Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8637 replies to this topic

#2161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsandel1, on 17 aprilie 2015 - 21:43, said:

Eu folosesc un unguent dedicat, cumparat din mall (Auchan parca), de care-s momentan multumit, ca se lipeste mai bine ca masticul la tub.
Unguent pentru pomi sau altceva? Cum se numeste?

#2162
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Da, pentru pomi.E ceva scris in bulgareste, oricum recipientul e ca de smantana, dar mai mic si costa 15 lei.

#2163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc

#2164
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Va povesteam in 2013 despre inceputul unei mini-livezi de visini,meri si caisi.Sper ca in ac vara sa vad citeva fructe la fiecare pom,cu toate ca pe 7-8 aprilie a fost o bruma puternica astfel incit la toate soiurile de cais s-a pierdut cel putin 70-80% din productie.Asta se intimpla in zona mea odata la 5-7 ani.Printre alti pomi e si un mar de vara cu miezul rosu in anul 3 cu flori  frumoase.

Attached Files



#2165
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
parca imi amintesc ceva poze cu pomisorii, erau parca piersici sau caisi, formati in primul an cu a foua taiere, in verde?
Oricum arata foarte frumos formati cu trunchi scurt.


#2166
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Intr-adevar la visini si caisi am facut in primul an doua taieri in verde,iar la mar una. In anul al doilea am facut o taiere in verde la toate cele trei specii.Trunchiul e scurt la toti pomii,30-40cm.

#2167
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pe ce portaltoi sunt merii si visinii? Ce soiuri de visin?

#2168
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Merii sint pe franc,visinii pe mahaleb si caisii pe corcodus.Soiuri de visin:Erdi botermo,Ilva,Debrecen,unsoi necun cu visine f mari si inca unul necun f productiv ,constant ,marime mijlocie;ultimele doua luate din livada unui bogat.

#2169
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
De visini intrebam pt ca unii rodesc aproape exclusiv pe lemn de un an si in spate sunt pusca, altii rodesc mediocru spre moderat pe.lastar de un an in achimb sunt garnisiti cu buchete pe pemn de 2-4 ani...eu incerc sa merg mai spre a doua categoie cat se poate desi "in general" fructele celorlalti par mai gustoase parca..nu e regula dar parca e un facut, astora gatnisiti frumos le.lipseste.ori marimea, ori gustul ori sunt supertardivi.
Crezi ca poti sa tii merii pe franc la o talie moderata, pare ca si asta ai urmarit...eu tot la 106 m-am oprit, anul.asta incerc si pe 26 sa vedem ce scofala e cu ei.

#2170
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ar fi bine intr-adevar ca visinii sa rodeasca mai mult pe buchete de mai decit pe ramuri plete ,pt a intirzia degarnisirea. Pt scopul comercial m-a interesat mai putin gustul,in schimb am cautat pe cit posibil sa fie constant productiv,marimea si rez la monilioza.Ai dreptate,era mai bine sa altoiesc merii(Prime red si Vista bela) pe MM106 decit pe franc;o sa am mai mult de munca pt a-i mentine in limitele dorite.M26 nu l-as folosi dat sensibilitatii.

#2171
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
De treaba asta cu sensibilitatea la m26 mi-e si mie teama insa pana acum ce am vazut pe la prieteni in zona se descurca destul de bine...dar si cand i-o lovi..

#2172
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Voi de Ionut al meu vorbeati ? :D

Attached Files



#2173
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Tu nic nu stii ce soi ai luat:D:D

#2174
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da stiu ca te oftici tu cand il vezi   Posted Image

#2175
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Este foarte frumos asa impodobit.

#2176
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
Dintre pomisorii mei pusi asta-toamna sunt cativa care au lastari doar in partea de jos, ca in foto.
Majoritatea au mugurasi/lastari in varf sau de-a lungul trunchiului.

Ce s-a intamplat cu cei care au lastarit doar in partea inferioara, au inghetat?
Sunt recuperabili? Daca da, care-i strategia, se alege un lastar de deasupra punctului de altoire si se continua cu acesta? Cand se suprima ceilalti lastari? Orice informatii sunt bine-venite.

Merci de raspuns!

Attached Files

  • Attached File  pom1.jpg   274.94K   64 downloads


#2177
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
In primul rand ii scurtezi indiferent ca au sau nu muguri in part debsub taietura. Ce nu are va genera cate 2 muguri in lateralul fiecarui mugure mort/rupt sau al inelului daca e vorba de ramura anticipata.
Ce nu da in partea superioara, sub taietura, acolo unde in mod normal ar trebui sa dea, inseamna ca a fost afectat de ger, oricum asta vei constata atat la taiere sau pe parcursul anului, peste cam o luma...daca nu da pana atunci probabil ca e compromis.
Asa ca scurtezi tot la 50-80cm, cam 15 cm sub, sau 6-8-10 muguri vor pleca viguroa.de.sub taietura...primul sau primii 2 sau chiar 3 o vor lua in sus, prelungire ax, restul la unfhi mai deschis, vor forma coroana...functie de specie si soi.
Deci daca tai la 50 trunchiul va avea cam 30-35 cm, daca tai la 80 va avea cam 60.
Tot ce va da sub ce iti trebuie pentru schelet, adica intre baza si 30-35 cm sau 55-60cm, orbesti, adica rupi mugurii ca sa nu traga enerir aiurea, sa creasca doar ramurile.de.coroana, sarpantele, si axul daca lucrezi cu ax...daca vrei vas, fara ax, lasi cei.1-3 muguri sa.produca lastari verticali si suprimi la vara, sa ramai doar cu ramurile oblice, de.coroana, sarpante adica.

La cei aparent degerati...lasi jos la baza 2 muguri, unul va deveni viitortrunchi, al doilea de rezerva...apoi ce e mai sus pana la.30 sau 55, adica vreo 15-20 cm.sub taietura, orbesti, elimini adica mugurii...in sus raman cei 20 cm sub taietra...
Daca vor.da in 3-4 saptamani mugurii.din acea portiune, e bine...ii suprimi pe cei de jos.
Daca nu dau 99% lemnul e compromis acolo.si vei reteza deasupra unuia din cei 2 lastari.de.la baza care peste o luna vor avea deja 20-40cm probabil fiind singuriu care se hranesc din radacina...
Lasi oe.cel mai viguros si tai deasupra lui, dai mastic.pe.rana..daca cel.viguros.e.deasypra.celui slab, il elimini.pe.cel.slab de.dedesubt, daca e invers ala.va pica oricum ca ramane.pe.lemnul scos, vechiul trunchi.

Apoi, in vara, peste 1.5-2 luni, cand lastarul va avea inaltimea la care acum ii scurtezi pe.toti, 60-80 cm, il ciupesti sa generezi ramuri sub taietura.
Daca lastarul e mai anemic sau ajunge la inalimea.dorita mai tarziu, prin iulie-august, e cam tarziu, e l-as lasa sa faca ce vrea pt ca ramurile vor fi anemice si il ciupesti degeaba...mai bine un ax gros, fara ramuri, puternic, din ciomagul ala la anul vor da ramuri calumea, ce da anul asta poate creste.aiurea la anul daca intra in iarna prea anemic.
Depinde cum merg si de specie.si soi , eu de multe.ori nu ciupesc, doar daca lastarul e foarte viguros pana la inceput de iulie cel tarziu il ciupesc, altfel ramane nuia, se face ditai ciomagul si la anul scurtat va genera niste ramuri de.schelet "beton"...

#2178
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! Am citit sfaturile de mai sus date de " Parintele " si sunt in ceata . Si la mine prunisori pusi in toamna , niste nuiele de 1,2 m pentru ca vreau sa le fac trunchiul inalt sa pot circula in voie pe sub ei , au muguri de jos pana sus . Oare trebuie sa rup din ei ,sa las doar 3-4 spre varf , acum cand nici nu sunt sigur ca au dezvoltat radacini ? nu esista riscul de a se usca ? Si daca asa trebuiesc ( rupti ) pot sa las muguri diferiti , adica nu pe cei 3 sau 4 din varf si alternativ in asa fel incat sa pot forma coroana in directia pe care o vreau eu ? (Ex las mugurul 1 de la varf , 3 si 6 pentru a forma sarpantele asa cum vreau eu ) sau muguri mai dinspre varf se vor forma iar si iar si nici cei lasati de mine nu se vor dezvolta bine si nici cei rupti nu va fi apti (tot rupandui ) sa formeze sarpante sanatoase ?

Si inca ceva  ... am un cais de doi ani , acum in primavara l-am curatit , i-am lasat trei sarpante de aproximativ 25 cm ( 8 - 10 muguri) dar acum a inmugurit si ramurelele astea dar si pe toata tulpina au aparut foarte multi muguri ( e rosie tulpina de ei , nici nu am vazut vreodata atati de multi muguri pe o suprafata asa mica ) . oare trebuiesc rupti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate