Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8627 replies to this topic

#1981
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
par si mar pe paducel, columnare

#1982
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 07.09.2004
Se poate treaba asta cu paducelul?

Aha, acum am vazut si eu pe wiki ca sunt din aceeasi familie: Rosaceae...

Edited by cotzi, 23 November 2014 - 22:24.


#1983
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Musuroiul de iarnă de la baza pomului poate fi făcut din mranita?

#1984
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Da

#1985
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Buna seara.
Doresc sa maresc suprafata de afin pe care o am la 0.60 ha si am nevoie de un proiect de infiintare a plantatiei.
Daca este cineva din Bihor care cunoaste vreo persoana autorizata care elaboreaza proiecte de infiintare a exploatatiilor pomicole il rog sa ma contacteze.
Va multumesc.

#1986
honey21

honey21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.01.2014
Ce sanse sunt sa se prinda vreo 70 puieti la temperatura de -2 grade cand au fost plantati?Ce sanse sunt sa se prinda vreo 70 puieti la temperatura de -2 grade cand au fost plantati?
Pamantul era inghetat pentru ca seara au fost -5 grade

Edited by honey21, 26 November 2014 - 18:33.


#1987
LoredanaRoxana

LoredanaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2014
Buna seara ,


Am retinut ca nu se poate planta sub +3grd Celsius . Exista vreun artificiu sa putem planta la -1grd Celsius ?
Cum se depoziteaza mai bine puietii neplantati pe perioada de iarna: musuroiti in gradina in pamant sau in beci in nisip ?

Multumesc  anticipat .


O seara placuta in continuare tuturor.

#1988
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

View Posthoney21, on 26 noiembrie 2014 - 18:33, said:

Ce sanse sunt sa se prinda vreo 70 puieti la temperatura de -2 grade cand au fost plantati?Ce sanse sunt sa se prinda vreo 70 puieti la temperatura de -2 grade cand au fost plantati?
Pamantul era inghetat pentru ca seara au fost -5 grade
Daca s-a maruntit bine pamantul si s-a mocirlit, 100%

#1989
honey21

honey21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.01.2014
Am facut gaura cu burghiu atasat de tractor, deci e afanat bine si sa si mocirlit

Edited by honey21, 26 November 2014 - 18:50.


#1990
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
E bine, iar daca s-a si musuroit punctul de altoire, atunci e perfect.

#1991
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
ideal in pivnita in nisip umezit, practic in gradina musuroiti 25-30 cm peste punctul de altoire pomii fiind in pozitie verticala, unii au obiceiul sa stratifice pomii inclinati nu este recomandat

#1992
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View Posthoney21, on 26 noiembrie 2014 - 18:49, said:

Am facut gaura cu burghiu atasat de tractor, deci e afanat bine si sa si mocirlit

de unde ai laut burghiul, ce model, ce pret?

#1993
honey21

honey21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.01.2014
Mi l-a dat la tractor. O sa fac o poza si o sa iti arat.

#1994
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
A venit iarna, toata lumea sta la caldurica la TV, nu mai intra nimeni pe aici :)

#1995
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postsov, on 14 noiembrie 2014 - 09:17, said:

Pomii fructiferi necertificati inseamna probleme ulterioare privind aparitia eventualelor boli, sau reprezinta doar o cale mai facila a producatorilor de puieti de a avea costuri de productie mici, evident cu beneficii atat pt ei cat si pt clienti?
Nu imi este clar la ce anume te referi !
La producatorii inregistrati care produc conform legii material saditor necertificat sau la oricine care produce in afara legii (adica la negru, fara nici un control) ?

View PostxIonut, on 23 noiembrie 2014 - 18:34, said:

Vreau sa plantez un pom cu vigoare mica  si crestere  slaba ... stiti vreun soi ? nu conteaza specia pomicola  .
Nu soi . Combinatie portaltoi-soi.
Ce ai sanse sa gasesti in oferta pepinierelor :Goldspur/M9,Starkrimson/M9,Untoasa de Geoagiu/Gutui si chiar un Romus3/M9.

View Postionathan, on 11 noiembrie 2014 - 22:19, said:

Napoca se poate confunda cu Wiliams
Nu ai cum .

#1996
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

View Postmircea11s, on 03 decembrie 2014 - 09:56, said:

Nu imi este clar la ce anume te referi !
Da, la producatorii inregistrati care produc conform legii material saditor necertificat

#1997
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Este o cale de a scadea costurile. Nu mai sunt autorizatii de platit. De producere si comercializare. Se aplica acelasi standard ,din punctul de vedere al sanatatii plantelor , ca si la producatorii de material saditor certificat.

Am plantat 100 ha de livada. Anual am de inlocuit 3000-5000 de puieti datorita atacului de daunatori. Sa cumpar in fiecare an cantitatea asta de pomi ma cam cocoseaza. Atunci ma inregistrez ca producator de material saditor necertificat si voi produce anual 5000 de pomi. Sunt ani cand atacul daunatorilor este mai slab si nu am nevoie pentru replantare decat de 3000 de pomi, restul de 2000 vor putea fi oferiti in conditiile legii spre vanzare. In unii ani atacul de daunatori este mai puternic si nu voi avea de vandut nimic, ba poate sa mai trebuiasca sa cumpar. Nu sunt o prezenta constanta in piata, nu are rost sa platesc autorizatii.
Sunt controlat de catre Unitatea Fitosanitara la fel ca si producatorii de material certificat. Cand am spus daunatori m-am referit desigur la atacul de soareci.  Eu am interesul sa-mi produc pentru mine material saditor autentic cu valoare biologica ridicata si sanatos. Daca am de vanzare pomi ,atunci si tu poti fi beneficiarul aceluiasi tip de material saditor.
Ma apuc de treaba asta cand am cunostinta despre legislatie,tehnologie si am si dotarea tehnica.

Si evident timp.

Exemplu de mai sus este total contrar cu situatia prezentata parca de @horia 100  cam in urma cu un an despre o pepiniera din zona lui.

#1998
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Am folosit persoana intai doar asa... sa le fac ciuda celor doi colegi "prieteni". Insa fictiunea de mai sus poate functiona , si asta este doar una din variantele care pot functiona.
Daca as fi in situatia de a cumpara pomi atunci cu precadere as cauta unul din asta din exemplu de mai sus. In cazul in care nu am gasit unul in zona mea trec la gandul la o pepiniera locala si cea din urma situatie ar fi un vanzator online.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate