Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#379
kastro2611

kastro2611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.02.2007
Va anunt cu regret ca mi-au murit deja 2 carasei unul prefarat al meu si unul al mamei mele.

Petele sunt albe dar parca i se zizolva carnea pe el.
Primul care a murit avea gura deformata din cauza bolii.

Si vad ca cel negru care a inceput cu boala l-am separat si inca se m-ai tine bine sper sa nu imi moara toti.
I-am cumparat bolnavi o sa ma duc la magazin si o sa fac gura sa imi dea banii inapoi si nu o sa mai cumpar niciodata de la ei , pesti care mor degeaba din cauza unor idioti.
Am spalat din nou pietrisul.
Sper sa isi revinate rog spunemi daca stii ceva despre , boala asta efectiv li se mananca carnea pe ei.

#380
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
Din cate mi-ai spus e posibil sa fie vorba de o boala de origine bacteriana, specifica carasilor - frunculoza, produsa de aeromonas, tratamentul se face cu antibiotice, dar nu as putea sa iti spun care e doza pentru ca si yo sunt crescator amator de pesti, ce-i drept am ceva experienta, dar nu intratat incat sa ma dau rotund si sa propun tot felul de solutii. Cel mai bine intra pe un site/forum dedicat (http://www.acvariu.ro/forum/) si posteaza-ti problema, probabil se va gasi cineva care te va ajuta. Succes.

#381
Great_q

Great_q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2005
sautare ! am nu acavariu de 60 l si un filtru extern facut de mine (pietris, burete, carbune activ, burete si vata).
am primit de la un coleg un filtru resun Sp-1100L, nou. filtru are un debit de 500 l/h, zic eu un debit cam mare pt acvariul meu. daca ii pun un robinet prin care sa  reglez debitul exista riscul de a strica pompa?
pompa vreau sa o pun in filtru extern pentru a baga apa in acvariu. circulatia apei o fac acum cu o pompa de aer, dar as vrea un debit mai mare, pe care nu pot sa-l obtin cu pompa de aer.
ce ma sfatuiti?

#382
Great_q

Great_q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2005
salutare.
carasul auriu al unui coleg de serviciu (nu are net si m-am ferit sa-i postez un mesaj) sufera de ceva, nici el nu stie. i se desprind solzii. carasul cica e destul de activ, e vioi, mananca. are un acvariu de 60l, pietris pe fundul acvariului, temperatura de 24 grade. s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
daca aveti vreun remediu, va rog sa ma anuntati. multumesc

#383
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006

View PostGreat_q, on May 15 2007, 18:05, said:

salutare.
carasul auriu al unui coleg de serviciu (nu are net si m-am ferit sa-i postez un mesaj) sufera de ceva, nici el nu stie. i se desprind solzii. carasul cica e destul de activ, e vioi, mananca. are un acvariu de 60l, pietris pe fundul acvariului, temperatura de 24 grade. s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
daca aveti vreun remediu, va rog sa ma anuntati. multumesc

Ce pesti mai are in acvariul respectiv? Poate nu se desprind "de la sine" ci sunt desprinsi de "altcineva".

Nu mai sunt si alte simptome?

#384
garceagbr

garceagbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.12.2006

View Postdeea21c, on Mar 31 2007, 00:10, said:

Nu de alta, dar macar am cunostinte mai solide decat vanzatorii de la animax :roflmaofast:

:lol: :lol: :lol:   Si multi altii ca cei din animax.dar nu uita nici tu si nici ceilalti care cumpara din astfel de magazine ca in romania PROFITUL RULLZ,si desi majoritatea poseda cunostintele nu sunt dispusi sa le ofere,doar cumperi azi un peste,maine moare,poimaine iei altul si tot asa.F...K`em

#385
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
:peacefingers: Va salut cu respect , pe toti !
De Craciun am reinodat spiritul copilariei si gata am montat un acvariu de 40 l .
Am copilarit in preajma lor ...
Deci , 40l , incalzitor , filtru extern , pompa aer , perie de geam , termostat , termometru ,neon si alte nimicuri .
La plante nu m-am hotarat si am luat de plastic - mishto , dar niste prostii , raman pestii blocati , tzine mizeria ...
Pietrish viu colorat , nu ma criticatzi - e gustul meu , o imitatie de buturuga care e scobita shi e deliciul Beta
Pana aici totul bine , apa clara fara miros , tratata din cand in cand cu metafish . Am pus shi clorocid in apa de la decantat .
Program reglat de la temporizator . LUX !
E , acuma e acuma ... peshtii , frate ...
SFAT : du-te singur sa cumperi peshti ! Eshti singur- e prostia ta .
In spirit de turma am plecat cu mic cu mare ... ia-l shi pe ala , ia-l shi pe ala ...
"Cartea de imobil" din decembrie era cam asha :
4 carashei - 2 mari voalati ,2 mici
2 neoni
2 scalari
4 sanitari- mici albinosi, parca sunt de la Cernobil
4 zebre
2 tetrazoma
2 mulinezi
2 xifori
2 beta
cam atat
Cred ca daca ii fierb iese o ciorba  
Acu' m-am mai luminat , mai sunt in acvariu urmatorii indivizi :
1 caras -jumulit de tetrazoma
1 tetrazoma -care a facut din caras ciuca lui
2 neoni-pata de culoare -NO PROBLEM
3 sanitari , unu a sfarshit in gura carasului mare - Haplea !
3 zebre
1 scalar -se plictiseste ... nu interactioneaza cu nimeni , are fixatii pe plante . Cred ca erau pereche shi sufera .
1 tetrazoma , amicu lui a crapat la 1 week de la sosire
2 mulinezi , aici am gresit shi cred ca sunt homo , nu am pereche .
1 xifo femela , de cand a ramas singura s-a hermafrodit , creste jos o chestie ca la mascul
2 beta - doi tembeli neschimbati , boi de balta , calmi , nashpa , au o tenta violeta , nu sunt agresivi , nu se voaleaza , feaca menta in curentul de bule ...etc
Bazar, nu sunt multzumit , intr-o zi am sa va arat poze .
Care e treaba , vreau sa trec pe plante naturale si sa incerc sa asociez speciile .
De asta sunt aici , am nevoie de parerile voastre .
Ashtept .
Cu stima .

#386
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007

View Postturistu, on May 29 2007, 16:17, said:

:peacefingers: Va salut cu respect , pe toti !
De Craciun am reinodat spiritul copilariei si gata am montat un acvariu de 40 l .
Am copilarit in preajma lor ...
Deci , 40l , incalzitor , filtru extern , pompa aer , perie de geam , termostat , termometru ,neon si alte nimicuri .
La plante nu m-am hotarat si am luat de plastic - mishto , dar niste prostii , raman pestii blocati , tzine mizeria ...
Pietrish viu colorat , nu ma criticatzi - e gustul meu , o imitatie de buturuga care e scobita shi e deliciul Beta
Pana aici totul bine , apa clara fara miros , tratata din cand in cand cu metafish . Am pus shi clorocid in apa de la decantat .
Program reglat de la temporizator . LUX !
E , acuma e acuma ... peshtii , frate ...
SFAT : du-te singur sa cumperi peshti ! Eshti singur- e prostia ta .
In spirit de turma am plecat cu mic cu mare ... ia-l shi pe ala , ia-l shi pe ala ...
"Cartea de imobil" din decembrie era cam asha :
4 carashei - 2 mari voalati ,2 mici
2 neoni
2 scalari
4 sanitari- mici albinosi, parca sunt de la Cernobil
4 zebre
2 tetrazoma
2 mulinezi
2 xifori
2 beta
cam atat
Cred ca daca ii fierb iese o ciorba  
Acu' m-am mai luminat , mai sunt in acvariu urmatorii indivizi :
1 caras -jumulit de tetrazoma
1 tetrazoma -care a facut din caras ciuca lui
2 neoni-pata de culoare -NO PROBLEM
3 sanitari , unu a sfarshit in gura carasului mare - Haplea !
3 zebre
1 scalar -se plictiseste ... nu interactioneaza cu nimeni , are fixatii pe plante . Cred ca erau pereche shi sufera .
1 tetrazoma , amicu lui a crapat la 1 week de la sosire
2 mulinezi , aici am gresit shi cred ca sunt homo , nu am pereche .
1 xifo femela , de cand a ramas singura s-a hermafrodit , creste jos o chestie ca la mascul
2 beta - doi tembeli neschimbati , boi de balta , calmi , nashpa , au o tenta violeta , nu sunt agresivi , nu se voaleaza , feaca menta in curentul de bule ...etc
Bazar, nu sunt multzumit , intr-o zi am sa va arat poze .
Care e treaba , vreau sa trec pe plante naturale si sa incerc sa asociez speciile .
De asta sunt aici , am nevoie de parerile voastre .
Ashtept .
Cu stima .

Attached Files



#387
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

Quote

4 carashei - 2 mari voalati ,2 mici
2 neoni
2 scalari
4 sanitari- mici albinosi, parca sunt de la Cernobil
4 zebre
2 tetrazoma
2 mulinezi
2 xifori
2 beta

Ai gresit in toate felurile in care puteai sa gresesti. In primul rand ai pus enorm de multi pesti pentru volumul acvariului. Cand cumperi pestii acestia sunt pui, dar pe urma cresc. Scalarii se fac cam cat palma. Ti-i imaginezi incapand in acvariul tau pe amandoi? Xifo ajung pana la 12 cm, carasii iar cresc destul de mari. Neonii raman cei mai mici din combinatia ta. Pe urma acvariul nu a fost ciclat si din cauza asta au murit asa multi pesti. Am scris pe undeva pe forum cum se face ciclarea, si ce inseamna ciclul azotului in acvariu. LUX crezi tu ca era, cu asa multi pesti si un acvariu plin cu amoniac toxic. Speciile pe care le-ai amestecat nu sunt compatibile (vezi si tu ce s-a intamplat cu carasii si tetrazonele).

- Carasii cresc destul de mari (pana la 30 cm!!!), fac foarte multa mizerie si nu se pun in acvariu cu alti pesti (pot decicla acvariul, cu consecinte letale pentru pesti). Prefera apa rece , in jur de 18 grade. Nu pune carasi in 40L.
- Neonii sunt pesti de card, nu cresc mari si se recomanda sa fie mai mult de 10. Prefera apa mai rece, in jur de 20 de grade. Eu iti recomand sa iei 10-12 neoni, un "sanitar" si un melc Pomaceea sau un Ancistrus. Atat.
- Scalarii cresc mari de tot si sunt teritoriali, nu merg cu tetrazone, pentru ca acestea sunt foarte agitate si le musca voalul. 40L e mult prea putin pentru scalari.
- Sanitari  - presupun ca sunt Corydoras albino, sunt pesti pasnici, de fund, merg cam in orice acvariu, ajung pana la 5 cm.
- Tetrazona - pesti de card, foarte vioi si jucausi. Nu merg cu pesti care au "voal": scalari, betta, carasi pentru ca le ciupesc voalul. Ai putea sa iti iei vreo 5, dar  cand vor creste vor fi foarte inghesuiti (ajung pana la 8cm)
- zebrele - ajung pana la 5 cm, nu sunt agresivi
- mulinezi si xipho - sunt specii vivipare (nasc pui vii). Nu se recomanda asocierea lor cu speciile ovipare (care depun icre).  Ajung pana la 12 cm, deci atentie mare la cati iti iei.
- betta - nu e pretentios, prefera apa calda (28-30 grade). E foarte agresiv cu cei din specia lui, masculii se lupta intre ei pana la moarte.

In final, eu iti recomand sa te documentezi despre ciclare, si sa mai renunti la unele specii de pesti. Carasul nu are ce cauta acolo, pentru scalar nu ai loc, Daca betta ti s-ar voala, tetrazona ar avea grija sa nu te bucuri de asta, xifo si molly iar nu prea merg cu ceilalti. Tine doar neonii si mai ia-le niste fratiori, o sa ai un spectacol pe cinste (poti sa tii si un sanitar).

Edited by andrei_0, 30 May 2007 - 20:47.


#388
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
multzam Andrei ,
de ciclat s-a ciclat , apa nu pute nici dupa 2 saptamani , cad terag apa din acvariu (max 10l ) curat si fundul cu furtunul
Ce ma doare , seamana a cartier chinezesc ...
acu vreau 4 specii maxim , dar si spectacol , intelegi ?
tetrazoma -ok -poate 4 buc  , neoni -ok , card  , carasi -NU- sunt cacaciosi , nu au coabitare buna , poate singuri .beta -ok , sunt spectaculosi-poate ii sparge la nas pe tetrazoma  , xifo, mulinez -nu -  sunt anosti , sanitarii -nu -mai nashpa n-am vazut , scalari -ok , sunt gratiosi .
Vreau niste idei .
Dar e traba de plante , ce merge .
Apropo , de 1 saptamana am iarba (vezi in dreapta la poze , restul sunt de plastic ) , dar aia marunta a inceput sa o pasca , e in tot acvariul .
Mai da-mi idei , nu te sfii sa ma critici , oricum iau ce imi convine .
Inca odata , multam

#389
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Noutati :
am numai plante naturale
hrana vie tubifex
o schema tehnica a acvariului

Attached Files


Edited by turistu, 04 June 2007 - 10:49.


#390
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postturistu, on Jun 4 2007, 11:48, said:

Noutati :
am numai plante naturale
hrana vie tubifex
o schema tehnica a acvariului

Ai grija cu tubifexul, le place mult, dar nu e bine sa ii hranesti doar cu tubifex. Scalarii pot sa se imbolnaveasca de la tubifex viu (tubifex are de multe ori paraziti). Fulgii sunt suficienti, dar daca totusi vrei sa le dai tubifex da-le ca un supliment, o data, de doua ori pe saptamana.

Edited by andrei_0, 06 June 2007 - 11:17.


#391
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Multam  Andrei
Nici nu pot sa le dau in fiecare zi , e prea complicat ...
Am ramas fara caras , nu ma mai complic ; daca mai iau caras fac acvariu separat , un fel de azil
cred ca donez xifo , molly si scalaru
In schimb mai aduc 3 tetrazoma si ceva neoni , fac un acvariu cu turme    -  AQUA SPEED
Zebrele nu stiu daca se le pun pe lista de transferuri , cele inchise la culoare au inceput sa ia o tenta albastra
Ce zici ?
Melc... nu stiu  , am vazut un acvariu distrus de melci . Invazie , ce extraterestri , INVAZIA  MELCILOR !

#392
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postturistu, on Jun 7 2007, 15:56, said:

Multam  Andrei
Nici nu pot sa le dau in fiecare zi , e prea complicat ...
Am ramas fara caras , nu ma mai complic ; daca mai iau caras fac acvariu separat , un fel de azil
cred ca donez xifo , molly si scalaru
In schimb mai aduc 3 tetrazoma si ceva neoni , fac un acvariu cu turme    -  AQUA SPEED
Zebrele nu stiu daca se le pun pe lista de transferuri , cele inchise la culoare au inceput sa ia o tenta albastra
Ce zici ?
Melc... nu stiu  , am vazut un acvariu distrus de melci . Invazie , ce extraterestri , INVAZIA  MELCILOR !

Poti sa renunti linistit la xifo, molly si scalar, niste carduri de tetrazone si neoni o sa iti ofere un spectacol pe cinste. Nu orice melci sunt ok. Cei mici si negri se inmultesc foarte repede, si e foarte neplacut ii ai in acvariu (am luat o data niste plante din piata cu icre de melci si abia am scapat de ei). Ia un singur melc galben (Pomaceea). Eu am o multime (am avut 2 care au facut pui) si nu am probleme cu ei, nu mananca plantele, in schimb mai curata din algele care se depun pe geam.

#393
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
deci ,
caras -gata
am luat 3 barbus tetrazoma - misto
tetrazoma batran , ala care alerga carasu , acu e presedinte , conduce turma peste tot .
mai nou a intrat in conflict cu scalaru - se da unu la altu - si cu xifo
scalaru parca si-a fcut o zona , nu lasa pe nimeni in perimetru . Curios , e singur .
Beta pleaca la birou , amandoi sunt in rut - acvariu de cca.15 l , singuri  , poate se dezvolta .
Am luat  melc galben , e vioi si un ancistrus

Edited by turistu, 09 June 2007 - 13:48.


#394
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
noul meu acvariu de la birou , acu' fara pesti , mai tarziu "only Beta "

Attached Files



#395
dzthe

dzthe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2007
sunt un incepator am un acvariu de 70 l si 14 pestisori: 2 zebre, 2 sanitari, 2 neoni, 2 gurami, 1 xifo, si inca 3 care nu mai stiu ce sunt, 2 gurami pitici albi cu dungi portocalii numai ca unu s-a facut negru as dori si eu sa stiu de ce si-a schimbat culoarea. multumesc!!!

#396
turistu

turistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.01.2007
Tineti minte vechiul acvariu ?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate