Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

40Hz - 20kHz vs. 50Hz-50kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bose alea sunt numai marketing. Un sistem cu 5 cubulete (na, 10) pentru medii si inalte si un sub care reda basii si ceva medii in loc sa redea numai canalul de VLF este o chestie care nu merita mentionata pentru ascultat muzica.
Despre muzica stereo vs surround: eu ascult muzica surround, dar nu simulata ci de pe DVD-A (SACD nu am, desi playerul stie)  sau daca nu am incotro DTS-CD. Nu se compara cu senzatia stereo, am renuntat la multe CD si am luat versiunile DVD-A din acest motiv.
Despre 2 cai vesus 3 cai... da TEORETIC un sistem cu 1 difuzor fara filtre este ideal, cele cu 2 sunt mai bune ca fazare iar cele cu 3 sunt mai proaste. In REALITATE nu avem difuzoare ideale, astfel incat "dezavantajele" dintre 3 si 2 cai sunt estompate de imposibilitatea unui difuzor (relativ ieftin/mediu) care sa redea perfect jumatate din banda de frecvente umana. Calitatea unui sitem cu 3 cai este IN GENERAL peste ce pot sa redea 2 difuzoare chinuite, chiar daca alea cu 3 au mai multe filtre... cu conditia sa fie facute decent si nu la kilogram.

Edited by SuperDuper, 25 August 2007 - 20:00.


#20
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostFC72, on Aug 25 2007, 20:24, said:

Multumesc de invitatie dar nu am deocamdata timp , plec la IFA Berlin sa vad si ascult ultimile minuni tehnice si apoi plec in concediu.
Nu vreau sa te supar dar cind ai rabdare citeste ce a scris cineva despre Bose si din pacate nu pot decit sa confirm 100% ce e acolo in plus unele aspecte se regasesc si in seria stereo, nu numai la  5.1: http://www.intellexual.net/bose.html

Interesant review, mai ales partea cu : In the industry, "BOSE" is considered an acronym for "Buy Other Sound Equipment" !  :D

#21
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007
eu n-am auzit de nici un twiter care sa urce mai sus de 20 de KHz. plus ca urechea nu poate auzi frecvente mai mari de 20 de KHz, incepand de la 16 Hz

#22
GoaSpy

GoaSpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 19.07.2004
Mda, mi s-a pus pata si am luat doua pioneer de alea de podea. Nu pot sa zic ca nu am fost avertizat :) sunt buget, poate chiar mai jos de atat, dar deocamdata am prea multe nunti pe cap...
Prima impresie a fost ca produc galagie mai multa decat muzica, suna cam infundat, parca se auzea mai bine CAT CS-907 cu satelitii lui minusculi si un subwoofer bunicel. La filme stau mai bine. Pentru moment asta e, din pacate nu prea am timp sa le folosesc asa ca o investitie mare nu era justificata.  O sa ma orientez si eu spre ceva Hi-Fi cand va fi momentul, si atunci o sa putem discuta la alt nivel, mai am de invatat.

Merci pt sfaturi  :rolleyes:

#23
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSuperDuper, on Aug 25 2007, 20:38, said:

Bose alea sunt numai marketing. Un sistem cu 5 cubulete (na, 10) pentru medii si inalte si un sub care reda basii si ceva medii in loc sa redea numai canalul de VLF este o chestie care nu merita mentionata pentru ascultat muzica.
Despre muzica stereo vs surround: eu ascult muzica surround, dar nu simulata ci de pe DVD-A (SACD nu am, desi playerul stie)  sau daca nu am incotro DTS-CD. Nu se compara cu senzatia stereo, am renuntat la multe CD si am luat versiunile DVD-A din acest motiv.
Despre 2 cai vesus 3 cai... da TEORETIC un sistem cu 1 difuzor fara filtre este ideal, cele cu 2 sunt mai bune ca fazare iar cele cu 3 sunt mai proaste. In REALITATE nu avem difuzoare ideale, astfel incat "dezavantajele" dintre 3 si 2 cai sunt estompate de imposibilitatea unui difuzor (relativ ieftin/mediu) care sa redea perfect jumatate din banda de frecvente umana. Calitatea unui sitem cu 3 cai este IN GENERAL peste ce pot sa redea 2 difuzoare chinuite, chiar daca alea cu 3 au mai multe filtre... cu conditia sa fie facute decent si nu la kilogram.
Eu vorbeam despre alte Bose, nu despre 'bose alea', cubuetele cu sub-ul. Si anume 901 Mark 6 Stereo Speakers.
Gugal it. Am citit review-ul din link, asa cum am citit foarte multe opinii 'de bine' inainte sa dau aproape 3500 de euro pe acest echipament. Respect toate opiniile FUNDAMENTATE.

#24
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Posthubbabub1601, on Aug 28 2007, 13:20, said:

Eu vorbeam despre alte Bose, nu despre 'bose alea', cubuetele cu sub-ul. Si anume 901 Mark 6 Stereo Speakers.
Gugal it. Am citit review-ul din link, asa cum am citit foarte multe opinii 'de bine' inainte sa dau aproape 3500 de euro pe acest echipament. Respect toate opiniile FUNDAMENTATE.


Nu vreau sa starnesc nici un fel de polemica, dar sunt curios sa stiu ce te-a determinat pe tine (in afara acelor review-uri), sa dai suma respectiva pe acele Bose? Le-ai ascultat inainte de a le cumpara sau le-ai luat "blind", numai pe seama unor opinii? Ai incercat sa dai si pe la dealerii locali din Bucuresti (ii numeri pe degete), ca sa asculti si altceva (ai multe variante la bugetul asta) ?

In alta ordine de idei, am gasit si eu un review al acestor boxe (cel de aici), de unde citez un pasaj, care m-a impresionat pana la lacrimi ( subiectivism clar si un autor care bate rau campii [presupun ca pe bani buni], e reteta perfecta ptr un review castigator [si sunt multe astfel de "review-uri" pe net] ) :

" Compare the speakers to the best of the best like the B&W Nautilus 801's and 802's but also the biggest most expensive Tannoys, Martin Logans, Definitives, JBL's, Allisons, Bostons, Polks, Legacy's or any other brand you can think of as I have and see if you agree with my findings. Isn't it most interesting that some of these lovely sounding models cost up to ten times the price of the 901 or more! I did compare my Bose to these speakers! While I did so, the high end salesman tried to tell me what was wrong with them [like most of us audiophiles he was very opinionated]! I simply smiled as my 901's outperformed these great speakers on every single CD used for this audition ! "

:lol:

___


In other words, ti-as recomanda sa consulti si dealerii locali, sa asculti cat mai multe sisteme, si dupa aceea sa compari cu ce ai acasa, nu te lua dupa toti expertii lu' peste... urechile tale sunt etalonul principal, deci incearca sa experimentezi cat mai mult, nu te limita doar la o singura pereche de boxe, sunt sigur ca exista pe piata multe boxe care dau clasa acelor bose ( si la bani mai putini ), asculta ce au dealerii din bucuresti de oferit, boxe gen Proac, neat, spendor, triangle, dynaudio etc

Edited by SILIKA, 29 August 2007 - 11:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate