Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

PLACA DE SUNET

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
Detin un sistem audio formati din 4 boxe,2 pe compresie pe 3 cai si 2 bass reflex legate in serie si un amplificator.Sunt conectat la pc cu sunet onboard 7.1(placa de baza asus M2N-E).Vad ca mai toti spun ca sunetul onboard e mult mai slab decat cel cu o placa separata dar si majoritatea au sisteme 5.1, 2.1... nu boxe stereo.Acest lucru este valabil si in cazul boxelor stereo? Daca da ce placa de sunet imi recomandati? buget 2-3 milioane

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Discuția asta despre calitatea plăcilor de sunet și impactul asupra a ce se aude efectiv e mai largă un pic. Răspunsul la întrebarea ta e da, o placă de sunet mai bună se va auzi mai bine decât una mai proastă indiferent că e vorba de stereo sau surround. În general plăcile de sunet onboard nu excelează la calitate, asta nu înseamnă că nu există plăci de sunet onboard cu o calitate a sunetului mai bună decât la unele plăci de sunet dedicate (și anume cele ieftine).
Diferența dintre două plăci de sunet se va simți în funcție de restul sistemului (amplificator+boxe). Tu probabil că nu ești interesat de sunet tare (deduc asta din faptul că ai boxele înseriate și nu în paralel). Rămâne totuși o întrebare, și anume cât de bine se împacă boxele tale între ele (trei căi + două căi, asta înseamnă trei puncte de separare a sunetului). Totuși sunt convins că vei simți diferența dintre placa de sunet onboard și un Audiophile, de ex. Atenție, mai slab nu înseamnă neapărat mai încet și mai bine nu înseamnă neapărat mai tare :D

#3
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007

View Postantinari, on Oct 2 2007, 22:09, said:

Discuția asta despre calitatea plăcilor de sunet și impactul asupra a ce se aude efectiv e mai largă un pic. Răspunsul la întrebarea ta e da, o placă de sunet mai bună se va auzi mai bine decât una mai proastă indiferent că e vorba de stereo sau surround. În general plăcile de sunet onboard nu excelează la calitate, asta nu înseamnă că nu există plăci de sunet onboard cu o calitate a sunetului mai bună decât la unele plăci de sunet dedicate (și anume cele ieftine).
Diferența dintre două plăci de sunet se va simți în funcție de restul sistemului (amplificator+boxe). Tu probabil că nu ești interesat de sunet tare (deduc asta din faptul că ai boxele înseriate și nu în paralel). Rămâne totuși o întrebare, și anume cât de bine se împacă boxele tale între ele (trei căi + două căi, asta înseamnă trei puncte de separare a sunetului). Totuși sunt convins că vei simți diferența dintre placa de sunet onboard și un Audiophile, de ex. Atenție, mai slab nu înseamnă neapărat mai încet și mai bine nu înseamnă neapărat mai tare :D


    Nu sunt interesat de sunet tare ca putere vreau calitate.Stiu ca pentru asta e nevoie de amplificator si boxe bune si muzica de calitate.Boxele se impaca foarte bine, le-am pus doar pe cele pe 3 cai si mi se pare ca se aude mai bine cu toate 4,cate una pusa in fiecare colt acopera mai bine toata camera. Sa inteleg ca trebuie sa mai strang niste bani sa iau un audiophile...

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Eu așa aș zice, da tu decizi :P
E o placă de sunet cam scumpă, e adevărat, și nici măcar nu știe surround, etc. O mică problemă ar fi că nu are, ca celelalte plăci de sunet obișnuite, intrare/ieșire pe jack de 3,5, ci pe rca, două pentru line in (L+R) și două pentru Line out (L+R). Asta înseamnă că nu prea vei putea folosi cască cu microfon pentru messenger, în schimb pentru asta poți folosi placa onboard.
Ai putea face și un mic test pentru sistemul tău de sunet. Ascultă un rip de pe CDA original în mp3 la 128, la 192, și în wav. Dacă faci diferența între ele atunci cred că merită să cumperi o Audiophile.

#5
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
pfaaaaaaai de p%$# mea 350 de ron

#6
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Salut! Eu am fost tot cam in situatia ta si am luat un E-MU 0404 pe la vreo 300 ron, si da, se simte diferenta. Problema e ca pentru microfon imi trebuie un preamplificator :(. Daca folosesc un microfon pe USB oare o sa mearga?

#7
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Posttavykbt, on Oct 3 2007, 23:49, said:

Salut! Eu am fost tot cam in situatia ta si am luat un E-MU 0404 pe la vreo 300 ron, si da, se simte diferenta. Problema e ca pentru microfon imi trebuie un preamplificator :(. Daca folosesc un microfon pe USB oare o sa mearga?
inca o placa de sunet pt mic:)

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttavykbt, on Oct 3 2007, 23:49, said:

Salut! Eu am fost tot cam in situatia ta si am luat un E-MU 0404 pe la vreo 300 ron, si da, se simte diferenta. Problema e ca pentru microfon imi trebuie un preamplificator :(. Daca folosesc un microfon pe USB oare o sa mearga?
Dacă ai intrare USB liberă la comp, înclin să cred că un microfon pe USB se poate conecta acolo.
Sau poți să mai cumperi o placă de sunet, după cum ne spune vacea, și evident alt microfon :D Înainte de asta încearcă totuși, poate-ți merge microfonul USB pe intrarea USB :P

LE dacă vrei să-l folosești pentru mess/google talk/skype placa onboard e mai mult decât suficientă. Dacă vrei să tragi voce cu el, uite un microfon bunișor http://www.mcmusic.r...ndProductID=659

Edited by antinari, 04 October 2007 - 16:50.


#9
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Clar ca am port USB. Intrebarea mea era daca merge microfonul pe USB direct, pentru ca nu mai vreau sa folosesc preamplificator. (?) Placa am luat-o doar pentru auditie, nu pentru inregistrari. Si chiar si asa nu sunt sigur ca folosesc tot ce tine de partea de redare, are o gramada de setari. Antinari, vad ca esti mai priceput, ce este ASIO mai exact si cum il folosesc pentru a imbunatati sunetul? Eu am folosit la winamp un plugin ASIO pentru ca nu se auzea nimic daca puneam placa pe frecventa >48kHz(deci cam atat stiu de ASIO)

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
ASIO e un protocol (un alt soi de driver) care-ți permite să primești la ieșirea plăcii de sunet streamul audio exact așa cum a fost el trimis de aplicație (bit pe bit), în cazul respectiv winampul nu a mai trecut sunetul prin mixerul windowsului. Ca să îmbunătățești sunetul e suficient să-l folosești, nu toate aplicațiile au suport pentru ASIO, de aceea ai avut nevoie de un plugin pentru winamp. Având o placă de sunet care știe ASIO, ai scăpat de problemele windowsului pe multimedia. Ca să fiu un pic mai plastic, WDM (WindowsDriverModel) ar fi un drum normal, iar ASIO (AudioStreamInputOutput) ar fi autostrada.
Pentru microfonul pe USB nu-ți trebuie preamplificator. Teoretic, acu depinde și ce microfon e, cel mai bine fă o probă înainte să-l cumperi :D

#11
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
problema banilor s-a rezolvat. antinari stii cumva unde pot sa o gasesc ? imi place oferta pe pc-store.ro, am vorbit cu cei de acolo si mi-au spus ca nu mai au de ceva timp.  conteaza daca imi iau una 7.1 (revolution) si o folosesc stereo sau e mult mai bine una stereo ?

#12
flo_sb

flo_sb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2006
mai bine una stereo. ia un 0404 sau un 1212m.
eu unul am mers pe 0404usb cu ideea ca o sa o folosesc si pe altundeva. 0404usb e putin putin mai slabuta decat 0404.
am avut 2zs si placa asta nu se compara cu 2zs la cum suna. ma rog, tot sistemul e hi-fi (dupa multe multe MULTE schimbari ca nu eram multumit) (e-mu0404usb nad c352 psb t55 rc tdc 3.0 si profigolduri full metal ca si banane). de asemenea daca ai sistem hi-fi nu e complet daca asculti mp3. ia ceva lossless si da-l prin asio.
si cu toate astea tin sa precizez ca degeaba o placa asa de scumpa daca canta mp3. un cd player ieftin technics sl-pg370a ii da clasa cel putin asa i se pare urechii mele.
eu sunt novice
BR

Edited by antinari, 22 December 2007 - 22:02.


#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postandrei222, on Oct 8 2007, 18:22, said:

problema banilor s-a rezolvat. antinari stii cumva unde pot sa o gasesc ? imi place oferta pe pc-store.ro, am vorbit cu cei de acolo si mi-au spus ca nu mai au de ceva timp.  conteaza daca imi iau una 7.1 (revolution) si o folosesc stereo sau e mult mai bine una stereo ?
Sorry, n-am văzut... http://www.avaudiosy...rodus&prodid=29
În opinia mea e preferabil stereo, dacă nu intenționezi ca în viitor să treci pe un sistem surround.

#14
flo_sb

flo_sb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2006
interna: e-mu 1212m http://www.soundcrea...name,1212m.html
sau e-mu 0404 http://www.soundcrea..._name,0404.html
externa: e-mu 0404usb (a mea - pot sa iti spun ca sunt foarte multumit) http://www.soundcrea...e,0404_USB.html
sau e-mu 0202usb http://www.soundcrea...e,0202_USB.html

preferabil sa alegi dintre primele 3.

#15
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Salut :). Mi-am luat de curand un sistem Logitech x-230. Mi-a mai ramas in buget 50 RON, cu care, ma gandesc sa achizitionez o placa audio. Pot lua ceva bun de banii astia, pentru sistem?

#16
flo_sb

flo_sb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2006
cauta un creative sblive pe 24biti, parca pe la 80ron se mai invarte
LE : uite http://www.price.ro/...;producer_id=33

Edited by flo_sb, 23 December 2007 - 18:07.


#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Eu am luat Audigy SE la 70 RON si pot sa zic ca se simte diferenta fata de cea incorporata,insa nu la prima vedere.Mia exact diferenta a  fost ca la placa incorporata centralul se auzea de aiurea atunci cand in ea  nu trebuia sa se auda nimic,cum se intampla la noua placa.La volum maxim cu noua placa se aude un sunet clar,pe cand cu placa incorporata nu neaparat ca distorsiona,dar se auzea mai rau

#18
flo_sb

flo_sb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2006

View Postgaleo, on Dec 24 2007, 14:26, said:

Eu am luat Audigy SE la 70 RON si pot sa zic ca se simte diferenta fata de cea incorporata,insa nu la prima vedere.Mia exact diferenta a  fost ca la placa incorporata centralul se auzea de aiurea atunci cand in ea  nu trebuia sa se auda nimic,cum se intampla la noua placa.La volum maxim cu noua placa se aude un sunet clar,pe cand cu placa incorporata nu neaparat ca distorsiona,dar se auzea mai rau
galeo presupun ca a vrut sa zica de faptul ca sunetul se aude clar pe toate canalele (de la creative sblive 24bit in sus si centralul) datorita la optiunea CMSS 3D de care placile dispun. alea incorporate nu stiu daca au o asemenea emulare sau fac doar efecte spatiale pe restul satelitilor. (eu cele care le-am avut onboard faceau doar efecte de sala)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate