Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3079
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 florin71_skoda, on 27 ianuarie 2014 - 08:35, said:

... Cauta compensatori de dilatare. (numa ca-s foarte scumpi pentru DN mare)
ok ?

 panoramic66, on 27 ianuarie 2014 - 02:22, said:

... o construiesc din 4 cot-uri la 90* orizontale, cu 3 bucati mici de teava dreapta (3x L=10cm) ?

Edited by panoramic66, 27 January 2014 - 20:37.


#3080
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 panoramic66, on 27 ianuarie 2014 - 20:35, said:

ok ?

Attached Files



#3081
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 gelunechifor, on 27 ianuarie 2014 - 10:13, said:

Sigur ca da. Exista pex C sau A clasa 15 sau clasa 24 in sistem pipe in pipe ,daca faci o instalatie ascunsa.

 florin71_skoda, on 26 ianuarie 2014 - 10:56, said:

Se poate folosi pentru radiatoare si teava de IPAT, insa trebuie izolata inainte de a o baga in sapa si nu stiu cine sta sa izoleze teava respectiva atita timp cit este teava gata izolata de cumparat.
Teava se alege in functie de ce fel de centrala ai, ca daca ai una pe lemne si fara puffer trebuie sa alegi cupru si se mai alege si in functie de cum va fi montata, adica aparent sau ingropat.

Daca as alege un sistem pipe in pipe (teava pex A sau teava pex C), teava care se foloseste in acest sistem este izolata? Sau trebuie izolata? Inteleg ca izolarea este necesara pentru a nu se pierde caldura pe traseu pana la radiatoare. Sistemul pipe in pipe e mai ieftin sau la fel de scump ca si cel cu teava de Cu?

Vreau sa gasesc o modalitate cat mai precisa de a compara ipat ca pret si incalzirea cu radiatoare. Din moment ce la ipat nu se folosesc tevi din Cu, in general, pentru ca e foarte scumpa solutia, din cauza lungimii traseelor, vreau sa gasesc si la incalzirea cu radiatoare un astfel de "compromis". Adica tevi din alt material decat Cu, dar care sa reziste cu brio la temperaturile de 90 grade Celsius si sa aiba astfel garantia din partea celor care instaleaza ca vor rezista la fel de bine ca si tevile de la Ipat care nu sunt din Cu.

Oscilez intre a-mi instala ipat sau sa merg pe incalzire clasica. Pentru noi diferenta de pret conteaza, dar nu vreau sa compar o instalatie scumpa de Cu cu o instalatie care nu e similara la ipat. Cineva mi-a atras atentia ca diferenta de pret nu ar fi mai mare de 1000 eur, insa mie nu mi se pare ca e chiar asa. La o diferenta foarte mare, preferam sa avem ceva ptr suflet, respectiv o soba din zidarie cum am citit pe acest forum. Multumesc mult pentru raspunsurile primite!

#3082
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vanzatorii de teava Pex sustin ca ar rezista si la 90C. Cumparatorii insa sunt mai sceptici.
Dar eu nu inteleg de ce-ti faci planuri pentru 90C. La o casa noua, cred ca abordarea e gresita. La 90C, indiferent de teava, in timp o sa ai probleme cu garniturile si robinetii.
Eu am incalzire cu calorifere. La 60C deja caloriferele sunt extrem de fierbinti, e dureros sa te atingi de ele. Desi stau in bloc comunist de beton fara izolatie, la -7 gr. C exterior am avut nevoie de vreo 45 gr. C in calorifere.

Teava cupru colac izolata de 15 mm diametru costa cam 18 RON / ml.
Teava Pex pipe-in-pipe de 16 mm diametru costa cam 8 RON / ml.

Izolatia de pe teava de Cu este mult mai eficienta decat cea de pe teava Pex.

#3083
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 lenny13, on 02 februarie 2014 - 09:17, said:

Daca as alege un sistem pipe in pipe (teava pex A sau teava pex C), teava care se foloseste in acest sistem este izolata? Sau trebuie izolata? Inteleg ca izolarea este necesara pentru a nu se pierde caldura pe traseu pana la radiatoare. Sistemul pipe in pipe e mai ieftin sau la fel de scump ca si cel cu teava de Cu?



Izolatia care exista (copex-ul/ teava conducatoare ) este o izolatie si termica si mecanica dar  nu suficient de  buna ca si izolatie termica daca nu vrei sa pierzi nici-un grad de-a lungul distributiei.
Sistemul PIP este mai ieftin.

 lenny13, on 02 februarie 2014 - 09:17, said:

Adica tevi din alt material decat Cu, dar care sa reziste cu brio la temperaturile de 90 grade Celsius
Rezista la 90 de grade fara probleme .

 lenny13, on 02 februarie 2014 - 09:17, said:

Vreau sa gasesc o modalitate cat mai precisa de a compara ipat ca pret si incalzirea cu radiatoare.

Depinde ce vrei sa compari. Fara automatizare diferenta e de cca 1000 de euro, cu automatizare e mai mult.
Dar si instalatia de radiatoare daca o automatizezi ca pe IPAT ramine tot cca 1000 de euro diferenta.

#3084
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
La ce temperatura a agentului termic se dimensioneaza caloriferele in incaperi? ( bineinteles tinand cont si de pierderile de energie prin pereti, suprafete vitrate, pardoseli, precum si de volumul incaperii)


 kolfleading, on 02 februarie 2014 - 09:32, said:


Dar eu nu inteleg de ce-ti faci planuri pentru 90C. La o casa noua, cred ca abordarea e gresita. La 90C, indiferent de teava, in timp o sa ai probleme cu garniturile si robinetii.
Eu am incalzire cu calorifere. La 60C deja caloriferele sunt extrem de fierbinti, e dureros sa te atingi de ele. Desi stau in bloc comunist de beton fara izolatie, la -7 gr. C exterior am avut nevoie de vreo 45 gr. C in calorifere.


       Ce temperatura maxima a apei se atinge in tevile pentru incalzire, in sistemul clasic cu radiatoare? Adica : se pot atinge temperaturi de 90 grade celsius si sunt absolut necesare, sau nici vorba de asa ceva? Nu am incalzit nicio casa pana acum...

       Multumesc foarte frumos pentru efortul dvs de a-mi lumina neuronii zgribuliti!Posted Image

#3085
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 lenny13, on 03 februarie 2014 - 00:57, said:

La ce temperatura a agentului termic se dimensioneaza caloriferele in incaperi? ( bineinteles tinand cont si de pierderile de energie prin pereti, suprafete vitrate, pardoseli, precum si de volumul incaperii)

Depinde de sursa(CT lemne,PDC,CT condensatie/tiraj fortat fara condensatie,etc)
In mod normal puterile la radiatoare se dau la 75/65/20 -vezi tabelul atasat -pag 15.
Dar pot fi dimensionate pentru orice alte temperaturi de exemplu 50-30 in cazul CT in condensatie sau PDC.

 lenny13, on 03 februarie 2014 - 00:57, said:

   Ce temperatura maxima a apei se atinge in tevile pentru incalzire, in sistemul clasic cu radiatoare? Adica : se pot atinge temperaturi de 90 grade celsius si sunt absolut necesare, sau nici vorba de asa ceva? Nu am incalzit nicio casa pana acum...



1) Se pot atinge 90 de grade daca tu doresti asta.Fara o setare a  ta personala de functionare cu temperatura asta,nu se intimpla.
2 ) Nu ,nu este necesara o functionare cu 90 de grade pe tur ,ba chiar se pot monta radiatoare in asa fel incit sa functionezi si cu 45 de grade pe tur si sa fie si cald.

Attached Files



#3086
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mai intai discuta cu un proiectant in domeniu.
Tu alegi o temperatura interioara dorita (de. ex. 22 C).
Proiectantul decide temperatura exterioara minima de proiectare, este standardizata si este specifica zonei geografice unde este casa.
Tinand cont de aceste temperaturi, proiectantul masoara casa si in functie de izolatie si materialele de constructie iti spune ce putere de incalzire ai nevoie in fiecare camera.

 lenny13, on 03 februarie 2014 - 00:57, said:

La ce temperatura a agentului termic se dimensioneaza caloriferele in incaperi?
Cat vrei tu, cu precizarea ca o temperatura mai scazuta presupune calorifere mai mari.
Principalul criteriu este sursa de caldura, fiecare are alte pretentii.
Al doilea criteriu este spatiul disponibil.
Al treilea criteriu este bugetul disponibil.

Un calorifer de otel la 75 / 65 / 20 (tur / retur / ambient) disipa aproximativ de doua ori mai multa caldura decat la 55 / 45 / 20.

Daca vrei centrala pe gaz clasica, dimensioneaza pentru 75 / 65 / 20 (tur / retur / ambient).

Daca vrei centrala pe gaz in condensatie, aici depinde de spatiu si buget. Poti sa dimensionezi tot pentru 75/65/20, vei avea calorifere mai mici si mai ieftine, dar nu vei beneficia de condensatie pe perioadele mai friguroase. Poti sa dimensionezi pentru 55/45/20, vei avea condensatie in tot sezonul de incalzire, dar vei avea nevoie de calorifere de doua ori mai mari.

In functie de puterile rezultate din proiectare si de temperatura tur agent termic dorita, se determina dimensiunile caloriferelor.

#3087
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
va rog sa ma ajutati cu ceva informatii referitoare la tevi din cupru.
1. ceva firme serioase producatoare tevi cupru.
2. grosimea (carne) tevii de cupru pentru instalatie acm si incalzire cu centrala termica ( am vazut diferite grosimi )
3. ceva firme sau magazine serioase in Bucuresti
Multumesc

#3088
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 dl_dr25, on 06 februarie 2014 - 13:09, said:

va rog sa ma ajutati cu ceva informatii referitoare la tevi din cupru.

Cred ca te va ajuta mai mult PDF-ul atasat.

Attached Files



#3089
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
k multumesc, cunosc documentul.
ma interesa de la cei care au lucrat sau lucreaza cu acest produs, ce alegeri ar face la teava de 15,18 si 22 precum firma producatoare si grosime.
multumesc

#3090
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 dl_dr25, on 06 februarie 2014 - 14:03, said:

k multumesc, cunosc documentul.
ma interesa de la cei care au lucrat sau lucreaza cu acest produs, ce alegeri ar face la teava de 15,18 si 22 precum firma producatoare si grosime.
multumesc
Grosimea tevii ar trebui sa fie de 1 mm,parerea mea.
Cit despre dimensionarea diametrelor trebuie mai multe amanunte despre instalatie.

#3091
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
multumesc pt raspunsul prompt.
instalatia este facuta pe pexal acum 12 ani, nu au fost si nu sunt proble cu ea, dar doresc ca la vara sa o schim pe cu.
motivul este ca cineva sa tot jucat cu ea ( temp si de 80 grade), calorifere inchise si cred ca o sa cedeze.
teava de plecare este de 32 ( nu sunt sigur aici trebuie sa ma uit) , dupa 18 si se termine cu 16.

Attached Files



#3092
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cam incurci diametrele de la pexal cu cele de la cupru :D

Fa un alt desen doar cu radiatoarele unde este suficient sa trasezi doar o singura teava (ca sa nu fie prea incarcat desenul) si trece si marimea radiatoarelor.

#3093
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
ai dreptate ca am amestecat putin treburile, este vorba de apartamentul parintilor ( unde mai ajutat cu western 240fi).
in primul rand trebuie sa trec sa vad exact dimensiunile la tevile de pexal fiindca am uitat, dar ce stiu sigur este ca sau folosit 3 dimensiuni (in poza am facut cu albastru cele doua trasee la care nu stiu dimensiunile) si restul este pexal de 16.
desenul era pt mine sa fac niste calcule sumare sa stiu la ce sa ma astept de principiu.
ma gandeam sa plec cu teava de cupru diametru de 22 pana la al doilea dormitor, de acolo cu 18 pana la calorifer si dupa calorifer spre sufragerie cu 15, restul traseelor cu 15 ( aici cal din buc si caloriferele din baie si hol). eu tot ce am citit se recomanda sa se foloseasca teava de cupru cu grosimea de 0.7, acum nu stiu cat de bine este din pct. de vedere calitativ, poate mai bine este sa iau cu grosimea de 1.
ma mai intereseaza voi cu ce fel de cupru lucrati sau recomandati ( aici ma refer la firma si la grosimea lui )
multumesc

Attached Files



#3094
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Traseele vechi nu mai conteaza cu ce fel de pexal sunt facute. Conteaza ca teava noua sa fie dimensionata bine si deaia am si intrebat ce marime au radiatoarele, ca sa aproximez cam ce putere au ele. Diametrul tevi de transport se alege in functie de ce putere se transporta pe teava respectiva si deaia ma interesa marimea radiatoarelor ca sa le stabilesc puterea.

Din ce am calculat eu, instalatia noua ar trebui sa arate cam asa:
Attached File  Untitled MAMA.jpg   48.29K   37 downloads

Acum sunt ferm convins ca nu vei face coborirea din centrala cu teva de Cu Ø28mm si ca te vei limita la teava de 22mm. Adevarul este ca la blocuri toata lumea pleaca din centrala cu maxim Ø22mm
Probabil ca varianta finala va fi asta:
Attached File  Copy of Untitled MAMA.jpg   48.24K   35 downloads

#3095
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
sincer la a doua varianta m am gandit si eu, dar pe mine ma intereseaza sa o fac bine.
care este avantajul la prima si dezavantajul la a doua?
centrala nu are iesire pe 22 ? de ce sa ies pe 28 ?
sa nu uit cu grosimea tevi si producator ??
multam

#3096
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cum trebuie izolata o reava de CU ce trebuie sa treaca un perete de beton de 20cm!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

KentHD

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate