Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AJUTOR casa de marcat Datecs MP-55!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Buna ziua,

Tocmai am cumparat o casa de marcat Datecs MP-55 si am fost cu ea ieri la fiscalizat.
Bineinteles cei de acolo mi-au zis ca imi programeaza 30 de articole gratuit.... In fine nu are importanta....
Problema mea este urmatoarea; daca imi vine un produs nou in magazin eu trebuie sa-l bag in memoria casei ca articol cu numarul lui de ordine din casa ( ca sa-mi afiseze pe bonul fiscal produsul respectiv cand il vand ). Rog cineva daca a mai lucrat cu genul asta de case de marcat sa-mi zica si mie cum programez pentru ca manualul este foarte greoi si deocamdata nu inteleg nimic.... Eu doar vreu sa bag un articol in casa de marcat si momentan nu pot si ca sa merg la service-ul de case de marcat sa bag fiecare articol nou care imi vine imi creste barba !!

PLZ HELP ME !!!

#2
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

 AnoXys, on Oct 18 2007, 14:21, said:

Buna ziua,

Tocmai am cumparat o casa de marcat Datecs MP-55 si am fost cu ea ieri la fiscalizat.
Bineinteles cei de acolo mi-au zis ca imi programeaza 30 de articole gratuit.... In fine nu are importanta....
Problema mea este urmatoarea; daca imi vine un produs nou in magazin eu trebuie sa-l bag in memoria casei ca articol cu numarul lui de ordine din casa ( ca sa-mi afiseze pe bonul fiscal produsul respectiv cand il vand ). Rog cineva daca a mai lucrat cu genul asta de case de marcat sa-mi zica si mie cum programez pentru ca manualul este foarte greoi si deocamdata nu inteleg nimic.... Eu doar vreu sa bag un articol in casa de marcat si momentan nu pot si ca sa merg la service-ul de case de marcat sa bag fiecare articol nou care imi vine imi creste barba !!

PLZ HELP ME !!!

cred ca cel mai bun lucru este sa te adresezi firmei de la care ai cumparat-o .;.. exista o groaza de modele cu multe comenzi diferite si variate
trebuia sa primesti un manual de utilizare, daca nu ai primit cere unul, sau un instructaj in linii mari ...
eu nu m-am uitat niciodata pe manual pt casa mea de marcat (imobiliare) in schimb cei care mi-au dat casa mi-au explicat f simplu cum sa o folosesc
fireste pt un magazin este mai complexa dar este de datoria firmei de la care ai cumparat-o sa-ti ofere material pt utilizare

Edited by Ciprianzet, 19 October 2007 - 00:49.


#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Si eu folosesc acelasi tip de casa de marcat la un magazin de Reumplere cartuse si vanzari consumabile (in total peste 500 de repere) si tocmai pentru a nu avea astfel de probleme cu sute de articole am pus pe ea doar 3 mari "servicii":

1. Reumplere cartuse (fara a preciza tipul cartusului)
2. Vanzari consumabile (intra toata gama de cartuse comercializate)
3. Service Imprimante (reparatii, curatari, etc)

Nu poti sa faci si tu ceva de genul acesta????

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Exista solutia de a-ti lua service la firma de la care ai cumparat casa si pentru o suma oarecare, ei sa vina sa-ti bage articole si sa-ti scoata raporturile lunare. Cred ca e riscant sa umbli in programarea casei daca nu te pricepi pentru ca poti face reset ram si atunci chiar ai probleme.

Edited by diorama, 19 October 2007 - 19:33.


#5
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Am primit si manualul de utilizare dar din pacate este foarte greoi sau este doar pentru mine ........ cat despre service-ul specializat in programarea articolelor nu prea este o solutie pentru mine pentru ca vin produse noi tot timpul.....si sa car casa in spinare la fiecare produs nou este o tampenie pentru mine !!

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
De ce nu iti iei un program pt magazin? Nu mai programezi nimic si totul va fi corect si clar

#7
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 AnoXys, on Oct 20 2007, 09:33, said:

Am primit si manualul de utilizare dar din pacate este foarte greoi sau este doar pentru mine ........ cat despre service-ul specializat in programarea articolelor nu prea este o solutie pentru mine pentru ca vin produse noi tot timpul.....si sa car casa in spinare la fiecare produs nou este o tampenie pentru mine !!
Nu sari cu casa-n spinare. Vine cei de la firma la tine. Mai ales pentru cateva produse, ti le baga cu mana, nu au nevoie de calculator si programul aferent. Ma rog, depinde si ce firma iti alegi pentru service. Oricum, ai grija cand umbli pe ea pentru ca poti reseta casa si atunci e si mai nasol. Este, intr-adevar, destul de greu sa lucrezi pe ea, nu numai ca pentru a scrie o litera e nevoie de  o combinatei de taste, dar si introducerea in sine a articolului e complicata. Stiu asta pentru ca prietenul meu lucreaza la o firma de case de marcat, dar nu aici in Bucuresti.

#8
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 diorama, on Oct 21 2007, 12:00, said:

Nu sari cu casa-n spinare. Vine cei de la firma la tine. Mai ales pentru cateva produse, ti le baga cu mana, nu au nevoie de calculator si programul aferent. Ma rog, depinde si ce firma iti alegi pentru service. Oricum, ai grija cand umbli pe ea pentru ca poti reseta casa si atunci e si mai nasol. Este, intr-adevar, destul de greu sa lucrezi pe ea, nu numai ca pentru a scrie o litera e nevoie de  o combinatei de taste, dar si introducerea in sine a articolului e complicata. Stiu asta pentru ca prietenul meu lucreaza la o firma de case de marcat, dar nu aici in Bucuresti.

Sunt intr-un orasel mic si exista 2 firme de fiscalizat si programat case de marcat !! Una din ele ( cea cu care nu lucram noi ) este ca vai de capul ei pentru ca cel care programeaza zice ca vine astazi si apare peste 2 saptamani daca apare si cealalta ( cu care lucram noi ) nu face deplasari pentru introducerea de articole. Speram ca cineva sa-mi zica schematic cam cum este programarea ei ? Cu coordonate ? Am citit manualul si am urmat instructiunile pas cu pas dar pe casa imi arata ceva si in manual imi arata altceva la un anumit punct !! Acolo ma blochez eu !!

#9
horhe4

horhe4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2007
AnoXys cred ca in primul rand ar trebui sa ii contactezi pe cei de la fiscalizare, dar am o vaga banuiala ca nu au mare chef sa te ajute.

Ex. pt adaugare/modificare produs:

1) Apesi: OFF -> 4 -> 30 -> TOTAL > 1

   Acum te afli in baza de date a casei de marcat. Fiecare casa de marcat are un numar predefinit de pozitii (in general peste 1000)

   Acum trebuie sa iti explic ceva sa stii care este principiul de lucru:
  - prima cifra din ce vezi pe ecran reprezinta numarul bazei de date, pentru introdus/modificat produse este 1 (dupa care urmeaza cifre)
  - urmatoarele partu cifre (Ex.: 0001) reprezinta numarul de ordine al produsului, o linie cu mai multe coloane (dupa care urmeaza punct)
  - urmatoartele 2 cifre reprezinta numarul coloanei pe care te afli (dupa care urmeaza punct)
  - ultimele cifre reprezinta valoarea din linia si coloana anterioare.

2) Apesi tasta STL
Te deplasezi cu %- inapoi pe o linie (adica te deplasezi pe datele unui sg produs - stanga),%+ inainte pe linie (dreapta); VD in sus pe coloane (adica te deplasezi prin produse- sus), PRC in jos pe coloane (jos).
Ai directiile:
STANGA - DREAPTA ; SUS - JOS

3) Cand te deplasezi practic nu ai modificat nimic, ci doar poti sa vizualizezi. In partea din stanga sus vei vedea intotdeauna denumirea produsului, ca sa stii pe care produs esti (in cazul in care ai de gand sa lucrezi doar pe coloana de pret si vrei sa modifici doar pretul). In partea din stanga jos, vei vedea intotdeauna numarul coloanei pe care te afli.

4) Acum ca stim sa ne deplasam sa iti explic cum sata treaba cu tastatura:
- cifrele le folosesti ca atare
- literele sunt exact ca cele de pe telefonul tau dar pastrand ordinea nu cifrele (ex: 1tel are litere 7casa, 4tel are litere 4casa, 7tel are litere 1casa)
- dupa ce modifici un camp, trebuie sa apesi tasta TOTAL
- vei modifica intotdeauna campurile 2 (cu denumirea) si 3 (cu pretul)

EX Structura baza de date:

*------< 2400 produse cu structura :
camp1- cod
camp2- denumire
camp3- pret
camp4- cantitatea vanduta (initial, dar daca vrei sa folosesti campul asta ca stoc este unpic mai greu)
camp5- departament
camp6- grupa articole
camp7- grupa TVA
camp8- 0 (pret preprogramat) sau 1 (pret liber)
camp9- rezervat
camp10- cod bare
camp11- cod bare

Cele 2400 de pozitii sunt deja adaugate si sunt goale. Trebuie doar sa completezi si sa salvezi. Nu ai grija nu ai unde sa gresesti.

Bafta la lucru.

Edited by horhe4, 01 November 2007 - 15:37.


#10
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

 horhe4, on Nov 1 2007, 15:29, said:

AnoXys cred ca in primul rand ar trebui sa ii contactezi pe cei de la fiscalizare, dar am o vaga banuiala ca nu au mare chef sa te ajute.

Ex. pt adaugare/modificare produs:

1) Apesi: OFF -> 4 -> 30 -> TOTAL > 1

   Acum te afli in baza de date a casei de marcat. Fiecare casa de marcat are un numar predefinit de pozitii (in general peste 1000)

   Acum trebuie sa iti explic ceva sa stii care este principiul de lucru:
  - prima cifra din ce vezi pe ecran reprezinta numarul bazei de date, pentru introdus/modificat produse este 1 (dupa care urmeaza cifre)
  - urmatoarele partu cifre (Ex.: 0001) reprezinta numarul de ordine al produsului, o linie cu mai multe coloane (dupa care urmeaza punct)
  - urmatoartele 2 cifre reprezinta numarul coloanei pe care te afli (dupa care urmeaza punct)
  - ultimele cifre reprezinta valoarea din linia si coloana anterioare.

2) Apesi tasta STL
Te deplasezi cu %- inapoi pe o linie (adica te deplasezi pe datele unui sg produs - stanga),%+ inainte pe linie (dreapta); VD in sus pe coloane (adica te deplasezi prin produse- sus), PRC in jos pe coloane (jos).
Ai directiile:
STANGA - DREAPTA ; SUS - JOS

3) Cand te deplasezi practic nu ai modificat nimic, ci doar poti sa vizualizezi. In partea din stanga sus vei vedea intotdeauna denumirea produsului, ca sa stii pe care produs esti (in cazul in care ai de gand sa lucrezi doar pe coloana de pret si vrei sa modifici doar pretul). In partea din stanga jos, vei vedea intotdeauna numarul coloanei pe care te afli.

4) Acum ca stim sa ne deplasam sa iti explic cum sata treaba cu tastatura:
- cifrele le folosesti ca atare
- literele sunt exact ca cele de pe telefonul tau dar pastrand ordinea nu cifrele (ex: 1tel are litere 7casa, 4tel are litere 4casa, 7tel are litere 1casa)
- dupa ce modifici un camp, trebuie sa apesi tasta TOTAL
- vei modifica intotdeauna campurile 2 (cu denumirea) si 3 (cu pretul)

EX Structura baza de date:

*------< 2400 produse cu structura :
camp1- cod
camp2- denumire
camp3- pret
camp4- cantitatea vanduta (initial, dar daca vrei sa folosesti campul asta ca stoc este unpic mai greu)
camp5- departament
camp6- grupa articole
camp7- grupa TVA
camp8- 0 (pret preprogramat) sau 1 (pret liber)
camp9- rezervat
camp10- cod bare
camp11- cod bare

Cele 2400 de pozitii sunt deja adaugate si sunt goale. Trebuie doar sa completezi si sa salvezi. Nu ai grija nu ai unde sa gresesti.

Bafta la lucru.


Extraordinar !!! Nu ma asteptam ... deja imi pierdusem orice fel de speranta .

Nu numai ca mi s-a postat un "tutorial" dar l-am si inteles !!!
Iti multumesc foarte mult pentru ca mi-ai fost de mare ajutor !!!

#11
horhe4

horhe4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2007
No problemo, ma bucur ca am putut sa ajut ;)

numai bene

#12
cristian_tudorache

cristian_tudorache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2007

 AnoXys, on Oct 18 2007, 13:21, said:

Buna ziua,

Tocmai am cumparat o casa de marcat Datecs MP-55 si am fost cu ea ieri la fiscalizat.
Bineinteles cei de acolo mi-au zis ca imi programeaza 30 de articole gratuit.... In fine nu are importanta....
Problema mea este urmatoarea; daca imi vine un produs nou in magazin eu trebuie sa-l bag in memoria casei ca articol cu numarul lui de ordine din casa ( ca sa-mi afiseze pe bonul fiscal produsul respectiv cand il vand ). Rog cineva daca a mai lucrat cu genul asta de case de marcat sa-mi zica si mie cum programez pentru ca manualul este foarte greoi si deocamdata nu inteleg nimic.... Eu doar vreu sa bag un articol in casa de marcat si momentan nu pot si ca sa merg la service-ul de case de marcat sa bag fiecare articol nou care imi vine imi creste barba !!

PLZ HELP ME !!!


salut,

cred ca te putem ajuta cu aplicatia noastra: DATECS MP55 este una din casele de marcat cu care noi suntem conjugati pe portul serial si functioneaza foarte bine .. pentru a emite bonuri fiscale din computer;


incearca:

o unealta de organizare a afacerii tale (produse/clienti/venituri/documente)
o documentare iti va lua minute.

succes

Edited by morogan, 22 January 2008 - 08:13.


#13
Zanel

Zanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.12.2003

 cristian_tudorache, on Dec 9 2007, 11:40, said:

salut,

cred ca te putem ajuta cu aplicatia noastra: DATECS MP55 este una din casele de marcat cu care noi suntem conjugati pe portul serial si functioneaza foarte bine .. pentru a emite bonuri fiscale din computer;


incearca:

o unealta de organizare a afacerii tale (z

o documentare iti va lua minute.

succes

Te rog, spune-mi si mie, ce cablu trebuie sa folosesc ca sa leg aceasta casa de marcat la portul serial?
Thx!

Edited by morogan, 22 January 2008 - 08:14.


#14
viorelc

viorelc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2006
Daca este  datecs mp55 si are interfata pusa (modelele mai vechi nu o au  ,dar se poate monta ulterior) trebuia sa aiba in cutie
un cablu serial cu mufa DB9 mama pt calculator si mufa tip telefon care este pt interfata casei.
Casa se poate lega la calculator "NUMAI" pe port serial COM1 si numai pe DB 9
Mai ai nevoie de un program de comunicare cu calculatorul ( driver) care se plateste (DATPRINT WINPRINT etc)
Activarea programului se face cu un cod format din 4 grupe de 6 cifre ,obtinut de la servisant sau direct de la importator
pe baza seriei fiscale a casei de marcat.
Mai multe detalii pe situl WWW.DATECS.RO

Edited by viorelc, 25 January 2008 - 08:42.


#15
Zanel

Zanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.12.2003

 viorelc, on Jan 25 2008, 08:36, said:

Daca este  datecs mp55 si are interfata pusa (modelele mai vechi nu o au  ,dar se poate monta ulterior) trebuia sa aiba in cutie
un cablu serial cu mufa DB9 mama pt calculator si mufa tip telefon care este pt interfata casei.
Casa se poate lega la calculator "NUMAI" pe port serial COM1 si numai pe DB 9
Mai ai nevoie de un program de comunicare cu calculatorul ( driver) care se plateste (DATPRINT WINPRINT etc)
Activarea programului se face cu un cod format din 4 grupe de 6 cifre ,obtinut de la servisant sau direct de la importator
pe baza seriei fiscale a casei de marcat.
Mai multe detalii pe situl WWW.DATECS.RO

multumesc frumos!
Casa are interfata pusa, dar nu avea nici un cablu in cutie.
Sper sa ma descurs, o sa discut si cu cei de la care am cumparat casa.

#16
soulraven

soulraven

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 17.04.2006
salut, am inteles ca exista un program care iti permite sa bagi produsele direct din calculator, stie cineva cum se numeste?am si eu tot un DATECS MP55B

#17
Mikane

Mikane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2008

 AnoXys, on Oct 18 2007, 14:21, said:

Buna ziua,

Tocmai am cumparat o casa de marcat Datecs MP-55 si am fost cu ea ieri la fiscalizat.
Bineinteles cei de acolo mi-au zis ca imi programeaza 30 de articole gratuit.... In fine nu are importanta....
Problema mea este urmatoarea; daca imi vine un produs nou in magazin eu trebuie sa-l bag in memoria casei ca articol cu numarul lui de ordine din casa ( ca sa-mi afiseze pe bonul fiscal produsul respectiv cand il vand ). Rog cineva daca a mai lucrat cu genul asta de case de marcat sa-mi zica si mie cum programez pentru ca manualul este foarte greoi si deocamdata nu inteleg nimic.... Eu doar vreu sa bag un articol in casa de marcat si momentan nu pot si ca sa merg la service-ul de case de marcat sa bag fiecare articol nou care imi vine imi creste barba !!

PLZ HELP ME !!!


Este foarte greu de introdus coduri pe casa de marcat. Ai contract de service? Unele firme te taxeaza pentru fiecare produs introdus pe casa de marcat, altele, nu!
Te invit sa intri pe www.aparaturafiscala.ro si sa soliciti conditiile acordarii unui contract de service lunar, care este in jur de 22 LEI / luna sau sa le adresezi o intrebare pe forum!

succes

 soulraven, on Mar 26 2008, 16:39, said:

salut, am inteles ca exista un program care iti permite sa bagi produsele direct din calculator, stie cineva cum se numeste?am si eu tot un DATECS MP55B


Salut,

Da, exista DATPLU. Contacteaza www.aparaturafiscala.ro pentru niste preturi sau conditii de introducere a articolelor pe casa de marcat!

P.S.: Au si un forum!

B)
Succes!

#18
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Salut,
ma poate ajuta cineva sa setez ceasul la casa de marcat am inteles ca trebuie dat inainte.
Ma intereseaza doar ce secvente de taste se formeaza pentru DATECS MP55B,
am citit acel manual dar nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate