Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#3511
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 khezar, on 29 martie 2015 - 09:19, said:

... exista si albe si gri atat cu PN 20 cat si cu 25.  Iar acel D (care nu poate fi diametrul,nu? E dilatarea de care vorbea camsonat?
....
.... Revenind la problema mea ,e in regula daca se ia in vedere un PN de 20 indiferent dacasunt albe sau gri.

Acel D reprezinta diametrul exterior al tevi. Dilatarea nu o regasesti in denumirea tevi. Pentru dilatare trebuie consultate specificatiile tehnice.
PN-ul reprezinta presiunea la care rezista teava si nu te prea intereseaza pentru ca tu la incalzire mergi sub 3 bar iar la apa rece si calda mergi sub 8bar. Asa ca orice teava care are PN-ul mai mare de 10 este buna pentru aplicatia ta.

Revenind la denumire:
Spre exemplu avem urmatoarele 2 tipuri de teava
- TUB PP-R VERDE AQUATHERM PT INSTALATII SANITARE SDR 6 S L=4M, PN 20 bar, D.20x3.4mm
- TUB PP-R VERDE AQUATHERM CU FIBRA COMPOZITA PT INCALZIRE/SANITARE SDR 7,4 MF L=4M, D.20x2.8mm

Primul tub fiind pentru instalatii sanitare se poate folosi doar la apa rece pentru ca are o dilatare foarte mare si daca-l pui la apa calda o sa te trezesti ca tot se indoaie. Tubul asta are diametrul exterior 20mm si pertele de grosime 3,4mm, ceea ce inseamna ca interiorul tubului este de 20-(3,4x2)=13,2mm

Tubul al doilea este cu fibra compozita si zice ca merge la incalzire. Asta inseamna ca are dilatari mai mici fata de primul. Totodata tubul asta merge si la apa calda pentru ca are dilatarile mai mici. Dupa cum se vede are D20x2,8mm, adica este mai subtire in carne decit celalalt, ceea ce teoretic inseamna ca rezista la presiuni mai mici ca si celalalt.  Interiorul acestui tub este de 14,4mm (adica un pic mai mult decit are celalalt)

Edited by florin71_skoda, 29 March 2015 - 13:57.


#3512
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Va salut!

Am cumparat recent un apartament pe care il renovez.

Instalatia electrica am schimbat-o pentru ca era prea veche si bineinteles, sunt si in plin proces de zugravire.

Intrebarea mea e legata de tevi.

Acestea au fost schimbate in 2009-2010, cand a fost instalata centrala termica.

Fostul proprietar a folosit tevi henco, despre care am auzit ca au o calitate indoielnica.

Voi ce ati face in locul meu?

Sa le schimb "profilactic" avand in vedere ca sunt tevi slabute si au trecut 5-6 ani sau le las asa?

#3513
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 statusquo, on 01 aprilie 2015 - 13:38, said:

Va salut!

Am cumparat recent un apartament pe care il renovez.

Instalatia electrica am schimbat-o pentru ca era prea veche si bineinteles, sunt si in plin proces de zugravire.

Intrebarea mea e legata de tevi.

Acestea au fost schimbate in 2009-2010, cand a fost instalata centrala termica.

Fostul proprietar a folosit tevi henco, despre care am auzit ca au o calitate indoielnica.

Voi ce ati face in locul meu?

Sa le schimb "profilactic" avand in vedere ca sunt tevi slabute si au trecut 5-6 ani sau le las asa?
Tevile Henco sunt unele din cele mai bune tevi de pe piata .
Asta daca nu e henco chinezesc de bazar.
Durata de viata ar trebui sa fie in jurul la 30 de ani in conditii de exploatare normale.

Edited by gelunechifor, 01 April 2015 - 13:48.


#3514
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 statusquo, on 01 aprilie 2015 - 13:38, said:


despre care am auzit ca au o calitate indoielnica.


Eu am instalatiile facute cu Henco de 8 ani. Se comporta in continuare destul de bine. Deocamdata nu am avut niciun fel de probleme cu ele.

Cred ca trebuie sa fii atent la ce fel de turcisme sau chinezisme vrei sa folosesti, daca tot vrei sa inlocuiesti vechile tevi.

#3515
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Foarte bune tevile henco... stiu lume care le prefera in detrimentul cuprului.

#3516
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu recomand tevile PPR cu insertie de fibra compozita.
Sunt mult mai rezistente ca Henco si se lucreaza mult mai usor cu ele...nu ai treaba sa iti curga pe la imbinari.
Cel mai urat la henco este prinderea pe robineti, teuri etc.....cum le-ai miscat, cum incepe sa curga.

Eu personal as schimba tevile....nu costa foarte mult.
Decat sa te trezesti ca incepe sa curga si apoi sa trebuiasca sa spargi iar prin casa.

Edited by eug3n92, 01 April 2015 - 15:08.


#3517
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Ideal ar fi distribuitor sub centrala, tevi de cupru moale maleabil de la fiecare calorifer la distribuitor. Nicio îmbinare sub podele, izolate termic( sau nu). Se pot folosi termostate individuale pe fiecare camera cu robineti cu electrovane pe distribuitor. Cuprul moale poate ajunge si la 2 mm în carne.

#3518
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

Peste 50 ani !
  Ok, fara linkuri, scuze.
   Nici nu stiam ca e un SRL in linkul ala, asa cum putea face si initiatorul, doar am cautat pe net.

Edited by Topp, 01 April 2015 - 15:48.
fara link-uri la SRL_uri !


#3519
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Henco original stiu ca are durata spre 50 de ani. Dar mai stiu ca sunt multe contrafaceri. Stiu multe instalatii facute cu Henco pentru central termica pe lemne.

#3520
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 eug3n92, on 01 aprilie 2015 - 14:43, said:

Eu recomand tevile PPR cu insertie de fibra compozita. [...]
Dacă nu sînt indiscret, îți „cîștigi pîinea” din instalații sau din altceva?


 orlandobarbulescu, on 01 aprilie 2015 - 15:00, said:

Ideal ar fi distribuitor sub centrala, tevi de cupru moale maleabil de la fiecare calorifer la distribuitor. Nicio îmbinare sub podele, izolate termic( sau nu). [...]
Pentru cupru, ideal ar fi izolate termic și atît... fără „sau nu”. Posted Image
Pentru statusquo, după părerea mea, idealul ar fi  în PE-X în sistem PIP.  Posted Image

#3521
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru „sau nu” făceam referire la izolarea podelei si întoarcerea returului cu un lung s pe podea. Un amestec de radiator și încalzire prin podea. Deci se poate si „fara”

#3522
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Adică nu ai nimic împotriva unei posibile situații în care prin șapa de egalizare să circule un agent termic de 50÷70°C?  Posted Image

#3523
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nici primul si nici singurul, unii au cupru tras prin sapa la bloc de mai mult de 10 ani, la parter, sapa chioara nearmata, adezivi pt gresie de care erau acum 10-15 ani samd...si deocamdata nu zice nimic, tot asteapta sa apara bubele doar doar o fi motiv de schimbat gresia.
Prin alte tarisoare mai destepte se pune rost elastic la gresie la fiecare x placi, la noi pune dracu....
Ideea e ca ar fi indicat sa, ori sa nu..faci niste chestii, cand ele se intampla insa nu intotdeauna e drama ca in filmele baietilor care se cearta de 3 luni pe dt5 sau dt 7 pe topicul de ipat.




#3524
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Buna seara,
Inainte de a demara la casa P+1 nou construita montajul IPAT-ului, cu o firma specializata (care vine din alt oras), am cautat pe plan local un instalator care sa-mi faca instalatiile de scurgere si alimentare cu apa calda si rece tot ingropat prin sapa; daca la tevile PVC de la canalizare (si sifoanele de pardoseala) decizia si treaba e simpla si clara, problema mea este ca vreau neaparat Pe-Xa (sau Pe-Xc) P.I.P. (pipe-in-pipe) la alimentarea cu apa, iar instalatorii pe care i-am gasit pana acuma nu au auzit de asa ceva si sunt toti fixati pe PPR, doar unul a mai lucrat cu PeX-AL-PeX, nu PEX P.I.P. fara AL (si a facut o oferta 'creionata' cu teava Pexal Uponor la 19ron/ml care mi se pare cam scumpa, totalul cu manopera si materiale ajungand pe la 9000ron)...
eu personal inclin (dupa ceva cautari pe net) spre teava P.I.P. italieneasca de la Tiemme, Cobra PEX (cu bariera anti-oxigen), de 16x2mm (24.5mm copex-ul exterior) si clasa presiune PN 10-16 (am gasit oferte in jur de 6ron/ml), impreuna cu mufele/conectorii de 3/4" (din poza) de la acelasi producator, pentru compatibilitate...
referitor la cum am gandit traseele, tevile vor pleca de la parter din bucatarie (dintr-un colt al casei), unde se afla teava de alimentare din retea cu apa rece si centrala termica pe gaz (pentru apa calda si IPAT), pana la o baie aflata la vreo 10m liniari pe interior (15m lungimea totala exterior) distanta de bucatarie, pe acelasi perete (in celalalt colt); la etaj este o baie aflata deasupra bucatariei, de unde vor pleca vertical doua coloane, una de apa calda si una de rece, iar inca o baie matrimoniala se afla pozitionata deasupra baii de la parter si alimentarea cu apa se va face similar, tot prin doua coloane verticale de apa (alimentarile vor merge pe langa teava PVC verticala de scurgere de 110) ...
... si acum vin intrebarile:
1. avand in vedere distantele liniare pentru teava si pozitionarile bailor si bucatariei pe acelasi perete, teava PEX doar de o singura dimensiune (16mm) este suficienta pentru debit sau trebuie sa iau teava mai groasa de distributie si spre terminatii la obiectele sanitare sa merg cu teava mai subtire (de ex. prin distribuitoare cu intrare de 1" si iesiri de 3/4" sau 1/2")?
2. am nevoie sau nu de colectoare-distribuitoare de apa (amplasate evident afara din sapa, pe perete) sau ajung doar T-uri? si daca da (iau in calcul distribuitoare cu robinet), trebuie sa pun si in fiecare baie de la etaj, sau e suficient doar in bucatarie si in baia de la parter si sa plec de acolo la etaj cu mai multe tevi de alimentare spre fiecare obiect sanitar? in ideea minimizarii impactului creat de cedarea unei tevi sau a unei imbinari, pentru izolarea defectului, ma gandesc sa nu mai fac o coloana unica intre doua distribuitoare de pe nivele diferite (din care sa ma ramific pe orizontala), ci sa plec dintr-un distribuitor de la parter cu mai multe iesiri si spre etaj ... evident cate unul pe fiecare colt al casei/coloana verticala si cate unul separat pentru apa calda si rece...  
3. iesirile distribuitoarelor pot fi de acelasi diametru ca si intrarile? se potrivesc distribuitoare generice de apa (bronz, alama, etc.), cu robineti (prefer cu ventil in loc de bila, ca in poza) sau trebuie sa fie special de la acelasi producator (Tiemme)? nu prea ma pricep cum se face racordul tevilor la iesirile distribuitoarelor (parca toate au filet intern), cu nipluri?
4. cum se dimensioneaza numarul de cai la distribuitoare, se ia in calcul la terminatie pentru obiectele sanitare si iesirea (cea liniara cu intrarea) sau aia nu se foloseste si trebuie terminata cu un robinet, ceva?
5. un instalator spunea ca la teava PEX se prind mufele cu un cleste special care costa cateva mii de euro si ca se inchiriaza acel cleste prin programare in avans de la firmele care vand teava si conectorii ... e adevarat sau m-a mintit, ca sa-si impuna montajul cu PPR, cu care stie sa lucreze (si pentru care se jura ca nu vor fi probleme la lipituri/imbinari in sapa nici peste 10-15 ani)?

Intreb toate acestea, pentru a incerca sa-mi dimensionez singur instalatia de alimentare cu apa si in ideea ca as cumpara eu toate materialele pentru PEX, pentru a evita umflarea in mod deliberat a ofertei de pret la materiale; de ex. oferta primita telefonic de la alt instalator a fost de 3500ron pentru PPR, cu tot cu manopera si materiale dar fara distribuitoare, doar tevi lipite cap la cap prin sapa si prin ziduri, cu coturi si T-uri la obiectele sanitare (a zis ca e suficient), iar pentru PEX P.I.P. (cum vreau eu) am primit de la aceeasi persoana, in ziua urmatoare (tot telefonic), o oferta in valoare de 10.000ron cu teava Rehau Rautherm, incluzand si distribuitoare (pentru ca instalatorul nu garanta racordurile fara distribuitoare la montaj) ... mie cel putin mi se pare o diferenta uriasa de pret Posted Image
... ma cam nelinisteste si modul de executie de catre un instalator neavizat si sculele necesare pentru imbinarile PEX-ului, difera sculele de sertizare pentru tevi PEX de la producatori diferiti sau se poate folosi o aceeasi unealta generala ca la sudarile/lipiturile PPR-ului?

Attached Files


Edited by marco71, 03 April 2015 - 23:35.


#3525
clickk

clickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.07.2007
hei ...si eu am tras ACM si ARM ( apa calda menajera si apa rece menajera ) tot pe PEX-C PIP
am tras coloane pina la etaj , si am la fiecare etaj , respectiv : parter si mansarda ,  distribuitoare pentru ACM si ARM
vezi aici
http://forum.softped...y/page__st__702

#3526
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 marco71, on 03 aprilie 2015 - 23:29, said:

Buna seara,
Inainte de a demara la casa P+1 nou construita montajul IPAT-ului, cu o firma specializata (care vine din alt oras), am cautat pe plan local un instalator care sa-mi faca instalatiile de scurgere si alimentare cu apa calda si rece tot ingropat prin sapa; daca la tevile PVC de la canalizare (si sifoanele de pardoseala) decizia si treaba e simpla si clara, problema mea este ca vreau neaparat Pe-Xa (sau Pe-Xc) P.I.P. (pipe-in-pipe) la alimentarea cu apa, iar instalatorii pe care i-am gasit pana acuma nu au auzit de asa ceva si sunt toti fixati pe PPR, doar unul a mai lucrat cu PeX-AL-PeX, nu PEX P.I.P. fara AL (si a facut o oferta 'creionata' cu teava Pexal Uponor la 19ron/ml care mi se pare cam scumpa, totalul cu manopera si materiale ajungand pe la 9000ron)...
...
1
2
3
...

Degeaba iti faci tu calcule si dai contur unor intrebari, fiindca de nu gasesti o firma care sa stie sa puna in opera montajul radial PEX PIP, e cam degeaba. In plus, socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ, astfel incat nu esti cel mai in masura sa calculezi necesarul de materiale si componente, necunoscand detaliile domeniului. Devizul efectuat de o firma specializata oricum va fi estimativ, iar tu ar trebui sa platesti fix cata teava se foloseste si ce alte componente se pun efectiv in opera. Manopera e manopera si de obicei se calculeaza(la PIP) in fct de nr puntelor de alimentare cu apa calda si rece din interiorul imobilului. O firma nu se incurca sa te pacaleasca, punand 5 ml de teava in plus, si de fapt totul va fi la vedere(teava este inscriptionata metru cu metru, iar celelalte componete folosite se vad in cutia de distributie).
Ai diametre diferite la tevi, si-ar trebui toate tevile sa le ai tip PEX PIP. Distribuitoarele pot fi si cu si fara robineti pe fiecare circuit(nu ai neaparat nevoie de robineti pe distribuitoare, insa e alegerea ta). Acestea sunt din alama(cromate sau nu). Se gasesc si din INOX, insa sunt sensibil mai scumpe.
Cea mai buna varianta este aceea de-a alege o singura firma care sa iti furnizeze componentele si sa execute toate instalatiile termo-sanitare(in cazul tau: IP, alimentari cu apa calda si apa rece, scurgeri/canalizare). Astfel, eviti niste discutii, niste manopere suplimentare, niste posibile neconcordante, niste rezultate nesatisfacatoare. In plus, cei care executa IP, ar trebui sa stie sa puna in opera si sistemul PEX PIP de alimentare cu apa calda si rece. Fiindca acelasi sistem PEX PIP se foloseste(sau cel putin asa ar trebui) si atunci cand se adauga de ex radiatoare port-prosop, separat de IP - asadar logic sa stie si cei care executa IP, sa realizeze montajul. Daca acestia raspund negativ, de ii intrebi, atunci scuze, dar nu sunt deloc ok, ci mai degraba un soi de amatori. Care vor rapid sa monteze IP si sa-si ia banii, probabil solicitandu-ti sa tragi sapa peste toate traseele(sanitare/electrice/scurgeri), ca sa aiba ei fron (plan) de lucru si sa execute rapid. Restul nu conteaza. Spun asta, ca sa fii atent. Apropo, cei care i-ai ales pt IP, ti-au ofertat si coloanele aferente, tot PIP (diametre de 20 si 25)? Sau ti-au zis ca merg de PPR?  
Gasesti si PE-Xa si PE-Xc pipe-in-pipe, preturi in fct de calitate, de producator...
Mai cauta oferte...

#3527
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 clickk, on 05 aprilie 2015 - 18:24, said:

hei ...si eu am tras ACM si ARM ( apa calda menajera si apa rece menajera ) tot pe PEX-C PIP [...]
Doar că ai făcut și niște greșeli, scuzabile pentru cineva care nu este de meserie ci un adept DIY, dar... tot greșeli sînt.  Posted Image

Edited by raduk, 06 April 2015 - 08:17.


#3528
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 marco71, on 03 aprilie 2015 - 23:29, said:


5. un instalator spunea ca la teava PEX se prind mufele cu un cleste special care costa cateva mii de euro si ca se inchiriaza acel cleste prin programare in avans de la firmele care vand teava si conectorii ... e adevarat sau m-a mintit,
Nu iti trebuie nici un cleste special .
Conectorii sunt cu stringere mecanica si se bazeaza pe proprietatile pex-ului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHl1cJ64W_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate