Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ajutor la o zugraveala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
Am un apartament... locuiesc in el de 2 ani, zugraveala era deja veche cand l-am "primit", eu sunt student, deci chiar nu imi permit sa imi angajez pe cineva sa il zugraveasca... asa ca cel care va face asta voi fi eu si cu un coleg de apartament si inca un prieten (daca ne vor mai ramane bani sa ii luam o bere aluia  ;) ). Dar nu stim nimic despre zugravit......si aici interveniti voi. Din cate imi dau seama in apartament este dat pur si simplu cu var, fara alte chestii.... cum ar fi cel mai rapid si mai usor sa zugravim? Putem sa dam si cu var, dar nu stim cum... nu ne intereseaza luxul, sa fie numai igienic, si ieftin....Sa nu va ganditi ca stim ceva, ca habar nu avem, descrieti ce trebuie sa facem pas cu pas.... Va multumesc mult pt ajutor si timpul acordat.
Edit: Am citit aici ca etapa precursoare vopsitului cu lavabil este gletuirea, iar inainte de aceasta trebuie sa curatam peretii... acum intrebarea este: Nu ne puteti recomanda ceva ce sa vina pur si simplu peste vechea zugraveala? (care eu zic ca e var)

Edited by vld_1221, 24 August 2007 - 18:53.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca nu aveti nici o treaba cu zugravitul, va recomand sa folositi vinarom(vopsea lavabila), daca aveti huma pe pereti nu uitati sa-i spalati inainte

#3
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View Postgumball3000, on Aug 24 2007, 19:50, said:

daca nu aveti nici o treaba cu zugravitul, va recomand sa folositi vinarom(vopsea lavabila), daca aveti huma pe pereti nu uitati sa-i spalati inainte
Multumim pt sfaturi, dar nu trebuie glet si chestii de alea... v-am zis nici macar nu am vazut cum se zugraveste...nu trebuie curatati peretii?

#4
justhereforthemoment

justhereforthemoment

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.05.2007
Pai din cate stiu eu peste varul existent poti sa dai cu var fara sa ii faci altceva. Cu o pensula si alte ustensile de gen ar trebui sa va descurcati.
Recomandarea mea e ca, daca nu dati peste vreun cunoscator pe aici sa intrebati un vecin, un gospodar :) astia stiu de toate.

edit: So and intrebat niste cunoscatori. Trebuie sa afli ce ai exact pe pereti. Daca e var dai linistit cu var peste. Daca e huma la fel poti sa dai cu huma peste. Dar daca e huma si vrei sa dai cu var trebuie spalati peretii. Din nou, trebuie sa stii exact ce ai pe pereti.

Edited by justhereforthemoment, 24 August 2007 - 19:09.


#5
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View Postjusthereforthemoment, on Aug 24 2007, 20:03, said:

Pai din cate stiu eu peste varul existent poti sa dai cu var fara sa ii faci altceva. Cu o pensula si alte ustensile de gen ar trebui sa va descurcati.
Recomandarea mea e ca, daca nu dati peste vreun cunoscator pe aici sa intrebati un vecin, un gospodar :) astia stiu de toate.

edit: So and intrebat niste cunoscatori. Trebuie sa afli ce ai exact pe pereti. Daca e var dai linistit cu var peste. Daca e huma la fel poti sa dai cu huma peste. Dar daca e huma si vrei sa dai cu var trebuie spalati peretii. Din nou, trebuie sa stii exact ce ai pe pereti.
Multumesc, intradevar, asta ar fi pasul urmator... tre sa stiu ce mama naibii ii pe peretii aia...

#6
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Pai de atunci, o mai fi zugravit omul mai de vreo 2-3 ori apartamentul...probabil acum are experienta... ;)

Edited by raduk, 04 March 2010 - 23:10.
citarea inutilă a postului precedent


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate