Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

PLACA DE SUNET

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Audigy SE mi se pare f buna cat timp nai super asteptari cu un sistem de peste 5-6 mil
eu pe asta o am si e f buna daca nu se strica no schimb dar intotdeauna omul a vrut ceva mai bun decat are in prezent :)
daca vrei super placa de sunet cu 3 mil http://www.pcgarage....eme-music-bulk/

#20
cristos_07

cristos_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 08.04.2007
Mi-am luat Creative Sound Blaster X-Fi la 225RON si sunt foarte multumit
Sunet impecabil
Am sistem 5.1
Merita toti banii
:first:

#21
Bastineamt

Bastineamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.08.2007
Salut!
Am un sistem JS de 22w care mi se pare f bun. Are subwoofer cu 2 difuzoare puse cap in cap (nu cred ca se poate numi izobaric). Am buget de 200 ron si as vrea sa cumpar o placa de sunet pt muzica, filme si jocuri (in ordinea aceasta). As face un efort sa cumpar extreme music de la creative dar mi se pare ca e prea veche si nu-si merita banii. Aveti propuneri?
P.S. Nu am nevoie de putere pt ca stau la bloc si nu vreau sa deranjez vecinii pt ca nici ei nu ma deranjeaza.
       Ca muzica ascult gen Pink FLoyd, Era, Enya, Jean Michel Jarre etc pe care din pacate le am la 128 kbps.

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBastineamt, on Jan 10 2008, 23:08, said:

Salut!
Am un sistem JS de 22w care mi se pare f bun. Are subwoofer cu 2 difuzoare puse cap in cap (nu cred ca se poate numi izobaric). Am buget de 200 ron si as vrea sa cumpar o placa de sunet pt muzica, filme si jocuri (in ordinea aceasta). As face un efort sa cumpar extreme music de la creative dar mi se pare ca e prea veche si nu-si merita banii. Aveti propuneri?
P.S. Nu am nevoie de putere pt ca stau la bloc si nu vreau sa deranjez vecinii pt ca nici ei nu ma deranjeaza.
       Ca muzica ascult gen Pink FLoyd, Era, Enya, Jean Michel Jarre etc pe care din pacate le am la 128 kbps.
X-Fi Xtreme Audio, cred că se încadrează în buget.

#23
Bastineamt

Bastineamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.08.2007
Se incadreaza, dar din cate am inteles nu e mare diferenta intre aceasta si  Creative Sound Blaster Audigy SE si decat sa dau 2 mil pe ea si sa nu faca mai bine imi iau xtreme music. Sunt foarte confuz.

#24
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBastineamt, on Jan 12 2008, 14:15, said:

.......
Sunt foarte confuz.
Muzica în mp3 la 128 oricum sună prost. Mă îndoiesc că vei asculta muzică 5.1 de pe o sursă bună. Probabil asculți muzică stereo, doar că ea pare a fi 5.1 :D Diferența între Audigy SE și X-FI e crystalizerul, care probabil te va ajuta la mp3-urile la 128kbps. Nu cred că merită să dai bani mulți ca să asculți muzică la calitate proastă. De fapt, dacă stau să mă gândesc mai bine, ia-ți un Audigy SE și folosește DFX for winamp, tot cam aia e... Dacă n-am reușit să te deconfuzez, sorry...

#25
Bastineamt

Bastineamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.08.2007
Pe audigy SE se poate asculta muzica in format flac?

#26
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Se pare că nu am reușit să te deconfuzez...
Se poate asculta flac sau orice alt format pe orice placă de sunet, singura condiție este ca playerul să redea acel tip de fișier. Însă flac este un format lossless (adică muzica este comprimată, dar fără pierderi de calitate), dacă fișierul sursă a fost unul de calitate atunci și calitatea flacului va fi bună, dacă fișierul sursă a fost de calitate slabă (mp3 la 128-192 sau alt format lossy) atunci și flacul rezultat va fi de calitate slabă. Contează și sistemul audio în care se va auzi muzica, nu merită să iei o placă de sunet scumpă la un sistem mai slab calitativ, de multe ori un sistem ieftin se aude mai bine cu o placă de sunet mai ieftină.

#27
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nefiind compozitor cu ureche superdezvoltata si eventual urechi de caine implantate, eu nu zic ca se merita sa dai vreodata in viata 1-2 milioane pe o placa audio 'mai buna'. Banii aia mai bine le dai foc si vezi cum se topesc de distractie, o sa fie investiti mai bine decat intr-o placa audio externa/'de calitate'. Aia cu asa ceva nu-s decat niste snobi carora pur si simplu le place sa aiba chestii scumpe in calculator.

Nu o sa sesizezi diferenta inciodata si nici sistemul 5.1 nu se transforma in sunet real.

Edited by keeekeeess, 14 January 2008 - 21:00.


#28
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
:eek: :roflmaofast:  
Pe aceleași considerente nu se justifică nici cumpărarea vreunui sistem audio care depășește 20-30 de lei.

off topic> pentru compoziție nu ai nevoie de ureche superdezvoltată, e suficient să ai un auz interior bun

#29
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkeeekeeess, on Jan 14 2008, 20:59, said:

Nefiind compozitor cu ureche superdezvoltata si eventual urechi de caine implantate, eu nu zic ca se merita sa dai vreodata in viata 1-2 milioane pe o placa audio 'mai buna'. Banii aia mai bine le dai foc si vezi cum se topesc de distractie, o sa fie investiti mai bine decat intr-o placa audio externa/'de calitate'. Aia cu asa ceva nu-s decat niste snobi carora pur si simplu le place sa aiba chestii scumpe in calculator.

Nu o sa sesizezi diferenta inciodata si nici sistemul 5.1 nu se transforma in sunet real.


adica...tu nu sesizezi diferenta dintre o placa onboard si una sa zicem intre  150-300 ron ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate