Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Magnetofon

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Am si eu la vinzare benzi rusesti sigile cred ca vreo 50 de bucati   pt cei interesati.  :coolspeak:

#38
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Salut, PUIU ! Despre ce benzi de magnetofon este vorba ? Ce marca ? Sunt noi / sigilate ? Din ce an sunt ? Te intreb deoarece in timp banda imbatraneste si poate deterioara capetele daca este folosita si de asemenea nu se mai poate inregistra pe ea la un nivel calitativ ridicat. Astept mesaj sa-mi dai toate aceste informatii si de asemenea pretul.

Intrebare: cei de la Electromures au scos vreun magnetofon, vreun model, sau vreo copie dupa magnetofoanele Unitra ? Eu am un Amplituner Stereo Delia de care sunt extrem de multumit, un pick-up Unitra G 602 C Hi-Fi si un casetofon Sony TC-FX35 si acum va veni si un Rostov 105  ^_^  !

Edited by mister_rf, 06 September 2007 - 00:50.


#39
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postkitzsteinhorn91, on Sep 4 2007, 17:03, said:

Intrebare: cei de la Electromures au scos vreun magnetofon, vreun model, sau vreo copie dupa magnetofoanele Unitra ? Eu am un Amplituner Stereo Delia de care sunt extrem de multumit, un pick-up Unitra G 602 C Hi-Fi si un casetofon Sony TC-FX35 si acum va veni si un Rostov 105  ^_^  !
Nu s-au produs magnetofoane la noi. Doar casetofoane și "combine". Știu vreo două modele de casetofoane mono, unul foarte compact, orizontal, și unul vertical. Stereo a apărut foarte târziu, s-ar putea să fie chiar după revoluție. Mai era și o combină, care știu că avea un sunet foarte bun, dar parcă nu era foarte fiabilă. Tot spre final, apăruse și un deck, cu amplificator și parcă avea și radio.

#40
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Noi mereu am fost mai "saracuti" la capitolul electronica ! Oricum ti-am zis ca am Electromuresul Delia (Amplituner) si pick-up de care sunt super multumit. Ti-am pus si niste poze sa le vezi !
Attached File  Imagine_139_.jpg   101.2K   99 downloadsAttached File  Imagine_133_.jpg   106.25K   93 downloads

#41
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
"Doamna Delia" nu venea și cu un casetofon deck? Că imaginea îmi este foarte familiară...

Edited by mister_rf, 06 September 2007 - 00:51.


#42
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Nu am primit casetofon la ea. Oricum cu greu am facut rost de ea deoarece stii ca era perioada aia cand numai cu pile si alte chestii luai aparatura electronica. Am luat-o la mana a doua de la un batranel care o folosise putin asa ca este foarte ingrijita ! I-am tras si tunerul in banda vest  ^_^  !

#43
Dj Valy

Dj Valy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.08.2007
Am si eu un magnetofon Rostov 105. Greutatea lui este aproximativ 22 kg (21,6, cam asa scrie in carticica tehnica). Are numai 2 capete GF (Glass Ferite),deci nu sunt GX ca cele de Akai, dar sunt bune ca nu se tocesc si nu se face sant in ele. Al treilea cap este cel de stergere care nu este GX, este un cap simplu de stergere rusesc, acelasi care s-a folosit si la Kashtan si la Majak. Cred ca la toate magnetofoanele rusesti s-au folosit acest cap simplu de stergere. ;)

#44
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
[quote name='Dj Valy' date='Sep 4 2007, 19:22' post='3330435']
Am si eu un magnetofon Rostov 105. Greutatea lui este aproximativ 22 kg (21,6, cam asa scrie in carticica tehnica). Are numai 2 capete GF (Glass Ferite),deci nu sunt GX ca cele de Akai, dar sunt bune ca nu se tocesc si nu se face sant in ele. Al treilea cap este cel de stergere care nu este GX, este un cap simplu de stergere rusesc, acelasi care s-a folosit si la Kashtan si la Majak. Cred ca la toate magnetofoanele rusesti s-au folosit acest cap simplu de stergere. ;)

ati observat cum era cu tehnologia la rusi? kashtanul are 15 kg a aparut rostovul mai avansat dar a crescut si kgramele[22] pe cind la japonezi crestea calitatea scade si volumul.intradevar eram mai saracuti in electronica noi romanii dar partea mecanica a casetofoanelor de exemplu stereo spatial era buna fata de invazia de dupa 89 ma refer la chinezarii produsul nostru nu incurca caseta si acum constatam la multe conbine muzicale o parte mecanica care lasa de dorit.ca parte mecanica tot ce e vechi pina in 89 e bun.si la video casetofoane acelasi lucru probabil ca le faceau numai firme de prestigiu.am video hitachi japan tot video e nu a incurcat caseta niciodata deci exista calitate acum 20 si ceva de ani si acum e dar numai la firme mari si multi ia teapa .dar moda sa schimbat avem dvd si altele a fost placut sa ma intorc putin in timp ce vremuri amare cind gaseai un casetofon intr un cartier si ce aventura sa il cumperi prin anii 80  :rolleyes:
spuneti mi si mie ati avut probleme cu rostovul ca defectiuni? ca aveau ceva fidelitate ?

#45
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
Ca tot e vorba de Magnetofoane... am si eu un Kashtan-1, l-a cumparat tatal meu prin anii '80, vreo 11000 de lei a dat pe el sau ceva de genu, si pana in ziua de azi, arata impecabil, si funtioneaza de asemenea, impecabil. Nici pana in ziua de azi nu am schimbat curelele care au venit cu el atunci cand l-a cumparat, sau alte lucruri. Niciodata desfacut, niciodata stricat. Benzi... am pentru el vreo 30 cred, dar nu prea le mai ascult. Acum il folosesc ca "amplificare" la computer, deoarece calitatea sunetului si puterea acestuia, e mai mult decat satisfacatoare. Si inca folosesc boxele lui originale... care pur si simplu, fac atmosfera in camera.

Singura problema mi-a aparut in urma cu ceva timp, cand mi s-a intrerupt (sau defectat) cablul care face transmisia dintre computer si el, si mi s-a defectat UV-metrul electronic, adica nu mai indica nivelul sunetului. Daca i-as spune tatalui meu, (care e electronist de profesie), l-ar putea face... dar fiind "singurul lucru in care mi-am bagat nasul si a ramas intreg" (asa spune el) nu as vrea sa stie ca s-a defectat... tocmai la mine :| Si de aceia, as intentiona sa-l repar eu... adica cat de cat ma pricep, daca e de schimbat vreo piesa sau altceva... ca tin mult la magnetofonul asta.Am si scheme, si tot.

Eventual, in cazul in care credeti ca nu m-as putea descurca, daca imi puteti recomanda un service autorizat, care sa mi-l faca k-lumea, nu sa-l duc la cineva sa mi-l strice mai tare. Sunt din Brasov... daca e mai departe, sa zicem ca nu e o problema, ca il pun in masina si tot ma duc cu el sa rezolv problema.

Multumesc!

#46
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Likudio, ma bucur ca pretuiesti lucrurile care sunt cu adevarat valoroase precum un magnetofon sau un casetofon. Nu prea pot sa te ajut avand in vedere ca eu nu am avut niciodata Kashtan. MARIAN1500, ai dreptate cu "tehnologia" ruseasca  ^_^  ! Mari si bune, mici si mai putin bune  :P  ! Oricum noi am avut lucruri bunicele atata timp cat am facut ! Dar oricum am auzit ca partea mecanica la casetofoanele deck Electromures lasa mult de dorit, deoarece era cam slab lucrata. Cica mai erau niste casetofoane International de "unica folosinta"  :lol:  !

P.S: Likudio, daca esti din Brasov, poti trece intr-o zi prin Ploiesti ? Te duc la un electronist traznet ! Iti face magnetofonul sa mearga mai bine ca inainte ! Mie mi-a reparat un casetofon care nu misca, nu se aprindea nimic la el, nu facea nimic si acum merce perfect, functioneaza totul la el, reda / inregistreaza bine. E CEL MAI TARE DIN PLOIESTI  :coolspeak:   !!!

Edited by kitzsteinhorn91, 05 September 2007 - 11:10.


#47
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
likudio  daca repari vu metrul nu conteaza cand peste un an s au cind il repari chiar te rog sa mi zici ce are ca si la mine aceeasi poveste dar sa stii ca se gaseau module in magazin si sa stii ca am schema magnetofonului si daca te intereseaza t o dau s au numai cea de vumetru .eu nu am gasit atunci prin 80 boxe de 4 ohmi si am luat de 8 pt cashtan cu vu metru analogic dar sunt f bune ai vazut si tu ce bas si ce inalte are amplificatorul se aude super.

#48
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Dati-mi si mie cateva sfaturi in vedere cu inregistrarea unei benzi de magnetofon la un Rostov 105 ! As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca inregistrarea sa se auda perfect, sunetele sa fie curate / clare. Cam cate melodii incap pe o banda mare, la viteza 19, Stereo ?

#49
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005

View Postkitzsteinhorn91, on Sep 5 2007, 16:35, said:

Dati-mi si mie cateva sfaturi in vedere cu inregistrarea unei benzi de magnetofon la un Rostov 105 ! As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca inregistrarea sa se auda perfect, sunetele sa fie curate / clare. Cam cate melodii incap pe o banda mare, la viteza 19, Stereo ?

In primul rand (parerea mea, ca am experimentat) iti trebuie o banda de fabricatie cat mai recenta... apoi curata foarte bine "capetele" de inregistrare/ redare/ antrenare a magnetofonului...  inainte sa dai drumul inregistrarii, pune-l pe pauza (cu REC-ul activat) si regleaza egalizatorul astfel incat nivelul sunetului sa fie placut... si la sfarsit... o sa vezi rezultatul. Prima banda inregistrata... nu stiu daca o sa fie o reusita, are nevoie de (re)incercari. :D ...dar Succes!

#50
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
E chiar atat de greu sa inregistrezi la un magnetofon ?  :mellow:

#51
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005

View Postkitzsteinhorn91, on Sep 5 2007, 17:04, said:

E chiar atat de greu sa inregistrezi la un magnetofon ?  :mellow:

Nu... parerea mea ca nu e greu sa inregistrezi deloc. Dar daca as fi in locul tau, si as vrea o inregistrare de calitate... asa as proceda initial...

#52
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Nu,dar trebuie invatat.Daca acele stau  pe zona rosie.satureaza banda si sunetul va fi distorsionat.Cel mai bun control il aveti daca ascultati inregistrarea pe capul de citire(Tape, sau in ruseste,ΒЫХОД),acolo veti auzii ceea ce ramane pe banda.Nu ascultati simultan intrarea cu redarea la inregistrare,deoarece, datorita decalajului fizic dintre cele doua capete(inregistrare si redare), devine masina de ecou.

Edited by miron1947, 05 September 2007 - 16:31.


#53
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Deci cand setez nivelul sunetului trebuie sa "piste" din partea rosie doar putin si in acel timp sa ascult sunetul ce intra in el prin casti ?

#54
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Deci cand setez nivelul sunetului trebuie sa "piste"foarte scurt din partea rosie doar putin si in acel timp sa ascult sunetul ce intra in el prin casti ?Da,sau pe amplificator(difuzoare).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate