Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#1855
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
In zona Aiud-Ciumbrud sint multe pepiniere.Daca cineva stie mai multe detalii despre calitatea materialului saditor .Vreau sa ma duc personal acolo si as vrea informatii de la cei care au plantat in anii trecuti cu material cumparat din zona asta.Preturile sint cele mai bune din tara ,dar se mai adauga benzina.

#1856
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Buna seara/ziua,

Dupa cum am promis, revin cu povestea. Si schema de plantare, pe care doresc s-o dezbateri/supun atentiei dvs, in speranta unei imbunatatiri/critici constructive Posted Image

Pana anul asta am mers pe principiul "e bine ca in fiecare an sa plantezi un pom". Nu conteaza de care .. nici daca ii tb polenizator .. nici daca se preteaza in zona respectiva, nici daca e certificat, C.A.c, "mac", etc. Deci totu' "dupa ureche". Evident, "rezultatele" nu s-au lasat asteptate: cu ~ 1000 m2 langa casa, cumparam mai in fiecare an prune pt tuica, diverse fructe in sezon (mai ales cirese; cand eram copil, am avut norocul sa am vreo 4 ciresi care se coceau unul dupa altul, a.i. aveam mai toata vara cirese .. dar astia s-au uscat, fie de batranete, fie rapusi de boli), etc.

Fireasca decizie a venit in cele din urma: e momentul sa avem o livada care sa ne asigure necesarul familiei din primavara tarziu pana la sf. de iarna, apeland la fructele "sanatoase" din hipermarket-uri cat mai putin spre deloc. Cum inca sunt la inceput de drum (naivitate cat cuprinde, "bazata" pe lipsa de cunostinte in domeniu, dar inarmat cu determinare Posted Image, am ales ca merg pe 3 criterii/constrangeri de la care sper sa ma abat cat mai putin, si anume (in ordinea importantei):

1. diversitatea, acoperind o perioada cat mai mare din an cu necesarul de fructe proaspete pentru familie. Bine, si ceva de tuica (tulei, Ane & Stani, plus suprusul de la celelalte Posted Image
2. rezistenta la boli, a.i cu 3-4 stropiri pe an (iarna si primavara, maxim pana la formarea fructului), sa am cat de cat fructe (nu ma intereseaza productivitatea, ci fructe cat mai sanatoase)
3. gustul (asta pe ultimul loc, de altfel nici luat in seama, pentru ca sunt de parere ca (macar) gusturile se educa Posted Image

Toate aceste criterii nu puteau lua contur fara cunostintele & experienta impartasite de colegi de pe acest topic, mircea11, dduras, RodicaBC, parintele, etc (porecle pe care nu mi le reamintesc (deh, topic maaaare, mi-a luat vreo 3 saptamani sa-l termin de citit), multi alti colegi care au petrecut pro bono din timpul lor pe acest forum, ajutandu-i pe semeni)

Mentionez ca:

- marea majoritate a pomilor e deja achizitionata (vezi poza), urmand sa completez cu ce n-am gasit la pepiniera de la mult-asteptatul Indagra
-gropile la distanta de 4 m pe rand sunt deja facute, urmand sa le indesesc la 2m in partea de sud, asa cum reiese din schema

Daca opiniile dvs vor veni pana la mijlocul sapt viitoare, va fi foarte bine, caci pomii sunt in "stand-by"/mocirliti & stratificati (am decis sa mai astept, ca e noroi in urma ploilor din ultimile zile),  Posted Image

Multam fain!

Attached Files


Edited by qwertysecret, 25 October 2014 - 23:08.


#1857
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cel mai frumos o sa fie primavara cand sunt infloriti si te duci cu copilasii si o patura in mijlocul livezii in zumzet de albine. S`apoi cand numeri litrii de tuica :)))
Sa va bucurati de ea si sa fie pazita de boli si de vecini care nu`si stropesc pomii.

#1858
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Pruni Topen plus stie cineva la vreo pepiniera ? Soiuri mai noi de prun ? Va salut

#1859
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
qwertysecret,
Mi se pare putin intre piersici(2m) si cam mult(4m)intre merii pe M26.Poate mai iei de la meri1m si il pui la piersici(nectarini)
Ai mai multi peri de vara si nimic de iarna(Euras,Cure,Hardenpont,etc)
La ciresii pe Gisela5 o sa ai nevoie de sustinere.
Succes!

#1860
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Multumesc de sfat gheo! Voi încerca sa-l urmez (tre' sa văd cum conving baiatu' de mă ajuta sa "mute" gropile)

Am omis sa specific de la inceput: m-am născut cu Cure-n curte (sac!), nu duc lipsa de pere în iarna (cu toate ca focu' bacterian m-a luat anu' trecut 2 dintre ei, tot am mai rămas cu 4)

Edited by qwertysecret, 27 October 2014 - 01:28.


#1861
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postgheo_55, on 26 octombrie 2014 - 22:48, said:

qwertysecret,
Mi se pare putin intre piersici(2m) si cam mult(4m)intre merii pe M26.Poate mai iei de la meri1m si il pui la piersici(nectarini)
Ai mai multi peri de vara si nimic de iarna(Euras,Cure,Hardenpont,etc)
La ciresii pe Gisela5 o sa ai nevoie de sustinere.
Succes!

gheo, mai trebuia sa mentionezi ca are nevoie si de un sistem de fertiirigare pentru ciresii altoiti pe gisela 5, ca sa fie omul in tema cu toate

#1862
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
am "aruncat" 2 din perii altoiti pe par salbatic mai la nord, langa visini si am refacut distantele (ce usor e pe calculator, stai sa vezi cand ii voi explica gradinarului!) dintre merii pe M26 si nactarini & piersici (pe migdal). Aceasta re-spatiere se face cu 6 gropi x 2 randuri = 12 gropi, utilizand 2x2=4 gropi din schema veche

Am ramas "in plop" (poate asa va face si el pere ...) cu Triumful altoit pe par salbatic .. ori il pun dupa lotul de napi din sudul gradinii (acum am realizat ca voi avea o probleme cu ei in vara, cand imi vor concura perii pe gutui A2 .. dar nu-i nimic, astia "asculta" de coasa), ori il "marit"

Gheo, All, e bine asa?

nedelea91, am trasa apa de-a lungul gradini, dar nu m-am hotarat inca la sistemul de udare (as fi optat pe cel prin picurare, dar, din cate am citit, irigarea corecta s-ar face la proiectia periferiei coroanei, iar asta ar insemna furtune noi la 2-3 ani, cu toate ca ele sunt facute sa reziste mai mult). Cat despre fertirigare, prefer s-o fac manual & bio, in regim "Violeta duce galeata la cu gunoi" Posted Image

Pe jumatate din suprafata (partea din sud), voi semana lucerna (si ovaz, in prima faza/coasa) la primavara, evident, lasand spatiu arat si mulcit in jurul fiecarui pom. Asta pentru asimilarea azotului & hrana la armele bio/bibilici Posted Image

Edited by qwertysecret, 27 October 2014 - 11:06.


#1863
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Nu pot sa-ti spun cu certitudine;sper sa fie ceva mai bine cu distantele modificate.Poate,colegii au alte idei de imbunatatire.
In privinta irigarii:sint de parere ca udarea prin picurare nu se potriveste cu portaltoi precum  mahalebul,migdalul, par si mar paduret,mirobolan.

#1864
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din ce am mai vazut pe aci pe forum poti folosi 'paianjeni' ca sa distribui apa in 4 puncte in jurul pomilor si 'magistrala' pe linia pomilor, protejata.

#1865
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@qwerty
nu stiu unde am citit ca lucerna este hidrofila si ca lasa rapid pamantul fara apa, chiar pana la 1m adancime.
Poate colegii mai experimentati ne pot confirma sau infirma fenomenul.
Aveam de gand sa seman lucerna printre pomi, dar chestiunea asta ma cam ... retine.

#1866
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Mda,  ar fi bine s-o lămuresc pana la primăvară,  poate o sucesc către trifoi :)

#1867
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Despre trifoi nu stiu si nici nu am reusit sa aflu ceva despre compatibilitatea cu pomii fructiferi.
Am si cumparat doua tipuri. Unul ar fi pitic, iar celalalt ar fi inalt. Nu mai stiu care este cel pitic. :)

Attached Files



#1868
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pitic e cel alb.  Care oricum nu e nici acela "prea" pitic :) Se inmulteste frumos insa.

#1869
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postmeganedoi, on 27 octombrie 2014 - 22:18, said:

Despre trifoi nu stiu si nici nu am reusit sa aflu ceva despre compatibilitatea cu pomii fructiferi.
Am si cumparat doua tipuri. Unul ar fi pitic, iar celalalt ar fi inalt. Nu mai stiu care este cel pitic. Posted Image

de regula trifoiul alb creste mai inalt decat cel rosu, eu asa stiu

#1870
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Pomii fiind mici,n-are nimic nici daca semeni lucerna. Doar sa lasi un spatiumai mare in jurul lor.

#1871
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Trifoiul alb de obicei se considera sinonim cu cel pitic, dar trifoiul alb este este de trei feluri: silvestris, intermediar si giganteum ; cel pitic fiind silvestris.

Edited by icXu, 28 October 2014 - 12:46.


#1872
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am cautat "trifoi pitic" pe goagal si toate imaginile afisate arata varietatea cu flori albe
==>
foarte probabil ca "trifoi pitic" = trifoi alb

:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate