Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1063
MagdaA

MagdaA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2014
Si totusi... nu are nimeni o parere despre Pyramis ?

#1064
diana_i_d

diana_i_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.10.2009
Multumesc frumos, am comparat si eu fisele tehnice si am comandat-o pe asta. Revin dupa teste :)

 plimbaretul, on 24 august 2015 - 21:58, said:

LE: am verificat si info pe site teka (FISA TEHNICA EU) bosch este peste la toate capitolele de la zgomot la eficienta de filtrare si cea de evacuare...sunt si normele astea bune la ceva...


#1065
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 MagdaA, on 27 august 2015 - 19:23, said:

Sunt si eu intersata de o hota Pyramis Silver Sliding Black & Inox (la o bucatarie de 16 mp), dar nu stiu nimic despre seriozitatea brandului.

 MagdaA, on 28 august 2015 - 19:11, said:

Si totusi... nu are nimeni o parere despre Pyramis ?
Magda, tocmai voiam sa cer si eu o parere aici despre o hota Pyramis si am observat ca nici tu nu ai primit inca vreun raspuns.
Ceea ce stiu eu este ca Pyramis este o destul de cunoscuta mondial marca greceasca, care in ultimii ani are o productie orientata mai mult inspre produsele considerate de tip premium. Deci, referitor la intrebarea ta legata de "seriozitatea" brandului, as fi de parere ca nu trebuie sa-ti faci griji deloc. Sa fii sigura ca Pyramis are destule produse similare sau chiar mai bune chiar decat multe alte produse ale altor branduri mai cunoscute...
Si pe mine ma intereseaza tocmai o hota similara cu cea de care intrebi tu, cu probabil singura diferenta culoarea ( http://www.pyramis.r...328&prodid=3946 ). A aparut azi in optiunile mele deoarece o gasesc la un pret destul de bun (cca 550-600 lei). Imi place mult ideea de touch control, imi place finisajul din sticla neagra care merge lejer cu plita mea bosch din quartz negru. Imi place si puterea ei, care depaseste necesarul bucatariei mele si deci ideea ca probabil as putea-o folosi doar pe prima treapta de putere, deci in mod oarecum silentios.  Nu-mi surade prea mult insa finisajul din "metal vopsit" (peste tot, comerciantii zic de inox dar de fapt este doar metal vopsit...producatorul zice clar acest lucru). Unde mai pui ca parca nici nu mai stiu ce sa cred referitor la culoarea exacta... toti zic de gri/inox insa intr-un review scris pe emag un cumparator (multumit per ansamblu) zice ca a luat-o de gri dar in fapt e alba... Tot in acelasi review, respectivul subliniaza la aspectele "contra" si faptul ca, citez: "Contra: nimic pana acum, desi probabil in pozitiile inchis / deschis ar fi fost util ca hota sa aiba opritoare pe bila. Partea glisanta se inchide / deschide prea usor".
Ca un mare minus mi se pare insa "Annual Energy Consumption" - AEChood 196.0 kWh/a, adica mai mult decat dublul altei hote ce o aveam in vedere, mai precis Bosch DHI635HX care declara, comparativ, doar 87.3 kW.

#1066
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Consumul anual e o alta găselniță comercială. Vezi care îi puterea motorului și a luminii ca și bază de comparație. Pentru o economie suplimentară de curent poți sa înlocuiești ulterior halogenele cu becuri cu led compatibile. Asa ca puterea motorului e de fapt consumul de comparat intre hote.

#1067
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013

 panoramic66, on 27 august 2015 - 19:25, said:

Nu ai nevoie de debit mare, ia in calcul numai evacuarea aerului viciat din zona aragazului/cuptorului.
Cauta ventilator hota cu disponibil mare de presiune (2 motoare). Dezavantaj, zgomot mai mare.
am citit , dar tot nu sunt lamurita.
de unde imi dau seama de presiune.
uite fisa tehnica a hotei ... unde ma uit?

Supplier's name or trade mark
PYRAMIS
Model Identifier
065016201
Annual Energy Consumption - AEChood
159.0 kWh/a
Energy Efficiency Class
E
Fluid Dynamic Efficiency - FDEhood
5.4 %
Fluid Dynamic Efficiency Class
F
Light Efficiency GFEhood
1.0 lux/W
Light Efficiency Class
G lux
Grease Filtering Efficiency - GFEhood
70.0 %
Grease Filtering Efficiency Class
D
Minimum Air Flow in normal use
243.00 m
3
/h
Maximum Air Flow in normal use
315.00 m
3
/h
Air Flow at intensive/boost level
N/A m
3
/h
A-weighted Sound Power Emission at minimum speed
54.0 dB(A) re 1pW
A-weighted Sound Power Emission at maximum speed
63.0 dB(A) re 1pW
A-weighted Sound Power Emission at intensive or boost speed
N/A dB(A) re 1pW
Power Consumption off mode - Po
0.60 W
Power Consumption standby mode - Ps
0.00 W

Multumesc!

#1068
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general se comunica debitul maxim absorbit.

#1069
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 cumparaturidepenet, on 30 august 2015 - 18:36, said:

... de unde imi dau seama de presiune ...
Cauti fisa de produs direct la producator, datele prezentate de catre furnizori/distribuitori de cele mai multe ori sunt incomplete.
Regula generala, hotele cu doua motoare au disponibil de presiune mai mare, aproape dubla.
Pentru modelul tau poate atinge 300Pa la 500mc/h (treapta 3) suficient sa invinga filtru de grasime, clapeta se sens/antiretur si sa refuleze aerul viciat min. 5ml. in conditii optime (exclus la bucataria etansa cu exteriorul).

Edited by panoramic66, 30 August 2015 - 21:45.


#1070
MagdaA

MagdaA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc AroundYou!

#1071
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Pai datele de acolo le-am luat, de la producător.  
Deci zici ca ar fi ok ptr bucătăria mea?

#1072
corlae

corlae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.03.2010
Salut,
Nu reusesc sa gasesc filtrul metalic pentru CATA C600 GLASS in Romania...e ceva de poveste...de 10 zile cei de la Service Altex sunt depasiti de problema....desi inca au la vanzare model CATA OMEGA600 care pare ca are acelasi filtru....

Daca aveti vre-un pont, va rog sa mi-l "vindeti" si mie....caci nu-mi vine sa arunc hota pentru un filtru....

#1073
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 corlae, on 08 septembrie 2015 - 15:04, said:

... filtrul metalic pentru CATA C600 GLASS  ...
Daca aveti vre-un pont, va rog sa mi-l "vindeti" si mie....caci nu-mi vine sa arunc hota pentru un filtru....

Faci cinste Posted Image   sau arunci hota ?    Posted Image

Edited by panoramic66, 08 September 2015 - 18:19.


#1074
corlae

corlae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.03.2010

 panoramic66, on 08 septembrie 2015 - 18:18, said:

Faci cinste Posted Image   sau arunci hota ? Posted Image
evident ca dau berea, nu as vrea sa arunc hota....pare ok....nu pot sa inteleg cum este posibil sa nu aduci macar consumabile, filtrele intrand in categoria consumabile....la cca 500 produse vandute ar trebui sa ai macar un 20% consumabile in depozit...in plus, te obliga si legile din ro sa pui la dispozitie piese de schimb si consumabile pentru o anumita perioada (nu stiu cat de lunga). Ca sa rezum: dau berea!

#1075
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 corlae, on 09 septembrie 2015 - 08:30, said:

...nu as vrea sa arunc hota....pare ok....
Daca ai oricare indemanare de bricolaj sau traforaj cu siguranta vei reusi.
Scoate filtrul de pe hota, uita-te in jurul ramei pana gasesti o imbinare - vei vedea o prindere prin nituire sau capsa din aluminiu.
Cu o autofiletanta si un burghiu de fier la fi3 sau 4, dar nu mai mare de 5mm "forezi" in centrul popnitului.
Desfaci rama usor fara prea multe manevre si scoti materialul filtrant.
Ia o masura, cauta element filtrant mai mare  sau un filtru de la alta hota, prin magazine - procedezi ca mai sus.
Faci decupajul noului element filtrant dupa veche rama - cu un cutter, o montezi pe rama iar la urma ii dai un popnit.

Spor la mesterit!  Posted Image

#1076
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Întotdeauna am spus "hai ca se poate" ..


#1077
corlae

corlae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.03.2010

 panoramic66, on 09 septembrie 2015 - 18:52, said:

Daca ai oricare indemanare de bricolaj sau traforaj cu siguranta vei reusi.
...
Spor la mesterit!  Posted Image

 plimbaretul, on 09 septembrie 2015 - 21:17, said:

Întotdeauna am spus "hai ca se poate" ..

Uameni buni, ma supra-estimati...Se sunt modelul cu 2 maini stangi! In plus, timpul este o mare problema...
Insa apreciez in mod deosebit raspunsul si increderea pe care mi-o acordati...
Cel mai probabil voi apela la o varianta externa, am gasit filtrul prin Spania/UK (scump in UK)...sa vad cum il aduc...

#1078
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Dupa multe cautari si amanari de achizitie a unei hote, mai-mai ca am ajuns la o finalista, respectiv Bosch DHI635HX. Nu am vazut-o insa nicaieri expusa prin magazinele de electrocasnice si ma gandesc sa o iau de la vreun magazin online. Am insa un motiv care ma retine si anume un aspect din fotografiile cu ea, astfel ca intreb aici cu speranta ca poate exista cineva dintre voi care aveti aceasta hota deja. In fotografiile de prezentare de la diverse magazine online, hota apare in doua moduri diferite (foto 1 si 2). Pe site-ul bosch-home sunt mai multe fotos, ea apare precum la fotografia 1 si 3. Astfel ca presupun ca foto 2 (prezentare doar in unele magazine) nu e tocmai conforma. Insa si in fotografia 3, luata de pe site-ul Bosch, se disting becurile de alta forma... Inteleg ca bara decorativa din fata (aia cu logo-ul bosch) e si element de tip "accesoriu"(deloc ieftin!), asa cum reiese de pe un oarecare site de vanzari online (atasez foto 4).
Problema mea deci este cum naiba este aceasta hota la achizitie... completa precum in foto 3, cu bara decorativa cu tot? Sau ca in foto 1 ? O are cineva?

Attached Files


Edited by AroundYou, 14 September 2015 - 08:19.


#1079
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 AroundYou, on 14 septembrie 2015 - 08:13, said:

Dupa multe cautari si amanari de achizitie a unei hote, mai-mai ca am ajuns la o finalista, respectiv Bosch DHI635HX. Nu am vazut-o insa nicaieri expusa prin magazinele de electrocasnice si ma gandesc sa o iau de la vreun magazin online. Am insa un motiv care ma retine si anume un aspect din fotografiile cu ea, astfel ca intreb aici cu speranta ca poate exista cineva dintre voi care aveti aceasta hota deja. In fotografiile de prezentare de la diverse magazine online, hota apare in doua moduri diferite (foto 1 si 2). Pe site-ul bosch-home sunt mai multe fotos, ea apare precum la fotografia 1 si 3. Astfel ca presupun ca foto 2 (prezentare doar in unele magazine) nu e tocmai conforma. Insa si in fotografia 3, luata de pe site-ul Bosch, se disting becurile de alta forma... Inteleg ca bara decorativa din fata (aia cu logo-ul bosch) e si element de tip "accesoriu"(deloc ieftin!), asa cum reiese de pe un oarecare site de vanzari online (atasez foto 4).
Problema mea deci este cum naiba este aceasta hota la achizitie... completa precum in foto 3, cu bara decorativa cu tot? Sau ca in foto 1 ? O are cineva?

eu am avut acest cod de hota - insa a ramas in vechiul apt. A venit cu acel straif (bara) - insa nu mai tin minte daca era sau nu branduita.  Ai datele pe site-ul lor. Atentie totusi la dezambalare sa nu arunci din greseala si manerul impreuna cu ambalajul, caci acel maner nu vine montat pe hota si parca era bagat in niste cartoane... Ideea e ca in loc de manerul de aluminiu/inox?? sa poti monta un straif din PAL/lemn la aceeasi nuanta cu mobilierul in care pui hota.

Insa cel mai bine, prvind includerea accesoriului, ar fi sa contactezi direct reprezentanta.

#1080
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Multumesc plimbaretul pentru raspuns, am urmat sfatul tau si am dat telefon la reprezentanta. Cel cu care am vorbit mi-a zis (asa cum oarecum ma asteptam) ca fotografia a treia atasata de mine in postarea anterioara nu este conforma cu realitatea (este o fotografie a altei hote, indisponibile in Ro). Hota ce ma interesa este precum in foto 1 si 2... In foto 1 este cu metopa frontala metalica ce se presupune ca vine in pachet, in foto 2 este fara acel front metalic, adica asa cum ai spus si tu, in cazul cand nu se doreste front metalic sa se poata pune un front de pal sau lemn. Din pacate pentru mine, piesa din foto 4 (front decorativ aluminiu, asa cum mi-as fi dorit) este doar accesoriu suplimentar, contra alt cost, astfel ca, dat fiind ca se ridica cam mult bugetul, iar incep sa oscilez daca sa o mai cumpar pe asta ori sa ma mai uit si la alte marci (mai aveam in vedere ceva de la pyramis si de la elica)... :(

Printre altele, mi-a mai zis o chestiune interesanta: nu toate magazinele ce vand online produse bosch (sau siemens) au ca sursa directa reprezentanta romana BSH Romania, deci pentru cine doreste servisarea si garantia lor este bine sa se asigure dinainte (intreband magazinul respectiv) daca garantia va fi prin BSH Ro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate