Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1783
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ok multumesc o sa pun niste poze, intre timp am aflat ca numele firmei este Zoppas  de fapt .
Dar nu am gasit hota la ei pe site probabil e model mai vechi .
Trebuie sa intreb si vecinii daca se poate conecta hota la acea gura de aerisire din bucatarie, altfel nu inteleg de ce n-ar fi conectat o hota cei care au instalat bucataria .
Daca intr-adevar e doar cu recirculare atunci cam mare investitia, ar insemna ca cumpar o hota noua plus tubul si conectarea .

#1784
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua,

Hota cea veche, a împlinit venerabila vârstă de 10 ani și a decedat la datorie. În urma unor investigații, mi s-a comunicat că „inima”-i defectă (motorul adică). Așadar doresc să achiziționez o nouă hotă. Trebuie precizat că bucătăria este open space, deci trebuie să tragă cât se poate de bine, iar evacuarea se face prin un tub de 120 (cred). Un mic impediment este faptul că deasupra hotei am un dulap, iar gura de aerisire trebuie să fie poziționată în jumătatea din partea stângă (acolo ajunge tubul de evacuare). Bugetul - între 1000-1500 lei.

Mulțumesc !

#1785
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
inteleg ca nu e hota incorporabila gen telescopica... in acest caz, cam singura solutie de design e una tip cutie (plata). o poti monta sub dulap si renunti la cosul de inox

#1786
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 04.07.2012
Buna ziua , ma puteti sfatui si pe mine ce hota telescopica de 50 - 55cm, cu evacuare in afara,  sa aleg pt o bucatarie mica? Bugetul 200-350lei.Multumesc anticipat pt raspuns

Edited by florindron, 15 December 2016 - 14:57.


#1787
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Buna ziua,

As vrea sa imi cumpar o hota si nu prea stiu ce fel de hota sa iau.
Bugetul ar fi pana in 1000 ron, as vrea o hota fara evacuare ca sa nu mai sparg peretele din bucatarie.
Cum is hotele cu filtru da carbon fara evacuare? cat de des trebuie schimbate filtrele?

Multumesc,
Andrei

#1788
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Te (cam) scăpa de miros, dar nu de aburi. Dacă poți mai bine mergi pe evacuare.

În general recircularea o folosești la hotel de insulă sau încastrate.

#1789
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostImDrunk, on 18 decembrie 2016 - 14:36, said:

Buna ziua,

As vrea sa imi cumpar o hota si nu prea stiu ce fel de hota sa iau.
Bugetul ar fi pana in 1000 ron, as vrea o hota fara evacuare ca sa nu mai sparg peretele din bucatarie.
Cum is hotele cu filtru da carbon fara evacuare? cat de des trebuie schimbate filtrele?

Multumesc,
Andrei
Cred ca alegi o hota fara evacuare doar daca nu poti cu nici un chip sa dai o gaura in perete. Altfel, ii chemi pe baietii cu carota, montezi hota si burlanul/ Esti sigur ca iese mirosul, aburul si iesi si tu :D mai ieftin decat cumparand filtre de carbon.

#1790
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostAprilia, on 18 decembrie 2016 - 21:49, said:

Cred ca alegi o hota fara evacuare doar daca nu poti cu nici un chip sa dai o gaura in perete. Altfel, ii chemi pe baietii cu carota, montezi hota si burlanul/ Esti sigur ca iese mirosul, aburul si iesi si tu Posted Image mai ieftin decat cumparand filtre de carbon.

Cam cat de scumpe is filtrele de carbon?

#1791
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vezi la ikea, acolo ai și prețurile.

#1792
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Salutare ! Am si eu nevoie de o recomandare de hota cu recirculare la un pret de pana in 1.500 lei. Intrebarea e daca e bun de ceva acest tip de hota, de gatit nu prea gatesc dar cateodata mai am nevoie si imi trebuie o hota care sa scoata mirosul din bucatarie.

Multumesc !

#1793
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În acest caz / buget merge și un ac cu filtru de carbon.

#1794
Sorin135

Sorin135

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2016
Salutare, sunt in cautare de o solutie pentru hota.
Am cumparat http://www.gorenje.r...641a3xgb/474635 de la Emag.
Locul unde e amplasata este la vreo 25cm de coloana de canalizare si asta ingreuneaza un pic traseul. Doar ca sa ies in balcon burlanul face un unghi de 90 de grade si dupa vreo 20cm altul de 45.
Apoi, ca sa iasa din balcon in lateral mai e nevoie de inca un unghi de 90.
Unde mai pui ca evacuarea este de 120 cand producatorul recomanda 150, desi daca este o problema insurmontabila gaura in perete se poate largi cu carota.
Cat va afecta acest lucru functionarea hotei? Ar fi pacat sa dau 1500 de lei si sa obtin specificatiile unei hote prin recirculare de 300 de lei.
De hidosenia aranjamentului nici nu mai zic.

Alternativ, as putea sa dau o gaura spre dormitor si dupa 15cm alta si sa ies direct afara, cu un unghi lin de 90. Temerea mea este insa zgomotul, burlanul de metal ar conduce cu usurinta zgmotul motorului fix in dormitor. Si 45db daca ajung din cei 55-60 cat ii produce hota si tot e prea mult. Exista solutii practice si izolez fonic burlanul hotei? Am vazut la Romstal burlan flexibil cu interior neted, face vreo diferenta?

Dat fiind alternativele, este oare o idee mai buna sa o folosesc pe recirculare?

Edited by Sorin135, 23 December 2016 - 02:51.


#1795
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Aveți informații despre hota Beko HCB61734BX ? Hota pe care o căutam, Bosch, nu mai o găsesc ..

Mulțumesc !

#1796
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Gata, s-a rezolvat. .. merge bine, trage bine, o hotă bună! Recomand !

#1797
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Salutari,urmeaza sa imi schimb mobilierul de bucatarie si voiam sa va intreb ce tip de hota imi recomandati pentru modelul acesta de mobila?Planuiesc sa ascund hota in spatele tablei.Bugetul ar fi undeva intre 1700-2200 Lei.

Quote


Edited by paulokaziii, 01 January 2017 - 20:33.


#1798
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
paulokaziii@
Pentru bucatataria respectiva solutia ar fi o hota total incorporabila (cu integrare completa in corpul de mobilier).
Sugestii:
http://www.siemens-h...umb=cookerhoods
http://www.bosch-hom...rce=browse#tab2
http://www.elica.com...tml#prettyPhoto (la Elica vei mai gasi mai multe modele dintre care sa alegi).
Mai sunt si alte marci care produc hote total incorporabile dar cele exemplificate mai sus cred ca ar cam fi cele mai bune posibile optiuni ale tale.

#1799
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu cred ca este o hota total incorporabila " clasica " ..acolo este alt model , si se vede dupa usa de la mobilier , deschisa ...

#1800
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Da, maximg, acolo este probabil o hota total incorporabila cu "deschidere pe usa", gen https://shop.miele.r...porabile/da-186
Si evident ca, daca paulokaziii doreste sa isi faca un corp identic cu cel din fotografie, corp in care tabla respectiva este cu flexare, atunci lejer poate sa o ia pe respectiva, se incadreaza si in buget. Asta insa nu inseamna ca nu poate sa ia si o hota total incorporabila precum cele exemplificate de mine mai sus, daca nu-si doreste neaparat flexare a tablei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate