Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8637 replies to this topic

#2827
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu dauneaza cu nimic.

#2828
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
ok merci pentru raspuns

#2829
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Deranjeaza doar dpdv estetic.

#2830
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! Dupa caldura din februarie a venit gerul , prunisorii mei de doi ani incepuse sa inmugureasca si in noptile acelea cu -7 grade le-au plesnit coaja pe anumite portiuni . Acum am vazut ca la cativa dintre ei nu le este prea bine , arata foarte rau ranile acelea si nu stiu ce sa le fac . Dati-mi un sfat dupa ce vedeti pozele ... Mai are rost sa ii las sa creasca sau ii inlocuiesc .

Asa arata ranile .

Attached Files



#2831
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Panseaza ranile cu substanta pt rani Arbokol sau altceva cu cupru. Nu are rost sa ii scoti, se va vindeca, va calusa rana si se vindeca. Succes.

#2832
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Buna seara! Am niste pomi plantati in primavara lui 2014 (meri , peri , pruni) si anul asta am vazut ca au facut primele fructe. Cineva mi-a recomandat ca in primul an sa rup toate fructele pentru a  nu "epuiza" pomul. E adevarat, asa se face?

Edited by stefan011, 05 June 2016 - 21:54.


#2833
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
salut.
acum 2 saptamini am dat cu mospilan pentru pureci, pe par.
statea sa ploua, dar nu a plouat in acea seara.
a doua zi toate perele au fost pe jos. vreo 7-8. manite.
a fost vina mea? baia primita l-a manit?

#2834
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
@bogdan nu are nicio treaba


@stefan  in mod normal da, se elimina fructele pentru ca energia sa fie directionata exclusiv spre cresterea pomului, in felul asta obtii maxim de crestere si vigoare pebtru productii mari in viitor.
daca lasi ceva, sa vezi cum sunt fructele, poti lasa ca nu e drama dar recomandat e sa lasi 1-2 fructe maxim, amplasate cat mai aproape de ax sau plasate pe ramuri mai viguroase

Ruperea asta e importanta mai ales la soiurile de vigoare mica, astea defel cresc putin/ greu si daca le mai lasi si fructe in primii 1-2 ani cand cresterea e in mod normal mai accelerata decat ulterior, o sa te cam chinui cu ei dupa aia.

#2835
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@stefan, fiind pomi care au intrat in anul 3, puteti lasa fructele cu conditia sa le rariti la meri si la peri. Pomii probabil ca oricum nu vor avea foarte multe, dar la peri si meri trebuie rarite si pentru a evita alternanta la rodire pe viitor.

#2836
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View Postparintele, on 05 iunie 2016 - 23:33, said:




@stefan  in mod normal da, se elimina fructele pentru ca energia sa fie directionata exclusiv spre cresterea pomului, in felul asta obtii maxim de crestere si vigoare pebtru productii mari in viitor.
daca lasi ceva, sa vezi cum sunt fructele, poti lasa ca nu e drama dar recomandat e sa lasi 1-2 fructe maxim, amplasate cat mai aproape de ax sau plasate pe ramuri mai viguroase

Ruperea asta e importanta mai ales la soiurile de vigoare mica, astea defel cresc putin/ greu si daca le mai lasi si fructe in primii 1-2 ani cand cresterea e in mod normal mai accelerata decat ulterior, o sa te cam chinui cu ei dupa aia.

View Postluciadevis, on 06 iunie 2016 - 15:28, said:

@stefan, fiind pomi care au intrat in anul 3, puteti lasa fructele cu conditia sa le rariti la meri si la peri. Pomii probabil ca oricum nu vor avea foarte multe, dar la peri si meri trebuie rarite si pentru a evita alternanta la rodire pe viitor.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Le voi rari, chiar sunt curios ce fel de fructe fac.

#2837
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am doi ciresi de 2 ani care au inceput sa se usuce, dar am vazut ca ar vrea sa creasca o crenguta la baza tulpinei (acum e doar un manunchi de frunzulite), un pic deasupra punctului de altoire. Cum ar trebui sa procedez? Astept sa vad daca isi mai revin si intre timp vad cum creste acea crenguta? Daca ar trebui sa tai deasupra ei cand ar fi perioada mai indicata? Va multumesc.

#2838
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Daca se usuca tai degeaba, probabil ca se trage de la radacina...

#2839
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postparintele, on 10 iunie 2016 - 20:17, said:

Daca se usuca tai degeaba, probabil ca se trage de la radacina...

Probabil, dar speranta moare ultima. :)

#2840
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Taie de pe la 70-80 cm si lasa dezvoltarea acelei ramuri ca fiind noul port. Vei folosi vechea tulpina ca o sustinere pentru noua ramura.
Doar sa ai in vedere ca in perioada de crestere sa.i rupi cate o frunzulita de la partea inferioara pentru a forma noua tulpina cu plecarea noilor crengi.




#2841
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am doi meri care au facut primele fructe, acum in al doilea an de la plantare. De ceva timp am observat ca frunzele se strang ca si cum s-ar usca si fructul nu mai creste. I-am stropit doar toamna, anul acesta nu am dat cu nimic.

Attached Files

  • Attached File  1.png   3.78MB   63 downloads
  • Attached File  2.jpg   289.27K   59 downloads


#2842
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Cel mai probabil ai afide asa ca le-ar trebui un insecticid (de ex. Calypso, Mospilan, Actara etc. vezi ce au si ce-ti recomanda la magazin) si daca tot il dai baga si un fungicid sistemic gen Score 250 sau unul sistemic local + contact de ex. Embrelia, pentru fainare si rapan.

#2843
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Fainare ,un inceput de rapan si o lipsa de minerale (probabil datorat de sufocarea cu iarba de la baza sau de tipul de sol).
In primul rand incearca sa.l mai raresti (atat pe la baza cat si in interiorul lui ,incercand sa.i dai o forma de crestere) .apoi sapa in jurul lor formand o alveola de aprox 1 m diametru .iar la sfarsit stropeste.i cu shavit sau systhane plus topsin.doua tratamente la interval de 10-12 zile.bafta !
Fructe nu.i lasa decat 2-3 ca sa vezi de curiozitate ce soi ai plantat.

Edited by doarUNom, 11 June 2016 - 09:40.


#2844
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mie imi pare atac de afide foarte sever, pe telefon nu vad rapan sau fainare dar conteaza mai putin asta, nu strica un tratament daca tot intri in el.
Rarire i-as face si eu dar nu asta e critica, in stadiul asta de crestere trebuie format, dresate ramurile si rarit acum mai ales ce o sa cada oricum la iarna, in principiu concurentii ramurilor principale...ca mai scapa ceva spre interior sau in sus, care si alea vor cadea, nu e drama, dar acum trebuie trase ramurile de schelet la unghiuri optime si pe directie optima.

Ca observatie, e o prostie sa nu tratezi puietii...macar 2-3 ani tratezi ceas si fertilizezi la fel.
dupa aia, daca e soi rezistent si vrei fructe fara nimic in ele...mai sari tratamente...daca soiul nu e rezistent insa mai bine il scoti de pe acum si pui porumb dulce..sau tratezi ca asta e , trebuie.
oricum, cupricele si uleiul de iarna plus insecticid cand apar afidele, mai iunie, trebuie ca altfel e cam acelasi lucru ca mai sus, mai bine scoti si pui altceva..
fara un minim de ingrijire iti bati joc de pomi si e pacat.

Ps. Apropos de ciresul colegului..

Daca e problema de radacina, boala sau parazit sau sol impropriu...tai degeaba, e pa.
daca e boala, monilioza de exempku, vedeai chiar daca nu te pricepi.
Ar mai fi posibilitati dar nu are rost sa le enuneram.
Fa cateva poze si arata-ne ...

Poti incerca sa tai, cat mai repede, aplici mastic..eu as taia deasupra mugurelui verde, se vindeca ok, nu lasi cioate uscate aiurea, daca vrei tutore pui arac.

Din ce spui pare problema de radacina si daca e asa, in afara situatiei in care ai udat ca nehalitul, lucru care la cires inseamna moarte sigura, nu prea ii place apa..alte remedii nu prea sunt...

Deci l-ai udat de a stat fleasca la radacina permanent sau ...?
daca da, inceteaza cu udatul.daca nu, roaga-te ca altceva...


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate