Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3349
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc de raspuns. deci sa inteleg ca trebuie sa merg cu distribuitoare intrucat nu garanteaza nimeni niciun fel de tehnologie de imbinare in sapa.

problema mea este ca eu doresc sa combin IPAT cu radiatoare, la ambele etaje (3 radiatoare la parter si 7 la etaj) si nu pot traversa camerele asa cum vad la tine. in varianta cu distribuitoare pt calorifere estimez un necesar dublu de teava, adica vreo 200 ml. probabil ca s-o mai fi discutat pe tema asta, dar eu nu inteleg de ce as prefera sistemul asta in stea, dat fiind necesarul mare de material dictat de conturul camerelor

@gelunechifor, ce grosime are teava din poze? sau altfel pusa intrebarea: pt calorifere de max 2000W aflate la distante de max 20 ml fatza de distribuitor  ce grosime ar fi suficienta ?
de asemenea, daca as opta pt caloriferele ventil compact de la Purmo ce permit alimentarea prin partea de jos, teava de PEx intra direct in calorifer cu ajutorul unor mufe, nu ?

#3350
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La sistemul asta se foloseste teava de 16mm

Este greu de dat o solutie pentru tine fara sa fi la fata locului si sa vezi exact pe unde se poate merge cu teava. Pentru ca ai IP este clar ca o sa ai un distribuitor si in cazul asta, cel putin pentru parter, costurile nu ar fi asa de mari daca in aceasi cutie mai bagi un distribuitor cu 3 iesiri pentru cele 3 radiatoare.
O alta varianta pentru parter ar fi sa faci un traseu total separat pentru cele 3 radiatoare care sa plece din camera CT. In cazul asta teava folosita va fi una mai "groasa" ca nu poti pleca cu 16mm. Tevile pot fi bagate fie prin pereti, fie prin sapa. In cazul asta o varianta ar fi sa folosesti o teava pexal de calitate si teuri prin presare. Ca sa nu ai probleme cu fitingurile in timp trebuie sa le izolezi foarte bine ca sa nu ajunga sapa/mortarul la ele. Eventual le poti baga printr-un pat de cablu de plastic si in zona teurilor sa bagi spuma.

La etaj zici ca ai 7 radiatoare dar nu ai spus daca si acolo ai IP. Ca daca nu ai IP este clar ca cel mai bine este sa mergi cu distribuitor (sistemul stea)

Edited by florin71_skoda, 18 November 2014 - 10:56.


#3351
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc pentru ideea cu distribuitorul. subinteleg ca sugerezi ceva de genul (ceva ce am mai "contemplat" mai demult)
[ http://www.arenainstalatiilor.ro/pics/large/SISTEM%20DE%20MONTAJ%20UNIMIX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si da, as vrea si la etaj sa pun IPAT. trebuie sa ma gandesc bine pe unde trec 7 perechi de tevi

#3352
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Eu le-as duce pe unde e mai eficient, chiar daca asta inseamna pe diagonala unei camere cu IPAT. Daca e casa ta si nu ai pretentia ca niste tevi pe care nu le mai vezi multe zeci de ani sa iasa "poza", poti monta prima data racordurile (izolate) radiatoarelor si dupa aceea decupezi izolatia ipat pe traseele repective. Nu se vor manca intre ele.
Sa nu postezi poze cu asa ceva aici ca ne sare lumea buna in cap.

#3353
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postgodaro, on 18 noiembrie 2014 - 15:49, said:

multumesc pentru ideea cu distribuitorul. subinteleg ca sugerezi ceva de genul (ceva ce am mai "contemplat" mai demult)
[ http://www.arenainstalatiilor.ro/pics/large/SISTEM%20DE%20MONTAJ%20UNIMIX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si da, as vrea si la etaj sa pun IPAT. trebuie sa ma gandesc bine pe unde trec 7 perechi de tevi
Poti monta linistit sistemul radial pipe-in-pipe, atat pt alimentarile cu apa menajera, cat si pt radiatoare, acestea putand traversa camerele, urmand apoi montajul incalzirii prin pardoseala. Atunci cand tevile taverseaza camerele, asa cum ai vazut in foto, mai sus, acestea vor veni incadrate de suportul izolator de la incalzirea prin pardoseala. Deasupra se monteaza circuitele IP
De ce mai pui si radiatoare, daca ai IP? Ca pui radiatoare port-prosop in camerele de baie si radiator pe casa scarii, insa nu ar avea sens sa prevezi alte radiatoare..Presupun ca nu ai 7 bai la etaj :)

Bun exemplul dat pt legaturi paralele IP/radiatoare. Insa, acest tip de montaj, din experienta spun ca nu prea ar fi ok pt mai mult de 4 radiatoare..

#3354
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
interesanta si simpla solutia cu traversatul camerei si am sa mai reflectez la ea. am toata iarna la dispozitie :)

legat de oportunitatea combinarii IP cu radiatoare, intr-adevar, e o discutie importanta pe care as fi vrut sa o deschid pe topicul dedicat.
ideea e urmatoarea: din 3 surse informative diferite (Henco, Oventrop si Danfoss) am inteles ca intr-o camera cu parchet laminat chior in care vrei sa ai in sapa max 26 grC (ca sa nu se strice finisajul) puterea radiata de IPAT nu depaseste 45 W pe mp, indiferent de cat de mic ar fi pasul. Ori ca sa incalzesti o camera de 14mp cu 600W doar din IPAT atunci cand afara sunt -15/-20 grC mi se pare aproape imposibil. Cred ca trebuie sa ai o casa pasiva ca sa te descurci cu 600W pe asemenea geruri.

in plus de asta, din estimarile mele reiese ca una din astfel de camere (de 14 mp) ar necesita 1,200W in astfel de conditii, deci IPAT nu ar face fatza la mine.

casa mea este in Bucuresti si stiu ca temperaturi de -15gr sunt rare, dar totusi, nu pot risca! Acolo unde au intrat 60.000 EUR mai intra si 1.000

#3355
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Producatorii de parchet spun intre 26-29 *C(depinde de producator, ca variaza temperatura maximala recomandata, uzuala este de 27 *C), dar daca alegi un parchet special pt IP, nu ai nicio problema in a te mai ingrijora si daca temperatura sapei ajunge si mai sus de 29 *C(nici la unul normal n-ar trebui sa te ingrijorezi de temperatura asta). Oricum, atunci cand imobilul se afla in echilibru termic, daca ai 26 *C la nivelul finisajului, apai temperatura de ambient se afla undeva cu 2 *C mai jos. Adica vei avea temperatura de ambient situata la 24 *C. Vrei mai mult de atat?!

Alege componente de calitate pt sistemul IP si nu te mai gandi ca una, ca alta. Oricum, daca ai incalzire prin pardoseala, nu tratezi sistemul de parca ai avea radiatoare. Iei usurel lucrurile, nu te grabesti. Nu pompezi 50 *C, full, in circuitele secundare, fiindca tii tu neaparat sa ajungi cu imobilul in echilibru termic in 45 min. Oricum nu ajungi la ceea ce ai crede si nici sa mergi cu 30 *C agent termic primar nu e ok, de teama sa nu ajunga temperatura la parchet mai sus de 26 *C.

Edited by scurt_pe_2, 20 November 2014 - 22:44.


#3356
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Salut,

Urmeaza sa refac instalatiile termice si sanitare intr-un apartament.
Pentru calorifere, sursa de incalzire este RADET (nu centrala termica). Tevile catre calorifere urmeaza sa fie ingropate in perete.

Pentru aceasta situatie, care este cel mai bun material pe care sa il folosesc pentru trasee (Cupru, PEX - Rehau, Uponor, sau altceva)? Avand in vedere ca traseele vor fi prin perete, se recomanda izolare pentru tur si retur? Cu ce material?

Ma intereseaza solutia optima din punct de vedere al calitatii si sigurantei (rezistentei) in timp, nu neaparat cea mai avantajoasa ca pret.
Daca are vreo relevanta, mentionez ca blocul nu este reabilitat termic.

Multumesc.

#3357
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Recomandarea mea este aceea de-a folosi tevi tip PEX pipe-in-pipe, montaj radial.

Attached Files



#3358
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Adi, eu cred că ai citit pe diagonală. Posted Image

„Montaj radial pe RADET”?  Posted Image

#3359
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Yeap, se pleaca din distributie catre fiecare aparat in parte.
Am beneficiari care-au realizat astfel instalatiile, la bloc, avand furnizor agent termic Radet.
Poate-mi scapa mie ceva...

#3360
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Coloanele de incalzire sunt in fiecare camera din apartament, asadar fiecare calorifer va fi conectat independent la coloana lui. Doar in doua incaperi voi avea cate doua calorifere conectate la aceeasi coloana.

#3361
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postscurt_pe_2, on 01 decembrie 2014 - 16:21, said:

Yeap, se pleaca din distributie catre fiecare aparat in parte. [...]
Atît timp cît vorbim de o instalație radială, nici nu poate fi altfel. Posted Image
Doar că eu nu cred că o conductă RADET poate alimenta eficient un astfel de sistem. Am spus că „nu cred”, nu că „nu ar fi posibil”. Posted Image

#3362
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postgodaro, on 19 noiembrie 2014 - 09:07, said:

[...] ideea e urmatoarea: din 3 surse informative diferite (Henco, Oventrop si Danfoss) am inteles ca intr-o camera cu parchet laminat chior in care vrei sa ai in sapa max 26 grC (ca sa nu se strice finisajul) puterea radiata de IPAT nu depaseste 45 W pe mp, indiferent de cat de mic ar fi pasul. Ori ca sa incalzesti o camera de 14mp cu 600W doar din IPAT atunci cand afara sunt -15/-20 grC mi se pare aproape imposibil. Cred ca trebuie sa ai o casa pasiva ca sa te descurci cu 600W pe asemenea geruri [...]
Ex concret:
IPAT incalzeste 170mp pe 2 nivele. Parter 21 grade , etaj 21,5 grade.
La temp  ext de -15 grade se consuma 12mc gaz/24h.
12mc gaz x10,450 kw= 125,45kw/h in 24h   x90% randament centrala=112,86kw termici /24h.
112,86kw/h =(112860w) / 170mp / 24h=27,66w/h/mp

L.E. casa nu e pasiva, e izolata binisor.

Edited by MKdens24kw, 01 December 2014 - 17:59.


#3363
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
MKdens24kw si cat a patit?
Spune tot...te opresti asa la jumătatea drumului!

#3364
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@BodCasa
Exemplul este al meu pe ianuarie 2014.Cand a fost cel mai frig asa mi-a consumat(12mc/24h).
Intre 31dec-2feb am consumat 318,5 mc (9,65mc/zi) ipat+aragaz+acm.Ca o idee,vara,se consuma pt gatit si acm cam 20mc gaz.

Edited by MKdens24kw, 02 December 2014 - 09:36.


#3365
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pe langa subiect,
Stiti cum s-ar stimula investitia in termoziolatie si nu in consum ? Transe de consum. Consum pana in X kwh/mp/an pret de chilipir, pana in Y kwh/mp/an pret normal, peste Y kwh/mp/an usturator (x<y). Si uite asa ar cauta tot omul cum sa reduca factura.
Pacat ca nu exista norme minime de proiectare a unui imobil astfel incat sa te oblige sa te incadrezi in anumite nivele de consum. Pacat si ca de-ar fi nu exista autoritati care sa le faca sa functioneze.

Edited by kpk1, 02 December 2014 - 13:19.


#3366
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostMKdens24kw, on 02 decembrie 2014 - 09:24, said:

@BodCasa
Exemplul este al meu pe ianuarie 2014.Cand a fost cel mai frig asa mi-a consumat(12mc/24h).
Intre 31dec-2feb am consumat 318,5 mc (9,65mc/zi) ipat+aragaz+acm.Ca o idee,vara,se consuma pt gatit si acm cam 20mc gaz.


Pe luna sau pe zi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate