Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#955
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
In acest caz,cred ca ar trebui sa cauti o hota care sa extraga pe primele doua trepte cam...2oomc.Cred ca o putere maxima 450-500mc  cu evacuare directa,ar fi suficienta.Cauta si la producatorul de hote elica,vei gasi preturi bune.
Cu stima.

#956
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Si la faber,un alt producator de hote,faber stilo/4 X A90.
Cu stima.

#957
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Pai depinde de unitatea de masura ...ambele sunt corecte, iar din cate am inteles pe vremea cand cautam hota si aveam aceleasi dubii, se ofera ambele valori tocmai pt ca unii producatori ofereau doar valoarea presiunii acustice care e mai convenabila, dar nu e neaparat modul in care percepe urechea sunetul...gasisem la un moment explicatiile undeva pe net.... daca mai gasesc linkul (urile) le postez....

#958
css23

css23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2014

View Postplimbaretul, on 15 noiembrie 2014 - 12:08, said:

Mai poti lua in calcul asta DWB097A50. E si mai sintelioasa - 41 db pe treapta 3 (are si turbo),  motor inducție brushless cu 10 ani garantie. In plus sunt toate sansele ca hota sa fie fabricata in germania.


La hota Bosch DWB097A50 ne da asa:
Nivel de zgomot conform cu EN 60704-3 şi EN 60704-2-13 în mod evacuare aer:
Putere normală maximă: 55 dB(A) re 1 pW (41 dB(A) re 20 µPa presiune acustică)
Treapta Intensiv: 65 dB(A) re 1 pW (51 dB(A) re 20 µPa presiune acustică)
Care este defapt nivelul de zgomot? Prima valoare : 55 dB(A) re 1 pW sau a doua valoare : 41 dB(A) re 20 µPa presiune acustică ? Este o diferenta considerabila. :(

View Postplimbaretul, on 15 noiembrie 2014 - 15:55, said:

Pai depinde de unitatea de masura ...ambele sunt corecte, iar din cate am inteles pe vremea cand cautam hota si aveam aceleasi dubii, se ofera ambele valori tocmai pt ca unii producatori ofereau doar valoarea presiunii acustice care e mai convenabila, dar nu e neaparat modul in care percepe urechea sunetul...gasisem la un moment explicatiile undeva pe net.... daca mai gasesc linkul (urile) le postez....

Aici este problema ca daca este sa ne luam dupa prima valoare la o presiune de 1pW atunci Bosch-ul are nivelul de sunet mai mare decat Aristonul. Bosh pe putere max ar avea 55dba si Aristonul 52 Dba..si astia 3 dba fac diferenta. Initial si eu ma orientatsem tot catre Bosh, dar vazand valorile de sunet de aceea m-am dus spre Ariston. Chiar vreau sa aleg o hota cat mai silentioasa dintre astea 2. :) De altceva nu am buget.

#959
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postmmica, on 14 noiembrie 2014 - 23:54, said:



recomandarile solicitate erau pt hota. Varful considerat de dumneavoastra este Falmec... eu doream sa stiu ce firma / model recomandati pana la Falmec ( pe care inteleg ca nu mi l permit)... pentru ca desi nu aveti cum sa fi folosit toate modelele .... repet ... pareti a fi f informat. Daca aveti ceva informatii cu privire la acest subiect , poate ma ajutati cu un sfat.
Multumesc anticipat.

Stimate domn,m-as numi eu insumi un impostor daca as afirma ca am atat de multe cunostinte in acest domeniu incat sa pot ajuta pe cineva mai mult decat pot ajuta domnii de aici care detin mult mai multe informatii.Dumneavostra sunteti cel mai in masura sa faceti o alegere,citind topicul si excluzand din start modelele cu probleme.Aveti mai multa incredere in d-voastra si sunt sigur ca veti face o alegere buna.
Cu toata stima.

Domnul ”valmont”afirma,pe topicul masini de spala,ca ar fi o aplicatie pe android cu care s-ar putea masura zgomotul.Din pacate,majoritatea magazinelor nu pot proba hotele expuse,deci,masuratorile le putem face doar dupa achizitie si montare.
Cu stima.

Edited by gi0, 15 November 2014 - 17:11.


#960
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postgi0, on 15 noiembrie 2014 - 17:15, said:

Stimate domn,m-as numi eu insumi un impostor daca as afirma ca am atat de multe cunostinte in acest domeniu incat sa pot ajuta pe cineva mai mult decat pot ajuta domnii de aici care detin mult mai multe informatii.Dumneavostra sunteti cel mai in masura sa faceti o alegere,citind topicul si excluzand din start modelele cu probleme.Aveti mai multa incredere in d-voastra si sunt sigur ca veti face o alegere buna.
Cu toata stima.

Domnul ”valmont”afirma,pe topicul masini de spala,ca ar fi o aplicatie pe android cu care s-ar putea masura zgomotul.Din pacate,majoritatea magazinelor nu pot proba hotele expuse,deci,masuratorile le putem face doar dupa achizitie si montare.
Cu stima.

Aplicatiile astea de masurat zgomot sunt si nu sunt precise. Mai bine cumpar un aparat dedicat. Am luat aceeasi aplicatie pe doua telefoane diferite, unul arata maxim 86 dB iar celalalt arata 116 la acelasi zgomot, puse unul langa altul.

Referitor la subiectul principal, cea mai buna trebui sa:
- aiba evacuare afara
- aiba un debit cat mai mare (turbo)
- aiba cat mai putine fltre, pentru ca nu poluam mediul cu mirosul de prajeala al bunicii
- pretul pe placut fiecaruia

Producatorii si-au dat seama ca trebuie sa faca hote din ce in ce mai silentioase, dar daca tu vrei sa gatesti sarmale si ai hota pe maxim si mai vrei sa te uiti si la tv in bucatarie ... este prea multitasking frate

#961
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Da frate,asta vreau eu de la o hota.Sa fac peste fara sa am mirosuri in toata casa,si sa nu fie hota pe maxim.Sau sa fie hota pe maxim si sa pot vorbi la telefon langa ea,si de ce nu,sa ma uit si la televizor Posted Image .Altfel,fac si eu cu hota ce vrei tu sa faci cu aspiratorul.
Iar pretul,cum spuneai,pe placul fiecaruia,ca nu e treaba noastra,cel putin nu a mea Posted Image , cat da unul sau altul pe electrocasnice.
Numai bine.Posted Image

#962
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
pe emag  hota http://www.emag.ro/h...0/pd/DZVQCBBBM/ are 10 ani garantie pt motor, dar pretul este de 2100 lei ( in alte parti nu am vazut decat garantia de 2 ani , dar pret redus cu 300 lei ).... poate de black friday... mai scade pretul.

View Postgi0, on 19 noiembrie 2014 - 01:17, said:



Da frate,asta vreau eu de la o hota.Sa fac peste fara sa am mirosuri in toata casa,si sa nu fie hota pe maxim.Sau sa fie hota pe maxim si sa pot vorbi la telefon langa ea,si de ce nu,sa ma uit si la televizor Posted Image .Altfel,fac si eu cu hota ce vrei tu sa faci cu aspiratorul.
Iar pretul,cum spuneai,pe placul fiecaruia,ca nu e treaba noastra,cel putin nu a mea Posted Image , cat da unul sau altul pe electrocasnice.
Numai bine.Posted Image

nu pot sa spun de altii...eu una am incredere in parerea si recomandarile facute pe acest sit ...

View Postgi0, on 15 noiembrie 2014 - 15:51, said:

Si la faber,un alt producator de hote,faber stilo/4 X A90.... are un ... Debit maxim de aer 440 m3/ora .... insa un pret mai bun... totusi nu i cam mic acest debit?

Cu stima.


#963
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Ati afirmat ca aveti bucataria in balcon si un volum maxim cam de... 18mc.Nu este mica daca prima treapta ar avea un volum de extractie minim...170mc.
Dar daca doriti o hota mai puternica,nu este nimic rau in asta,este chiar foarte ok.
Eu am mai multa incredere in producatorii specializati pe anumite compartimente,nu in cei care produc de toate.Dar este doar opinia mea.
Alegerea este a dumneavoastra.
Cu stima.

#964
css23

css23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2014

View Postmmica, on 19 noiembrie 2014 - 11:17, said:

pe emag  hota http://www.emag.ro/h...0/pd/DZVQCBBBM/ are 10 ani garantie pt motor, dar pretul este de 2100 lei ( in alte parti nu am vazut decat garantia de 2 ani , dar pret redus cu 300 lei ).... poate de black friday... mai scade pretul. Eu singura Hota,  in afara de cele de la  Falmec care sunt super hote silentioase cu super scoruri, am gasit la HOTPOINT modelul HLB 9.8 LSHS X/HA care are caracteristicile de mai jos:

Versiune aspirantă
• 1 motor - debit de aspirare min. 275 m3/h,
max. 543 m3/h (cu funcţia booster 756 m3/h)
• Nivel de zgomot min. 39, max. 52 db(A) re 1pW (cu funcţia booster 60 db(A) re 1pW)
• 3 viteze cu booster temporizat
• Indicator luminos saturare filtru
• Automatic Sensor
• Comenzi electronice Touch Control
• 3 filtre antigrăsime autoportante din aluminiu
care se pot spăla în maşina de spălat vase
• Filtru de carbon
• 2 leduri x 3 W

Deci are nivelul de zgomot mult mai scazut decat Bosch. Tinem cont ca o suplimnetare de 3 db(A) inseamna dulblarea nivelului de zgomot. Plus ca are mai multe functii. Acum nu stiu cate de bune sunt nici una nici alta. Eu pana la urma ma orientez spre Hotpoint cred. Are 5 ani garantie pt tot produsul daca achizitionezi pana pe 31.12.2014.

nu pot sa spun de altii...eu una am incredere in parerea si recomandarile facute pe acest sit ...


Hota Bosch model DWB097A50 are 10 ani garantie pentru motor indiferent de unde este cumparata. Se intra pe sitte-ul Bosch si se inregistreaza acolo produsul pana la 31.12.2014. A fost la emag acum vre-o 2 saptamani cu reducere de 15 %. Poate de Black Friday mai scad preturile. O

#965
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006

View Postgi0, on 19 noiembrie 2014 - 01:17, said:

Da frate,asta vreau eu de la o hota.Sa fac peste fara sa am mirosuri in toata casa,si sa nu fie hota pe maxim.Sau sa fie hota pe maxim si sa pot vorbi la telefon langa ea,si de ce nu,sa ma uit si la televizor Posted Image .Altfel,fac si eu cu hota ce vrei tu sa faci cu aspiratorul.
Iar pretul,cum spuneai,pe placul fiecaruia,ca nu e treaba noastra,cel putin nu a mea Posted Image , cat da unul sau altul pe electrocasnice.
Numai bine.Posted Image

Uite niste hote puternice si silentioase, dar nu cred ca sunt comercializate la noi... produse in Polonia http://www.toflesz.c...we.html?color=2
Pret in Polonia 1.348 zl * 1,0570 (conform BNR 25.11.2014) = 1.425 lei

Si filmuletul de prezentare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jXBPMqTdxbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Camila, 25 November 2014 - 19:57.


#966
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Foarte frumoasa,super,...pacat ca nu dau de ea pe nici un site de-al nostru.
Este ok cred pentru o bucatarie de 40-45mc maxim.Si un pret foarte bun.
Cu stima.

#967
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Poate ai noroc pe culorinoi . ro ca ei aduc din polonia

#968
annastan

annastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.11.2014
am una dar face zgomot rau

#969
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006

View Postannastan, on 03 decembrie 2014 - 15:47, said:

am una dar face zgomot rau

Ce model, de unde ai cumparat-o?

#970
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006
Cred ca aceste modele sunt produse in china si ansamblate in diverse tari.
Am gasit cam acelasi design cu aceleasi specificatii la producatori din tari diferite si vreo 2 producatori chinezi care fac la comanda aproximativ aceleasi modele.
Akpo - Polonia
Lenoxx - Germania
Tornado cred ca Rusia, am gasit comercializate in R. Moldova
Toflesz cred ca Polonia

si producatori chinezi:
Zhongshan Meiyi Appliance Co., Ltd.
QIWEI KITCHEN APPLIANCE CO.,LTD

#971
cromy

cromy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.11.2006
Imi poate spune cineva daca hota tip semineu (ex. http://www.pentruaca...time-inox_4131/) permite montarea evacuarii in lateral, printr-un racord/tub flexibil?

#972
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Da. Insa trebuie sa ieși cu burlan pe deasupra mastii de inox sau sa renunti la ea. Daca o pui pe recirculare ai niste fante pentru a sufla aerul in lateral - dar pt asta trebuie  kit recirculare, nu doar filtru carbon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate