a asigurat doar din dreapta ? (de unde, in mod normal trebuiau sa-i vina masinile?)

Taximetristul a incalcat legea ! deci din cauza lui s-a intamplat accidentul ! Sunt 100% sigur ca asa a fost si concluzia politistilor !

Daca cel cu tico se baga in cineva care-i venea din dreapta, atunci, DA, cel cu tico era de vina. In cazul acesta el nu are nici o vina ! El s-a asigurat din parea in care in mod normal trebuiau sa-i vina masinile. Probabil a si observat ca deja se facuse verde si s-a si grabit sa plece de acolo..sperand ca nu exista dobitoci care sa depaseasca aiurea !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate