Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Sa ma ajutati cu un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
va salut pe toti si bine v-am gasit.
De 6 luni mi-am cumparat niste boxe de 1600W.Am un mixer AZUSA MIK0042,un amplif,Behringer EP1500 si inca un amplif BlueTech de 2x250.In total sunt 4 boxe full range.
De doua saptamani am dat comanda la un sistem de 2000W.Asta include un amplif Carsbro de 2000,egalizator si un Mixer(peavey se numeste marca mixerului)
Astazi au ajuns si astea.
Acum intrebarea mea:Cum as putea sa le conectez si cele care le-am avut si astea care le-am primit...ca sa mearga simultan.As dorii sa folosesc amandoua mixere daca se poate.Cel de unde le-am cumparat mi-a spus sa folosec mixeru ala.de ce cabluri am nevoie.......ce configuratii trebuie sa fac
Va rog sa imi scuzati exprimarea....sunt obosit.....toata ziua m-am chinuit si nu am reusit sa fac nimica.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Și eu aș zice să folosești PeaVey-ul ca mixer, nu știu ce model e, nu ne-ai spus, dar brandul parcă îmi spune mai multe :D Din mixer mergi în EQ, acu nu știu ce ieșiri ai la EQ, dar poți merge din el cu semnalul din putere în putere, orientează-te și tu ce tip de intrări au, la Behringer de ex ai două tipuri, XLR și jack,  astea-s în punte, deci în una intri cu semnalul și din cealaltă ieși spre puterea următoare. Dacă ai nevoie și de amplificatorul din mixerul AZUSA, poți să intri în el cu master out-ul Peavey-ului, apoi duci din el semnalul în EQ din care în amplificatoare. Dacă ai nevoie de EQ, dacă se aude bine fără el scoate-l liniștit din schemă, cu cât mai puține cu atât mai bine, eventual îl pui când ai sonorizări mai dificile și chiar te ajută.

#3
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
deci egalizatoru,ampliful Carlsbro si mixerul Peveay(este seria PV8)vreau sa il folosesc numai pe sistemul asta nou de 2000.Poate nu am fost si eu mai detaliat.
Eu vreau ca si sistemul asta de 2000W sa il leg la semnal (sa primeasca semnalul pt a reda melodia)
Vreau ca si asta de 1600 si cel de 2000 sa mearga simultan

Edited by alex86c, 09 October 2007 - 18:56.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Acum chiar că nu am înțeles nimic. Ce anume amplifici? Pui muzică sau amplifici instrumente/voci? În ambele situații vei folosi un singur mixer, din acel mixer vei duce semnal în amplificatoare care la rândul lor vor face boxele să cânte. Deci mixerul, eventual și EQ-ul le vei folosi pe ambele sisteme, pentru că, după cum bănuiesc dar poate mă înșel, tu vrei ca cele două sisteme să cânte același lucru. Deci, oricare din mixere îl folosești, din el vei duce semnal la toate amplificatoarele. Ar fi bine dacă ai spune și tu la ce anume le folosești, ca să poți primi niște sfaturi mai la obiect. Anterior am spus că ar fi mai bine sp folosești mixerul Peavey. Revin și spun că dacă amplifici instrumente/voci poate ar fi mai bine să folosești celălalt mixer, AZUSA adică, nu e mai răsărit dar are totuși și un modul de procesare/efect.
Ca idee generală, poți să ai 40 de boxe cu 20 de amplificatoare, tot un mixer folosești :D

#5
gonzalez

gonzalez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.07.2007
o intrebare :notangel: stai la vila sau apartament?o sa mai ai contuar? deci cel mai simplu sfat e sa legi mixerul la amplificator, si din amplificator pleaca semnalul spre boxe(grija mare la polaritati-daca nu respecti polaritatile arzi finali)si eu zic sa lasi asa partea asta.. cu sistemul nu inteleg.. sistem +si boxe? sau doar amplificatorul+mixer? daca e amplificatorul si mixerul te sfatuiesc sa iti iei alte boxe.. deoarece semnalul e mare boxele mici... poc:D de facut sa se auda si 1600W si 2000W acelas timp nu poti deoarece ar trebui dintr-un semnal sa faci 2...si crede-ma e aiurea.. daca esti fidel muzici... e aiurea sa egalizezi un amplif,dupaia altu volumul la unu,vol la altu... le lasi separate cel mai bine;)) si app iti iei un tuner la aman2 lasi pe un post radio si voila :thumbup: :dj:  nu pot sa cred ca ai u 2000w da in fine.. sa iti zic o chestie ca la 400W reali in juma de ora te doare capu si burta;) credema am auzit si simtit 650W reali ( :confuzzled: )

#6
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
inca o intrebare:Eu pe fiecare amplificator am 2 boxe.Din mixer din cate am observat am doar doua output-uri.Poate sunt eu prost :huh: mai sunt si alte output-uri unde sa conectez si celalalt amplif si egalizatorul ?

Edited by alex86c, 14 October 2007 - 02:31.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Egalizatorul îl pui între mixer și amplifuri (deci mixer > EQ > amplificator).
Ieșiri la mixer nu știu dacă mai ai, fă și tu niște poze și pune-le aici. Nu e nici o problemă dacă dintr-un amplificator duci semnal în celălalt.

PS (LE) întrebare: dacă greșesc polaritatea și conectez difuzorul invers, chiar mi se ard finalii?!?

Edited by antinari, 14 October 2007 - 12:16.


#8
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
[ http://img527.imageshack.us/img527/2194/dsc00451hp1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img90.imageshack.us/img90/7854/dsc00452bq2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img529.imageshack.us/img529/5350/dsc00453lg7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img171.imageshack.us/img171/2857/dsc00454zm7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img142.imageshack.us/img142/5325/dsc00455ot5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img142.imageshack.us/img142/7830/dsc00456uf9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

astea sunt pozele.Daca poti sa imi faci o schema sa stiu cum as putea lega inca un amplif si un egalizator

#9
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
nimeni nimic ?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 alex86c, on Oct 14 2007, 15:07, said:

Daca poti sa imi faci o schema sa stiu cum as putea lega inca un amplif si un egalizator
Repet, EQ-ul se pune între mixer și amplificator, asta înseamnă că vei schimba un pic ce ai tu acolo. Deci din mixer duci semnal în EQ, apoi în funcție de cum are EQ-ul ieșirea duci semnal în ampliful 1, la secțiunea input ai două mufe jack și două mufe XLR, dacă din EQ intri cu semnal în mufele jack (cum e în poză) atunci din cele XLR duci semnal la ampliful 2 (cel de sub el) cu două cabluri XLR - XLR (cabluri de microfon), iar din acel amplificator vei duce semnal în ampliful nr 3.
Dacă nu am fost prea explicit o să revin, acum mă grăbesc...

Attached Files



#11
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
am inteles.Iti multumesc mult pentru timpul acordat.Si scuzama ca am fost cam batut in cap.
Si o ultima intrebare.Ce mixer imi sugerezi sa folosesc ? Cel ce e in poza de mai sus (Azusa) sau Peavey(PV8)(poza)
Multumesc inca o data

Attached Files


Edited by alex86c, 15 October 2007 - 19:35.


#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
habar n-am cum merge azusa, n-am folosit niciodată, dar dacă nu e vreo diferență apreciabilă la calitatea sunetului și ai nevoie de modulul de efect folosește azusa. mai ai un avantaj, și anume că la nevoie poți folosi și partea sa de amplificare (eventual două monitoare pasive). oricum nu pot face diferența dintre cele două, nu am folosit nici unul dintre ele, am mai folosit peavey și am fost mulțumit, dar, repet, dacă nu simți o schimbare în calitatea sunetului de la un mixer la celălalt, cel care are mai multe opțiuni este azusa. iar dacă amplifici și microfon (voce) atunci iar azusa :D
chiar m-ar interesa cum merge (dacă are zgomot de fond, fâsâit, cum merg potențiometrele, etc.) poate revii cu un review ;)

#13
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
eu unul nu vad nicio diferenta intre ele ^_^ .
Modulul de effect cum il folosesc si la ce il folosesc ?  :P

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
sorry pentru întârziere...
După cum am spus, n-am lucrat cu modelul respectiv, m-am uitat mai atent și cred că m-am grăbit un pic, se pare că modulul de efect e de fapt doar un ecou, din ce îmi pot da seama din poză (nu am găsit date despre mixerul ăsta). În unele cazuri e util și ăsta, oricum e mai bun decât deloc. Cum îl folosești? Cred că e mai ușor pentru tine să-ți dai seama, dat fiind că ai mixerul sub mână, eu vorbesc doar pe poză...
Ai două potențiometre (roșii, sub butonul cel mare sub care scrie DELAY și deasupra ECHO) unul e EFF SEND iar celălalt EFF  RETURN. Pe astea le lași la mijloc (cum ar veni la ora 12, ar trebui să scrie 0 acolo, nu văd prea bine în poză), și mai e un potențiometru liniar (cel galben, lângă volumele pe master) EFFECT, și pe acesta îl lași în poziția 0 dB (nu la minim ci spre maxim, unde scrie 0 ;) ).
Se pare că ai un buton care comută între auxiliar și efectul intern (SEND/EFF)  Nu știu dacă atunci când e apăsat trimite spre auxiliar sau spre efectul mixerului, faci și tu o probă, e posibil ca atunci când e apăsat să trimită în ambele părți sau invers. Pe fiecare canal ai un potențiometru (cel galben), din acesta setezi ce nivel să fie trimis spre auxiliar sau efect, funcție de poziția butonului de care am vorbit înainte. Deci pe canalul unde ai microfonul duci potențiometrul galben pe la o treime și spui în microfon "broscoi" (cu accent pe silaba a doua :P ), dacă nu se aude ecou apasă butonul acela SEND/EFF și mai spune o dată. După ce ai identificat cum faci să meargă, îl setezi după necesități... Îl poți folosi pe microfon, când e necesar, eventual pe unele instrumente dacă amplifici trupă live.
Reține că vorbesc pe poză și nu din experiență cu modelul ăsta... Apropo, bănuiesc că în foto e mixerul tău, sper că nu mergi cu EQ-ul general așa cum e în poză... În altă ordine de idei, pe fiecare canal ai un led roșu (PEAK) acesta trebuie să stea stins sau aprins intermitent, în nici un caz aprins constant. De asemenea, la indicatorul de nivel general (led-uri verde galben roșu) să nu se aprindă cele roșii (de regulă e bine să mergi până la 0 dB, asta înseamnă primul galben, eventual să clipească și celelalte galbene). E mai bine pentru difuzoarele tale.

#15
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007
Egalizatorul de la mixer e setat aiurea.....de obicei stau toate pe la mijloc ;) Cu effectele m-am lamurit
o intrebare....cu ce scop as putea sa folosesc celelalte canale ?

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu prea înțeleg... de fapt tu la ce folosești sistemul ăsta?

#17
alex86c

alex86c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.10.2007

 antinari, on Oct 17 2007, 19:48, said:

Nu prea înțeleg... de fapt tu la ce folosești sistemul ăsta?
ocazii festive....ma descurcam si cu cel de 1600 dar mi se parea deja destul de obosit....filtrele mi se ardeau regulat si nu pot sa zic ca luam din alea ieftine cu 50RON

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă filtrele se ardeau regulat, probabil că mergeai cu nivel prea mare din mixer, e mai bine să se ardă filtrele decât difuzoarele :D  Vezi că nu trebuie înlocuit filtrul cu totul, se poate înlocui doar componenta arsă...
Presupun că amplifici un cd player sau două (sau dai muzică din PC, caz în care aș recomanda o placă de sunet bună) și un microfon. În condițiile astea nu prea văd ce ai putea face cu canalele nefolosite ale mixerului. Ecoul poți să-l folosești pe alocuri, la microfon, dacă faci și pe MC-ul la majorate și alte asemenea ocazii festive.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate