Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3565
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ok, multumesc
mai am o dilema: la iesire se pune un dop cu filet? am mai vazut un Teu terminal cu iesire de 3/8 si 1/2, dar ala cred ca-i doar la incalzire, pentru aerisitor si robinet de golire la calorifere ... eu vreau strict pentru alimentarea cu apa calda/rece; cum se practica la inchiderea coloanelor? cate un robinet de golire la fiecare distribuitor de pe fiecare nivel? sau doar robinet la parter si dop la etaj?

#3566
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Golirea o pui generala , in cel mai jos punct al instalatiei ( de obicei in camera CT).


Attached File  20150422_153453.jpg   124.36K   52 downloads

#3567
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
multumesc, incepe sa se contureze acuma necesarul de materiale :)
ala din poza e robinet de colt cu sfera?
se mai practica pentru etansarea la filete, matisarea cu canepa sau se pune altceva, gen o banda alba de care-am vazut prin comert?

#3568
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu parca totusi as pune un robinet cu racord olandez, ca sa se poata demonta in caz de nevoie.
Ar fi si varianta sa demontezi pe la fitingul de PEX de 20 (daca este fiting demontabil), dar parca n-as vrea sa-l deranjez dupa 5 ani...

Pentru etansare, o varianta foarte buna este snurul de etansare de tip "Loctite 55" (exista si o varianta de la Henkel). Filetele trebuie zgariate bine cu o panza de bomfaier sau cu un cleste de randalinat.

A doua varianta, mai greu de aplicat, dar foarte buna ca etansare, consta in canepa si pasta verde.

Ultima si cea mai slaba este cu banda de teflon.

Attached Files


Edited by kolfleading, 22 April 2015 - 14:54.


#3569
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 14:50, said:

ala din poza e robinet de colt cu sfera?
se mai practica pentru etansarea la filete, matisarea cu canepa sau se pune altceva, gen o banda alba de care-am vazut prin comert?

E robinet nr1, drept ,cu sfera, PN 30
Poti sa faci cu ,cinepa sau cu banda teflon

Edited by gelunechifor, 22 April 2015 - 15:00.


#3570
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
fitingurile vor fi nedemontabile, cu inel de presare, ca aici:
http://www.tiemme.co...i-det_45547.php
nu stiu care-i diferenta la robinetul cu olandez :(

#3571
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 14:58, said:

nu stiu care-i diferenta la robinetul cu olandez Posted Image
Dude, you need professional help. :(
Racordurile olandeze sunt demontabile, se pot demonta si re-monta foarte usor.
Au etansarea pe garnitura, pe o-ring sau pe con (metal pe metal), in functie de aplicatie.

#3572
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

kolfleading said:

Racordurile olandeze sunt demontabile, se pot demonta si re-monta foarte usor.
ok, intrebam doar de diferenta intre robinetul olandez si cel drept nr.1, dat ca ex. de Gelu, cand se monteaza terminal, la iesirea distribuitorului ... al 2-lea nu se poate demonta usor?
la olandez ma gandesc sa pun unul pe post de general, langa teava de alimentare de la retea, l-am gasit pe asta din link-ul de mai jos, care seamana cu cel din poza ta de mai devreme:
http://www.tiemme.co...i-det_43841.php
iar pentru golire (eventual si pentru intrarea in distribuitor), m-am gandit sa pun unul din asta:
http://www.tiemme.co...i-det_43827.php
ceva pareri contra?

kolfleading said:

Dude, you need professional help. Posted Image
sa zicem ca ultima data cand am mesterit pe la tevi, robinete, a fost acu vreo 20 de ani :)

#3573
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 16:02, said:

al 2-lea nu se poate demonta usor?
Pai imagineaza-ti ca toate tevile PEX sunt pe pozitie. Cum invarti ca sa desfiletezi robinetul?

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 16:02, said:

iar pentru golire (eventual si pentru intrarea in distribuitor), m-am gandit sa pun unul din asta:
http://www.tiemme.co...i-det_43827.php
ceva pareri contra?
Pentru intrare in distribuitor este foarte bun.
Pentru golire este mai bine sa fie robinet special de golire, care are cateva avantaje:
  • majoritatea au un stutz pe care se poate pune un furtun
  • majoritatea au un capac etans cu garnitura ca sa nu faci paguba daca deschizi robinetul din gresala
  • exista unele si mai destepte, la care se demonteaza / monteaza foarte usor manerul, tot ca sa nu-l deschizi din gresala.


#3574
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

kolfleading said:

Pai imagineaza-ti ca toate tevile PEX sunt pe pozitie. Cum invarti ca sa desfiletezi robinetul?
fiind la iesirea distribuitorului, ma gandesc ca se poate scoate distribuitorul din suport si departa de perete, ca sa pot roti robinetul ...

kolfleading said:

Pentru intrare in distribuitor este foarte bun.
ok, merci de feedback Posted Image

kolfleading said:

Pentru golire este mai bine sa fie robinet special de golire, care are cateva avantaje:
  • majoritatea au un stutz pe care se poate pune un furtun
  • majoritatea au un capac etans cu garnitura ca sa nu faci paguba daca deschizi robinetul din gresala
  • exista unele si mai destepte, la care se demonteaza / monteaza foarte usor manerul, tot ca sa nu-l deschizi din gresala.
adica ceva de genul celui de mai jos?
http://www.tiemme.co...i-det_44067.php
vad ca au doar filet de 3/8 sau 1/2, deci mi-ar trebui o reductie de la 3/4 ca sa pun unul din asta ...

#3575
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 16:55, said:

fiind la iesirea distribuitorului, ma gandesc ca se poate scoate distribuitorul din suport si departa de perete, ca sa pot roti robinetul ...
Eu vorbesc despre robinetul de la intrarea in distribuitor, care este intr-o parte infiletat in cotul cu racord PEX, iar in cealalta parte este infiletat in distribuitor.
N-ai cum sa-l invarti fara sa demontezi alte piese.

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 16:55, said:

adica ceva de genul celui de mai jos?
http://www.tiemme.co...i-det_44067.php
Da.

 marco71, on 22 aprilie 2015 - 16:55, said:

vad ca au doar filet de 3/8 sau 1/2, deci mi-ar trebui o reductie de la 3/4 ca sa pun unul din asta ...
Iti trebuie un RACORD TERMINAL, in care infiletezi in partea de sus un dop, in partea de jos robinetul de golire.
http://www.tiemme.co...i-det_45436.php


 marco71, on 22 aprilie 2015 - 14:58, said:

fitingurile vor fi nedemontabile, cu inel de presare, ca aici:
http://www.tiemme.co...i-det_45547.php
Acela este un fiting demontabil.

Edited by kolfleading, 22 April 2015 - 17:31.


#3576
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ca tot e vorba de calorifere - nu inteleg cum reuseste apa sa iasa de pe coloana la deschiderea robinetului. La mine acasa doar deschid robinetul si incepe sa iasa apa, chiar destul de repede, fara sa fi deschis vreun aerator pe la vreun calorifer :/

Si ca sa mai schimbam subiectul ^^ - ce parere aveti de fittinguri PE ingropate in pamant ? Sa le infasor in vreo ceva ca sa tina mai mult ?

#3577
daniilsihastru

daniilsihastru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2015
Buna seara tuturor
Pentru sistemul pipe in pipe cum este normal ( facil mai bine zis) montajul pieselor terminale dupa tencuit sau înainte? Am facut instalatia la parterul casei anul trecut , montajul tevilor facandu-se înainte de tencuiala.Rezultatul: Conectorii tevii au rămas in perete si instalatorul a folosit prelungitori de diverse mărimi pentru a iesi la nivelul faiantei sau peretelui finisat. Acum vreau sa continui la etaj si mansarda si nu vreau sa mai cad in greseala.
A doua problema: As dori niste date de contact pentru un instalator, echipa, firma care sa poata realiza lucrarea . Casa se afla in Bucuresti. Teava folosita: Uponor
Va multumesc anticipat

#3578
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kolfleading, on 22 aprilie 2015 - 16:29, said:

Pai imagineaza-ti ca toate tevile PEX sunt pe pozitie. Cum invarti ca sa desfiletezi robinetul?

Chiar daca se monteaza robinet cu olandez pe un distribuitor ca cel de mai sus din poza , sansa sa fie schimbat este aproape zero .
Sa poti da jos robinetul acela , trebuie miscat distribuitorul stinga / dreapta sau fata /spatte ...si asta de cele mai multe ori este imposibil din cauza tevilor . A doua problema este ca Cel de sus  face ca aproape mereu , robinetul care se pune nou , nu este identic la lungime ...
Si cot conectorul de la intrare este o piesa complicata ...daca are teava legata . Pt a desface ceva din el , trebuie tinut cu clestele de acel guler de linga filet , clestele nu incape bine din cauza piulitei de jos ...o piesa nasoala .
Racordurile tevilor , desi se vor demontabile , e bine de stiut ca sint demontabile cu numele , si este posibil ca dupa desfacere si remontare sa curga la greu ...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

#3579
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 maximg, on 26 aprilie 2015 - 05:16, said:

Chiar daca se monteaza robinet cu olandez pe un distribuitor ca cel de mai sus din poza , sansa sa fie schimbat este aproape zero .
Sa poti da jos robinetul acela , trebuie miscat distribuitorul stinga / dreapta sau fata /spatte ...si asta de cele mai multe ori este imposibil din cauza tevilor .
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nu , nu trebuie sa misti distribuitorul. E suficient ca se poate misca cot conectorul. .
Dar intr-adevar nu este necesar sa schimbi robinetul niciodata .Poate daca pui unul cu peretele ca foita de tigara.

 maximg, on 26 aprilie 2015 - 05:16, said:


Si cot conectorul de la intrare este o piesa complicata ...daca are teava legata . Pt a desface ceva din el , trebuie tinut cu clestele de acel guler de linga filet , clestele nu incape bine din cauza piulitei de jos ...o piesa nasoala .


Este chiar o piesa simpla si exista cheie fixa de ,desfacut piulita cot-conectorului. E mai greu putin de scos teava din conector decit de desfacut conectorul in sine.

 maximg, on 26 aprilie 2015 - 05:16, said:


Racordurile tevilor , desi se vor demontabile , e bine de stiut ca sint demontabile cu numele , si este posibil ca dupa desfacere si remontare sa curga la greu ...


Nu, racordurile nu vor curge fiindca se bazeaza pe proprietatile pex-ului. Asta daca pui conector si pex de calitate. Poti sa le desfaci si sa le remontezi si de 10-20-30 de ori si nu vor curge niciodata.
Sa nu confundam pex-ul cu pex-al-ul.
Ar fi bine de stiut  ca sunt demontabile in fapt ,nu doar cu numele.

#3580
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
Salutare,pex-ul de la geacomini este cat de cat ok?

#3581
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
@ gelu / ai dreptate , ai dreptate ...dar , viata arata ca multe se intimpla exact pe dos fata cum trebuie , firme de renume incep sa faca timpenii ...
Am inceput sa am teama de lucrarile inghesuite caci stiu ca va veni ziua cind trebuie umblate .

#3582
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 maximg, on 26 aprilie 2015 - 17:12, said:

@ gelu / ai dreptate , ai dreptate ...dar , viata arata ca multe se intimpla exact pe dos fata cum trebuie , firme de renume incep sa faca timpenii ...



Se adapteaza cerintelor de low-cost. Firmele pierd foarte mult teren din cauza TVA-ului(nu mai zic de altele) in fata micului instalator si in consecinta reduc cheltuielile de unde pot  ca sa supravietuiasca si sa plateasca darile catre stat .
Dar asta e alta discutie si e off-topic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate