Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3727
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 29 august 2015 - 20:49, said:

In unele celule din tabel sunt date cate  două formule, puteți conta pe orice ati  alege, dau aproape același rezultat.
Da, doar ca relatii de genul a lui Nikuradse sunt greu de folosit chiar si pentru ingineri.. Nici nu mai zic de cea a lui Colebrook-White ..Posted Image

View Postciobimar, on 29 august 2015 - 21:08, said:

Da si eu o am dar era trecuta pentru conductele din ppr...
Posted Image  Nu, nu, e valabila pentru conducte din orice material.. Am folosit-o si pentru otel, Cu, PPR, Pex, PEHD, etc.. Posted Image

Edited by andreilesan, 29 August 2015 - 21:29.


#3728
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Deci dvs ce recomandati dintre formule si faceti-ma sa inteleg ce e cu acele zone ...de exemplu zona 2   de frecare hidraulica medie(Formula Altshul) cind se aplica ...
Gata am inteles zona 1 e pentru țevi  netede, zona doi frecare medie , si zona 3 frecare destul de dura

Edited by ciobimar, 29 August 2015 - 21:38.


#3729
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 29 august 2015 - 21:32, said:

.. faceti-ma sa inteleg ce e cu acele zone ...de exemplu zona 2   de frecare hidraulica mixta(Formula Altshul) cind se aplica ...

View Postciobimar, on 29 august 2015 - 19:20, said:

Atunci trecem mai departe sper sa le inteleg daca vorbesc cu dvs , ca asa am mai trecut prin ele dar nu prea imi raman in cap.....
Hai sa vorbim despre coeficientul de frecare hidraulică ...
Pentru  a gasi acest coeficient depinde de numărul  Reynolds și rugozitate echivalenta materialului conductei.(metal ,cupru,ppr)

Re=VD/v  

Edited by andreilesan, 29 August 2015 - 21:38.


#3730
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Un excel, de la rusi..ar putea fi de folos ?

Attached Files


Edited by ciobimar, 31 August 2015 - 13:29.


#3731
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Cred ca e bun..
Daca ai puterea termica in w, o imparte la 1,163 si rezulta puterea in kcalorii/h;
Se trec Temperaturile tur, retur ,iti calculeaza automat , media temperaturilor,vascozitatea cinematica ,densitatea , debitul si-l transforma in m3/h
Trebuie sa alegi un diametru ca sa-ti dea viteza si pierderile de presiune recomandate...pentru asta se poate jongla din diametru, temperaturi .rugozitatea specifica materialului din ce e construita conducta eu am pus 0,015 PPR..

Edited by ciobimar, 31 August 2015 - 14:29.


#3732
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postciobimar, on 31 august 2015 - 14:18, said:

Cred ca e bun..
Da, pentru inceput e bun si asta.Posted Image
Pacat ca nu-ti permite sa introduci diametre reale, nu doar nominale. Este doar pentru agent termic apa. Nu calculeaza pierderile prin rezistentele locale.
Calculeaza doar pierderea de presiune liniara specifica [Pa/m].Posted Image

#3733
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postandreilesan, on 31 august 2015 - 14:34, said:

Da, pentru inceput e bun si asta.Posted Image
Pacat ca nu-ti permite sa introduci diametre reale, nu doar nominale. Este doar pentru agent termic apa. Nu calculeaza pierderile prin rezistentele locale.
Calculeaza doar pierderea de presiune liniara specifica [Pa/m].Posted Image
Pai era logic,spune ca e doar pentru conducte ...

#3734
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postandreilesan, on 31 august 2015 - 14:34, said:

Da, pentru inceput e bun si asta.Posted Image
Pacat ca nu-ti permite sa introduci diametre reale, nu doar nominale. Este doar pentru agent termic apa.
Calculeaza doar pierderea de presiune liniara specifica [Pa/m].Posted Image
Inca un excel...pentru conducte din PPR...aici permite sa introduci diametrele reale ,  grosimea peretelui conductei,iti calculeaza diametrul interior, apoi treci  temperatura, iti calculeaza debitul , numarul real a lui Reinolds si stabileste si zona patratica  de rezistenta hidraulica cu  turbulenta si dupa asta numarul potrivit de curgere si in final coeficientul de rezistenta dea lungul conductei si bineinteles pierderea de presiune dea lungul conductei fara rezistentele locale de la capetele conductei...

Attached Files



#3735
tudor5200

tudor5200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2008
Un pic de ajutor daca se ,am nevoie de un racord cu montare rapida pentru un panou solar cupru
https://goo.gl/photo...VsJcrcU55cTbKk6  ceva asemanator ca in acest video unde as putea gasi? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rQFMUMwOZ9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]!

#3736
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Asa ceva nu merge la sisteme solare din cauza temperaturilor inalte. Exista fitinguri de compresiune fara O-ring si sunt mai potrivite.
Ex: http://www.romstal.r...22mm-p7908.html

#3737
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Buna ziua. As dori niste sfaturi cu privire la instalatia termica la o casa aflata la rosu. Este o casa demisol+parter+mansarda. Centrala pe lemne este la demisol care nu vine incalzit intrucat mai este doar beci si inca o camera. La parter vine incalzire prin pardoseala doar partial si calorifere iar la mansarda doar calorifere. O sa vina distribuitoare separate pentru pardoseala si calorifere, astfel ar veni 2 distribuitoare la parter si 1 la mansarda. Legaturile de la distribuitoare la calorifere m-am hotarat la pexgol fiind ingropate si poti sa schimbi tronsonul daca apare vreo problema. In trebarea mea ar fi cu ce tub sau teava sa fac legatura de la CT la cele 3 distribuitoare avand in vedere ca se trece prin plafoane, va veni ingropata in sapa si cum trece prin plafon va face un unghi de 90 grade si am inteles ca nu este f indicat la pexgol sa ai unghiuri stranse.

#3738
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:29, said:

In trebarea mea ar fi cu ce tub sau teava sa fac legatura de la CT la cele 3 distribuitoare avand in vedere ca se trece prin plafoane, va veni ingropata in sapa si cum trece prin plafon va face un unghi de 90 grade si am inteles ca nu este f indicat la pexgol sa ai unghiuri stranse.
Coloanele le poti face si din Pex numai ca la imbinari (unghiuri de 90 de grade) daca sunt ascunse in sapa se pot folosi fitinguri cu sertizare .
O alta varianta este Cuprul de minim 0,75 sau de 1 grosime.

Edited by gelunechifor, 11 September 2015 - 12:40.


#3739
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Adica sa folosesc coturi si pexul cuplat la ele prin conectori sertizati? Atunci dispare posibilitatea sa schimbi tubul daca e vreo problema in cazul pex. Si inca o intrebare: daca la calorifere merge tub de 16*2, la distribuitoare cu cat sa vin?

#3740
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:48, said:

Adica sa folosesc coturi si pexul cuplat la ele prin conectori sertizati? Atunci dispare posibilitatea sa schimbi tubul daca e vreo problema in cazul pex.
Da conectori de sertizare la pex.
Pai daca ai de facut coturi la 90 de grade oricum nu il poti inlocui ,daca esti fortat de constructie si nu se poate altfel.

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:48, said:

Si inca o intrebare: daca la calorifere merge tub de 16*2, la distribuitoare cu cat sa vin?

In functie de numarul de radiatoare si de marimea lor ori de 20 ori de 25(despre pex vorbind)
Cine iti face instalatia face si calculele astea.

#3741
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Am inteles. Multumesc mult. La parter sunt 8 radiatoare,  la mansarda 5, iar incalzirea in pardoseala ar acoperi aproximativ 50-60 mp.

#3742
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:54, said:

. La parter sunt 8 radiatoare,  
25x 2,3

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:54, said:

  la mansarda 5,
20 x2

View Postcozmin13, on 11 septembrie 2015 - 12:54, said:

iar incalzirea in pardoseala ar acoperi aproximativ 50-60 mp.
20x 2

#3743
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Stiu ca exagerez dar as mai avea o intrebare. Ce se intampla daca le pun pe toate de 20 sau 25 avand in vedere ca se vinde la colac de 50m si mi-ar ajunge numai bine unul singur?

#3744
luciansolarex

luciansolarex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.04.2014
buna seara,

va rog sa-mi spuneti daca e normal sa se faca condens pe la conectorul de la pexal pe apa rece (o picatura la cateva ore), sau e vorba de altceva ?
multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate