Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#3925
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
cel care a instalat ce ti-a zis?

#3926
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Refa testul de presiune la minim 6 bar si vezi ca nu cumva umiditatea aerului sa fi dus la aparitia mucegaiului.

#3927
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

 moi23, on 25 iulie 2016 - 16:55, said:

Buna ziua!
Puteti, va rog frumos, sa-mi spuneti unde pot gasi racorduri de compresie 16x2.2 cu 1/2"  pt teava Pe-xa sau Pe-xc (in Bucuresti sau oriunde in tara asta) macar de la firma APE sau TIEMME ? Sau puteti sa-mi spuneti sigur daca cele de pex 16x2.00 se potrivesc pt teava de16x2.2? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu gasesc decat pt sertizare insa nu am scule pt asa ceva.
Si daca se poate o recomandare pt robineti termostatati pt calorifer? Eu sunt fan Danfoss dar ce se gaseste pe la noi au capetele lungi si butucanoase. Hertz sunt ok? Sau poate Heimeier? Caleffi?
Va multumesc, anticipat! O zi buna?

Fitingurile de Pex de 16 x 2 merg si la 16 x 2,2 pe probate . Sunt singurele fitinguri care merg in ambele sensuri si la clasa 15 (16x2) si la clasa 24 (16x 2,2),
La 20x 2 versus 20x 2,8 nu mai functioneaza treaba asa cum la 25x 2,3 nu merge cu 25 x 3,5.

Fa proba de presiune la minim 4,5 bari ,stringe la simtul miinii si nu o sa ai probleme toata viata, daca ai un pex de calitate .
Pentru fitinguri de 16x 2,2 cauta la Pexgol, daca tii neaparat.

Edited by Daco_Get, 01 August 2016 - 19:10.


#3928
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Postez aici problema mea , multumesc anticipat .

-teava de calorifer , de 1/2" , pentru tur calorifer , racordata la o coloana de 2", vechime 50 ani.
-presiune in teva iarna cred ca este cea standart pentru instalatii centralizate de bloc.
-teava are lungime de 120 mm , orizontala , la capat filetata ,nu stiu cit se incalzeste ; fiind scurta cred ca se incalzeste ca si coloana.
-teava are capac de alama infiletat si nu este vopsita .
-nu stiu daca in iarna 2015-2016 a curs ceva de la ea ; m-am uitat la partea inferioara a tevi nu sint urme ca ar fi curs ;in timpul iernii
nu am acces sa o vad
-la 10 mm de partea filetata , am observat o pata de 10 mm diametru ,rugina , coroziune . Am avut senzatia ca este si o mica exfoliere .Nu stiu de cind este acolo.
-am curatat cu un cutit rugina , fara sa fortez , in speranta sa ma lamuresc daca este ceva extern sau daca are un por .
-de lamurit nu m-am lamurit deloc , desi m-am uitat cu lupa la zona .Dupa curatare a ramas zgumturoasa si nu se poate observa clar daca are un por sau alta dubiozitate.

Intrebare :
-am facut rau ca am curatat rugina ?
-Daca presupunem ca a existat un por , fisura ,din interior spre exterior si
tinind cont de presiune de lucru si conditiile ei , poate se se autoastupase ; eu  prin actiunea de curatare rugina , exista posibilitate sa creez   starea  sa inceapa sa curga ?
-principial , are vreo influenta rea asupra starii tevii , ca am curatat rugina ?

#3929
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Buna ziua,
stiu ca repet eterna intrebare 'ce tip de teava ati pune de la distribuitor la radiatoare', dar momentan sunt foarte confuz si va rog sa ma ajutati sa fac alegerea corecta.
Deci, casa D+P+M, cca 220mp, incalzire prin radiatoare cu distribuitoare.

Mentionez ca instalatia sanitara a fost aproape finalizata cu PPR verde aquatherm cu fibra compozita si montata pe pardoseala.
Initial, am discutat cu instalatorul care a spus sa mergem pe acelasi tip de PPR de la Aquatherm si pt incalzire (o sa folosim centrala in condensatie) si o sa fie tot sub sapa.
Dupa o discutie avuta cu un inginer proiectant in care acesta mi-a recomandat sa merg pe PEX(AL) sau pe orice numai sa nu aiba suduri sub sapa, am devenit mega-paranoic si deja nu mai stiu cum sa continui.

As avea variantele:
- merg cu PPR Aquatherm cu fibra compozita prin sapa
- merg cu PPR Aquatherm cu fibra compozita prin sau pe langa perete
- renunt la PPR si merg cu UPONOR TEAVA WIRSBO 5.0 EVAL PE-XA 16X2.0 PN6 tot prin sapa. Evident, sunt deschis si altor sugestii legate de alti producatori de pex.

M-am mai gandit si la cupru colac prin sapa dar nu stiu momentan ce diametru trebuie sa aiba ca sa stiu aprox cat costa.

Daca aveti alte idei/sugestii, va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat.

Edited by albina44, 05 September 2016 - 11:33.


#3930
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Uita de PPR si de fibrele lui.
PEX 16x2,0 in tub gofrat (pipe-in-pipe)
sau
Pe-x-al Valsir, Tece, Kalpex etc de 16x2,0 neaparat preizolat.
Daca instalatorul se opune schimba-l si pe el.

#3931
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu recomand o varianta care sa nu aiba imbinari ingropate: Pex sau un Pex-Al bun (de ex. Henco se gaseste la Dedeman). Ideal ar fi cu fitinguri presate (sertizate).
La Pex exista si varianta Pipe-in-Pipe, teava-in-teava, teava este introdusa intr-un tub de protectie si se poate inlocui in caz de avarie.

La cupru, pretul nu este singura problema. Cuprul este mai zgomotos (chiar si ingropat, zgomotul este amplificat de calorifere) si pot sa apara fenomene de coroziune galvanica in instalatii ce contin si alte metale (fier, otel in special).

Edited by kolfleading, 05 September 2016 - 14:12.


#3932
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Multumesc mult pt raspunsuri.
Am cautat PEX preizolat si am gasit Pex-B (de ex. Prandelli) sau Pex-C (de ex. Viega Pexfit PRO Fosta preizolata, TECEflex– ţeavă PE-Xc Ø 16 mm). Recomandati asa ceva ? Sau sa fie doar Pex-A ?

LE: ce parere aveti de http://www.romstal.r...50m-p39598.html ?

Edited by albina44, 05 September 2016 - 15:42.


#3933
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 camsonat, on 05 septembrie 2016 - 12:22, said:

Uita de PPR si de fibrele lui.
...........
La blocurile noi , majoritatea instalatiilor sint din ppr , in sapa . Care este problema ?

#3934
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Una e in pereti si alta in pardoseala. Problema e ca am vazut prea multe rateuri la montaj PPR care au iesit la iveala fie cand a venit prima iarna, fie la urmatoarea. Nu mai vorbesc de obturarea sectiunii din cauza lipiturilor facute dupa ureche. Eu n-am intalnit instalatorul care sa-mi ceara fisa tehnica a materialului inainte sa bage aparatul in priza.
Poate gresesc dar "paza buna trece primejdia rea".

#3935
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Buna ziua, ce parere aveti despre uponor unipipe plus, multistrat pert/al/pert preizolat, pt incalzire cu radiatoare
(desi vanzatorul zice ca e pexa)? Multumesc

Edited by albina44, 06 September 2016 - 15:14.


#3936
victor70124

victor70124

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2015
buna ziua.stie cineva daca pot cumpara tevi pexgol pentru o casa p cu m si din  alta parte in afara de prodimar (am sunat si mi-a zis baiatul este in concediu si nu stim cind se intoarce)multumesc

#3937
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

 victor70124, on 07 septembrie 2016 - 10:10, said:

buna ziua.stie cineva daca pot cumpara tevi pexgol pentru o casa p cu m si din  alta parte in afara de prodimar (am sunat si mi-a zis baiatul este in concediu si nu stim cind se intoarce)multumesc


Dai si tu o cautare cu google ca sigur gasesti !

https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

Edited by Daco_Get, 09 September 2016 - 08:23.


#3938
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Buna ziua
Doresc sa achiztionez o plita pentru lipit PPR si nu pot sa spun ca am o cultura in domeniul asta ; nu stiu care sunt producatorii de renume
As dori sfaturi legate de nume de producatori si de experienta avuta cu aceste plite
Eu am folosit de cateva ori una de la Kalde , nu m-a impresionat pentru ca nu am avut cu ce s-o compar
Dumneavoastra ce marci ati folosit si cat de bune vi s-au parut ?

#3939
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Eu am dat 60 de lei pe ea:)).Am lipit pana acum vreo 15 calorifere cu ea,s-a am inegrit ea cam tare dar eu zic ca mai rezista inca la 15..Si-a scos banii..

#3940
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Folosesc un Geko, cumpărat în urmă cu vreo doi-trei ani.
Și-a făcut treaba excelent la mine, la fel și la amicii cărora le-am mai împrumutat-o.

#3941
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si eu am una de 70 lei cu bacuri pana la 50mm .Vopseaua antiaderenta de pe bacuri s-a ars.Acelasi lucru l-am vazut la kalde la serviciu...;
la Geco ,cum se prezinta bacurile?
Termostatul ,la mine functioneaza corect;este cu gaz,nu bimetal...

#3942
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bacurile arată perfect, sunt acoperite cu ceva de genul teflonului.
Este drept că a și fost folosită cu simț, întotdeauna am lăsat plita numai pe suport (niciodată trântită pe bacuri).
Și cei cărora le-am împrumutat-o cuget că au procedat la fel, știu sigur că am uitat-o deschisă și s-a cam prăfuit, când mi-a adus-o înapoi amicul era fără urmă de praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate