Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

sfaturi pt un sistem high-end

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
vargo

vargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2007
urmeaza sa imi vina in curand cineva apropiat din America si m-am hotarat sa profit de ocazie pt ami achizitiona ceva bunatati (o placa de sunet si o perche de casti).In privinta castilor m-am cam dumirit,va fii ceva intre Sennheiser HD 650 si AKG K 701 ,din ce am citit se pare ca ma voi indrepta spre AKG dar in privinta placi de sunet nu prea stiu ce as alege,probabil ceva de la Creative deoarece ma mai si joc dar as vrea ceva care sa puna la adevarata valoare castile, dintre obtiuni privesc clar de extreme music in sus. Orice fel de sfat este binevenit chiar daca nu este de la creative atat timp cat este justificat si nu va feriti de detalii tehnice. Voi avea nevoie oare de un amplificator ?? imi ajunge cel de pe placa ??

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Placa de sunet nu are amplificator. Nici una, sau nu știu eu ... Boxele sau sistemele pentru calculator au amplificator încorporat. Pentru cască nu-ți trebuie amplificator.
Eu m-aș orienta spre M-Audio. Oricum, sunt o grămadă de discuții despre plăci de sunet pe aici, așa că nu mai dezvolt subiectul.

#3
vargo

vargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2007
Chiar te rog sa intri in detalii, nu am la dispozitie decat cateva zile ca sa ma hotarasc ce sa iau si nu as vrea sa regret mai tarziu de alegerea facuta, sincer fac parte din categoria necunoscatorilor si personal imi vine destul de greu sa ma familiarizez cu cunostintele de pe net si documentatiile in engleza,banii nu prea ar fi o problema deoarece intra in categoria cadou  :D .in privinta amplificatorului ma referem la extensile  pt placile creative gen elite pro si altele care se  cumpara separat si am vazut pe net multe discutii de combo gen amplificator+casti. Momentan am am o placa de sunet onboard realtek si o perche de casti tea hp-5 si nu am nici o multumire de la ele.

#4
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Uite o placa de sunet super speciala.

http://www.akihabara...sound card.html

Din pacate numai in Japonia.

Dar sa revenim la ce se poate achizitiona fara mari probleme. La fel cum ti-a recomandat si colegul de mai sus si eu iti recomand M-Audio. Si mai exact:
http://www.m-audio.c...le192-main.html

Este facuta in special pt. ascultat muzica dar si facut mixat masterizat. Daca te intereseaza mai mult ascultat decat mixat masterizat editat muzica, Audiophile192 este perfecta. "prietenele" ei mai mari Delta sunt facute in special pt. mixat editat masterizat si datorita acestui fapt, au o gramada de intrari si iesiri. (o tona de calburi cu mufe  ^_^  ).

Iti recomand sa o conectezi si la un amplificator (dar de calitate) astfel semnalul din casti va fi mai dinamic si mai "cu viata".

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
M-Audio: sunet curat, calitate
Creative: sunet coafat cu tot felul de artificii...
Depinde ce vrei. Dacă vrei x.1 mergi pe Revolution, dacă vrei stereo (ceea ce-ți recomand, însă nu mă dau în vânt după jocuri) mergi pe ce ți s-a recomandat mai sus. Sau asta, chiar dacă nu urcă până la 192kHz. Nu vei simți chestia asta, în schimb ai mai multe opțiuni (mai multe intrări/ieșiri), îți permite să-ți configurezi un mic media center acasă la tine.
Subscriu la ideea unui amplificator+2 boxe pasive full range, vei avea un sunet mai bun și o "libertate de mișcare" mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate