Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Statie audio 2x45W; 4ohm. Ce boxe iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Un amic vrea sa-si ia un amplificator (statie de amplificare) 2x45W; amplificat simplu si ieftin (vreo 3 mul parca, nu stiu exact. Amplificat cica are 4 ohmi.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1.  Ce fel de boxe sa cumpere astfel incit sa NU arda nimica?
2. Gaseste astfel de boxe?
3. Exista astfel de boxe pina-n 1,2 mil lei?

Toate acestea in ideea dc. merita sa-si cumpere amplificatoru cu pricina (el asa vrea, sa-l ia; fiindca costa 3-4 mil, nu stiu exact).

Va salut si astept pareri/recomandari.

#2
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Boxe până în 1.2 milioane, adică 120 de lei noi, nu găsiți, ca să fie și de folos. Boxele trebuie să fie cu impedanța de minimum 4 Ohm și să aibă cel puțin 45 W. Dacă boxele au impedanță mai mică amplificatorul are toate șansele să se ardă. Dacă puterea este mai mică decât 45 W trebuie să nu dați volumul la maxim; proporțional cu puterea.
În concluzie: boxe de 4 – 8 Ohm, cu putere peste 45 W, pentru siguranță.

#3
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostCBV, on Oct 21 2007, 13:19, said:

Boxe până în 1.2 milioane, adică 120 de lei noi, nu găsiți, ca să fie și de folos. Boxele trebuie să fie cu impedanța de minimum 4 Ohm și să aibă cel puțin 45 W. Dacă boxele au impedanță mai mică amplificatorul are toate șansele să se ardă. Dacă puterea este mai mică decât 45 W trebuie să nu dați volumul la maxim; proporțional cu puterea.
În concluzie: boxe de 4 – 8 Ohm, cu putere peste 45 W, pentru siguranță.
tare mi-e ca daca dai acel amplif la maxim iti crapa si mama difului de 18" prietenii stiu de ce :naughty:

#4
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„tare mi-e ca daca dai acel amplif la maxim iti crapa si mama difului de 18"” – (vacea)

Care dif de 18''? La ce vă referiți, care să fie în legătură cu ce-am scris eu?

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvacea, on Oct 21 2007, 14:08, said:

tare mi-e ca daca dai acel amplif la maxim iti crapa si mama difului de 18" prietenii stiu de ce :naughty:
Prietenii nu știu de ce, ne luminezi tu? Poate nu distorsionează, nu oscilează etc., te-ai uitat tu în globul de cristal? Dacă e vorba de vreun  Denon sau HK la SH?

on topic: după cum a spus CBV, boxe pe 4 sau 8 ohmi, peste 45W RMS. Cele pe 4 ohmi se vor auzi mai tare decât pe 8 ohmi (presupunând difuzoare cu spl identic sau apropiat), în schimb la cele pe 8 ohmi ampliful va lucra mai ușor, se va încălzi mai puțin etc. deci va avea viață mai lungă. Niște boxe bune la prețul ăsta (1-200 lei) e greu de crezut că găsești, eventual la SH.

#6
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Multumesc de recomandar....si 2 rectificari:
1) Boxe de max 1,2 milioane BUCATA
2) Amplific. nu e SH...e o chinezarie metalica...pana mea..n-am intels exact...orcium pina in 3-4 miloane....

Va salut...daca mai aveti pareri, astept...sa-i zic si lui ce recomandati

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Păi în situația asta aș recomanda un amplif SH, tot la aceeași bani se poate lua un amplificator bun (Denon, Marantz, chiar Technics sau Pioneer cred că sunt mai bune decât chinezăria respectivă)

#8
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Mda....ai dreptate, mai degraba un SH (desi amicu' cu pricina se teme de tzepe = nu stie daca/cum e bun un SH; ce sa verifice, etc.)
Inca o intrebare:
Inteleg ca boxa treb. sa fie de peste 45W dar cu cit peste 45W?

#9
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Dacă sunt de 45 – 50 W nu le veți putea asculta, în casă, niciodată la maxim. Deduceți și dvs. de cât pot fi. Să spunem 140 W, pentru că, dacă sunt de putere mai mare, s-ar putea să nu se miște bine difuzorul de joase, la un semnal de  2 W, atât cât se poate asculta ca să nu speriați vecinii și să nu cheme poliția.
De 50 – 60 - 75 W este suficient.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Undeva între 45 și 90-100W.
De cât de tare se aud la o anumită putere e responsabil SPL-ul și nu puterea suportată de boxe, o diferență de 3dB înseamnă mult :D Aș zice că ar trebui un SPL măcar de vreo 90dB la 1W/1m, o idee ar fi boxele astea, nu sunt chiar mari dar se aud surprinzător de bine pentru cât costă :coolspeak:

#11
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Baieti (antinari & CBV) va foarte multumesc.
Am retinut recomandarile voastre. Multzam'

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate