Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8617 replies to this topic

#2557
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 grgapitic22, on 12 noiembrie 2015 - 09:20, said:

in perioada asta se folosesc ingrasaminte? si daca da ce fel: balegar, npk, ??? multumesc.
Vezi aici.
Poti administra si gunoi de grajd bine fermentat.
Nu uita sa incorporezi ingrasamintele in sol.

#2558
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

 danutz_2009, on 14 noiembrie 2015 - 00:03, said:


Eu nu am recomandat nici un tratament! ... nici foliar, nici radicular! ... nici toamna, nici ......
Chiar nu se intelege ce am scris?

Stiu, ziceam ca fapt divers, deoarece vedeam ca se discuta. Mai exact, te aprobam ca nu e recomandat niciun tratament cu ingrasamant foliar toamna, ca e munca in zadar.

#2559
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Daca tot vorbim aici de pomi fructiferi, pot sa spun toata stima mea pt. domnul Petre Morar, din Stauini ( Cricau ), livada e in Stauini, livada supraintensiva de peri/piersici/nectarini si mai nou si de ciresi, predominanti KORDIA. Bine, si bugetul alocat pentru 1 hectar e mult peste o mana a unui simplu roman, dar oricum felicitari pentru munca lui, e o placere ( cel putin pt. mine ) sa-l aud vorbind, explicand absolut totul, inclusiv accesariile de fonduri europene si despre democratia din tara romaneasca.

PERELE MINUNE :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3psbLNNcGpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ciresi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vSFz29zU_5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nectarini: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rx4ZZsWWm5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este un material informativ, mai ales pentru liveziile de la intensiv la superintensiv. Poate sunt cativa care doresc o asemenea livada, iar acest om va spune 99% din tot ce trebuie sa stiti, inclusiv de portaltoi, altoi, soi, specie, boli, daunatori, irigatie, etc.....

#2560
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 Danyellll, on 15 noiembrie 2015 - 18:31, said:

Este un material informativ, mai ales pentru liveziile de la intensiv la superintensiv. Poate sunt cativa care doresc o asemenea livada, iar acest om va spune 99% din tot ce trebuie sa stiti, inclusiv de portaltoi, altoi, soi, specie, boli, daunatori, irigatie, etc.....
Nu e cam trasa de coada?

#2561
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

 vasile59, on 15 noiembrie 2015 - 19:09, said:

Nu e cam trasa de coada?

De ce sa fie trasa de coada ? La ce te referi mai exact.

#2562
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Apropo de pomi a luat careva de la ciumbrudplant? ca am comandat  cativa ..(Camspur, Fuji, Jonagored...sper sa  nu  aiba probleme cu gerurile iernii din  zona  casei de la tara)...dar vad ca nici o  veste ....am sunat de vre-o 2 ori dar inca nu  scosesera din plantatie..cica nu cazuse inca bruma pe la ei.
Deja ma doare capul  cand ma gandesc   cum o sa trebuiasca sa intretin mica livada din curte, formata din:
meri:...2x Jonathan, 2x Starkrimson, Starkprim, Redchief, 2x Florina, Idared, Prima, 2x Mutzu, Braeburn, 3x Ranet, 2x Golden Auriu, Golden delicious, 4x Patul, si inca vre-o 7-8 soiuri  la care nu le stiu denumirea fiind altoite dupa ce am  vazut/placut la altii,
ciresi:...Germesdorf, Van, Hedelfinger, Stela, Katalin, Boambe de Cotnari, Negru de mai ceva  autohton timpuriu cu boabe mici dar foarte dulci, inca 6 bucati altoite cu alte soiuri din care unul galben unele pe visin altele pe cires franc.
Par:...Untoasa bosc, Cure, si inca 11 altoiti  cu o mixtura de soiuri unii de vara alti vara/iarna
cais:... Uriasa de Celgeg, Dacia, Viorica, Carmela, Umberto, si inca 3 altoiti de mine cu ceva timpuriu + un zarzar ...nectarinii de la pomicola Y nu au mai dat nici un semn de viata deci i-am exilat
Visini:...Productiv de erd, Jubileum, 2x Erdi Botermo vre-o 4 altoiti  de mine si cativa traditionali
Pruni : 2x Stanley altoiti de mine cativa  autohtoni cu  aderenta la miez si inca cativa neaderenti.
Sa tot fie  cred in jur de 100 pomi pe un spatiu redus, deci o sa am ceva de munca cu ei in timp

Edited by muscleman, 16 November 2015 - 00:59.


#2563
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Salut ! Am avut ocazia să iau un măr de la ei. Relativ ok..... Sunt curios de ranet, tot timpul mi.a făcut cu ochiul. Îl ai deja plantat ? Ai rod ? Sau urmează sa-l plantezi. Îmi place culoarea lui și am auzit ca e foarte parfumat corect ? În rest baftă cu livadă !!!!!

#2564
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna, in ultimele posturi se vorbeste doar de livezi de dimensiuni mari. Eu as dori sa pun in gradina mea cate 2 pomi din fiecare. Cum ma sfatuiti sa fac? Trebuie sa tin cont ca ciresii nu se pot planta langa pruni (dau un ex.)? Sau anumite soiuri nu merg langa altele?

#2565
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
nu am auzit la pomi fructiferi sa nu poti planta anumite soiuri langa altele, cum este la legume, unde de ex. ardeii grasi si kapia devin piscaciosi (se corcesc) daca au ardei iuti pe langa ei; cred ca daca respecti distanta minima de plantare pe rand si intre randuri, poti planta orice pom fructifer, depinde insa si de clima si de sol daca o sa lege sau nu

#2566
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

 JustMona, on 17 noiembrie 2015 - 22:04, said:

Buna, in ultimele posturi se vorbeste doar de livezi de dimensiuni mari. Eu as dori sa pun in gradina mea cate 2 pomi din fiecare. Cum ma sfatuiti sa fac? Trebuie sa tin cont ca ciresii nu se pot planta langa pruni (dau un ex.)? Sau anumite soiuri nu merg langa altele?

Asa este dupa cum zice colegul marco. Poti planta orice soi, unde vrei cum vrei, atata timp cat respecti distantele intre ei + ca trebuie sa ai un polenizator pentru fiecare specie. De restul se ocupa albinele. Posibil sa NU iti trebuiasca polenizator, deoarece este posibil sa aiba vreun vecin dde al tau, dar nu poti bagfa mana`n foc, sau sa mergi din poarta in poarta sa vezi ce pomi au ei in gradina/curte. Asa ca se poate o mica/mini livada facuta ca la carte cu 2-3 soiuri din fiecare specie.

#2567
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am cumpărat pomi fructiferi din vreo 4 pepiniere diverse,dar cei mai buni pomi fructiferi care s-au prins 100% și au crescut repede,au fost cei de la ciumbrud plant,în rest de la alte pepiniere nu sunt mulțumit și pe unii care după 3-4 ani nu se dezvoltau cum trebuie,i-am mutat pe niște dealuri din apropiere.Am referințe că ACEASTĂ PEPINIERĂ  din Botoșani ar avea pomi fructiferi de calitate,dar cei care-i cunoașteți trebuie să vă spuneți părerea,eventual să-mi recomandați o altă pepinieră serioasă în afară de ciumbrud plant !Posted Image

#2568
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

 Viorelsolar, on 25 noiembrie 2015 - 17:24, said:

Eu am cumpărat pomi fructiferi din vreo 4 pepiniere diverse,dar cei mai buni pomi fructiferi care s-au prins 100% și au crescut repede,au fost cei de la ciumbrud plant,în rest de la alte pepiniere nu sunt mulțumit și pe unii care după 3-4 ani nu se dezvoltau cum trebuie,i-am mutat pe niște dealuri din apropiere.Am referințe că ACEASTĂ PEPINIERĂ  din Botoșani ar avea pomi fructiferi de calitate,dar cei care-i cunoașteți trebuie să vă spuneți părerea,eventual să-mi recomandați o altă pepinieră serioasă în afară de ciumbrud plant !Posted Image
Buna seara,
Pepiniera din Botosani este foarte slaba. NU recomand cumpararea de acolo. Am cumparat in toamna trecuta 75 pomi fructiferi din specia cires, par, prun si s-au prins jumatate. Etichetele pomilor sunt scrise cu markerul 1 eticheta pe soi. La emailuri se raspunde fractionat cu o exprimare cam analfabetica. Am solicitat sa imi transmita o lista de tratamente si mi s-a raspuns ca nu au asa ceva si se fac tratamentele obisnuite,,,,,,,Mentionez ca avem livada de 350 pomi fructiferi in sudul Bucurestiului la 40 km, iar pomii au fost plantati toamna cu personal in domeniu iar in timpul verii toata livada are irigatie picatura. Au fost plantati si stropiti  ca la carte dar au cedat rand pe rand cate unul. Poate ca si zona Botosani este prea rece si neprielnica........ cert este ca noi am fost foarte dezamagiti de aceasta pepiniera.

#2569
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și atunci de unde mai cumpărăm pomi de încredere în afară de ciumbrud plant ?.Eu am mai cumpărat în primăvară pomi de la Lidl cu 14.99 lei bucata,produși de o pepinieră din Bulgaria http://www.ekzotika-bg.com/ și îmi plac foarte mult cum se dezvoltă,mai ales merii din soiul Melrose,vișin din soiul”M15”,Oblachinska,cais din soiul Silistreanska,New Jersey,prun soiul Black Star,Stanley și păr din soiul Hardieva Untoasă și când mai prind pomi de la această firmă din Bulgaria,nu mai stau pe gânduri,mai ales că Lidl nu-și permite să lucreze cu oricine !.Am mai găsit o firmă din Timișoara de la care am luat vițe de vie altoite 10buc.de masă Hamburg,Victoria,Italia și 5 de vin Cabernet Sauvignon,Pinot Noir și Alicante Bouschet ,aduse direct de la o pepinieră din nordul italiei http://www.butasivitadevie.ro/ ,sunt bine altoite,vițe mai înalte decât cele pe care le-am văzut pe la alți producători din România cu indicații clare pe etichetă tipărită de culoare albastră cu tipul portaltoiului folosit și cum italienii au tradiție în cultivarea viței de vie,am zis că ei prezintă încredere.Să văd cum vor evolua și ce soiuri merg mai bine pe pământul meuPosted Image

Edited by Viorelsolar, 30 November 2015 - 11:38.


#2570
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Credeti ca e vreo problemă să sap prunii acum 5 decembrie? Eu nu am apucat să îi sap și aș vrea să îi îngrijesc un pic nu i.am mai săpat de 3 ani

#2571
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
nu

#2572
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Cineva îmi zicea ca le degeră  rădăcinile . va multumesc

#2573
HappyDaniel

HappyDaniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.12.2015
daca ieri am stropit toti pomii din curte (pirsici nectarini guturi meri peri ciresi visi pruni ) cu bordeleza am facut rau? mi-a spus un prieten ca sunt un nemernic ... am pus 2 linguri rase de piatra vanata o lingura de zahar si 3 linguri de var ? i-am nenorocit? toti pomii sunt cumparati anul asta in primavara si in toamna

#2574
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
Intoarce-i complimentul prietenuluiPosted Image .

trebuia sa-i stropesti doar cu sulfat de cupru 2-3%(piatra vanata).

peste doua saptamani stropeste-i cu ulei (ex. Confidor)

Nu i-ai nenorocit deloc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate