Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#37
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008
Ceea ce as fi vrut sa mai intreb, deoarece nu am gasit pe aici, este legat de distanta la care se planteaza pomii unul fata de celalalt si fata de gard. Eu i-am pus la 4 m si nu stiu daca e bine. Habar n-am daca e mult sau putin.
Stiu ca le va trebui loc sa-si formeze coroana. As vrea totusi ca pe viitor sa stiu care e regula, daca exista vreuna.
Merci.

#38
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

 oviprof, on Feb 4 2008, 16:14, said:

Ceea ce as fi vrut sa mai intreb, deoarece nu am gasit pe aici, este legat de distanta la care se planteaza pomii unul fata de celalalt si fata de gard. Eu i-am pus la 4 m si nu stiu daca e bine. Habar n-am daca e mult sau putin.
Stiu ca le va trebui loc sa-si formeze coroana. As vrea totusi ca pe viitor sa stiu care e regula, daca exista vreuna.
Merci.
In principiu cei 4m sunt suficienti cu conditia sa intretii prin taieri coroana si sa nu ai pomi cu vigoare mare, dintre pomi doar nucul se planteaza la 8-10m. Reguli de plantare sunt in functie de specie, soi, tip coroana etc.

#39
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008

 bluesky1ro, on Feb 4 2008, 20:57, said:

In principiu cei 4m sunt suficienti cu conditia sa intretii prin taieri coroana si sa nu ai pomi cu vigoare mare, dintre pomi doar nucul se planteaza la 8-10m. Reguli de plantare sunt in functie de specie, soi, tip coroana etc.


ok, merci !

despre stropiri ceva?
eventual un grafic sau ceva asemanator.
luna(perioada) si solutia

#40
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007
Am expus mai jos primele tratamente de baza.

Edited by bluesky1ro, 04 February 2008 - 21:50.


#41
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

 oviprof, on Feb 4 2008, 15:49, said:

salutare,

Tot citesc de ceva vreme mai multe topicuri de pe acest forum, cautand sa gasesc lucruri mai amanuntite despre stropirea pomilor fructiferi.
Am gasit cate ceva dar foarte vag, nimic exact. (scuze daca e ceva ce mi-a scapat)
Mi-ar placea daca cineva cunoscator m-ar ajuta sa-mi spuna cu exactitate care sunt cele "X" stropiri care se fac intr-un an si cu ce fel de substante. Denumire si tot.
Mentionez ca am in gradina in jur de 30 de pomi plantati in toamna si habar nu am cum se ingrijesc. citesc acest forum sa ma mai luminez si sa invat din experientele altora.
Pomii din gradina mea sunt: meri, peri, ciresi, pruni, piersici, caisi, gutui.
multumesc si astept sfaturile voastre.

Teoretic sunt vreo 14-15 stropiri la fiecare specie pomicola in parte, care se efectueaza anual, evident ca din diverse n motive nu se pot aplica toate mai ales intr-o livada de tip familial.Oamenii in general stropesc de obicei in ultimul moment cind atacul e maxim iar plantele sunt pe jumatate distruse, sunt prea putini care fac stropirile la timp.In functie de perioada anului, de vreme, faza fenologica in care se afla planta, se stie ca va avea loc un anumit atac de boli si daunatori si se face un tratament preventiv. Inainte de dezmugurit e bine sa faci o stropire cu un produs pe baza de ulei vegetal si insecticid/acaricid impotriva oualor de de afide, paianjeni, paduchi testosi: Oleocalux, Oleocarbetox, etc, de asemenea un tratament impotiva bolilor fainare, rapan, putregaiul frunzelor cu Captadin, Dithane, Tiaram, etc. sunt primele 2 tratamente cheie.

Edited by bluesky1ro, 04 February 2008 - 21:34.


#42
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

 haplea82, on Dec 20 2007, 12:10, said:

merci!foto nu am ce sa pun pt ca boala se manifesta la lastarii tineri!in principiu s-a manifestat exact ca la carte !tot ca la carte am actionat si eu,cu taierea lastarilor afectati!acum in toamna dupa caderea frunzelor am toaletat  copacii(mai putin cais si piersic) si la merii afectati in vara  am gasit focare ale bolii manifestate prin crapaturi in scoarta!am taiat tot ce s-a putut taia si am aplicat un tratament cu zeama bordeleza 3% !cind se va mai incalzii vremea vreau sa mai aplic unul + unul cu ulei acaricid si in primavara inainte de inmugurire sa mai aplic unul dar mai slab ca si concentratie!partea proasta ca la boala asta sint foarte putine sfaturi de tratament (gasesti in schimb de prevenire ) si nimeni nu-i face reclama desi in ritmul in care se raspindeste va fii o mare problema in viitor in special  pt mici cultivatori!

Prima conditie este ca atunci cind cumperi pomii sa iei un soi rezistent la aceasta boala, deoarece odata ce s-a instalat boala ai putine sanse sa ma scapi de ea, al doilea lucru important e sa faci taierile, stropirile, aplicarea ingrasamintelor, practic sa iti intretii plantele, a treia conditie: daca tu stropesti, sa stropeasca si vecinii, fiindca altfel ei sunt sursa principala de infestare pentru gradina, livada ta. Daca totusi boala s-a instalat sunt necesare cel putin 2 tratamente cheie  pe baza de Cu (zeama bordeleza, Champion) unul toamna dupa desfrunzit si unul primavara inainte de dezmugurit, in vegetatie e bine sa faci mai putine tratamente cu Cu mai ales inainte de rodit deoarece Cu se va regasi in fructe. Ca sa nu raspindesti boala  e important sa dezinfectezi uneltele de taiere intre taieri.Boala e raspîndita inclusiv la plantele ornamentale...

#43
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008

 bluesky1ro, on Feb 4 2008, 21:31, said:

Am expus mai jos primele tratamente de baza.


Multumesc mult !

#44
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007
Cu placere.
O sa postez si din restul de tratamente, dar pe parcurs, in functie de stadiul de dezvoltare al plantelor.

#45
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008

 bluesky1ro, on Feb 4 2008, 21:32, said:

Teoretic sunt vreo 14-15 stropiri la fiecare specie pomicola in parte, care se efectueaza anual, evident ca din diverse n motive nu se pot aplica toate mai ales intr-o livada de tip familial.Oamenii in general stropesc de obicei in ultimul moment cind atacul e maxim iar plantele sunt pe jumatate distruse, sunt prea putini care fac stropirile la timp.In functie de perioada anului, de vreme, faza fenologica in care se afla planta, se stie ca va avea loc un anumit atac de boli si daunatori si se face un tratament preventiv. Inainte de dezmugurit e bine sa faci o stropire cu un produs pe baza de ulei vegetal si insecticid/acaricid impotriva oualor de de afide, paianjeni, paduchi testosi: Oleocalux, Oleocarbetox, etc, de asemenea un tratament impotiva bolilor fainare, rapan, putregaiul frunzelor cu Captadin, Dithane, Tiaram, etc. sunt primele 2 tratamente cheie.


Am efectuat deja cele doua stropiri expuse mai sus.
Prima oara am facut o imbaiere cu oleocarbetox(100ml. la 10 litri de apa), iar la o saptamana dupa aceea, adica ieri, am stropit cu Captadin si Dithane, cate un plic din fiecare la 10 litri de apa.
Ce mai urmeaza acum?
Ce substante si cand?
Vreau sa-mi fac un calendar complet al stropirilor sa stiu de acum in fiecare an cum sa procedez.
Nu cred ca o sa stropesc chiar de 14-15 ori, dar macar jumatate din astea as vrea sa le respect cu strictete.

#46
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

 oviprof, on Mar 2 2008, 17:29, said:

Am efectuat deja cele doua stropiri expuse mai sus.
Prima oara am facut o imbaiere cu oleocarbetox(100ml. la 10 litri de apa), iar la o saptamana dupa aceea, adica ieri, am stropit cu Captadin si Dithane, cate un plic din fiecare la 10 litri de apa.
Ce mai urmeaza acum?
Ce substante si cand?
Vreau sa-mi fac un calendar complet al stropirilor sa stiu de acum in fiecare an cum sa procedez.
Nu cred ca o sa stropesc chiar de 14-15 ori, dar macar jumatate din astea as vrea sa le respect cu strictete.

Acuma stai linistit pina pe la sfirsitul lui martie cind combini un fungicid cu un acaricid.

Edited by bluesky1ro, 02 March 2008 - 18:23.


#47
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 oviprof, on Mar 2 2008, 17:29, said:

Am efectuat deja cele doua stropiri expuse mai sus.
Prima oara am facut o imbaiere cu oleocarbetox(100ml. la 10 litri de apa), iar la o saptamana dupa aceea, adica ieri, am stropit cu Captadin si Dithane, cate un plic din fiecare la 10 litri de apa.
Ce mai urmeaza acum?
Ce substante si cand?
Vreau sa-mi fac un calendar complet al stropirilor sa stiu de acum in fiecare an cum sa procedez.
Nu cred ca o sa stropesc chiar de 14-15 ori, dar macar jumatate din astea as vrea sa le respect cu strictete.
ce copaci fructiferi ai in gradina?recomandabila in perioada de repaus vegetativ este stropirea cu zeama bordeleza in concentratie de 2-3%!stropirea care cai facut-o cu dithan si casptadin este eficienta in perioada de activitate a cipercilor si nu acum cind si ele se afla in stadiu de spori ,deci nu au activitate vegetativa!asa ca poti face o stropire cu solutie de zeama bordeleza f concentrata(2-3%)care este eficienta si impotriva sporilor ciupercilor!asta in special la piersic ,care in ultimul timp este puternic afectat de basicarea frunzelor,si la gutui de monilioza samintoaselor!daca imi spui ce pomi fructiferi ai pot sa-ti dau calendarele de stropit pt ele!

 bluesky1ro, on Feb 4 2008, 21:47, said:

Prima conditie este ca atunci cind cumperi pomii sa iei un soi rezistent la aceasta boala, deoarece odata ce s-a instalat boala ai putine sanse sa ma scapi de ea, al doilea lucru important e sa faci taierile, stropirile, aplicarea ingrasamintelor, practic sa iti intretii plantele, a treia conditie: daca tu stropesti, sa stropeasca si vecinii, fiindca altfel ei sunt sursa principala de infestare pentru gradina, livada ta. Daca totusi boala s-a instalat sunt necesare cel putin 2 tratamente cheie  pe baza de Cu (zeama bordeleza, Champion) unul toamna dupa desfrunzit si unul primavara inainte de dezmugurit, in vegetatie e bine sa faci mai putine tratamente cu Cu mai ales inainte de rodit deoarece Cu se va regasi in fructe. Ca sa nu raspindesti boala  e important sa dezinfectezi uneltele de taiere intre taieri.Boala e raspîndita inclusiv la plantele ornamentale...
nu exista soiuri rezistente la aceasta boala!vectorul purtator sint insectele!tratamentul de prevenire trebuie facut in timpul infloritului,pt ca atunci se deschide portita contamionarii cu bacteria respectiva,floarea fiind singura modalitate de contaminare!asta e marea diferenta,respectiva boala este data de o bacterie si nu de o ciuperca,asa cum sint celelalte boli uzuale!in principiu ar trebui facut tratament cu antibiotice,cea ce este imposibil la copaci!boala era frcventa la trandafir!

Edited by haplea82, 02 March 2008 - 18:42.


#48
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008

 bluesky1ro, on Mar 2 2008, 18:23, said:

Acuma stai linistit pina pe la sfirsitul lui martie cind combini un fungicid cu un acaricid.

ok. merci mult !
revin cu intrebari pe la sfarsitul lui martie.






daca imi spui ce pomi fructiferi ai pot sa-ti dau calendarele de stropit pt ele!

am cam de toate ! am pus sa fie ! pruni, piersici, caisi, meri, peri, gutui, visini si ciresi. in total peste 30 de pomi.

#49
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
substante omologate pt stropiri arbori fructiferi si un calendar al stropirilor:Attached File  Picture_001.jpg   178.45K   651 downloadsAttached File  Picture_002.jpg   356.09K   526 downloadsg]Attached File  Picture_003.jpg   320.6K   323 downloadsAttached File  Picture_004.jpg   336.73K   317 downloads
Attached File  Picture_005.jpg   312.63K   256 downloadsAttached File  Picture_006.jpg   409.61K   293 downloads[attachmen
t=355960:Picture_007.jpg]

Attached Files


Edited by haplea82, 03 March 2008 - 00:59.


#50
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008
multumesc mult !
o sa le studiez.

Edited by oviprof, 03 March 2008 - 16:34.


#51
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 haplea82, on Mar 3 2008, 00:56, said:

substante omologate pt stropiri arbori fructiferi si un calendar al stropirilor

haplea, te rog pune si sursa de unde ai scanat paginile... nu de alta, dar nu vrem sa avem probleme cu legea copywrite-ului :)
multumesc pentru intelegere :)

#52
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sursa este "pomii fructiferi" editura M.A.S.T. ANUL APARITIEI 2000

#53
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Multumim haplea, pentru intelegere. Asa e mult mai bine. :)

#54
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007
Sper ca cei care citesc rindurile sa si inteleaga despre ce e vorba acolo...

Edited by bluesky1ro, 04 March 2008 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate