Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coreea de Nord / Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
caut de ceva zile o oferta de excursie in coreea ... nord sau sud . stie cineva vreo agentie ? si detalii mai multe ?

Edited by me_and_myself, 06 June 2009 - 06:06.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In Coreea de Nord in mod sigur nu :) Daca stau sa ma gandesc, nu am vazut in viata mea nici o oferta spre Coreea de Sud

#3
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
In Coreea de Nord in mod sigur nu

Asa este...dar totusi...a fost cineva?Nu exista nici o agentie?

#4
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View PostSavage, on Sep 3 2007, 15:18, said:

In Coreea de Nord in mod sigur nu

Asa este...dar totusi...a fost cineva?Nu exista nici o agentie?

Eu imi amintesc ca am citit pe prosport.ro cateva articole ale lui Dorin Chiotea
aflat intr-o vizita in Coreea de Nord. Daca imi amintesc bine, spunea ca el si
cei care il insoteau (ziaristi) sunt singurii romani care au primit acceptul de a
vizita tara, si tot timpul au avut pe cineva care ii supravegea. In concluzie, turism
acolo, nu prea cred...
In Coreea de Sud probabil ai putea sa mergi si pe cont propriu daca ai banii
necesari.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am fost , si nu cred ca voi gasi vreodata un motiv intemeiat sa merg acolo

#6
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View PostSavage, on Sep 3 2007, 16:18, said:

In Coreea de Nord in mod sigur nu

Asa este...dar totusi...a fost cineva?Nu exista nici o agentie?
Carpatic International Atlass
sau
Fortuna Babel Intertour

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdreadboy, on Sep 3 2007, 00:55, said:

caut de ceva zile o oferta de excursie in coreea ... nord sau sud . stie cineva vreo agentie ? si detalii mai multe ?
Nu prea ma pricep la agentii ca merg pe cont propriu, dar pentru coreea de sud nu iti trebuie viza.
Pentru Coreea de Nord, cunosc doar o singura agentie care face chestia asta si sper sa merg cu ei la anul cand poate ma duc la Olimpiada. Opereaza doar din Beijing.
http://www.koryotours.com/

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Ma duc la sfarsitul lui august in Coreea de Nord. A fost cineva acolo ? Aveti sfaturi, ce nu ar trebui ratat, la ce sa fiu atent. Multumesc

#9
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Imperatore, daca ajungi acolo esti al treilea roman care a calcat in tara aia .... ever.  :D

Am vazut pe tvr2 o emisiune cum ca primii doi ar fi fost doi reporteri de la evenimentul zilei, Dorin Chiotea si inca unul.  Cauta informatii pe site-ul EVZ.

Iti recomand de asemenea sa citesti cartea lui Tony Wheeler - Bad Lands (A tourist on the axis of evil). Tony e fondatorul editurii Lonely Planet si in cartea asta descrie calatoriiile lui prin 9 tari "periculoase": Iran, Irak, Afghanistan, Coreea de Nord. La sfarsit de tot da note, Coreea de Nord a iesit pe locul 1, dar nu ca ar fi periculos sa calatoresti acolo ci pentru alte motive: asuprirea propriului popor, programe nucleare, terorism international catre alte state. Ai un capitol intreg in care se descrie cum e sa fii turist acolo.

E probabil cea mai sigura tara din lume ca nu patrunzi acolo decat in tururi organizate si esti flancat in fiecare secunda de securisti locali, asa ca din punctul asta  de vedere nu ai de ce sa te te temi.

Din orice alt punct de vedere, nu gasesc absolut niciun motiv turistic sa vizitezi tara aia. Ce sa vezi acolo: paranoia dusa la maximum a unui lider comunist, stadioane de oameni care fac chipul lui ca la Cantarea Romaniei ? Daca alte tari comuniste gen Cuba, Vietnam sau Laos ofera si atractii turistice, Coreea de Nord nu.

#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Tocmai izolarea Coreei de Nord e un motiv sa te duci acolo daca poti. In plus, vezi ultimul bastion al stalinismului. Apropo, au mai fost romani pe acolo, mai ales inainte de `89, dar si dupa, oameni de afaceri.

Personal, in afara de hotelul ala mare din Phenian, care are peste 300 de metri si nu e terminat, ca nu au mai avut bani, nu stiu nimic concret de vazut pe acolo. Dar cine stie ce locuri faine au si aia, dar nu sunt mediatizate tocmai din cauza situatiei tarii. Esti un deschizator de drumuri.

Iti iei tur din Beijing, Imperator? Cat face?

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on Jul 9 2008, 10:36, said:

Imperatore, daca ajungi acolo esti al treilea roman care a calcat in tara aia .... ever.  :D

Am vazut pe tvr2 o emisiune cum ca primii doi ar fi fost doi reporteri de la evenimentul zilei, Dorin Chiotea si inca unul.  Cauta informatii pe site-ul EVZ.

Iti recomand de asemenea sa citesti cartea lui Tony Wheeler - Bad Lands (A tourist on the axis of evil). Tony e fondatorul editurii Lonely Planet si in cartea asta descrie calatoriiile lui prin 9 tari "periculoase": Iran, Irak, Afghanistan, Coreea de Nord. La sfarsit de tot da note, Coreea de Nord a iesit pe locul 1, dar nu ca ar fi periculos sa calatoresti acolo ci pentru alte motive: asuprirea propriului popor, programe nucleare, terorism international catre alte state. Ai un capitol intreg in care se descrie cum e sa fii turist acolo.

E probabil cea mai sigura tara din lume ca nu patrunzi acolo decat in tururi organizate si esti flancat in fiecare secunda de securisti locali, asa ca din punctul asta  de vedere nu ai de ce sa te te temi.

Din orice alt punct de vedere, nu gasesc absolut niciun motiv turistic sa vizitezi tara aia. Ce sa vezi acolo: paranoia dusa la maximum a unui lider comunist, stadioane de oameni care fac chipul lui ca la Cantarea Romaniei ? Daca alte tari comuniste gen Cuba, Vietnam sau Laos ofera si atractii turistice, Coreea de Nord nu.
Vere, pai tocmai de aceea ma duc... exact din motivele care le-ai invocat :) Nu sunt al 3-lea roman, daca nu stiai, noi avem ambasada la Phenian (Pyongyang). Am citit parti din cartea lui Wheeler, de fapt de la el am aflat cum se poate vizita... doar prin agentie de turism. Da, o sa merg si la "Cantarea Coreeii", e un show fix cand ajung acolo. Coreea de Nord este o atractie prin ea insasi, prin societate, printr-o tara ermetic inchisa ... mai rau ca la noi pe vremea lui Ceasca... dar ca de obicei, poate sa fie foarte mult bullshit... si de ce nu crezi ca monumentul lui Kim Ir Sen sau zidul de la Panmunjon nu sunt atractii turistice (Zidul de la Berlin nu e?) ? Cele mai monumentale muzee din lume sunt in Coreea de Nord, la fel si cel mai mare hotel din lume (Casa Poporului nu e atractie turistica ?).

View Postherlino, on Jul 9 2008, 11:53, said:

Tocmai izolarea Coreei de Nord e un motiv sa te duci acolo daca poti. In plus, vezi ultimul bastion al stalinismului. Apropo, au mai fost romani pe acolo, mai ales inainte de `89, dar si dupa, oameni de afaceri.

Personal, in afara de hotelul ala mare din Phenian, care are peste 300 de metri si nu e terminat, ca nu au mai avut bani, nu stiu nimic concret de vazut pe acolo. Dar cine stie ce locuri faine au si aia, dar nu sunt mediatizate tocmai din cauza situatiei tarii. Esti un deschizator de drumuri.

Iti iei tur din Beijing, Imperator? Cat face?
Da, din Beijing, iau un tur privat - 1690 euro... vezi site-ul:
http://www.koryotours.com/

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o sa ai voie sa faci poze / filme?

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMosotti, on Jul 9 2008, 15:41, said:

o sa ai voie sa faci poze / filme?
Poze, da, film, nu stiu inca. Pana anul trecut era interzis, acum cica a inceput sa se permita, dar nu la Panmunjon... depinde

#14
alexeyy15

alexeyy15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.07.2008
tinand cont de faptul ca Coreea de Nord este o tara comunista...reguli mult prea stricte. nu poti intra in coreea decat de mana cu un coreean(cred ca merge si chemare, acum un anu nu). nu ai voie sa folosesti mijlocul de transport in comun, doar sa ai norocul cu taxi dar multi cer coreeni.nu poti pleca din capitala decat cu acordul lor. de vizitat sunt cateva chestii dar aia o sa te pazeascaa ca pe nu stiu cine.daca mergi cu avionul in aeroport va fi mare stres ca-ti va cere "n" acte, si sa  nu faca  figuri la passport. in Pyongyang oriunde mergi iti cere pasaportul.
un sfat!: cand ajungi acolo nu face nimic si treci pe la ambasada romaniei!

Adresa
Pyongyang City, Munhengdong.
Telefon: 00-850-2-381-7336
E-mail: [email protected]

sper ca am fost de ajutor pentru viitorii infruntasi ai comunismului

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postalexeyy15, on Jul 11 2008, 11:57, said:

tinand cont de faptul ca Coreea de Nord este o tara comunista...reguli mult prea stricte. nu poti intra in coreea decat de mana cu un coreean(cred ca merge si chemare, acum un anu nu). nu ai voie sa folosesti mijlocul de transport in comun, doar sa ai norocul cu taxi dar multi cer coreeni.nu poti pleca din capitala decat cu acordul lor. de vizitat sunt cateva chestii dar aia o sa te pazeascaa ca pe nu stiu cine.daca mergi cu avionul in aeroport va fi mare stres ca-ti va cere "n" acte, si sa  nu faca  figuri la passport. in Pyongyang oriunde mergi iti cere pasaportul.
un sfat!: cand ajungi acolo nu face nimic si treci pe la ambasada romaniei!

Adresa
Pyongyang City, Munhengdong.
Telefon: 00-850-2-381-7336
E-mail: [email protected]

sper ca am fost de ajutor pentru viitorii infruntasi ai comunismului
Multumesc frumos... o sa-mi iau si carnetul de UTC cu mine... just in case :)

#16
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Imperatore m-am exprimat eu cam gresit.  :D

Probabil si Coreea de Nord are munti, lacuri, locuri de vazut etc. Tony Wheeler zice ca are.

Nu e "tara turistica" pentru ca turistul nu umbla liber, de capul lui acolo (cum in alte tari comuniste gen Cuba, Laos, Vietnam se poate).  Umbla in autobuz organizat ca soarecele in cusca cu militian langa el care ii spuna in fiecare secunda ce are voie sa pozeze/faca si ce nu. Din ce am citit de la omul ala care a fost acolo.  :D

Eu intr-o tara din asta in care umblu precum canarul in colivie si stiu ca exista posibilitatea mai mult decat teoretica sa existe securistul dupa mine si in boscheti in "momentele respective"... n-as face turism nici daca stiu ca m-ar plati ei pe mine, nu eu pe ei. Iar showuri gen "Cantarea Coreii", oricat de exotic si atractiv vizual ar parea pentru unul ca Wheeler ... eu cred ca ma pot lipsi de asa ceva.

In rest in loc de vacanta placuta, eu iti urez "explorare placuta" in sensul sa pacalesti sistemul si sa poti vorbi cu coreeni obisnuiti cat mai mult timp fara ochii albastri vigilenti.

Sa ne povestesti si noua cum a fost cand te intorci.

#17
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Imperator..ceva detalii cand ai timp se poate..?..sunt tare curios cum sta treaba prin Coreea de Nord..

#18
imthatboy

imthatboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.01.2006
spune-ne, povesteste-ne!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate