Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3439
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
...si la majoritatea fitingurilor din piata sau magazine de colt de strada. O-ring ros insemna miscare a tevii in fiting. Asta inseamna electro-zugrav.

#3440
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postkolfleading, on 31 ianuarie 2015 - 17:32, said:

Eu zic ca problema e la marea majoritate a instalatorilor, care nu calibreaza teava dupa ce o taie si astfel ciupesc sau deplaseaza garnitura cand introduc fitingul.
+ ca scoaterea unei tevi din fiting , duce la deteriorarea garniturii , posibil ce-a vazut " rinaldo " ...ca pt asta se recomanda schimvarea garniturilor dupa desfacerea lor .

#3441
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Ce recomandati pt realizarea instalatiei de apa calda/rece pentru consum ? Instalatorul vrea sa mearga pe PPR ascuns sub tencuiala dar parca nu ma incanta ideea de lipituri in beton. Exista si alte solutii mai noi/bune doar pentru apa menajera ?

Merci

#3442
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu zic sa-l lasi sa face cum stie el dar cu materiale de calitate cumparate de fata cu tine sau cu marcaje de marca vizibile. Neaparat nu astupi nimic pana nu vezi ca trece de testul de presiune minim 8 bar si 3 ore. In timpul asta, daca apa din tevi nu si-a schimbat temperatura datorita factorilor de mediu, presiunea nu trebuie sa scada. Banii la final sau gasesti alt instalator.

#3443
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postcamsonat, on 01 martie 2015 - 15:00, said:

Eu zic sa-l lasi sa face cum stie el dar cu materiale de calitate cumparate de fata cu tine sau cu marcaje de marca vizibile. Neaparat nu astupi nimic pana nu vezi ca trece de testul de presiune minim 8 bar si 3 ore. In timpul asta, daca apa din tevi nu si-a schimbat temperatura datorita factorilor de mediu, presiunea nu trebuie sa scada. Banii la final sau gasesti alt instalator.

Merci pt sfat. Imi poti recomanda niste producatori de ppr foarte buni ?

#3444
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Salut,
Am achizitionat un apartament care se afla in stadiul de "rosu" intr-un bloc nou, acum fiind la partea de instalatii termice. Teava va fi introdusa in pardoseala si din ce am citit pe forum se recomanda mai degraba PIP decat cea izolata.
Din ce am vazut, firma de instalatii foloseste urmatoarea teava: Firma Henco, teava de 16 mm PE-Xc-Al-Pe-Xc care vine cu o izolatie de 6 mm. Am atasat o fotografie cu teava folosita la alte apartamente din bloc.
Citind pe aici nu m-am lamurit DE CE este o teava PE-Xa/c simpla mai buna decat una cu insertie de aluminiu?

Attached Files



#3445
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcreatorul, on 02 martie 2015 - 13:20, said:


Merci pt sfat. Imi poti recomanda niste producatori de ppr foarte buni ?
Ekoplastik, Aquatherm imi vin repede in minte. Fiecare marca are proprii parametrii de sudare. Acestia sunt: temperatura si timp. Atentie la fisa tehnica. Teava trebuie sa fie PN 20 fara fibra compozita sau insertie de Al. Neaparat izolatie termica pe teava chiar daca se ingroapa in tencuiala.

#3446
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMoon_Fire, on 02 martie 2015 - 14:14, said:

Citind pe aici nu m-am lamurit DE CE este o teava PE-Xa/c simpla mai buna decat una cu insertie de aluminiu?
Pentru ca este mai flexibila.
Pentru ca odata indoita, revine la forma originala, pe cand la Pex-Al-Pex, daca s-a cutat teava la indoire, nu-si mai revine.
Pentru ca fitingurile PEX nu au garnitura.
Pentru ca poate fi folosita cu sistemul teava-in-teava si deci poate fi inlocuita in caz de avarie.
Pentru ca daca calci pe teava PEX nu prea se intampla nimic, daca calci pe teava Pex-Al-Pex, ramane deformata.

Are si Pex-Al-Pex cateva avantaje (este rigida si se dilata mai putin) fata de PEX, dar nu sunt relevante daca vorbim de montaj ingropat in sapa si PEX PIP.

#3447
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Am inteles ideea dar vin cu urmatoarea intrebare: daca vor fi ingropate tevile de PEX-Al cu izolatie atunci nu cumva devine irelevant tocmai cel mai mare dezantaj si anume lipsa memoriei, cea de a reveni la forma initiala?

#3448
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostMoon_Fire, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Am inteles ideea dar vin cu urmatoarea intrebare: daca vor fi ingropate tevile de PEX-Al cu izolatie atunci nu cumva devine irelevant tocmai cel mai mare dezantaj si anume lipsa memoriei, cea de a reveni la forma initiala?
Cel mai mare dezavantaj este ca nu mai poate fi inlocuita teava.
Pex-al-ul  de la Henco e o teava foarte buna ,dar este facut in principal pentru montajul aparent  "la vedere"  pe cind teava de pex e facuta in general pentru montajul "ascuns" (in sapa/pereti) in sistemul PIP.

Cu toate astea, cu un montaj atent fara folosirea de fitinguri in sapa ( sau daca trebuie neaparat ,atunci se folosesc fitinguri prin sertizare), nu ar trebui sa fie probleme pe o perioada minim egala cu cea a garantiei si o durata de viata destul de lunga (cca 50 de ani)

Tevile sunt la fel de bune atit pex-ul cit si pex-alul ,( vorbim de cele calitative) dar sunt pentru aplicatii diferite -montaj ascuns cu posibilitatea inlocuirii tevii => recomandare pex in sistem PIP  versus montaj aparent => recomandare pex-al ,Cu,teava OL,etc

Edited by gelunechifor, 03 March 2015 - 11:47.


#3449
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Mersi frumos gelunechifor, am inteles acum tot ce era de stiut.
Meseriasii de la mine nu vor face nici o lipitura prin sapa ci doar la capete anume la radiator si distribuitor. Mersi inca o data pentru informatii

#3450
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMoon_Fire, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Am inteles ideea dar vin cu urmatoarea intrebare: daca vor fi ingropate tevile de PEX-Al cu izolatie atunci nu cumva devine irelevant tocmai cel mai mare dezantaj si anume lipsa memoriei, cea de a reveni la forma initiala?
Si apoi meseriasul, in timp ce manevreaza roaba cu materialul pentru sapa, va calca pe teava.
Teava PEX nu pateste nimic.
Teava PEX-AL-PEX ramane turtita (lipsa memoriei...).

Sau, in timp ce face curba in sus din sapa la distribuitor, o indoaie prea tare.
Teava PEX nu pateste nimic.
Teava PEX-AL-PEX ramane turtita (lipsa memoriei...) si in timp o sa cedeze pe unde a fost indoita.

In plus, teava din poza de mai sus este de tip RIXc. Trebuie precizat ca este varianta cu cel mai subtire strat de aluminiu (0.2 mm).
Teava Henco standard are stratul de aluminiu de 0.4 mm.

#3451
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 14.11.2005
Atat sapa cat si tencuiala vor fi intinse mecanizat. Dar am inteles ideea, mare atentie la curbe stranse si la calcat pe teava. Mersi

#3452
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostMoon_Fire, on 03 martie 2015 - 18:18, said:

Atat sapa cat si tencuiala vor fi intinse mecanizat. Dar am inteles ideea, mare atentie la curbe stranse si la calcat pe teava. Mersi
" Curbe strinse " nu se admit , indiferent de teava . De regula exista in prescriptii indicatia de raza minima , notata de x-ori diametrul .....

#3453
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Ma apropiu cu pasi repezi de instalatia de incalzire, si voi monta incalzire in pardoseala. Desigur ca asta imi ridica un miliard de intrebari.
De exemplu: pot face instalatia mixt - cupru pt apa/robinete, si PEX pentru incalzire? nu intervine ceva problema din cauza asta?

Apoi, ce fel de teava sa aleg pentru incalzirea in podea? Din ce am studiat pana acum, vad ca majoritatea recomanda PEX-a, dar unii aduc in discutie si PEX-c.  
Am citit undeva ca oxigenul este o problema in tevile acestea, sau asa ceva? Asta inseamna ca ar trebui sa ma orientez spre tevile acelea care sunt PEX-Al-PEX ? - am vazut ceva la purmo de genul asta.
Dintre cei care aveti deja IPAT, ce tevi ati folosit?

Puteti sa-mi spuneti ceva despre brandurile mai folosite, pe care sa le consider cand fac 'finala'? (Cu exceptia Rehau)

#3454
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am pex-c de 16x2 pt IPAT si multistrat (pe-x-al) pe sanitare cu fitinguri din plastic. Au fost alegerile mele bazate pe mai multi ani experienta in domeniu. Nu inteleg de ce Cu pe sanitare. Il pui aparent?

Edited by camsonat, 04 March 2015 - 12:11.


#3455
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcamsonat, on 04 martie 2015 - 12:09, said:

Eu am pex-c de 16x2 pt IPAT si multistrat (pe-x-al) pe sanitare cu fitinguri din plastic. Au fost alegerile mele bazate pe mai multi ani experienta in domeniu. Nu inteleg de ce Cu pe sanitare. Il pui aparent?

Ma gandesc sa pun aparent, da, ca sa fie mai usor de reparat. Dar 'de ce' mai precis este fiindca am avut un soi de henco acu 10 ani care in 3 ani a trebuit inlocuit complet din cauza ca se spargea din 50 in 50 de cm, si nu vreau sa reiterez experienta. Am o teama groaznica de tevi sparte! De aceea vreau sa iau ceva ff bun, chiar daca e un pic mai scump.
Fitingurile de plastic sunt acum recomandate? (Nu prea stiu ce alternative sunt). Am auzit ceva ca Tece ar avea un sistem de imbinare care nu se poate strica sau asa ceva? Dar nu inteleg nimic din termenii pe care-i vehiculeaza constructorul.

#3456
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbucsie, on 04 martie 2015 - 14:15, said:

Ma gandesc sa pun aparent, da, ca sa fie mai usor de reparat. Dar 'de ce' mai precis este fiindca am avut un soi de henco acu 10 ani care in 3 ani a trebuit inlocuit complet din cauza ca se spargea din 50 in 50 de cm, si nu vreau sa reiterez experienta. Am o teama groaznica de tevi sparte! De aceea vreau sa iau ceva ff bun, chiar daca e un pic mai scump.
Fitingurile de plastic sunt acum recomandate? (Nu prea stiu ce alternative sunt). Am auzit ceva ca Tece ar avea un sistem de imbinare care nu se poate strica sau asa ceva? Dar nu inteleg nimic din termenii pe care-i vehiculeaza constructorul.

"Un soi de henco"  este posibil sa fie henco facut de chinezi si care se vindea si prin bazare in baza renumelui creat de teava adevarata de la Henco.
Pentru sanitare as opta pentru sistemul PIP (teava in teava ) unde si teava este de calitatea foarte buna si daca montajul se face conform cartii de montaj poate fi si inlocuita in caza de avarie.
In acest caz toate fitingurile se vor afla in cutia de distributie ( la vedere) si poti vedea oricind daca sunt probleme.
In felul asta nu ai nici o teava la vedere ( ajuta f mult la estetica) dar si un sistem foarte bun (montaj radial) si pe care odata montat cam uiti ca il ai.
Teava  pex c/a este agrementata (poti cere agrementul) pentru apa potabila .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1qsboy1fZNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by gelunechifor, 04 March 2015 - 18:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate