Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#2935
andrudav

andrudav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.02.2008
Salut,

Ceva sfaturi legate de toaletarea pomilor....cerut mai sus?

Multumesc
Andrei

#2936
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Referitor la treaba cu delta, intai sa se uite la ce creste spontan pe acolo, din ce imi amintesc inclusiv gutuii o duc bine pe acolo prin delta in multe zone, corcodusii merg bine aproape oriunde..
Teoria e una, practica e alta.
Foarte important e si la ce adancime se afla vara panza freatica, daca pomul ajunge cu radacinile spre nivelul umed al  solului, treaba cu lipsa apei nu mai e deloc o problema...dimpotriva, sa nu fie problema cu apa sus in anumite perioade.

Cel mai sigur se uita la ce specii cresc acolo atat spontan cat si la ce pomi au oamenii prin curti si apoi alege preponderent specii altoite pe ce exista deja. In al doilea rand, planteaza de test si restul speciilor interesante in nunai mai mic si vede cum merg, nu cred ca se pune problema de productivitate sau randament economic asa ca un par care nu e ca la el acasa in zona aia chiar daca nu produce ca in zona dinspre deal, poate trai si produce decent pt familie...


Eu nu m-as ingrijora prea tare in privinta apei, mai ales dupa 2-3-4 ani in care oricum triaza si el si ramane cu ce merge mai ok...mai degraba as pune accent pe boli care sunt omniprezente, agresive si care te lasa fara pomi oriunde mult mai repede decat seceta dintr-un sol care dreneaza bine intr-o zona umeda...  degeaba ai apa daca ai soiuri sensibile si se fac varza imediat....

Ps. Ca idee...luati o gramada de nisip tinuta in soare  si zgarmati in ea...daca gasiti nisipul ala uscat la 20cm sub suprafata...





#2937
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Sa traiesti parintele. Posted Image  La obiect ca de obicei.

Am mai vorbit cu omul. Ce-a vazut el pe acolo sunt in special corcodusi, ceva gutui si piersici, si pe ici-colo cate un mar sau par,dar care nu arata prea grozav. Cel mai falnici sunt insa duzii. Posted Image
Apa in fantana zice ca e la 2-2,5m si e posibil sa mai creasca cand creste Dunarea,dar nu e sigur.

Ma gandesc ca in afara de gutui si corcodusi ar putea merge ceva altoiti pe astia - peri,eventual soiuri mai varatece,sa nu stea prea mult fructele in pom pe seceta; ceva caisi si pruni altoiti pe corcodus (daca s-or gasi pe piata). Si ciresi,visini altoiti pe mirobolan,care am inteles ca merge pe nisip. Alaturi de piersic si eventual migdal, care ar mai putea avea sanse.
Si bineinteles,sa-i caut soiuri rezistente la boli...

Edited by DDuras, 22 September 2016 - 14:17.


#2938
razvanm995

razvanm995

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2016
Referitor la unele sate din Delta Dunarii, aproape de varsarea in mare, unde solul este nisipos, am observat gutui, duzi, corcodusi si smochini iar ca planta spontana salcioara. Banuiesc ca acestia enumerati cresc fara a fi irigati; localnicii uda zilnic legumele din gradina in acest tip de sol.

#2939
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Inseamna ca a vazut bine. :)
Asta a spus si el.
Bine,din cate zicea nici nu sunt ingrijiti pomii. Oamenii sunt pescari,nu pomicultori. :)
Ma gandesc ca,cu ceva ingrijire,poate ar merge si ceva altoit pe gutui si corcodus...

Pacat ca nu se altoieste nimic pe dud... :)

Salcioara e altceva decat salcia ?

#2940
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postparintele, on 07 septembrie 2016 - 21:28, said:



Administrarea atat a cuprului cat si a uleiului se poate face atat toamna tarziu, inainte de venirea iernii, cat si primava devreme imediat inainte de intrarea in vegetatie.
Ambele perioade au importanta lor, e adevarat ca uleiul aplicat primavara este foarte eficient mai ales daca e dat dupa activarea ganganiilor, actiunea sa fiind foarte buna mai ales in cazul celor moderne care contin si otrava.
.
Eficienta  uleiului horticol e maxima atunci cand e aplicata primavara cu cca 2 saptamani inainte de inmugurire; niciodata in aceasta fenofaza, datorita toxicitatii nridicate a acestui produs.
Daca aplicati ulei horticol toamna, e doar o amagire ca ati rezolvat ceva cu acel tratament. Recomand in schimb, tratament cu fungicid pe baza de cupru, la caderea totala a frunzelor.

#2941
razvanm995

razvanm995

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2016

View PostDDuras, on 24 septembrie 2016 - 20:10, said:

Salcioara e altceva decat salcia ?

Din cate stiu, pare a fi inrudita cu salcia. In copilarie ii spuneam, poate gresit, "mierea ursului". Face niste fructe mici, maronii cand sunt coapte, acoperite cu puf. Crude sunt astringente. Mie imi place aroma lor.
Oamenii nu le cunosc si nu le baga in seama. Am mai vazut in Dobrogea, in alte locuri. Dar sunt off-topic cu flora mea spontana.

#2942
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Are o mătușa la țară un măr din ăla acru, Renet sau ceva de genul.  Daca pun sîmburi la incoltit,  va iesi un măr identic?

#2943
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu.

#2944
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am un par luat de la dedeman care l-am pus acum 3 ani jumate.
problema e ca e f inalt(4 metri) si are 3 ramuri care sunt f lungi.
anul asta a facut cateva pere dar erau mari si ramurile abia le sustineau.
are ceva daca mai scurtez din pom si din ramuri?

#2945
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Pai nu l-ati scurtat dupa ce a fost plantat?

#2946
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
nu mai tin minte,, oricum nu era asa lung atunci. sigur avea sub 2 metri

Edited by andutza15, 03 October 2016 - 18:39.


#2947
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
La Praktiker are pomi fructiferi la 8 lei. Considerati ca au fost prea devreme scosi si cu ce i-o fi stropit de nu mai are frunze pe ei, deoarece la mine in zona pomi sunt verzi nici macar nu sau ingalbenit frunzele.
As vrea sa cumpar 25-30 de pomi diferite soiuri dar mi-e frica sa nu fie prea devreme scosi din pamant si sa nu fie intrati in repaus vegetativ.
Ce m-a sfatuiti sa cumpar acum sau sa mai astept?

#2948
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
As dori sa plantez un numar de pomi (depinde cat vor incape) pe cateva randuri.
Ma intereseaza cateva soiuri de par, gutui si prun.
Am inteles de la unele persoane ca nu se intelege bine prunul langa culturile de par sau gutui, este adevarat?
Este indicat a se delimita culturile (ceva de genul liziera intre ele) si daca da, ce anume ma sfatuiti sa pun intre ele?
Multumesc anticipat pentru orice sfat.
Cu stima.

#2949
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Se inteleg foarte bine.

#2950
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
si la dedeman is o gramada deja
eu mai astept 2-3 saptamani ca sa nu-i cumpar pe primii

#2951
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@dombix, eu am cumparat ocazional pomi de-astia de la Praktiker sau din alte surse si nu am avut probleme cu ei, Ei sunt oricum in repaus, repaus fortat indus de defoliere. Asta pana la urma nu e o problema majora.  De asteptat degeaba astepti (ca si @andutza15 dealtfel) daca iei tot de acolo, ca o sa iei aceeasi marfa, care doar a stat mai mult depozitata. Posted Image

#2952
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Multumesc doamnelor pentru sfaturi.Cu inducerea in repaus fortat nu sunt eu nelamurit(convins ca este OK pentru pomi)

Pt. sebybastian.

Gutui sunt foarte sesibili la Focul bacterian (Erwinia amylovora) si se transmite foarte usor la par si de aceea nu este indicat sa nu se amestice gutuii cu perii, dar cu tratamentele adecvate si cu o supraveghere atenta  cred ca nu vor fi probleme.Prunul se poate planta in combinatie cu cele doua speci pomicole.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate