Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Citire contor electric electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#181
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Stie cineva daca le Enerlux M bateria poate fi schimbata si cum? Dupa 4 ani aproape nu mai poti citi afisajul. Este aprins si 'Low Batt'.

#182
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006

 nicos, on 05 februarie 2015 - 02:10, said:

Stie cineva daca le Enerlux M bateria poate fi schimbata si cum? Dupa 4 ani aproape nu mai poti citi afisajul. Este aprins si 'Low Batt'.

m-ar interesa si pe mine (il schimba cei de la electrica ?) si daca este vreo problema daca nu este schimbata !

are cineva idee ce inseamna la un contor enelux m la pozitia 182 mesajul -40c - 6e4 (asa imi afisa dupa a cazut siguranta principal de pe scara) ? dupa o perioada a inceput sa afiseze normal la 182 .

merci .

Edited by ciprianism, 16 February 2015 - 11:01.


#183
draguconstantin1967

draguconstantin1967

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2015

 ciprianism, on 16 februarie 2015 - 10:58, said:

m-ar interesa si pe mine (il schimba cei de la electrica ?) si daca este vreo problema daca nu este schimbata !

are cineva idee ce inseamna la un contor enelux m la pozitia 182 mesajul -40c - 6e4 (asa imi afisa dupa a cazut siguranta principal de pe scara) ? dupa o perioada a inceput sa afiseze normal la 182 .

merci .

buna ziua ,am si eu un contor trifazic iar la montare cei de la e-on au inversat conductele de intrare faza si iesire faza astfel incat nu a mai inregistrat en. activa (secventa 1.8.0.)iar pe secventa 3.8.0.  am index 697si pe secventa 4.8.0. am 6962. Cei de la e-on ma pun acum sa platesc retro activ 6349kw  .Intrebarea este daca se poate calcula en. activa consumata ?
va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns!

#184
anihilator_ro

anihilator_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.11.2005
Energia consumata in cazul asta va fi afisata in 280 ca si energie generata in reteaua distribuitorului. Cadranul 280 este posibil sa nu apara daca nu a fost programat contorul sa afiseze, dar se poate citi cu sonda optica.

#185
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Se poate citi prin sonda optica la un contor trifazic digital si curentul pe nul? il ia contorul in calcul? Am urmatoarea situatie : din contorul trizafat, oficial, alimentez 4 consumatori, fiecare are contor monofazat, pasant. Gasesc tot timpul ca trifazicul imi arata cu 30-35 kwh/zi mai mult fata de suma pasantelor. Am gasit ca unul din consumatori si-a "tras" faza din vecini (nu din instalatia mea) si nulul l-a pastrat pe cel de la mine. Am masurat dupa pasantul lui 1A pe faza si 10 A pe nul(asa am realizat ca aduce faza din alta parte). Pasantul monofazat nu vede asta, dar este posibil ca trifazicul digital sa ia in calcul curentul de pe nul care practic este mai mare cu cei 10A aport de la "smecher'? Pe cele trei faze curentii par ok, adica suma lor bate cu ce arata contorul trifazic.

Edited by pyxyit, 21 March 2015 - 20:51.


#186
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
S-a rezolvat, era un alt hot legat inaintea unui pasant

#187
andrei83

andrei83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2002
Imi puteti explica si mie ce inseamna mai exact "putere maxima absorbita din SEN" referitor la un contor digital EON? Este vorba cumva de consumul pe moment, instantaneu?

#188
Toni_A

Toni_A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2011
Am contor electronic electronic trifazat CST 0420 si nu ma pricep sa-l citesc. Ma poate ajuta cineva?

#189
geluoradea

geluoradea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 22.12.2011
am un contor cst 0410 l dm  care are cam 60 kw trecuti prin el. intr-o zi cand ma uit la el vad pe ecran "no conf" si se schimba apoi pe o valoare ceva gen "ru 230' sau 240 (oscileaza putin). inainte el arata 3 parametri, consum (kwh), consumul reactiv, si inca ceva, imi scapa.
aveti idee ce problema ar putea avea?

#190
silviu__marian

silviu__marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.11.2006
Salut

Doua nelamuriri:  1. Contuarele mecanice au fost scoase din apartamente si inlocuite cu contuare cu afisaj digital si mutate intr-un singur tablou la parter. Tabloul e incuiat cu lacat. Dar panoul cu sigurante e aparte.Iar in sus urca doar fire. Partea interesanta e ca atunci cand au deschis tabloul am ochit un router Cisco pe usa panoului. Am facut pe prostu si am intrebat ce e cu el. Si cica....."uite aici mai sunt doua cutii cu componente care nustiucum citeste la distanta"  ...Smecheria e ca pe telefon, sporadic , imi apare un "Cisco_2" la retele. Apoi dispare.

Cum e cu asta? Se poate tele-citi indexul? Si atunci de ce mai vin facturile pe "estimat"?

2. La montarea initiala a panoului principal, mi-au inversat firele cu alt apartament. Femeia de la et 2 a facut reclamatie ca "consuma prea mult" desi ea nu sta deloc acolo.(normal :))))) era consumul meu ). Eu am observat ca am consum mediu 0,300 Kw pe zi....da ce? eram prost sa ma "torn" singur ca prostu???  Doar era in avantajul meu. Buuun.  Au venit meseriasii. Numa ca de data asta au facut una si mai lata. Desi am curent, desi contuarul inregistreaza bine, nu mai vine factura ca NU FIGUREZ CU APARAT DE CONSUM. Cum naiba vine asta? Bine...la un moment dat , o sa ma duc sa fac sesizare..Dar pana atunci nu vine factura nu tipa nimeni dupa bani, curentu merge. Si treaba asta e de vreo 4 luni.

INTREBARE: Daca e citire uaireless , nu a observat nimeni? Si inca ceva. Daca peste un an nu vrea nimeni bani :)))) cum scap de chilovatii aia ? Daca tot nu sunt in "caserie"...

Zi faina!

#191
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Cum s-a rezolvat in cele din urma eroarea rtS? Dupa o sesiune de vreo 20 de intreruperi intr-o singura zi, si al meu contor arata acelasi lucru de cateva zile. Am facut sesizare (cu termen de rezolvare de 10 zile).
E momentul sa bag forja la centrala acum sau contorul merge in continuare chiar daca nu afisaza? :) Daca e vorba de schimbat contorul, acesta vine insotit de certificatul metrologic by default sau trebuie sa-l cer eu separat?

#192
Shinr3x

Shinr3x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.01.2012
Salut! Ma puteti ajuta si pe mine va rog?
Cat indica acest contor? http://imgur.com/4pnsn45

#193
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
am o nelamurire... am contor Enerlux m BW 11 Q0001  si la secventa  1.6.0 imi indica 1.744  chiar daca am intrerupt curentul de la panoul de sigurante. Am pus simultan : aspirator , 4 becuri , Pc , tv, monitor... secventa ramane la 1.744...dar la secventa1.8.0 creste... treaba e ca in 60 de zile am consumat peste 450 de kw ceea ce mi se pare destul de mult. Am socotit , daca as consuma 1.744 kwh (cat indica la putere absorbita) in 60 de zile  s-ar duce consumul mult mai mult (2511,36 kw).
Care sa fie problema ?  e blocat afisajul sau e bulit contorul?

#194
silviu__marian

silviu__marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.11.2006

 silviu__marian, on 15 decembrie 2015 - 02:27, said:

Salut

Doua nelamuriri:  1. Contuarele mecanice au fost scoase din apartamente si inlocuite cu contuare cu afisaj digital si mutate intr-un singur tablou la parter. Tabloul e incuiat cu lacat. Dar panoul cu sigurante e aparte.Iar in sus urca doar fire. Partea interesanta e ca atunci cand au deschis tabloul am ochit un router Cisco pe usa panoului. Am facut pe prostu si am intrebat ce e cu el. Si cica....."uite aici mai sunt doua cutii cu componente care nustiucum citeste la distanta"  ...Smecheria e ca pe telefon, sporadic , imi apare un "Cisco_2" la retele. Apoi dispare.

Cum e cu asta? Se poate tele-citi indexul? Si atunci de ce mai vin facturile pe "estimat"?

2. La montarea initiala a panoului principal, mi-au inversat firele cu alt apartament. Femeia de la et 2 a facut reclamatie ca "consuma prea mult" desi ea nu sta deloc acolo.(normal Posted Image)))) era consumul meu ). Eu am observat ca am consum mediu 0,300 Kw pe zi....da ce? eram prost sa ma "torn" singur ca prostu???  Doar era in avantajul meu. Buuun.  Au venit meseriasii. Numa ca de data asta au facut una si mai lata. Desi am curent, desi contuarul inregistreaza bine, nu mai vine factura ca NU FIGUREZ CU APARAT DE CONSUM. Cum naiba vine asta? Bine...la un moment dat , o sa ma duc sa fac sesizare..Dar pana atunci nu vine factura nu tipa nimeni dupa bani, curentu merge. Si treaba asta e de vreo 4 luni.

INTREBARE: Daca e citire uaireless , nu a observat nimeni? Si inca ceva. Daca peste un an nu vrea nimeni bani Posted Image))) cum scap de chilovatii aia ? Daca tot nu sunt in "caserie"...

Zi faina!


INTRE TIMP.....incepand din ianuarie a inceput sa vina si factura. Cred ca cei de pe la contabilitate le-a fost lene sa mai preluxcreze devizele de executie ...ca nah....decembrie ...sfarsitu anului, betie....revelion...concedii.   Daaaar...pe 8 iauniarie .... POC. ..

Si am aflat si ce e cu routeru ala cisco.  Nu e pentru telecitire.  Ci e sistem de alarma. Adica daca infractoru de locatar deschide usa la contuare, vine interventia rapida.  :D

Edited by silviu__marian, 15 February 2016 - 14:17.


#195
dreptu81

dreptu81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2016

 Shinr3x, on 11 februarie 2016 - 18:46, said:

Salut! Ma puteti ajuta si pe mine va rog?
Cat indica acest contor? http://imgur.com/4pnsn45
29787 kwh :D si la 1.8.0 este consumul cel care apare si pe factura.

 sandybell, on 14 februarie 2016 - 21:32, said:

am o nelamurire... am contor Enerlux m BW 11 Q0001  si la secventa  1.6.0 imi indica 1.744  chiar daca am intrerupt curentul de la panoul de sigurante. Am pus simultan : aspirator , 4 becuri , Pc , tv, monitor... secventa ramane la 1.744...dar la secventa1.8.0 creste... treaba e ca in 60 de zile am consumat peste 450 de kw ceea ce mi se pare destul de mult. Am socotit , daca as consuma 1.744 kwh (cat indica la putere absorbita) in 60 de zile  s-ar duce consumul mult mai mult (2511,36 kw).
Care sa fie problema ?  e blocat afisajul sau e bulit contorul?
1.6.0 masoara varful de putere.

#196
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Salut, va rog un pic de ajutor va rog. Au montat contorul electric, dar nu au stiut sa-mi spuna cat e valoare afisata.
Asa a sosit cu... sper 30W.
Multumesc.
http://uploadimage.r...980767115_o.jpg

Edited by maxxgabi, 03 June 2016 - 14:03.


#197
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ce reprezintă becul roşu şi de ce la unii stă aprins, la unii clipeşte şi la alţii nimic ?
mulţumesc

#198
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
bun, nu se ştie de leduri
am consumat 4KW energie reactivă
am produs 4KW energie reactivă
am înţeles(poate prost) că se plăteşte şi asta...
să mă aştept la dublarea facturii? că am 5KW consumaţi total...

Interpretarea datelor afişate:
0.9.1 – ora
0.9.2 – data
1.6.0 – puterea maximă absorbită
1.8.0 – energia activă totală consumată
1.8.1 – energia activă consumată în zona orară de noapte
1.8.2 – energia activă consumată în zona orară de zi
2.8.0 – energia activă totală produsă
2.6.0 – puterea maximă produsă
3.8.0 – energia reactivă consumată
4.8.0 – energia reactivă produsă

Edited by sarac.lipit, 23 June 2016 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate