Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Chalazion

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Fratele meu de 26 de ani a facut pe la jumatatea lunii Iulie un urcior, pe pleoapa inferioara, chiar in mijloc. A pus vreo 2 zile kanamicina, unguent, pe partea exterioara a pleoapei, apoi, citind pe internet ca e o afectiune extrem de minora si ca trece de la sine, l-a lasat in pace. Mai punea din cand in cand cate o compresa cu apa calduta. Dupa 6 zile a trecut acea perioada acuta, au incetat durerile si a disparut rosata insa a ramas ceva tare acolo, ca o pietricica, destul de vizibila din exterior si care are dimensiunea unui bob de orez.
Ne-am documentat pe internet si am aflat ca termenul medical pentru asa ceva este chalazion si ca nu se poate scapa de el decat printr-o mica interventie chirurgicala.

Intrebari:

1. Chiar nu exista alta cale de a scapa de asa ceva, sau macar de a-l micsora putin in  dimensiuni astfel incat sa nu mai fie vizibil?
2. Cum se face interventia chirurgicala, unde se taie pleoapa, in interior sau in exterior?
3. Ce anestezie se foloseste? Locala? Generala?

#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
În esență, operația este simplă și durează circa 10 minute. Eu am făcut-o în Iași, la o clinică particulara și a costat 4.000.000 rol acum aproape 3 ani. Operația propriu-zisă se face cu anestezie locală, care înseamnă de fapt că se face o injecție cu anestezic direct în pleoapă, după care nu mai simți nici o durere, fiind totuși o senzație destul de frustrantă, deoarece simți cum se umblă pe pleopă. După operație se stă cu un pansament în zona respectivă circa trei zile și nu trebuie să ieși deloc din casa vreme de aproximativ 5 - 7 zile( asta nu mai rețin exact), pentru a nu se infecta. La momentul de față nu mai simt nimic în zona unde am avut șalazionul, decât atunci când sunt foarte obosit. Nu știu cum este amplasat la fratele tău, dar la mine operația s-a făcut prin exterior.
   Problema pe care nu știu dacă fratele tău a rezolvat-o este dacă a tratat boala care a determinat apariția șalazionului ; asta pentru că, din câte mi-a spus medicul la vremea respectivă și am citit șalazionul nu apare de la sine, fiind o consecință a unei boli care se numește blefarită și care constă în esență în faptul că la baza genelor se adună ceva alb, ca un fel de mătreață. acea depunere albă este secretată la baza genelor, fiind eliminată spre exterior. La un moment dat, din diferite motive, un canal se blochează, astfel încât depunerile următoare nu au cum să mai treacă și astfel crește din ce în ce mai mare. Nu știu când se oprește sau de ce se oprește, dar eu mi-am făcut operația la circa jumătate de an de la apariția șalazionului și în acest interval nu a mai crescut deloc. Medicul care m-a operat mi-a spus că nu poate fi tratat în alt fel deoarece este ca un fel de nucă, închis, iar medicamentele nu au ce să-i facă.
  Deci, în esență, dacă blefarita nu va trece poate face din nou. La mine blefarita a trecut foarte greu, după 4 tratamente diferite.
   Dacă a apărut ca urmare a altei boli, este aceeai problemă și l-aș sfătui să trateze mai întâi boala, pentru a nu mai face alte operații, deoarece sunt destul de neplăcute.
  Dacă mai ai alte întrebări, spune-mi și dacă știu o să-ți răspund.

#3
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009

 spider8, on 2nd September 2007, 18:23, said:

În esență, operația este simplă și durează circa 10 minute. Eu am făcut-o în Iași, la o clinică particulara și a costat 4.000.000 rol acum aproape 3 ani. Operația propriu-zisă se face cu anestezie locală, care înseamnă de fapt că se face o injecție cu anestezic direct în pleoapă, după care nu mai simți nici o durere, fiind totuși o senzație destul de frustrantă, deoarece simți cum se umblă pe pleopă. După operație se stă cu un pansament în zona respectivă circa trei zile și nu trebuie să ieși deloc din casa vreme de aproximativ 5 - 7 zile( asta nu mai rețin exact), pentru a nu se infecta. La momentul de față nu mai simt nimic în zona unde am avut șalazionul, decât atunci când sunt foarte obosit. Nu știu cum este amplasat la fratele tău, dar la mine operația s-a făcut prin exterior.
   Problema pe care nu știu dacă fratele tău a rezolvat-o este dacă a tratat boala care a determinat apariția șalazionului ; asta pentru că, din câte mi-a spus medicul la vremea respectivă și am citit șalazionul nu apare de la sine, fiind o consecință a unei boli care se numește blefarită și care constă în esență în faptul că la baza genelor se adună ceva alb, ca un fel de mătreață. acea depunere albă este secretată la baza genelor, fiind eliminată spre exterior. La un moment dat, din diferite motive, un canal se blochează, astfel încât depunerile următoare nu au cum să mai treacă și astfel crește din ce în ce mai mare. Nu știu când se oprește sau de ce se oprește, dar eu mi-am făcut operația la circa jumătate de an de la apariția șalazionului și în acest interval nu a mai crescut deloc. Medicul care m-a operat mi-a spus că nu poate fi tratat în alt fel deoarece este ca un fel de nucă, închis, iar medicamentele nu au ce să-i facă.
  Deci, în esență, dacă blefarita nu va trece poate face din nou. La mine blefarita a trecut foarte greu, după 4 tratamente diferite.
   Dacă a apărut ca urmare a altei boli, este aceeai problemă și l-aș sfătui să trateze mai întâi boala, pentru a nu mai face alte operații, deoarece sunt destul de neplăcute.
  Dacă mai ai alte întrebări, spune-mi și dacă știu o să-ți răspund.
TREBUIE sa existe si o alternativa medicamentoasa in afara de operatie!! nu se poate:( si mie mi-a aparut un chist ca o boaba de orez in pleoapa inferioara de la ochiul drept acum 2 luni si de fapt nu am observat de cand era acolo pt ca nu durea ...odata ma priveam in oglinda in lumina naturala si atunci mi-am dat seama ca este ceva acolo, nu m-am speriat, am crezut ca trece de la sine, dar acum dupa 2 luni incep sa ma stresez din ce in ce mai tare..ma obsedeaza chiar pt ca e vizibil si acum pare chiar putin mai mare decat o boaba de orez:( Va rog trebuie sa existe o modalitate de tratament, operatie nu fac. pt ca am oroare de cicatrici!

#4
bgelop

bgelop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2008
Salut,

De 3 luni am fost si eu diagnosticat cu Chalazion
Doctorul ofalmolog mi-e prescris o reteta Netildex,am urmat tratament dar nu se vede o ameliorare.
As dori sa stiu daca exista si alt tratament pentru remedierea bolii.


Va multumesc

#5
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009

 bgelop, on 24th October 2009, 12:14, said:

Salut,

De 3 luni am fost si eu diagnosticat cu Chalazion
Doctorul ofalmolog mi-e prescris o reteta Netildex,am urmat tratament dar nu se vede o ameliorare.
As dori sa stiu daca exista si alt tratament pentru remedierea bolii.


Va multumesc
Eu bgelop am urmat tratament cu tobradex picaturi si unguent, apoi flumetol unguent de la care asteptam rezultate mai bune insa nu a fost asa ba din contra mi se pare ca acum e un pic mai mare decat marimea unui bob de orez, asa cum era intial..si eu tot cu interventie chirurgicala o sa rezolv, m-am programat pt 31 oct. Sper sa fie bine si recuperarea cat mai rapida. Multa sanatate iti doresc!

#6
unikatu

unikatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2009

 ella_craft, on 28th October 2009, 21:38, said:

Eu bgelop am urmat tratament cu tobradex picaturi si unguent, apoi flumetol unguent de la care asteptam rezultate mai bune insa nu a fost asa ba din contra mi se pare ca acum e un pic mai mare decat marimea unui bob de orez, asa cum era intial..si eu tot cu interventie chirurgicala o sa rezolv, m-am programat pt 31 oct. Sper sa fie bine si recuperarea cat mai rapida. Multa sanatate iti doresc!

Sa va povestesc un pic si experienta mea,poate ajuta pe cineva.Am fost racit (o mica gripa) cam acum 3 saptamani jumate,pe parcursul gripei mi-am aparut la ochiul stang ,in pleoapa inferioara,ceva ce semana foarte mult cu un ulcior,nu i-am dat atentie (mare lucru nici n-ai cei-i face) si am inceput un tratament cu antibiotic (datorita racelii),in urmatoarele zile raceala o trecut si ulcioru dadea semne ca s-o retras.Dar dupa cateva zile,ceea ce parea a fi un ulcior a degenerat in chalazion(salazion) fapt de care mi-am dat seama palpandu-mi pleoapa care dadea semne ca se umfla.M-am panicat putin si am inceput sa dau search-uri pe google sa vad ce mi se intampla,am citit multe articole,pareri pe forumuri si mi-am dat seama ca e un salazion,am incercat faza cea mai banala cu compresele calde dar is degeaba dupa cum ma si asteptam.N-am stat mult pe ganduri si mam dus la un control oftalmologic un doamna doctor mi-a confirmat si ea ca e un salazion si ar trebui operat dar dansa nu face interventii chirurgicale si sa apelez la o alta clinica care face interventii chirurgicale.Mi-a scris si o reteta cu "traditionalul" unguent Kanamicina sulfat H care lam folosit timp de 2 saptamani,asta deoarece,intre timp,am sunat la Timisoara la clinica Vista Vision si mi-am facut o programare dar cum e foarte aglomerat m-o programat pe finalul lunii adica azi 29 cand scriu acest post.In timpu asta salazionu a evoluat,s-o marit,eu continuand sa folosesc unguentul care azi am aflat de la doamna doctor de la clinica vista vison din tm ca nu e bun si nu trebuia sa-l folosesc.In urma controlului de azi , si doamna doctor de aici de la vista vision,doamna Viorica Frantescu mi-a confirmat salazionul si mi-o programat operatia maine la ora 13:00.Cam prin asta am trecut eu.Daca doriti mai multe detalii dati-mi un repli si intrebati-ma iar daca prezentati o simptoma prin care constatati ca aveti salazion merge-ti la oftalmolog,nu ezitati.

#7
bgelop

bgelop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2008
Multa sanatate si tie!
Sper ca a decurs bine operatia,ca ai scapat de chalazion.
Eu urmeaza sa merg la o consultatie la un cabinet oftalmologic din nou.
Vreau sa evit operatia,o sa mai incerc cu fluetanol S o perioada

Numai bine!

#8
unikatu

unikatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2009

 bgelop, on 4th November 2009, 10:26, said:

Multa sanatate si tie!
Sper ca a decurs bine operatia,ca ai scapat de chalazion.
Eu urmeaza sa merg la o consultatie la un cabinet oftalmologic din nou.
Vreau sa evit operatia,o sa mai incerc cu fluetanol S o perioada

Numai bine!

Mersi frumos pt urale,revin sa va mai dau unele detalii,am trecut si prin operatie(a durat cam 10 minute,nu simti nimica doar la inceput cand iti face anestezia,dupa operatie am stat bandajat pana a doua zi de dimineata si cam asta o fost,cine se confrunta cu problema chalazionului ii recomand operatia si sa nu deie inapoi,s-o faca cat mai repede fiindca cu cat mai repede cu atat mai bine,nu merita sa te amagesti cu unguente si etc--apropo si costu poate fi o informatie in plus:controlul initial a costat 75 lei,operatia 370 lei si apoi o reteta 25 lei asta in timisoara la clinica Vista Vision,doctor Viorica Frantescu care e una din cele mai bune din Romania iar clinica la fel,foarte profesionist personalu de acol si modul interventiilor),a iesit bine si azi am facut o saptamana de la operatie cand am si fost la un control,mai exact azi pe la amiaza,doctorita mi-a spus ca e totu bine si mi-o dat un unguent care trebuie sa-mi reduca riscul de cicatrice in interior adica sa nu devina tesutul fibros si cam atat,mentionez ca incizia a fost facuta la exterior si pleoapa sa vindecat aproape perfect , nu mai e nici o urma vizibila,ieri mi-a cazut aceea "coaja" care se face datoriita taieturi,mai exact cum se inchide acol incizia,cat atat,daca mai aveti nelamuriri mai postati.Mentine-ti-va sanatosi.

Edited by adadoi, 07 November 2009 - 09:22.


#9
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Doar de curiozitate intreb, de ce s-a facut incizia pe exterior?

#10
unikatu

unikatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2009

 Ivanna, on 6th November 2009, 23:56, said:

Doar de curiozitate intreb, de ce s-a facut incizia pe exterior?

Fiindca din momentul programarii pana la controlul efectiv a trecut mult timp(am sunat la inceputul lunii octombrie si m-a programat la control la finalul lunii pe 29 deoarece era multa lume cu probleme oftalmologice) si in timpul asta a degenerat intinzandu-se la exterior.

Edited by adadoi, 07 November 2009 - 09:22.


#11
chalazion

chalazion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2010
eu m-am ales cu chalazion cam prin iulie 2009,am fost la zoo,apoi m-am plimbat cu barca,la un moment dat am bagat mana in apa si fara sa-mi dau seama m-am sters putin la ochi.Apa fiind cu tot felul de bacterii in ea....atat mi-a fost!
prima data,am inceput sa nu mai vad bine.apoi sa-mi lacrimeze din ce in ce mai tare ochii,apoi am avut senzatzii de usturimi si de disconfort la nivelul pleoapelor si in interior.

am tot amanat ca nu stiam ce am,intr-un final am fost la un medic si mi-a dat kanamicina si ce se mai da de rutina,insa boala era prea avansata.Apropo,in momentul in care am pus mana la ochi din apa murdara,desigur dupa ce ma stersesem cu un servetel umed,mentionez ca m-am frecat la ochi fara sa-mi dau seama,la un interval de 30 de min sa zic asa...cum spuneam,m-am frecat la ochiul drept,apoi dimineata m-am trezit cu ochiul drept f umflat :naughty: abia puteam sa-l deschid,in cateva zile am luat boala si la ochiul stang,acum nu stiu daca s-a transmis de la un ochi la altul,ceea ce tind sa cred ca da,insa cel mai probabil este si faptul ca eu am continuat sa nu dau atentie faptului ca mi se uflase ochiul drept si pe parcurs m-am sters si la ochiul stang,unde am capapat boala si acolo.

in 17 dec.2009 am decis sa ma operez,desigur ca eu am fost la o consultatie doar in luna noiembrie,am lungit-o ca am zis ca imi trece de la medicamente si unguentele specifice,sa stiti ca nu o sa va treaca daca v-ati ales cu un chalazion,cel mai bine este sa va duceti rapid la un oftalmolog si sa luati ce va prescrie in cel mai scurt timp,asa puteti preveni boala,nu se va extinde daca aveti noroc.daca ati lasat sa treaca timpul si mai incercati sa zic dupa 1 luna sa remediati problema cu pastile si unguente si cu picaturi in ochi, sa stiti ca va pierdeti timpul  si boala se agraveaza.ba mai mult,eu de la kanamicina mi s-au umflat ochii mai tare.

sa va spun cum e cu operatia . la mine la ochiul stang am avut pe exterior.deoarece a fost putin mai grav decat la dreptul, iar la dreptul pe interior
eu m-am operat la amandoi ochii deodata,n-am vrut sa aman interventia ca sa scap si mai repede,deoarece 7-8 zile este recomandat sa nu stai in praf,fum etc,am stat in casa de sarbatori  :thumbdown:
operatia in sine - durerea este suportabila-pe mine m-a operat cu anestezie locala(cum se face la astfel de interventii),exceptie fiind persoanele care sunt alergice,facandu-le anestezie generala.
despre durere-vreau sa spun ca doare cel mai tare cand iti face anestezia in pleoapa...si te ustura cand iti pune picaturi anestezice :console:  in rest .. nu simtzi nimic! bine...hai...si putzin cand iti scoate firele te doare!

dupa operatie trebuie sa iti pui picaturi in ochi si unguent (10 zile in cazul meu).
inca ceva in leg. cu operatia ... pe mine la ochiul stang,cum am avut pe exterior ... m-a si cusut ...  in 2 locuri am avut cusaturi,insa nu se mai observa ... doar foarte putin daca te uiti atent; firele se scot dupa 3-4 zile!

exista posibilitatea ca boala sa iti reapara chiar si dupa ce te operezi,de ex. eu suspicionez ca am iar la ochiul stang-care  a fost si cel mai avansat ..intr-o sapt o sa ma duc la un control si daca va trebui o sa ma operez din nou!
bafta la cei care va operati!
La mine operatia a durat 1 ora  :naughty:
si nu uitati..cu cat va operati mai repede...cu atat mai bine!
va salut! :console:

Edited by chalazion, 12 January 2010 - 01:50.


#12
costy202002

costy202002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2010
pentru a scapa de salazion se recomanda tratament cu floxal si servetele iridium. l-am tesat pe fiica mea si a mers 100%, dupa 1 luna. va dati seama eram ingrijorat ca urmeaza operatiile necesare dar nu am renuntat si am mers pe acest tratament. nu mai chinuiti copii prin spitale. cu putina rabdare se poate rezolva aceasta problema. succes.

#13
1Guliver

1Guliver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2011

 costy202002, on 30th January 2011, 19:07, said:

pentru a scapa de salazion se recomanda tratament cu floxal si servetele iridium. l-am tesat pe fiica mea si a mers 100%, dupa 1 luna. va dati seama eram ingrijorat ca urmeaza operatiile necesare dar nu am renuntat si am mers pe acest tratament. nu mai chinuiti copii prin spitale. cu putina rabdare se poate rezolva aceasta problema. succes.

Tratamentul acesta cu floxal si servetele iridium este bun și pentru adulți?

#14
rsch77

rsch77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2011
Mi-a aparut si mie o umflatura marisoara sub pleoapa, cam acum o saptamana. Am fost racita si mi-au lacrimat ochii. Am avut pleoapele umflate cateva zile si, dupa ce s-au "retras", am ramas cu minunea.
In fine, in afara variantei cu incizia, doctorul mi-a sugerat sa incerc sa masez umflatura, destul de hotarat, spre exteriorul pleoapei. A zis ca sunt sanse, nu foarte mari, ca acel canal sa se desfunde. La masaj folosesc Tobradex. Incerc cateva zile si, daca nu reusesc, ma voi programa si eu la operatie.

#15
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008
TOATE operațiile trebuie făcute în mod normal pe interiorul pleoapei, tocmai datorita faptului că se asigură etanșeizarea după operație dintre pleoapă și globul ocular.
Cei care operează pe exterior sunt veterinari!

#16
vitrinarul

vitrinarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2008

 spider8, on 2nd September 2007, 17:23, said:

În esență, operația este simplă și durează circa 10 minute. Eu am făcut-o în Iași, la o clinică particulara și a costat 4.000.000 rol acum aproape 3 ani. Operația propriu-zisă se face cu anestezie locală, care înseamnă de fapt că se face o injecție cu anestezic direct în pleoapă, după care nu mai simți nici o durere, fiind totuși o senzație destul de frustrantă, deoarece simți cum se umblă pe pleopă. După operație se stă cu un pansament în zona respectivă circa trei zile și nu trebuie să ieși deloc din casa vreme de aproximativ 5 - 7 zile( asta nu mai rețin exact), pentru a nu se infecta. La momentul de față nu mai simt nimic în zona unde am avut șalazionul, decât atunci când sunt foarte obosit. Nu știu cum este amplasat la fratele tău, dar la mine operația s-a făcut prin exterior.
   Problema pe care nu știu dacă fratele tău a rezolvat-o este dacă a tratat boala care a determinat apariția șalazionului ; asta pentru că, din câte mi-a spus medicul la vremea respectivă și am citit șalazionul nu apare de la sine, fiind o consecință a unei boli care se numește blefarită și care constă în esență în faptul că la baza genelor se adună ceva alb, ca un fel de mătreață. acea depunere albă este secretată la baza genelor, fiind eliminată spre exterior. La un moment dat, din diferite motive, un canal se blochează, astfel încât depunerile următoare nu au cum să mai treacă și astfel crește din ce în ce mai mare. Nu știu când se oprește sau de ce se oprește, dar eu mi-am făcut operația la circa jumătate de an de la apariția șalazionului și în acest interval nu a mai crescut deloc. Medicul care m-a operat mi-a spus că nu poate fi tratat în alt fel deoarece este ca un fel de nucă, închis, iar medicamentele nu au ce să-i facă.
  Deci, în esență, dacă blefarita nu va trece poate face din nou. La mine blefarita a trecut foarte greu, după 4 tratamente diferite.
   Dacă a apărut ca urmare a altei boli, este aceeai problemă și l-aș sfătui să trateze mai întâi boala, pentru a nu mai face alte operații, deoarece sunt destul de neplăcute.
  Dacă mai ai alte întrebări, spune-mi și dacă știu o să-ți răspund.


sunt foate curios care au fost tratamentele aplicate pentru blefarita,eu am reusit folosind doar un antiinflamator(ketonal),antibiotic(amoxicilina)si un colir pentru 2-3 zile si s-a retras fara alte sechele.Din pacate odata dupa aparitia nudulului nu prea se poate recurge decat la operatie dar sunt sperante sa evitam recidiva oprind evolutia blefaritei.MUlTA SANATATE!

#17
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Eu am folosit Fucitalmic picaturi, un antibiotic, si-a mai dat drumul chalazionul de la ochiul drept dar tot a ramas un umflatura.
Dupa ce am terminat tratamentul de o saptamana (recomandat), sotia mi-a zis sa ma uit si la stangul si am constatat ca si acolo am o umflatura si am continuat tratamentul cu ce mi-a mai ramas din medicament,a cum pun la ambii. Nu sunt semne ca s-ar retrage.
Stimularea lacrimarii ajuta cu ceva la chalazion?

atasez o poza cu ochiul meu

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate