Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#397
IonutzSEK510i

IonutzSEK510i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.01.2007
Salut ! As fi interesat in cumpararea unui filtru...va rog frumos imi puteti spune care este mai bun (calitate,pret) exemple de la cel mai ieftin la cel mai scump...Am inteles ca un filtru biologic ar fi o solutie (calitate ,pret ) ....astept raspuns !!! Va Multumesc !

#398
IonutzSEK510i

IonutzSEK510i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.01.2007

View PostFlorin2005, on Apr 17 2005, 07:59, said:

Cativa pesti (xifo) se freaca cu burta de pietre, de filtru. Poate sa-mi spuna cineva cauza?


au si niste bube albe ??? daca da este o boala..destul de usoara...dar trb tratata rapid...te duci la orice pet hsop si ii spui simptomele....am uitat cum se numeste boala....itit va da niste picaturi....ATENTIE : kand tratezi pestii puneii intr-un "acvariu spital" cu plante artificiale...cele naturale vor fi distruse.......dupa tratament spala f bine acvariul

#399
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View PostIonutzSEK510i, on Jul 4 2007, 11:04, said:

Salut ! As fi interesat in cumpararea unui filtru...va rog frumos imi puteti spune care este mai bun (calitate,pret) exemple de la cel mai ieftin la cel mai scump...Am inteles ca un filtru biologic ar fi o solutie (calitate ,pret ) ....astept raspuns !!! Va Multumesc !
am Aqua Clean de la Hagen . foarte bun e filtru extern

#400
IonutzSEK510i

IonutzSEK510i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.01.2007
am nevoie pt un acvariu mic .... de 12 l

#401
IonutzSEK510i

IonutzSEK510i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.01.2007
Salut ! Am cumparat astazi 2 zebre si 2 moli.Unul din Moli tine innotatoarea de sus lipita de corp si este inactiv.Se poate sa depuna ? Deoarece celalt mol o cauta la burta f des.

#402
IonutzSEK510i

IonutzSEK510i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.01.2007
Asta e pestele cu pricina :

Attached Files



#403
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
Buna ziua,

Am un acvariu de care vreau sa scap ... motivul este ca vreau sa emigrez, nicidecum ca m-am saturat de acvaristica ... Il dau asa cum se afla, cu 4 cliclide africane mari Zebra Obliquidens si un sanitar orb maricel si el (vreo 20 cm.), filtru care rezolva apa si mecanic si biologic (+ rezerva ) de 5 ori mai puternic decat e necesar si pompa de aer cu un cauciuc din ala lung cat lungimea acvariului in loc de piatra, incalzitor, decor (pietris, pietre + plante + alte ... ornamente) si capac din sticla cu neon Aqua Glow de 18 W. Nu e nevoie sa schimbati apa mai des de 1 saptamana, in acest amplasament.
Cam asa arata si, intrucat pentru mine este nepretuit, astept oferte convingatoare pe PM ...  

Problema nr. 2 - stie cineva cum pot trata un mucegai care mi-a aparut pe un pestic ?

Attached Files



#404
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007
Ieri am observat ca in acvariu au aparut cativa melci. De unde au aparut?
Ma gandesc ca au fost pui de melci pe plantele pe care le-am cumparat cu 3 saptamani inainte.
Pot afecta pesti?
Sunt folositori?

#405
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmonster2173, on Jul 21 2007, 16:46, said:

Ieri am observat ca in acvariu au aparut cativa melci. De unde au aparut?
Ma gandesc ca au fost pui de melci pe plantele pe care le-am cumparat cu 3 saptamani inainte.
Pot afecta pesti?
Sunt folositori?

Cum arata acesti melci? In general nu sunt daunatori, unii sunt chiar folositori (de exemplu Pomaceea este un bun consumator de alge). Unele specii de melci insa se inmultesc foarte repede si nu e de dorit sa le ai in acvariu. Probabil ca odata cu plantele pe care le-ai adus au sosit si niste oua de melci. E bine sa speli plantele noi inainte de a le introduce in acvariu pentru a scapa de acesti oaspeti nedoriti (melci, paraziti, boli, etc).

#406
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007

View Postandrei_0, on Jul 23 2007, 14:40, said:

Cum arata acesti melci? In general nu sunt daunatori, unii sunt chiar folositori (de exemplu Pomaceea este un bun consumator de alge). Unele specii de melci insa se inmultesc foarte repede si nu e de dorit sa le ai in acvariu. Probabil ca odata cu plantele pe care le-ai adus au sosit si niste oua de melci. E bine sa speli plantele noi inainte de a le introduce in acvariu pentru a scapa de acesti oaspeti nedoriti (melci, paraziti, boli, etc).
se numesc Physa si arata asa http://www.drpez.org...morata/aaj.jpeg

#407
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007

View Postandrei_0, on Jul 23 2007, 14:40, said:

E bine sa speli plantele noi inainte de a le introduce in acvariu pentru a scapa de acesti oaspeti nedoriti (melci, paraziti, boli, etc).
Si daca sunt niste melci folositori?

#408
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmonster2173, on Jul 23 2007, 23:04, said:

Si daca sunt niste melci folositori?

Problema e ca se inmultesc repede si ciupesc si din plante. Dar daca tu crezi ca iti sunt folositori, pastreaza-i.

Edited by andrei_0, 24 July 2007 - 17:11.


#409
monster2173

monster2173

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.06.2007

View Postandrei_0, on Jul 24 2007, 18:09, said:

Problema e ca se inmultesc repede si ciupesc si din plante. Dar daca tu crezi ca iti sunt folositori, pastreaza-i.
doream sa spun ca daca pe alte plante pot sa gasesc niste melci folositori de acestia vrea sa scap. cum?

#410
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmadalinutza, on Jul 18 2007, 13:52, said:

Buna ziua,

Am un acvariu de care vreau sa scap ... motivul este ca vreau sa emigrez, nicidecum ca m-am saturat de acvaristica ... Il dau asa cum se afla, cu 4 cliclide africane mari Zebra Obliquidens si un sanitar orb maricel si el (vreo 20 cm.), filtru care rezolva apa si mecanic si biologic (+ rezerva ) de 5 ori mai puternic decat e necesar si pompa de aer cu un cauciuc din ala lung cat lungimea acvariului in loc de piatra, incalzitor, decor (pietris, pietre + plante + alte ... ornamente) si capac din sticla cu neon Aqua Glow de 18 W. Nu e nevoie sa schimbati apa mai des de 1 saptamana, in acest amplasament.
Cam asa arata si, intrucat pentru mine este nepretuit, astept oferte convingatoare pe PM ...  

Problema nr. 2 - stie cineva cum pot trata un mucegai care mi-a aparut pe un pestic ?

nu stie nimeni totusi cum pot trata un mucegai pe o ciclida ?

#411
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmadalinutza, on Jul 27 2007, 12:18, said:

nu stie nimeni totusi cum pot trata un mucegai pe o ciclida ?


pe ite-ul sera sunt 1001 de sfaturi

#412
amy_mary

amy_mary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2007
am 2 sanitari si 5 neoni. aseara a sarit un sanitar din acvariu. l-am bagat cat am putut de repede inapoi, asta dupa ce am observat, dar acum e cam dezorientat, nu mananca si are mustatile mai albe. nu stiu ce sa-i fac. ma poate ajuta cineva cu un sfat? va multumesc!

#413
akcent_clau

akcent_clau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2007
salut ! am un acvariu de 60l si am 2 carasei ! ce pesti imi recomandati sa imi mai iau ?

#414
Deleted

Deleted

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.08.2007

View Postakcent_clau, on Aug 15 2007, 23:22, said:

salut ! am un acvariu de 60l si am 2 carasei ! ce pesti imi recomandati sa imi mai iau ?


NICIUNUL !!! Nu ati auzit de suprapopulare ??? Un caras ajunge la 20 cm !!! Iti trb un L si jumate pt fiecare cm de peste...ai 40 cm peste 40 x 1,5 L= 60 L.Exact la fix...nu te gandi ca acum sunt mici...daca ti la ei...nu mai pune nimic....chiar daca arata mai gol acum...daca fac pui poti tine 2-3 pui pana ajung la 7-8 cm.Dar mai mult nu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate