Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#1387
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostMerom, on 13th November 2010, 10:38, said:

Uitai cum sta treaba :)
Stau la casa :)
Vecina de sub noi are apa ...
Dar la noi vine extrem de putina ... taraie ...
Daca sta inchis robinetu, cand ai dai drumu vine presiune mare [probabil se aduna] dupa revine la presiunea extrem de mica ...
Aveti vreo ideie ce ar putea fi ?

Apa calda,apa rece?? Ce fel de coloana e..metalica,CU,pex-al? Leg intre tine si vecina e printru teu metalic? Ai curatat sita de la baterie? ai vre-un filtru pe parcursul tevii intre tine si vecina?

#1388
Merom

Merom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.10.2010

View Postgelunechifor, on 13th November 2010, 11:03, said:

Apa calda,apa rece?? Ce fel de coloana e..metalica,CU,pex-al? Leg intre tine si vecina e printru teu metalic? Ai curatat sita de la baterie? ai vre-un filtru pe parcursul tevii intre tine si vecina?

Teava zice cineva de aici ca ar fi din plumb :)
De teu nu stiu :) nici de filtru !
Sita de la baterie am curatato si era lina de o chestie ca spanu ... ca niste solzi mici de peste ... de culoarea metalului ...
Dar nici dupa curatare nu s'a schimbat situatia :) de la baterie nu poate fi problema petnru ca mai sunt 2 baterii in casa care au aceiasi presiune !

#1389
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostMerom, on 13th November 2010, 11:31, said:

Teava zice cineva de aici ca ar fi din plumb :)
De teu nu stiu :) nici de filtru !
Sita de la baterie am curatato si era lina de o chestie ca spanu ... ca niste solzi mici de peste ... de culoarea metalului ...
Dar nici dupa curatare nu s'a schimbat situatia :) de la baterie nu poate fi problema petnru ca mai sunt 2 baterii in casa care au aceiasi presiune !

Daca tote bateriile au sitele curate si au aceeasi presiune scazuta.inseamna ca sunt legate de la ceeasi coloana iar coloana respectiva ar trebui inlocuita(daca e din plumb insemna ca e de prin anii 60-70).Undeva exista o gituire,e infundata cu ceva. Daca e pe ACM poate sa fie si din cauza depunerilor de calcar de-a lungul timpului.

Edited by gelunechifor, 13 November 2010 - 11:44.


#1390
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postcamsonat, on 12th November 2010, 17:44, said:

Montarea robinetiler de trecere (cu sfera) o agreez ca masura suplimentara de siguranta. Dar tot recomand montarea robinetilor de radiator de marca cunoscuta Caleffi, Bianchi, Hertz etc. Ce faci cu capul termostat daca ai repartitor? Si in plus doar cu robinetii de trecere vei avea o vijiiala fantastica ce va produce zgomot puternic mai ales la etajele inferioare. Robinetul de gaze nu e proiectat sa lucreze in siguranta la mai mult de 40gC. Daca nu inchid aia coloana inceaca sa gasesti pe cineva care are aparat de inghetat tevi si te rezolva in 30 min. fara goliri si alte scandaluri.


1- Nu am cap termostat pentru ca nu am calorimetre sau cum le zice (aparate de msurat consumu pe calorifer), am robineti normali.
2-Cu bunavointa administratorului care mi se pare super omu si a presenintei de comitet am obtinut cheia si am rezolvat problema, dar pe sestache mi-au zis sa nu se afle, numai ca s-a aflat.
3- Robinetul fisurat l-am schimbat cu o chinezarie, sper sa tina mana in vara.
4-Am pus robineti de trecere pe tur retur marca TTM, facuti in italia chipurile asa scrie pe ei, la dormitor si sufragerie. La bucatarie tebuia sa sparg gresia si faianta si am zis ca-mi bag p--a. Ma risc, ca no crapa el.
4-Pexalul este valsir pex-al-pexb. Am citi ca rezista pana la 95 de grade max iar presiunea maxima de 10 bari.
interbarea mea, Ar tebui sa-mi fac probleme de ceva? Acum nu mai picura nik
Nu vreau sa fac reclama dar acesta este. O parere va rog

Acum sa vad daca ma pun astia sa platesc golitu coloane, instalatorul mi-a zis ca e vrajeala asta> Mi-a explicat dar nu am fost foarte atent, era legat de mudul in care se face umplerea, se face pe retur si se plateste caldura de pe  tur sau ceva de genu
Adminu la fel a zis cand venise la mine in ziua respectiva cand am shimbat robinetu defect, ca nu se palteste
Dar este un dobitoc din comitet care a dat buzna in casa la mine tot in ziua respectiva, era si baut si incepuse sa ma ia la frecat si sa tipe la mine, la mine in casa.
Trebuia sa-i trag un sut in cur dar mi-a fost frica sa nu se duca la subsol sa-l dea drumu la coloana cand avea tevile desfacute la calorifer. Il cred in stare, poentru ca dupa ce a plecat de la mine imi oprise de la subsol scurgerea instalatiei, in timp ce instalatorul lucra. Si cand a desfacut turu, surpriza, apa

Edited by badboy1985ro, 13 November 2010 - 19:22.


#1391
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postgelunechifor, on 13th November 2010, 11:43, said:

Daca tote bateriile au sitele curate si au aceeasi presiune scazuta.inseamna ca sunt legate de la ceeasi coloana iar coloana respectiva ar trebui inlocuita(daca e din plumb insemna ca e de prin anii 60-70).Undeva exista o gituire,e infundata cu ceva. Daca e pe ACM poate sa fie si din cauza depunerilor de calcar de-a lungul timpului.
nu cumva exista un robinet la vecina care opreste apa la tine???roag-o sa te lase sa urmaresti teava care trece pe la ea; sau nu cumva exista un robinet la intrarea la tine in imobil?? verifica dar cel mai bine aceasta verificare fa-o cu un instalator.

#1392
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vorbeste cu vecina si daca ajungeti la vreo intelegere schimbati bransamentul si tevile pe o solutie mai moderna.

O teava de plumb nu e tocmai sanatoasa(desi s-a depus suficient calcar intre timp) si probabil de aia nu mai ai debit.

#1393
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Si ma intreaba unii de ce vreau sa fug de la bloc cit mai repede chiar de ar fi sa pun linoleum in loc de parchet si sa vopsesc caramida cu lavabila...
Acum n-ar trebui sa mai ai probleme decit eventual cu zgomotul trecerii apei prin radiatoare. Sa nu cumva sa incerci sa reglezi debitul din robinetii de trecere pentru ca ii strici iremediabil si nu mai inchid/deschid 100%. Succes in relatiile cu comitetul (sau parte din el) fost nomenclaturist.

#1394
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ma bucur ca ai rezolvat-o intr-un fel, cat despre "dobitoc" ai grija sa-l prinzi cam pe intuneric si daca se poate sa nu ai "prieteni "pe langa tine.

Se rezolva in 2 secunde, si dac lume stie ca trage la masea asta e, : "a cazut pe scari saracul de el"



Sa-mi fie rusine ca dau asemenea sfaturi

#1395
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
[quote name='vlad-ioana' date='13th November 2010, 09:33' post='9050455']
Mesterul spune ca cel de la etaj nu e sifon, e doar un receptor daca se inunda camera. Zice ca nu imi trebuie sifon sus (a facut o aerisire care merge de la canalizare in sus pe perete si iese afara) si ca nu are cum sa imi puna unul pt ca e foarte inalt peste 14 15 cm si sapa are 8cm si trebuie sa sparga placa ............

---pai dupa cum spui atunci se pare ca daca nu vei avea apa in acel "receptor" care pana la urma este tot un sifon dar pentru cu totul alta utilizare atunci tot mirosul din hazna il vei avea sus in baie .daca pana la urma te decizi sa pui apa in el ca sa nu mai ai miros totusi roaga-l pe mester ca macar odata pe saptamana sa treaca pe la lucrarea lui si sa verse o sticla de 2 l de apa in receptorul cu pricina .sunt sifoane si mai mici  ca inaltime si  cred ca si acel sifon de 14 cm daca se masoara de sub teava de iesire sau intrare si nu de la fundul lui nu va mai da 14cm  . se mai sparge un pic in beton si eventual un mic slitz .in fine ,daca mesterul asa zice ............

#1396
Merom

Merom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.10.2010

View Postketa, on 13th November 2010, 19:58, said:

Vorbeste cu vecina si daca ajungeti la vreo intelegere schimbati bransamentul si tevile pe o solutie mai moderna.

O teava de plumb nu e tocmai sanatoasa(desi s-a depus suficient calcar intre timp) si probabil de aia nu mai ai debit.

Nu cred ca e calcar ... pentru ca se depune in mod egal pe tevi ... banuiesc eu ... dar aici so depus numa la mn ?
La omu sarac nici boi nu trag :)) numa belele am =)) acu n'am apa si mai si put urat :))

#1397
vlad-ioana

vlad-ioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2010
Nu am vrut sa iasa cu teava direct in calorifer, am vazut la un prieten si se vede foarte urat. daca o sa fie o problema sparge putin unde e cotul si schimba. Oricum nu as vrea sa am probleme. Jos unghiul nu e de 90 , asa se vede in fotografie dar e bine. Cu sifonul de sus nu mai zic nimic daca o sa miroasa in casa o sa fie vina sotului si probabil o sa puna o piesa la scurgerea de afara care intra in hazna care sa inchida si sa nu mai vina misosul, am inteles ca e cam 300 ron sau o sa toarne apa in sifon o data la 2 zile cand se va barbierii...

#1398
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postcamsonat, on 13th November 2010, 20:02, said:

Si ma intreaba unii de ce vreau sa fug de la bloc cit mai repede chiar de ar fi sa pun linoleum in loc de parchet si sa vopsesc caramida cu lavabila...
Acum n-ar trebui sa mai ai probleme decit eventual cu zgomotul trecerii apei prin radiatoare. Sa nu cumva sa incerci sa reglezi debitul din robinetii de trecere pentru ca ii strici iremediabil si nu mai inchid/deschid 100%. Succes in relatiile cu comitetul (sau parte din el) fost nomenclaturist.

Zgomot? Bine momentan nu se aude nimica dar de curiozitate, dece sar auzi zgomot prin radiatoare?
Mentionez ca nu sunt de fontae au fost schiimbate si sunt de centrala termica adica pf nus otel sau aluminiu
adica asa http://demo.e-vo.ro/...1800-p1739.html arata la design ca in poza iar marca STARPAN
http://www.prodimar....-500-p1771.html
Acuma am zis marca, dar nus exact de care este ca la bucatarie este mai scurt  la dormitor  mediu iar la sufragerie e luuuuuuuuuung.

Acum ar mai fi o problema eu zic mare la bucatarie. Acolo am zis mai sus nu am pus robineti de trecere, am lasa cum era am robineti de col la radiator.
Problema este ca pexalul este la 5 cm de aragaz si mai sare ulei incins pe el cand se gateste. MI-e sa nu crape din cauza asta, pareri ceva ce pot face?


Si inca ceva, il vreau scos din comitet pe dobitocu asta, sau macar sa-i inchid gura sa-mi stie de frica, este re-o cale legala, nus sa anunt comitetu ca umbla beat, ca mi-a inrat in casa, ca a umblat beat la subsol etc sa-l ia draci


View Postketa, on 13th November 2010, 20:03, said:

Ma bucur ca ai rezolvat-o intr-un fel, cat despre "dobitoc" ai grija sa-l prinzi cam pe intuneric si daca se poate sa nu ai "prieteni "pe langa tine.

Se rezolva in 2 secunde, si dac lume stie ca trage la masea asta e, : "a cazut pe scari saracul de el"



Sa-mi fie rusine ca dau asemenea sfaturi

I-ar prinde bine, problema e ca este prost, si chiar daca l-ar pocni altu si tot la mine la usa ar veni, nu e bine sa te pui cu prosti ca tot tu pierzi, daca il dau in judecata cheltui o caruta de bani. Inconstienta lui reprezinta pierderea mea, orice as face el nu ar realizeaza implicatiile. E bosorog, asteapta sa moara nus pe la 50 de ani sau 60 vred. In primul rand nus cum dracu de a ajuns unu desta in comitet

#1399
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbadboy1985ro, on 14th November 2010, 13:28, said:

Problema este ca pexalul este la 5 cm de aragaz si mai sare ulei incins pe el cand se gateste. MI-e sa nu crape din cauza asta, pareri ceva ce pot face?

Nu crapa din cauza asta!

#1400
vasy_bv_93

vasy_bv_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2010
Salut tuturor..am o mare problema..instalatia mea termica e din ppr si este trasa prin pereti,sapa si tavane..si momentan pierd apa..ce as putea baga in instalatie sa poata astupa o fisura sau o proasta lipitura??astept raspunsurile voastre..mersi fain de ajutor:)

#1401
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postvlad-ioana, on 14th November 2010, 12:48, said:

Nu am vrut sa iasa cu teava direct in calorifer, am vazut la un prieten si se vede foarte urat. daca o sa fie o problema sparge putin unde e cotul si schimba. Oricum nu as vrea sa am probleme. Jos unghiul nu e de 90 , asa se vede in fotografie dar e bine.
Daca sustii ca este bine cu unghiul de 90 de grade, te rugam, explica-ne si noua cum schimbi o teava in caz de avarie, fara sa deteriorezi sapa si finisarile de la podea.
Ai ajuns singura la concluzia ca este bine asa, sau ti-a zis mesterul Manolo ca asa e bine, si ca asa se monteaza corect?
Sau cumva vrei sa spui ca in fotografie se vede ca ai unghiuri de 90, cand de fapt ele sunt mult mai deschise si ca noi nu ne dam seama?!?:D

#1402
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
"king_tzapone"---pai dupa cum spui atunci se pare ca daca nu vei avea apa in acel "receptor" care pana la urma este tot un sifon dar pentru cu totul alta utilizare
ce ai vrut sa spui cu"alta utilizare"chiar vreau sa stiu unde se pot folosi aceste sifoane cu o singura iesire,de ce le-au fabricat astia?)
mirosul de la "hazna",pai nu la hazna se leaga canalizarea,si daca ai teama de miros sau alte chestii(mai umbla si sobolani prin instalatii in afara de miros)pui o clapeta unisens si gata.

Edited by cristi.v, 14 November 2010 - 19:35.


#1403
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postcristi.v, on 14th November 2010, 20:33, said:

"king_tzapone"---pai dupa cum spui atunci se pare ca daca nu vei avea apa in acel "receptor" care pana la urma este tot un sifon dar pentru cu totul alta utilizare
ce ai vrut sa spui cu"alta utilizare"chiar vreau sa stiu unde se pot folosi aceste sifoane cu o singura iesire,de ce le-au fabricat astia?)
mirosul de la "hazna",pai nu la hazna se leaga canalizarea,si daca ai teama de miros sau alte chestii(mai umbla si sobolani prin instalatii in afara de miros)pui o clapeta unisens si gata.
vream sa inchei cu subiectul asta dar daca tot ai redeschis subiectul atunci hai sa vedem:
pai acel sifon se pune in vestiarele cu acele dusuri fara caditza unde apa se primeneste aproape zilnic bineinteles daca se folosesc zilnic dusurile ,afara la o cismea ,oriunde el poate prelua zilnic apa
poti intreba pe oricine doresti ,in casa sifonul este mai mult decat indicat a avea spalare
in alta ordine duduia se referea la altceva :si anume ca ar  fi scos o teava in sus pentru miros .oricum acea teava are alt rol in sinea ei .ma intreb daca ii pune in cap la teava acea piesa care ii permite apei sa "traga "dupa ea aer pentru a nu se forma vid ,si nu permite mirosului sa iasa (e normal )unde se va duce mirosul daca in acel receptor nu se va pune apa ?
nici chestia cu clapeta nu vad sa opreasca mirosul din hazna .poate ramane un pic deschisa de la "ceva" si tot ar veni ceva miros .
ce sa o mai lungim sa facem atata teorie :tocmai de aceea sunt sifoane si la wc,si flexibile la cada sau lavoare ,si de pardoseala  si etc .toate au un singur scop:eliminarea mirosurilor neplacute .

#1404
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Di cate stiu nimic nu lipeste PPR si orice alt PE
Ai putea sa incerci cu lichid dinala ce se mai poate baga in radiatoarele auto.Dar daca "astupi" centrala... crezi ca se merita.
Teoretic o sudura in PPR nu poate fi de vina... mai incera pe la canepa/teflon la imbinari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate