Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

usi de interior: de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
despre ce garnitură de glaf vorbești?
dacă este din Al se prinde cu pocnituri, nu cu autoforante cu cap plasticat.
ATENȚIE, orice reparație ai de gând să în porțiunea de jos a ferestrelor, spuma tb tăiată la nivel și aplicată apoi o peliculă de silicon neîntreruptă. apoi se aplică un chit rezistent la înghet. în lipsă de chit, se poate pune adeziv CT85 și prelucrat. abia de aici poți considerea ferestrele și izolația protejate. apoi poți să aplici ce glaf dorești: gresie, pvc, Al etc.

ce văd eu, și poate și alții, este faptul că, în ciuda reparațiilor capitale care trenează, îți păstrezi echilibrul, și mai ales gândești+.
  :OK:

#20
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
sunt niste garnituri speciale de cauciuc pentru glafuri de aluminiu (am vazut pe mostrele de la CN); vin intre glaf si tamplarie; nu stiu ce-s alea pocnitori, banuiesc ca mesteru o sa vina (daca mai dau de el) cu unele din cele de care monteaza la CN. ; in comert n-am gasit decat unele de se pun la usi.

mda, nu-ti inchipui, tot holul e un transheu, am dat gauri prin marmura veche sa pun canal de cablu pentru prize, tv, net, telefon; vreau sa trag prin toate camerele sa ai ce-ti trebuie la nevoie; inca mai sunt intreg la bibilica, poate nu se vede pe-aici  :P

#21
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
[ http://quick.holdthatpic.com/images/147859.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
astea sunt pocniturile. sunt din Al. se dă gaură, se introduce partea corpolentă până la guler și cu un clește special destinat se strânge tija rămasă până face poc. rezultă o strângere de calitate.
Ei bine, înainte de strângere se aplică un strat de silicon pe una din părțile ce urmează să fie în contact. surplusul este 'vomitat' și poate fi șters cu o cârpă curată.
simplu.
fără garnitură, fără alte inginerii.
contactul cu UV este minim, imbătrânirea înlăturată. dar și așa, e f rezistent la tot felul de agenți.
_______________

observ că te ți bine, dar ce-o fi în sufletul tău, al vostru, de indignare, de disconfort...
mult a fost puțin a rămas. :console:

#22
Rainn

Rainn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2007
eu lucrez pentru PORTA, va pot ajuta cu ceva informatii?

#23
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
cei de la PORTA executa montari de usi si care nu le apartin? inclusiv exterioare...

#24
Rainn

Rainn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2007

 Nicanor, on Oct 30 2007, 14:36, said:

cei de la PORTA executa montari de usi si care nu le apartin? inclusiv exterioare...


cei de la Porta nu executa nici un fel de montari, decat in cazuri speciale.

#25
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
ma intereseaza, este o diferenta la aceste usi intre glaf si pervaz? este vorba de rama care se prelungeste pe perete, nu?
deasemenea ma gandesc sa incep amenajarea apartamentului cu termopane si usi (las numai tocurile "bandajate" apoi), ma gandesc bine?

#26
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 Nicanor, on Nov 7 2007, 12:40, said:

ma intereseaza, este o diferenta la aceste usi intre glaf si pervaz? este vorba de rama care se prelungeste pe perete, nu?
deasemenea ma gandesc sa incep amenajarea apartamentului cu termopane si usi (las numai tocurile "bandajate" apoi), ma gandesc bine?


daca vrei sa-ti schimbi usile, e bine sa le scoti pe cele vechi, aranjezi golurile de usa pe unde mai pica zidaria, eventual le faci de dimensiunile usilor ce vrei sa le cumperi, zugravesti casa, pui gresie parchet si apoi iei usile si le pui; la porta dureaza de la cateva saptamani la luni de zile pana ti le aduc;

eu mi-am cumparat azi una classen (arata super bine, ca cele porta) la vreo 3.7mil cu tot cu pervazuri si pe interior si pe exterior; pervazuri care se prind cu cuisoare ca am peretii prea subtiri 8,5cm si tocurile cele mai mici sunt de 9cm grosime zid; sper sa inclin putin pervazurile sa nu trebuiasca sa ingros peretele intrucat am terminat zugraveala si nu vreau s-o mai iau de la capat.

#27
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
dar daca montez tocurile si zugravesc dupa, se strica?

#28
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 Nicanor, on Nov 7 2007, 16:02, said:

dar daca montez tocurile si zugravesc dupa, se strica?

daca le protejezi nu; cel mai profesionist este sa pui usile dupa, sa le vezi apoi ce frumos contrasteaza pe zugraveala alba; altfel oricat te chinui cu protejatu, ori le mazgalesti, ori nu poti sa vopsesti ca lumea pe langa ele, se mai rupe protectia si dai pe tocuri etc.

eu n-am dat usile si tocurile jos inainte de zugraveala ca mi-a dat prin cap sa schimb si usile abia dupa (extinzand renovarea :D ); acum mai trebuie sa ciupesc putin din golurile de usa sa pun tocurile la verticala (noroc ca-s pereti de bca) si mai sare din tencuiala; voi fi nevoit sa repar iar tencuiala + zugraveala pe ici pe colo.

in schimb classen asta arata belea la 3.7 bilioane, si cand ma gandesc ca stateam cu jegurile alea comuniste...
totusi mi se pare prea fragila, e dintr-un fel de rumegus fin presat dar nu e dur ca parchetul laminat spre exemplu.

#29
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
de aratat asa e dar daca au colant pe ele si zgarie ce te faci? sincer as prefera niste usi cu suprafata de lemn, furniruite...

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 christig, on Nov 7 2007, 17:07, said:

daca le protejezi nu; cel mai profesionist este sa pui usile dupa, sa le vezi apoi ce frumos contrasteaza pe zugraveala alba; altfel oricat te chinui cu protejatu, ori le mazgalesti, ori nu poti sa vopsesti ca lumea pe langa ele, se mai rupe protectia si dai pe tocuri etc.

eu n-am dat usile si tocurile jos inainte de zugraveala ca mi-a dat prin cap sa schimb si usile abia dupa (extinzand renovarea :D ); acum mai trebuie sa ciupesc putin din golurile de usa sa pun tocurile la verticala (noroc ca-s pereti de bca) si mai sare din tencuiala; voi fi nevoit sa repar iar tencuiala + zugraveala pe ici pe colo.

in schimb classen asta arata belea la 3.7 bilioane, si cand ma gandesc ca stateam cu jegurile alea comuniste...
totusi mi se pare prea fragila, e dintr-un fel de rumegus fin presat dar nu e dur ca parchetul laminat spre exemplu.

Ma bucur ca ai rezolvat pana la urma problema. Felicitari. Vezi ce bine arata? :thumbup:

#31
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 Clovis, on Nov 9 2007, 20:36, said:

Ma bucur ca ai rezolvat pana la urma problema. Felicitari. Vezi ce bine arata? :thumbup:

uite tocmai am terminat de suduit pe-aici; m-am facut pe maini ca dracu de spuma incercand sa curat tocurile; am fost lens/prost sa pun banda protectoare si a dat spuma pe margini lipindu-se de toc; mi-a fost frica sa o las sa se intareasca nestiind daca se mai poate curata; am montat prima usa la 2 zile dupa ce am cumparat o efectiv; mi-a luat atat sa astup supralumina cu rigips, apoi dat cu gips prin gaurile care au ramas de la bucatile de lemn in care era fixata raposata, apoi gletuiala shmirgheluiala vinaromeala; apoi taiat freo 3 bucati scurte de gresie intrucat usa venea montata la marginea dinspre camera si s-ar fi vazut viitorul parchet (am avut noroc ca se termina intreaga cam la jumatea zidului ca altfel trebuia sa le scot si pe cele vechi); de in fine fixat usa in holsuruburi din care fo 2 n-am putut sa le bag la lungimea scontata (perete de bca de 8cm am dat in cevaarmaturi)


mai dau o injuratura ca mi s-a terminat tubu de spuma si mai aveam de dat cam 1m de margine da o s-o las asa, ca e astupat pe o parte; mai am de lipit pervazurile...si inca vreo 6 usi de pus  :frust:

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 christig, on Nov 9 2007, 20:52, said:

uite tocmai am terminat de suduit pe-aici; m-am facut pe maini ca dracu de spuma incercand sa curat tocurile; am fost lens/prost sa pun banda protectoare si a dat spuma pe margini lipindu-se de toc; mi-a fost frica sa o las sa se intareasca nestiind daca se mai poate curata; am montat prima usa la 2 zile dupa ce am cumparat o efectiv; mi-a luat atat sa astup supralumina cu rigips, apoi dat cu gips prin gaurile care au ramas de la bucatile de lemn in care era fixata raposata, apoi gletuiala shmirgheluiala vinaromeala; apoi taiat freo 3 bucati scurte de gresie intrucat usa venea montata la marginea dinspre camera si s-ar fi vazut viitorul parchet (am avut noroc ca se termina intreaga cam la jumatea zidului ca altfel trebuia sa le scot si pe cele vechi); de in fine fixat usa in holsuruburi din care fo 2 n-am putut sa le bag la lungimea scontata (perete de bca de 8cm am dat in cevaarmaturi)


mai dau o injuratura ca mi s-a terminat tubu de spuma si mai aveam de dat cam 1m de margine da o s-o las asa, ca e astupat pe o parte; mai am de lipit pervazurile...si inca vreo 6 usi de pus  :frust:

Vezi ca exista un tub cu o solutie care dizolva spuma. Cauta solutia asta si daca dai pe tocuri cu spuma din greseala da cu spray-ul ala care dizolva spuma. Asa nu risti sa strici nimic.

#33
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 Clovis, on Nov 9 2007, 21:34, said:

Vezi ca exista un tub cu o solutie care dizolva spuma. Cauta solutia asta si daca dai pe tocuri cu spuma din greseala da cu spray-ul ala care dizolva spuma. Asa nu risti sa strici nimic.

da da..mersi, prima data dau pe maini, sper sa nu dizolve si carnea :D

se gaseste la brico daca intreb p-acolo?

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 christig, on Nov 9 2007, 21:41, said:

da da..mersi, prima data dau pe maini, sper sa nu dizolve si carnea :D

se gaseste la brico daca intreb p-acolo?

Nu stiu eu am vazut la cei care mi-au montat termopanele. Un baiat s-a lipt de perete si si-a umplut pantalonii de spuma . A luat un spray si a dat peste spuma si spuma s-a topit imediat. Cred ca trebuie sa fie in Brico intreaba un vinzator. Spuma e pe baza de acetona. Eu am sters spuma de la usi picata pe gresie cu acetona dar m-am chinuit mult. Mai bine cauti spray dar daca dai pe usa ai grija sa nu atace usa. Stergi repede.

#35
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
apropo, m-am blocat iar; aveti idee pe unde scurtez niste usi (toc+foaie de usa); am 2 goluri marginite superior de grinzile blocului si nu pot ajunge la 206cm cat au usile; mai am si pervazurile de sus care trebuiesc facute la 45 gradesi mi-e frica sa nu le hacuiesc; cred ca-s dim mdf, deci cam branza :D

#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 christig, on Nov 10 2007, 19:39, said:

apropo, m-am blocat iar; aveti idee pe unde scurtez niste usi (toc+foaie de usa); am 2 goluri marginite superior de grinzile blocului si nu pot ajunge la 206cm cat au usile; mai am si pervazurile de sus care trebuiesc facute la 45 gradesi mi-e frica sa nu le hacuiesc; cred ca-s dim mdf, deci cam branza :D

Iti trebuie circular ca daca folosesti soricel le strici. De obicei se scurteaza din partea de jos, daca usa este "pregatita de taiere" adica daca este plina in partea de jos.

Edited by Clovis, 10 November 2007 - 19:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate