Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#3871
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

View Postadi_stezar, on 30 martie 2016 - 21:43, said:

cum ar fi la 14l/min la fiecare,
E bine tare, mai ales cand ai apa dedurizata si limpezirea e mai dificila. Vorbesc din experienta.
Acum se cer perlatoare de 2L/min pentru cladiri cu certificare Leed si 5L/min pt Breeam.

#3872
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Din experienta mea, la un cap de dus ordinar din Dedeman, debitul minim acceptabil este 5 L / min.

#3873
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postadi_stezar, on 30 martie 2016 - 21:43, said:

Sunt curios daca chiar ai masurat debitele respective sau doar dupa ce scrie pe cutie te bazezi? Ce scrie pe cutie e una, realitatea e alta (ca si consumul la masini............
Inca n-am paranoia , sa masor si debitul de apa de la dus . Ce scrie acolo , este mai valoros decit o testare personala , si se refera la un debit maxim . Important este sa ma simt bine cind fac dus , nu sa " ma rog " de apa ...

#3874
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Poate cineva sa imi spuna care teava este mai rezistenta (la deformari si alte actiuni mecanice) cea zincata sau cea neagra? la acelasi diametru/lungime evident.

#3875
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsandu222, on 03 aprilie 2016 - 16:52, said:

Poate cineva sa imi spuna care teava este mai rezistenta (la deformari si alte actiuni mecanice) cea zincata sau cea neagra? la acelasi diametru/lungime evident.
Teava trasa !!!
Important este la ce o vrei folosita !

#3876
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
La o constructie mica, o magazie si ma intrebam care ar rezista mai bine la tinut greutatea pe ea.

#3877
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsandu222, on 03 aprilie 2016 - 17:33, said:

La o constructie mica, o magazie si ma intrebam care ar rezista mai bine la tinut greutatea pe ea.
Nu este clar , dar nu conteaza materialul , desi pt o magazie , teava neagra este mai ok , mai usor de sudat .
Referitor la greutate ,,,conteaza diametrul si constructia , O teava poate fi o teava ...doua tevi si niste capete sudate , apare o grinda .... deci depinde de proiect .

#3878
tnc

tnc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.08.2015
Salut tuturor.
Ma poate ajuta cineva dintre profesionisti cu un calcul  destul de exact al diametrelor unei mici instalatii ?
Situatie: casa doar parter,80 metri patrati locuibili, izolata 10 cm polistiren, urmeaza instalatiile (ingropate) si apoi sapele.
Vreau sa montez un termosemineu pe lemne cu circuit inchis si distribuitoare tur/retur pentru  6 calorifere si o serpentina intr-un termoboiler electric de 100litri.
Puterea necesara doar ptr. incalzire ar fi undeva la 13 kw teoretica, deci 15-16 kw in realitate , in plus am ipotizat cca 5-7 kw suplimentari ptr. serpentina boilerului, deci finalul este undeva la 20-21 kw.
Nelamurirea o am la diametrele tevilor adica:
-varianta 1:  tur/retur  intre termosemineu si distribuitoare  cupru de 22 mm si apoi 15 mm spre calorifere de la distribuitor ?
-varianta 2:  tur/retur  intre termosemineu si distribuitoare  cupru de 28 mm si apoi 18 mm spre calorifere de la distribuitor ?
Alaturat am facut o schita un pic empirica a instalatiei.
Multumesc anticipat.

Attached Files



#3879
ciprinakos

ciprinakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007
Ziua buna,

Stie cineva daca pot folosi teava PPR pt agent la temperaturi negative de -10 , -15 grade Celsius? Este pentru realizarea circuitului intre pompa se caldura si distribuitorul geotermal.

Multumesc anticipat.

#3880
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Exclus .

#3881
ciprinakos

ciprinakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmaximg, on 10 mai 2016 - 20:26, said:

Exclus .

Multumesc pt informatie. As aprecia un raspuns mai concret: ce tip de teava se preteaza temperaturilor mai sus amintite? Eu unul as prefera materialele plastice dar preferintele si necesitatile nu se pupa-ntotdeaunaPosted Image .

Multumesc anticipat.

#3882
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu pot sa ma gindesc la plastice ...
Preferabil o teava de CU cu lipitura tare .

#3883
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Ești „pe vechi”, Mircea. Posted Image
Într-o situație cu temperaturi negative, ceva mai elastic este mai bun decît ceva precum CU... de exemplu, PEX-ul. Eu am pus în congelator, timp de 2 zile, PEX ce avea în el apă la 2 bari și nu a pățit nimic. Recunosc, nu am făcut acelaș lucru și cu CU. Posted Image

#3884
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postciprinakos, on 10 mai 2016 - 06:30, said:

Ziua buna,

Stie cineva daca pot folosi teava PPR pt agent la temperaturi negative de -10 , -15 grade Celsius? Este pentru realizarea circuitului intre pompa se caldura si distribuitorul geotermal.

Multumesc anticipat.

Pex fara nici o problema.

Edited by Daco_Get, 11 May 2016 - 06:05.


#3885
ciprinakos

ciprinakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007
Va multumesc tuturor pentru raspuns. Voi merge cu PEX.

Toate bune.

#3886
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postraduk, on 10 mai 2016 - 21:55, said:

Ești „pe vechi”, Mircea. Posted Image
Posibil , dar n-am vazut o fisa tehnica care sa spuna ceva de temperaturi negative ...
Pe presupus , mai greu ...prefer solutii verificate .

#3887
ciprinakos

ciprinakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007
??? Stie cineva unde pot gase PEX de 32mm(sau mai mare) diametru ???
La Dedeman mi-au zis pas...

#3888
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
eu am 32 x 4,4 de la rehau , cel mai gros era 40 x ... . am descoperit ca la un dT de 30 grade se dilata vreo 3-5 cm(L=25 m). am gresit ca nu am luat pe cel cu insertie de aluminiu(stabil se numeste) si acum cand ajung acasa trebuie sa mai trag 2 conducte separate pt serpentina boilerului. o sa iau "stabil" nu "flex" , are coeficientul de dilatare de 15 ori mai mic  decat cel din urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate