Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Citire contor electric electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#1
lucifer5

lucifer5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2007
Salut,stie cineva cum se citeste un contor electric electronic ?Imi indica mai multe valori(T1,T2),doresc sa aflu indexul .

====
Admin edit

EA - 1.8.0
ER - 3.8.0
ERC - 4.8.0


EA - Energie activa cadran 1.8.0,
ER/ERi - Energie reactiva inductiva 3.8.0
ERC - Energie reactiva capacitiva cadran 4.8.0.

Enel e maestru al prostiilor...

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
daca te referi la cele montante de renel cu tarif de zi si tarif de noapte...T1 este indexul pentru zi (parca) si t2 pt noapte

#3
cosminbel

cosminbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.08.2007
Poti sa dai detalii despre tipul contorului?

#4
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Sau poate e contor digital la care valorile (putere de varf , energie activa/reactiva , ore cu valori de varf,...etc) apar pe rand si eventual se poate citi pe port infrarosu? E bine sa pui o poza cu contorul (sa se vada clar si modelul), nu ai specificat nici daca e pentru mono sau trifazat ...

Edited by Sir_Vaska, 11 October 2007 - 10:54.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil e un Enerlux M monofazic facut la AEM (Luxten) cu 10A curent de baza si 60 varf clasa 1, ca mi se pare asta se pune de catre Electrica mai peste tot de vreo un an incoace.

http://www.luxten.co...s/enerlux_m.htm
http://www.luxten.co.../enerlux_m1.pdf

Tot dinasta mi-au pus si mie anul trecut. Are cica detector antifurt, comunicare electronica, 4 tarife setabile etc... oricum cred ca le seteaza ei corect nu de la distanta, nu am fost de fata cand l-au instalat dar programarea se face pe port optic din cate vad in documentare. Si mai e ceva interesant are baterie litiu interna (sa nu piarda indexul cand care curentul probabil) si aia tine o perioada dupa care cica afiseaza ca e bateria low :D Isi face ora singur automat, comutarea vara-iarna... nu am inteles eu exact ce e cu auto-citirea aia dar nici documentatia nu specifica. Uite si poza cu el acu un an la scurt timp dupa instalare, facusem deja 1kw si ceva...

Attached Files

  • Attached File  aem.jpg   142.69K   2998 downloads

Edited by andreic, 13 October 2007 - 02:03.


#6
sbarcea

sbarcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.03.2007
Indexul total, ar trebui sa aiba codul "1.8.0" si notat in dreapta cu T.
Daca nu e afisat, poti sa aduni T1 cu T2 si ar trebui sa obtii T

Autocitirea stocheaza indexe, evenimente, putere maxima, la anumite intervale(programabile cred, daca nu, lunar...).

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Mi-au pus si mie sambata contor electronic, iar astazi, la fix 4 zile arata 24Kw. Deci inseamna o medie de 6Kw/zi, mie mi se pare prea mult! Cat de corect poate fi un asemenea contor care totusi functioneaza cu baterie? Nu trebuia normal sa afiseze si tariful sau macar unul din acele T-uri care ziceti voi?

Edited by duculeana, 07 January 2009 - 13:02.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ca observatie, consumul se masoara in kWh. kW insemna puterea (instantanee).
Contoarele electronice au baterii numai daca au un ceas/calandar pentru tarifare diferentiala. In rest, sunt la fel de precise ca alea mecanice noi. Sau mai precise...

Edited by SuperDuper, 07 January 2009 - 14:50.


#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
6KWh pe zi nu este mult... :D
2 becuri a 100W vor consuma in 8 ore 1.6KWh
1 televizor a 150W consuma in 5 ore 0.75KWh
1 frigider consuma (la o medie de 100W) in 24h  2.4KWh
1 calculator consuma 150-200W si in 5 ore se ajunge la 1KWh
Pana aici  avem 5.75KWh.
Mai aprinzi un bec si ai depasit cei 6KWh pe zi.  B)

#10
Enemy

Enemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.12.2003
Salut.

La mine cum s-ar citi acest contor?

Am consumat 34kwh pana acum sau 3,4 ?

de ce nu apre cu zecimale consumul?

mersic

Attached Files



#11
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
E fix ca al meu. 34, normal. Eu nu vad nici o virgula. Nu apare cu zecimale fiindca nu-i nevoie, asa-i contorul facut, fiind electronic. Zecimalele apar numai atunci cand se ia curentul si se da iar, pentru cateva minute. Contorul e dotat cu o baterie autoreincarcabila si cu memorie proprie, astfel incat in caz de avarie retine cifra la care s-a intrerupt.

#12
Enemy

Enemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.12.2003

View Postduculeana, on Mar 12 2009, 16:18, said:

E fix ca al meu. 34, normal. Eu nu vad nici o virgula. Nu apare cu zecimale fiindca nu-i nevoie, asa-i contorul facut, fiind electronic. Zecimalele apar numai atunci cand se ia curentul si se da iar, pentru cateva minute. Contorul e dotat cu o baterie autoreincarcabila si cu memorie proprie, astfel incat in caz de avarie retine cifra la care s-a intrerupt.


si cam cat tine bateria asta reincarcabila, la infinit? nu-si pierde memoria daca sta prea mult fara curent?

evident glumeam, dar intrebarea nu;)

#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postmister_rf, on Jan 8 2009, 12:08, said:

6KWh pe zi nu este mult... :D
2 becuri a 100W vor consuma in 8 ore 1.6KWh
1 televizor a 150W consuma in 5 ore 0.75KWh
1 frigider consuma (la o medie de 100W) in 24h  2.4KWh
1 calculator consuma 150-200W si in 5 ore se ajunge la 1KWh
Pana aici  avem 5.75KWh.
Mai aprinzi un bec si ai depasit cei 6KWh pe zi.  B)
Ti se pare tie ca nu este mult, mie da. Becurile nu le tin aprinse 8 ore/zi, nici macar 5, mai ales acum, in primavara-vara. Televizoarele amandoua sunt de 100W, hai sa zic ca doar calculatorul merge mai mult de 8 ore/zi neintrerupt, iar din 3 ianuarie de cand mi-au schimbat contorul pana azi s-au consumat 691KWh. Impartit la 105 zile asta inseamna o medie de 6,58KWh. De asta ma prinde mirarea, ca stiu ca inainte nu consumam atat, si tot atat tineam calculatorul deschis.
Oare masina de spalat cam cat consuma la 2-3 spalari/saptamana? :huh:

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poti sa estimezi singur consumul, dar nu aprecia un televizor doar la 100W...
Calculator  la o medie de 200W consumati din retea (vezi ca nu am trecut si monitorul) pe 8h, ai deja 1.6KWh
Apropo, la tine lunile ianuarie-februarie sunt trecute la  primavara-vara?

#15
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postduculeana, on Apr 23 2009, 11:47, said:

De asta ma prinde mirarea, ca stiu ca inainte nu consumam atat, si tot atat tineam calculatorul deschis.

Probabil cel vechi era defect si nu inregistra corect. Am mai auzit legende destea cu contoare stricate, care fie erau blocate de tot, fie abia se invarteau chiar daca consumul era prea mare. Pana la urma sunt si ele o gramada de fiare, se strica intr-un final.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostEnemy, on Mar 14 2009, 04:03, said:

si cam cat tine bateria asta reincarcabila, la infinit? nu-si pierde memoria daca sta prea mult fara curent?

evident glumeam, dar intrebarea nu;)

Memoria in care sunt mentinute consumurile este de tipul nevolatila, ca cea din stickurile flash - nu are nevoie de nici o baterie.
Bateria este necesara pentru ceasul intern la contoarele cu dublu tarif, sa stie cand face comutarea de tarif. care ceas trebuie sa merga indiferent daca "s-a luat curentul" sau nu.

#17
81ack

81ack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2007
Am si eu un ACTARIS ACE 3000. Imi arata cu zecimala. Astia de la Enel imi zic ca daca e electronic, trebuie citite toate cifrele, dar mie se pare foarte mult.

Cred ca e destul de mare diferenta de la 619,1 la 6191.

Are cineva asa ceva? Stie cineva sa-mi spuna care-i diferenta intre cele 2 clase de precizie? Clasa 1 si clasa 2?

Multam.

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cifra rotunda atinsa astazi de contor: 1700kW/h, asta inseamna o medie de 6,18KW/h/zi de la inceputul anului de cand mi l-au instalat. Media zilnica nu a scazut sub 6 chiar daca au fost 2 luni si jumatate asta-vara in care practic calculatorul nu a  functionat cel putin 10 ore/zi, eu fiind la munca. Oricu, daca se va tine ritmul asta pana la sfarsitul anului, nu cred ca voi ajunge la un consum anual de 2300 KW/h.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate