Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8617 replies to this topic

#2845
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Merci!
Au fost taiati in primavara. Au fiecare cate 3 - 4 mere.
Pot sa-i raresc acum infloriti?
Cu acest tratament pot stropii si ceilalti pomi fuctiferi (prun,zarzar, mar, visin, cires)?

Edited by Ditian, 11 June 2016 - 11:39.


#2846
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Infloriti? Posted Image

#2847
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Adica in stadiul in care au frunze si chiar fructe.
Stiam ca taiatul se face primavara inainte de a inflori bobocul.

#2848
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
M-am gandit sa le fac niste poze dar m-am luat cu treaba si am uitat...
De udat nu i-am udat dar a plouat destul de mult, totusi ceilalti ciresi nu sunt afectati deloc. Dar nu mi s-a parut nici sa fi fost vreo boala. Eu trec cam la 1-2 saptamani, si prima data i-am vazut un pic ofiliti, apoi frunzele ingalbenite si acum incepusera sa se usuce bine. Data viitoare cred ca or sa fie toate uscate.

#2849
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
@ ditian - da, acum, taiere in verde.
@salieri - parerea mea e ca sunt terminati.

#2850
grgapitic22

grgapitic22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2006
salutare.
mi se pare la ciresii din poze ca s-au cam ingalbenit. la unu dintre ei am gasit si asa ceva pe frunze.
ce boala este si cu ce pot stropi.
multumesc.

Attached Files



#2851
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Dithane M45 sau Topsin si un insecticid; Karate Zeon sau Calypso.

#2852
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Salutare colegi!

Incerc sa imi fac o mica livada pe un teren de curand achizitionat. Solul cred ca este argilos, panza freatica la 3 m adancime. In primavara am luat in graba, fara sa ma documentez din lipsa de timp, de la Horbach cativa pomi pe care i-am plantat.
Soiurile sunt urmatoarele:
-cires Van - Yurta
-cais Cea mai buna de Ungaria - Ciumbrud
-par Monica - Ciumbrud
- mar Florina- Ciumbrud
- par Cure - Ciumbrud
- visin Mocanesti - Ciunbrud
- par Untoasa Hardy - Ciumbrud
- mar Jonathan- Ciumbrud
- cais Carmela - Ciumbrud
- mar Golden Delicious- Ciumbrud
- mar Rubinette Rosso - Ciumbrud

Asta era atunci oferta, asta am luat. Toti s-au prins si cresc frumos. Eu as dori sa nu-i stropesc, sau sa le fac stropiri minime. Am copii mici si vreau sa obtin fructe cat mai naturale pentru ei. Am citit pe unele site-uri ca se pot stropi si cu substante mai naturale, facute acasa. Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de acest aspect? Apoi, din soiurile cumparate care nu merg fara stropiri? As prefera sa inlocuiesc acum decat peste cativa ani. Deasemenea, daca imi mai poate recomanda cineva niste soiuri rezistente pe care sa le cumpar in toamna, as ramane recunoscator. Multumesc!

#2853
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Citeste descrierile soiurilor pe situri si afli cam cum stau cu rezistenta..aceasta rezistenta e pentru bolile frecvente si grave, nu pentru orice poate afecta pomii.
orientativ, uita-te la soiurile romanesti mai noi care au acest atribut in general...

Tratamente vei face obligatoriu la negru, adica iarna, cu ulei si cupru.
apoi fiecare specie impune cateva tratamente...
la cais primavara devreme, monilioza...e om pt ca ai mult timp pana culegi.
la piersic basicarea...tot primavara.
la gutui si par poti avea rezistenta dar pot fi atacate de foc bacterian, in general la inflorire.
apoi rapan sau fainare , mai tarziu in sezon, si la astea poti avea rezistenta...
la mar rapan si fainare, mai sensibil decat marul, in special la rapan, dar exista destule soiuri rezistente.


Exemple..
la par ai oarecare rezistenta la soiurile derivate din napoca, adica triumf, argesis, carpica, ina estival...nu sunt imune dar oarecare rezistenta au, si napoca poate fi ok cu intretinere medie, monica e ok, sunt unele mai noi care sunt si mai rezistente inclusiv la foc bacterian care e o boala foarte grava...gen orizont, tudor, etc.

La mar ai florina care e un soi destul de rezistent, fata de altele e tun dar sunt si altele mai rezistente decat el in anumite privinte...de exemplu soiuri romanesti cum ar fi generos, ciprian, pionier, romus, rebra..


Oricum, ai acestea, soiurile considerate mai rezistente, trebuie ajutate la nevoie si trebuie sa intelegi ca in afara de boli exista daunatori...afide care ataca frunzele si provoaca daune sau transmit boli, viespi sau alte zburatoare care inteapa fructul si compromit recolta, alte goange care inteapa inclusiv scoarta si depun oua, apoi larvele rod p'acolo...si tor asa...
pt astea nu exista rezistenta..

Ideea este ca poti reduce numarul de tratamente la unele soiuri fata de altele dar nu exista sa tii pomul viu si productiv fara...asta e o prostie, merge cat merge, se degradeaza mult mai rapid si per total mai mult schimbi pomi in curte decat mananci fructe, in timpul asta mananci din piata unde gasesti marfa crescuta cu hrana chimica si careia i se aplica 10-15 trataments pe sezon....

Deci mai taie din exigenta ca e mai benefic per total, invata, ca doar stiind ce se intampla poti preveni cu tratamente minime si mult anterioare culesului...


#2854
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Sarut mana, parinte! Voi citi mai mult pana in toamna legat de tratamente si soiuri. Respect!

#2855
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Curios ca si la mine in mica livada, doi gutui au mai facut cate o floare

#2856
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am folosit calypso la stropir pomii dar dupa vreo 2 - 3 ore a inceput sa ploua bine. Si-a facut efectul sau trebuie reluat procesul?

#2857
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Buna ziua!

Am cumparat niste cirese care imi plac foarte mult si as dori sa plantez niste pomi la fel. Sunt niste cirese care seamana cu cele amare, sunt negre, marisoare dar sunt dulci. Problema e ca nu  stiu daca gasesc pomi de genul asta  pe piata. Din ce am vorbit  cu vanzatorul copacul lui nu a fost altoit, e oarecum salbatic.
Intrebarea mea acum e daca am pastrat niste samburi si ii voi planta, copacelul rezultat va produce fructe? Din ce am mai auzit copacii cae cresc din seminte si nu sunt altoiti nu prea fac fructe. Care e adevarul? Cheia sta in "tunderea" in cunostinta de cauza a copaceilor?

#2858
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Perii la mine in zona au inflorit de 2 ori...napoca sigur, derivatele di  napoca la fel, si alte soiuri dar nu mai retin exact ce, oricum multicele..

#2859
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
stefan011,pomul va face fructe dar nu se stie cum vor fi .Sint si pepin care vind ciresi cu fruct amar

#2860
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postparintele, on 12 iunie 2016 - 11:13, said:

@ ditian - da, acum, taiere in verde.
@salieri - parerea mea e ca sunt terminati.

Am reusit sa ajung azi si am am taiat deasupra crengutelor noi. De data asta am facut si poze. Eu inca am ceva sperante ca-si revin.

Attached Files



#2861
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postionut27, on 16 iunie 2016 - 10:56, said:

Sarut mana, parinte! Voi citi mai mult pana in toamna legat de tratamente si soiuri. Respect!

Posted Image

#2862
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSalieri99, on 22 iunie 2016 - 12:13, said:

Am reusit sa ajung azi si am am taiat deasupra crengutelor noi. De data asta am facut si poze. Eu inca am ceva sperante ca-si revin.
Poate ar fi bine sa lasi o singura crenguta(care e mai zdravana) si sa o legi de un bat ,ca sa ii dai voie sa se dezvolte mai bine.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate