Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14127 replies to this topic

#4987
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
M-am uitat la cateva boilere calde cu camera mea de termoviziune.
Cele cilindrice par sa aiba cea mai buna izolatie.
Cele cu forme mai patratoase au zone cu probleme de izolatie.
http://forum.softped...8#entry16234121

In concluzie, daca designul exterior nu este o prioritate, ia un boiler clasic cilindric.

Eu mi-am pus un Ariston de 15L in bucatarie si un Tesy de 50 de litri in baie, tot pentru a avea temperatura constanta la robinet dar si pentru ca apa calda sa vina repede la robinet (am traseu lung de la centrala la robineti).

#4988
george1970

george1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2014
Salut,
Va deranjez cu o mica problema , am o clima manager  pe care am montat-o la o centrala Ariston model CLAS B 30 , clima functioneaza corect dar  la unele meniuri mi se cere CODUL DE ACCES  Ariston pentru a imi permite sa intru  sa verific sau sa activez-dezactivez anumite functii.
Codul e format din 3 cifre dar nu stiu combinatia.
Va multumesc.

#4989
mihaitinis

mihaitinis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2007
buna seara ,
as dori sa cumpar o pompa reciruclare apa(doar second hand in stare buna sau partial buna) centrala termica e:  ARISTON AS 24 FF
voi da adresa de email vanzatorului
multumesc

#4990
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View Postgeorge1970, on 26 noiembrie 2014 - 22:04, said:

Salut,
Va deranjez cu o mica problema , am o clima manager  pe care am montat-o la o centrala Ariston model CLAS B 30 , clima functioneaza corect dar  la unele meniuri mi se cere CODUL DE ACCES  Ariston pentru a imi permite sa intru  sa verific sau sa activez-dezactivez anumite functii.
Codul e format din 3 cifre dar nu stiu combinatia.
Va multumesc.

Daca citesti instructiunile din manual gasesti si codul de acces.

View Postmihaitinis, on 27 noiembrie 2014 - 01:17, said:

buna seara ,
as dori sa cumpar o pompa reciruclare apa(doar second hand in stare buna sau partial buna) centrala termica e:  ARISTON AS 24 FF
voi da adresa de email vanzatorului
multumesc

Trebuie sa specifici daca motorul este WILO sau ASKOL, eventual o poza cu motorul defect.

#4991
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
As vrea sa va intreb , daca se cunosc mai multe date despre intrarea electrica TA1  ; este intrarea destinata pentru termostat ;
Intrebarea ar fi :
-este o intrare de tip digital , analog , sau poate combinata :
-daca este digitala , la ce tensiune se produce comutarea starii din on in off
-daca este combinata analog/digital , cind , cum , comuta din on in off , care sint caracteristicile analogice .
-daca este 100% analog , la ce tensiune este prevazuta trecerea din on in off si ce se intimpla sub plafonul respctiv .

#4992
Laszl82

Laszl82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2014
Buna ziua sunt nou pe forum si dupa ore de lectura am decis sa poztez prima problema la o centrala ariston BS II 24 FF.
De ieri seara sa am ramas fara acm  iar la coduri imi da "' ALERTA PENTRU CIRCULATIE INSUFICIENTA'' mentionez ca apa rece curge bine si probleme de presiune nam.Deja am curatat fluxostatul dar degeaba.ceva idei despre cum as putea repara centrala.
Mersi anticipat pt raspunsuri.

#4993
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Verifica vana cu trei cai, pompa si eventual trebuie decolmatate schimbatoarele de caldura, depinde de vechimea centralei si de duritatea apei din zona.

#4994
Laszl82

Laszl82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2014

View PostAdrian Fx, on 28 noiembrie 2014 - 15:45, said:

Verifica vana cu trei cai, pompa si eventual trebuie decolmatate schimbatoarele de caldura, depinde de vechimea centralei si de duritatea apei din zona.

Centrala o am instalata de 1 luna doar ca pina acum na venit nimeni pt punerea in functiune (stau la 40 de km de reprezentanta) si am doar aminari.Caloriferele sunt calde doar lipsa apei calde devine deranjanta,vreo sugestie cum se repara cazanul????

#4995
speedy195

speedy195

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2014
Salut, am o problema cu centrala Ariston Matis 24FF... ma pricep cat de cat, problema este ca scade presiunea mereu si as vrea sa aflu daca membrana din vasul de expansiune se poate sparge si cum pot afla daca este sparta, pe scurt eu stiu ca trebuie sa golesc apa din instalatie si sa aflu daca vasul de expansiune are 1 BAR

#4996
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca te pricepi "cat de cat",treabuia sa observi daca centrala pierde apa pe la supapa de suprapresiune (3bar) si daca presiunea creste la aceasta valoare...si trebuie golita apa numai din centrala,nu din toata instalatia.
Oricum,daca nu curge apa pe la supapa de suprapresiune,membrana sparta nu are cum sa scada presiunea...
Presiunea scade numai prin pierdere de apa din instalatie.

Edited by danpet, 28 November 2014 - 20:54.


#4997
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View Posthspinache, on 27 noiembrie 2014 - 21:36, said:

As vrea sa va intreb , daca se cunosc mai multe date despre intrarea electrica TA1  ; este intrarea destinata pentru termostat ;
Intrebarea ar fi :
-este o intrare de tip digital , analog , sau poate combinata :
-daca este digitala , la ce tensiune se produce comutarea starii din on in off
-daca este combinata analog/digital , cind , cum , comuta din on in off , care sint caracteristicile analogice .
-daca este 100% analog , la ce tensiune este prevazuta trecerea din on in off si ce se intimpla sub plafonul respctiv .

Trebuie sa crezi daca iti spun ca nu conteaza de care semnal are atat timp cat el (semnalul) este trimis pe un fir si se intoarce pe al doi-lea = stare on. Daca semnalul care este trimis pe unul din cele 2 fire ale mufei nu se "intoarce" pe al doi-lea fir atunci starea centrale pe incalzire este off. Pe acea mufa trebuie conectate doar dispozitive cu contacte libere de potential. Daca ai cunostinte minime de elctricitate stii ce inseamna acest lucru si imi vei da dreptate cand spun ca nu conteaza ce semnal este pe acea mufa.

#4998
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Tensiunea pe regim off , este de 11.4 v .[contact deschis]
Trecere de la regim off la regim on , se face la o anumita tensiune , nu stiu cit . Acesta facilitate , este prevazuta pentru ca rezistenta in regim on [cablu + contact] poate sa fie diferita de zero , sa nu existe opriri necontrolate. Tot din acest motiv , curentul este foarte mic , cam 40 uA  si implicit rezistente mai mari .

ce am patit eu :
la un termostat cu fir , pentru ca nu vedeam prea bine starea de on/off , am pus un led inseriat cu contactul releului ; astfel , tensiunea in starea de On , a cescut de la 0.1v la 2.4v  . centrala a functionat , dar , m-am pomenit ca a crescut timpul de functionare , in loc de 2 minute mergea 4 minute . Acesta este motivul intrebarii mele. Poate este o impresie gresita.

#4999
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Posthspinache, on 29 noiembrie 2014 - 00:22, said:

... curentul este foarte mic , cam 40 uA
...Si ti se aprinde ledul la 40uA?
Se pare ca ai foarte mult timp liber...Daca chiar vrei sa faci cercetare,n-ai decat sa pui un potentiometru si sa masori tensiunea la care comuta.Banuiesc ca va fi cu histerezis si nu cred ca ar trebui sa influenteze timpul cat functioneaza centrala.

#5000
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Exista leduri albastre , cu tensiune de aprindere 2.4v , si care la acest curent , se aprind .

Logica este corecta , daca intrarea este simpla , tip on/off .
Toretic insa , poate sa existe si combinatii ; se exemplificam :
-pentru 6v se produce comutarea
-intre 5 v si 0 v , se poate culege o informatie analogica asupra unei marimi .

Eu , daca eram proiectantul centralei , faceam asa :
-intrarea de TA este si pentru TA tip on/off , dar si pentru sonda de interior .
-departajarea dintre ele se poate face in soft .

De fapt , in soft , parametru 421 , are si varianta 2 de functionare = numai cu sonda de interior ; concret , acesta sonda de interior unde se poate monta ?

Normal ar fost , ca in prospect centrala se se specifice in clar , pentru fiecare intrare , datele si valorile tehnice adecvate .

#5001
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
La Ariston, sonda de interior (se cheama Sensys) se conecteaza pe magistrala digitala "BUS" a centralei si devine practic o telecomanda pentru centrala, poti sa accesezi meniurile si parametrii centralei de pe acea telecomanda.

#5002
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Nu neaparat Sensys...

#5003
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Interesant, multumesc de informatie.
Tot pe BUS se leaga si acesta din cate vad.

#5004
Laszl82

Laszl82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2014
Centrala o am instalata de 1 luna doar ca pina acum na venit nimeni pt punerea in functiune (stau la 40 de km de reprezentanta) si am doar aminari.Caloriferele sunt calde doar lipsa apei calde devine deranjanta,vreo sugestie cum se repara cazanul????

Buna ziua sunt nou pe forum si dupa ore de lectura am decis sa poztez prima problema la o centrala ariston BS II 24 FF.
De ieri seara sa am ramas fara acm  iar la coduri imi da "' ALERTA PENTRU CIRCULATIE INSUFICIENTA'' mentionez ca apa rece curge bine si probleme de presiune nam.Deja am curatat fluxostatul dar degeaba.ceva idei despre cum as putea repara centrala.
Mersi anticipat pt raspunsuri.


si totusi vreo idee de la ce ar putea veni codul respectiv cu stima

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate