Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8603 replies to this topic

#1639
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
la unul dintre meri cateva fructe arata ciudat si nu stiu care este cauza.sunt doar intr-unul si cateva,nu toate si sunt in varf.pe de alta parte ma tot lupt cu un par sa-l salvez.anul trecut am tot taiat din el.acum la un interval de 2 saptamani de la ultima stropire avea o creanga atacata.cand am vrut sa o tai s-a rupt iar asa cum se vede in interior avea 2 viermisori albi si o ganganie neagra.ce ma sfatuiti sa-l elimin sau pot sa tai tulpina deasupra unui lastar?

Attached Files



#1640
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

View Postalexandru68, on 12 iulie 2014 - 09:31, said:

...pe de alta parte ma tot lupt cu un par sa-l salvez.anul trecut am tot taiat din el.acum la un interval de 2 saptamani de la ultima stropire avea o creanga atacata.cand am vrut sa o tai s-a rupt iar asa cum se vede in interior avea 2 viermisori albi si o ganganie neagra.ce ma sfatuiti sa-l elimin sau pot sa tai tulpina deasupra unui lastar?
Poti sa il scoti linistit, pana si scoarta de pe tulpina e crapata, scoate-l si arde-l sa nu iti atace erwinia si alti pomi.

#1641
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Pentru la toamna as vrea sa plantez vreo 10-15 pomi fructiferi . Imi puteti recomanda ceva soiuri care se preteaza la o zona de deal si de munte (neamt) ?
Si revin cu o intrebare sensibila: Este absolut nevoie a se lua pomii din zona sau apropierea zonei de plantare( din motive de aclimatizare) sau se pot lua si mai de la departare? Multumesc mult.

Edited by sov, 16 July 2014 - 07:44.


#1642
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
alexandru,
Sint de parere ca merele sint deformate in urma unui atac timpuriu de insecta(prob.gargarita) combinat si cu putin rapan;mai ales ca sint pe virfuri ,unde poate nu a ajuns bine solutia pt tratament.
In privinta parului:am vazut refaceri spectaculoase in urma atacului de foc bacterian.Daca tii la pom si ai gradina mare,reteaza trunchiul intr-o zona sanatoasa deasupra lastarilor lacomi,capseaza cu alifie si ai grija in continuare;mai des cuprice,aliette,etc.

#1643
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmircea11s, on 05 iulie 2014 - 23:09, said:

Asa bun prieten esti cu sov ?
Doua reactii la acelasi post. Vasile 59 imi adreseaza in mesageria privata intrebarea daca sa se apuce sa caute bancuri cu "locuitorii din orasul lui Hermann" si like de la sov.
Lu' Vasile ii raspund ca doar daca considera ca este absolut necesar sa-si piarda timpul cu asa cautari in loc sa caute sa vada care este diferenta dintre o taiere in verde si una in uscat. Ce face una si ce face cealalta.Cand se face una si cand cealalta.Care dintre specii raspund mai bine la taieri in verde.Care-i perioada pana la care se pot face fertilizari care sa stimuleze cresterea.Care-i relatia dintre crestere si temperatura.Dar apa are vreun rol ? Ciresul raspunde la fel de bine ca prunul ?

Eu am considerat ca este mai bine sa tin seama ca vara de regula sunt perioade caniculare cu putine precipitatii si decat sa pun o frana temporara dezvoltarii pomului printr-o taiere acum, este mai potrivit sa las pomul in pace pana la primavara.

View Postvasile59, on 06 iulie 2014 - 00:18, said:

La prun coroana"vas"?
Posted Image

#1644
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmircea11s, on 17 iulie 2014 - 13:21, said:

Vasile 59 imi adreseaza in mesageria privata intrebarea daca sa se apuce sa caute bancuri cu "locuitorii din orasul lui Hermann" .....

Domnu` mircea11s, acuma matale esti cel afurisit: de ce nu lasi omu` sa-si satisfaca placerea? ... pana la urma bancurile
sunt placeri "nevinovate"!
Daca as fi fost in locul tau "culegeam" bancuri cu Hermann si i le trimiteam! Posted Image .... numa` ca eu nu stiu pe unde o umblat
Hermann ista!

View Postmircea11s, on 17 iulie 2014 - 13:21, said:

Lu' Vasile ii raspund ca doar daca considera ca este absolut necesar sa-si piarda timpul cu asa cautari in loc sa caute sa vada care este diferenta dintre o taiere in verde si una in uscat. Ce face una si ce face cealalta.Cand se face una si cand cealalta.Care dintre specii raspund mai bine la taieri in verde.Care-i perioada pana la care se pot face fertilizari care sa stimuleze cresterea.Care-i relatia dintre crestere si temperatura.Dar apa are vreun rol ? Ciresul raspunde la fel de bine ca prunul ?

Sincer sunt multe intrebari/teme de studiu!
Tu vrei ca dupa prima clasa elementara sa poti pilota un avion, sa proiectezi o centrala nucleara, etc!
Maestro, lentamente!

View Postmircea11s, on 17 iulie 2014 - 13:21, said:

Posted Image

In final vad ca ti-au iesit ochii din cap!Posted Image
Nu esti singurul!

Numai bine!

#1645
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Vaiii... m-ai parat!!!!!Posted Image

#1646
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
desi tratat dupa 3 saptamani arata asa...deci l-am eliminatPosted Imagemai ales ca avea radacinile subrede,s-a rupt usor.

Attached Files


Edited by alexandru68, 27 July 2014 - 16:32.


#1647
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Salut tuturor,

Vineri am vazut cea mai puternica furtuna de cand ma stiu. Ma uitam pe geam si nu imi venea sa cred ca e real. Urgia asta mi-a culcat la pamant un mar de 5 ani (anul asta a rodit prima oara) cu tot cu tutor. Dupa ploaie am iesit si am constatat ca au fost rupte 90% dintre radacini, Am sapat repede in noroi si l-am ingropat la loc cum am putut avand in vedere ca pamantul era fleasca. Duminica dimineata avea aproape toate frunzele maronii. Ce ma sfatuiti, sa-l las in ideea ca se va reface sau sa-l inlocuiesc? N-am livada e un singur mar.
Multumesc.

#1648
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
mai taie din ramuri, o sadea altele. si stropestel cu solutitie pe baza de cupru 50%.

#1649
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Multumesc, voi face o toaleta mai agresiva. Solutia asta va avea rol de protectie fungica?

#1650
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
oameni buni va cer ajutorul din nou.puteti sa imi identificati soiul de mar dupa poze(poate cam prea multe...dar mi-e drag)si dupa cateva informatii:se coace dupa 15 septembrie,are fructele mijlocii spre mari,coaja subtire si miezul nu este tare,nu prea poate fi pastrat peste iarna.sunt dulci.a-ti vazut cum rodeste.am incercat sa fac poze si la fructele care au mai mult soare si la celelalte.pot folosi la inmultire ca si portaltoi gutui salbatic?imi lipsesc in gradina 9-10 pomi.

Attached Files



#1651
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Nu stiu nici eu ce sint, am vreo 5 pomi. Rezistenti la boli, si in zona de sud a tarii au inceput sa se coaca.
Astept raspuns :)

#1652
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
le-am facut 6 tratamente.au o singura problema anul acesta din cauza ploilor si anume... putregaiul.

#1653
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Săptămâna viitoare aduce la lidl 2 tipuri de foarfece de grădină,un model amboss și celalalt bypass. Știe vreun coleg care e mai bun? În descriere scrie doar ca cel amboss taie precis și cu forță.

Edited by sov, 13 August 2014 - 17:28.


#1654
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
pt alex68,s-ar putea sa fie soiul romus 3, nu poti folosi gutuiul daca te referi la mar
pt camsonat , fa o stropire cu un produs cupric gen Funguran sau Koccide 0,3%, puiutoma s-a grabit cand ti-a sugerat
solutie pe baza de cupru 50%.

Edited by ionathan, 13 August 2014 - 18:34.


#1655
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

View Postionathan, on 13 august 2014 - 18:29, said:

pt alex68,s-ar putea sa fie soiul romus 3, nu poti folosi gutuiul daca te referi la mar
pt camsonat , fa o stropire cu un produs cupric gen Funguran sau Koccide 0,3%, puiutoma s-a grabit cand ti-a sugerat
solutie pe baza de cupru 50%.
livada nu a fost plantata de mine si cred ca are in jur de 15 ani.daca asta te ajuta cu ceva in stabilirea soiului.

#1656
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008

View Postionathan, on 13 august 2014 - 18:29, said:

pt camsonat , fa o stropire cu un produs cupric gen Funguran sau Koccide 0,3%, puiutoma s-a grabit cand ti-a sugerat
solutie pe baza de cupru 50%.
Multumesc, am prins ideea.
Acum (adica de 3 zile) citesc despre taieri, e mai simplu sa ai imaginatie si vedere geometrica decat sa intelegi logica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate