Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

40Hz - 20kHz vs. 50Hz-50kHz

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
GoaSpy

GoaSpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 19.07.2004
Am achizitionat de curand un Sony STR DG-500 (va rog nu raspundeti cu ceva de genu "mai bine luai XXX"), si vreau sa ii pun si boxe.
Bugetul pt ele e pe la 600 RON. Vreau sa il folosesc pentru muzica si filme.
Am gasit doua sisteme care m-ar interesa, sisteme 5.0 (am un subwoofer CAT (28Hz-150Hz) pe care nu as vrea sa il folosesc, nu am loc de el si nu e amplificat, sony are iesire preamplificator pt SW)

Pioneer S-V240-W 80w, 40Hz-20kHz
sau
Sony SS-FCR455H 150w(front), 50Hz-50kHz

Care dintre ele s-ar potrivi mai bine la receiverul meu, si care au un sunet mai de calitate (nu ma intereseaza puterea asa mult, am vecini sensibili, in plus STR-DG500 sigur nu scoate 6x100W), in conditiile in care nu pun subwoofer.
E sesizabila limita 40Hz/50Hz [20kHz/50khz] intre cele doua modele? (folosesc intrarea optica, audio format DD+ ~1500kbps, DTS ~1500kbps)

De fiecare data cand vrea sa iau ceva ma opresc la doua produse, astept un sfat util :) Merci

#2
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
La 50khz poate aud liliecii, nici nu sunt sunt inregistrari la frec. asta (marketing ! ) (iar amplifurile si dvd playerele care urca pana acolo costa MULT) .

Mai bine pioneer, decat cele sony.

Da, este FOARTE sesizabila diferenta 40hz-50hz. 20khz-50khz nu este deloc, depinde desigur de cum sunt facute difuroarele pt. ambele frecvente, bass si inalte. Poti avea tweetere la 50khz care suna mult mai prost decat cele de 20khz (nu ca cele care sunt pana la 20khz ar suna prost, dimpotriva).

Probeaza-le pe amandoua, pana la urma tu asculti la ele nu eu. Sa iti faci o parere personala, nu uita, acustica incaperii in care vei asculta conteaza enorm, la fel si cum le vei pozitiona.

#3
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Cred ca iti dai seama ca acele valori 40Hz-20Khz sau 50Hz-50Khz, sunt niste bullshituri, la acest buget! Oricum dintre cele doua as alege pioneer, dar iesi si mai castigat daca iti cumperi o pereche de boxe de raft, poate Studiolab SLB 102.2!

#4
GoaSpy

GoaSpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 19.07.2004

 SILIKA, on Aug 24 2007, 09:16, said:

Cred ca iti dai seama ca acele valori 40Hz-20Khz sau 50Hz-50Khz, sunt niste bullshituri, la acest buget! Oricum dintre cele doua as alege pioneer, dar iesi si mai castigat daca iti cumperi o pereche de boxe de raft, poate Studiolab SLB 102.2!

Boxele de raft in loc de cele de podea? Si mai adaug un centru si doi sateliti spate?  Sau la ce configuratie te gandeai? (fara subwoofer totusi)
De raft astea mi se par interesante Magnat Monitor 220, 34Hz - 35KHz, impedanta: 4-8 ohmi (ar merge puse la sony daca pe spate la conectori boxe scrie 8 - 16 ?)

#5
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 GoaSpy, on Aug 24 2007, 13:30, said:

Boxele de raft in loc de cele de podea? Si mai adaug un centru si doi sateliti spate?  Sau la ce configuratie te gandeai? (fara subwoofer totusi)
De raft astea mi se par interesante Magnat Monitor 220, 34Hz - 35KHz, impedanta: 4-8 ohmi (ar merge puse la sony daca pe spate la conectori boxe scrie 8 - 16 ?)


Pocnitorile alea sunt bune pe spate, foloseste pe fata standfloor.

Poate asa ceva: http://www.be-loud.r...O/Studio/S_416/

http://jamo.com/Defa...ProductID=17843

Sunt potente si isi merita banii.


Iar pt. centru poate: http://jamo.com/Defa...ProductID=17905

Daca ai noroc sa il gasesti pe undeva.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
"Pocnitorile" alea Magnat 220 sint declarate de revista AUDIO-VIDEO germana cele mai bune boxe in viata pina in 200 euro.
Daca cineva are alta parere poate sa o spuna dar nu cred ca cineva are vreo autoritate, cit de mica, sa emita vreo pretentie ca are habar de ce vorbeste.
Boxele alea Jamo sint un produs consumer absolut anonim fara nimic remarcabil , nimic deosebit sau grozav.Firma asta Jamo ce era cel mai mare producator de incinte european a intrat intr-o zona gri fara sa mai scota nimic din remarcabil , traieste agonia decaderii in umbra vechilor mari succese ca ORIEL sau Concert 8.
Legat de tiltul subiectului...40Hz - 20kHz vs. 50Hz-50kHz...este ceva amuzant, poate cineva sa isi inchipuie sau sa imagineze ca niste cifre, oricit de multe si detaliate ar fi, pot da vreun indiciu despre ce si cum suna ?
Daca da, atunci nu strica sa mai bage si citiva decibeli dB , eventual si citiva Watti W, ca astia chiar fac impresie, sa fie tacimul complet sa cada bizonul in admiratie, sa viseze ca poate cumpara pe linga masina de spalat si o gramada de hertzi, watii, dB cu creditul deschis ca oricum nu se simte inca o suta doua de mii in plus pe luna.

#7
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 FC72, on Aug 24 2007, 17:02, said:

"Pocnitorile" alea Magnat 220 sint declarate de revista AUDIO-VIDEO germana cele mai bune boxe in viata pina in 200 euro.

La ce te astepti?  :huh: , trebuie sa manance o paine si oamenii aia. Ei de unde isi iau banii? reclame si sponsorizari. Asa ca ii inteleg cand trebuie sa minta in fata pe saracul cititor dornic de informatii serioase la obiect si ADEVARATE (din pacate NU le vei gasi in acele reviste   :nonobad: ).

Noroc ca restul firmelor (oricare si Eboda) scot ceva "remarcabil din 2 in 2 luni" iar "saracii din Danemarca" nimic  :huh: .

"Boxele alea Jamo sunt consumer" , DESIGUR ca sunt!!!

Costa 689RON ! ! !. Raportul pret/performanta chiar nu mai inseamna nimic pentru nimeni? la aceste Jamo este cat se poate de bun.

Nu recomand Eltax. (sunt varza).

Te rog "GoaSpy" lasa-ma sa iti recomand niste boxe care nu sunt consumer, sa fie multumit si "FC72".

http://www.realacust...y-sensys--2.php

Ti le recomand cu caldura. Le poti face probe cat vrei tu la reprezentanta din Buc.

Sunt "un pic mai scumpe" decat Jamo dar nu mai sunt de "consumer si anonime".

Edited by SA-HE75, 24 August 2007 - 19:53.


#8
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Magnaturile sunt niste boxe foarte bune in bugetul lor (vorbesc in calitate de posesor), peste sony, jbl & co !

Problema e ca in 600 de ron, nu prea te poti lipi de ceva cat de cat de calitate, si daca vrei si boxe de podea, optiunile se imputineaza si mai mult! Totusi eu as face un efort ptr boxele astea wharfedale, mai jos de atat nu prea se merita sa cobori, decat daca  te uiti la boxe de raft (unde gasesti variante f bune, magnat, studiolab slb 102.2, epos els3)!

Edited by SILIKA, 24 August 2007 - 20:48.


#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
:) Magnat sunt speakere excelente, am avut ocazia sa le ascult la un amic.
Omul avea o intrebare simpla, 40hz sau 50hz... Iti recomand Pioneer-urile, chiar daca nu ridica asa de mult precum sony-urile, ia in considerare faptul ca urechea ta este 'surda' peste 18Khz in cel mai bun caz, poate 20Khz daca este antrenata.
Asta ca si raspuns
Ca si recomandare, iti pot sugera un sistem 2.0 :) pentru fata, si anume Bose 901 mark VI :), cu siguranta mai bune atat decat Tannoy-urile si Magnat-urile alea la un loc, insa 'putin' mai scumpe.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Putin offtopic.
Sa o luam pe rind:
1.Magnaturile alea 220 au cifre si caracteristici tehnice superioare modelelor Jamo aratate, au pretul jumatate sint declarate cele mai bune incinte sub 200 euro de o autoritate in domeniu.
2.Ai ascultat incintele alea 220 astfel incit sa iti dai cu parerea cit de bune sau proaste sint? ce anume crezi au mai bun chestiile alea insipide Jamo ..numeste un parametru acustic, electric superior.
3.Povestile si legendele cu sponsorizarea le folosesc frustratii care nu reusesc sa convinga pe nimeni cu produsele lor si aici imi pare rau dar o firma minuscula ca Magnat nu are puterea financiara pentru marketing si publicitate ca Sony sau Jamo.
Acum legat de recomandarea ta...eu detin boxe Tannoy si nu pot spune ca sint cele mai bune, nici proaste, nici minunatii, nici mizerii, sint banale nu exceleaza prin nimic dar au un sound care personal il apreciez dar asta nu inseamna ca sint deosebite.220 insa sint deosebite la 100 euro perechea au reusit isi depaseasca conditia, sunetul dinamic, articulat plin de viata le fac sa sune interesant pe ORICE gen muzical si pun in umbra concurenta.
Despre 901 Bose nici nu vreau sa comentez ca le desfiintez in doua fraze si arunca cu pietre lumea in mine.
Despre intrebarea initiala ...sincer, ambele sisteme sint adevarate prostii si daca pe filme se pot utiliza pe muzica este ceva infiorator si din pacate nu prea ai alternative, toate sistemele astea mass-market cu x-canale, cu lazi cu difuozoare suna prost.Pentru muzica orice sistem cu boxe si amplif stereo se descurca mai bine decit sisteme grele home-cinema.Totusi sa nu facem confuzii cind scriu muzica ma refer la interpretari vocale, instrumentale, jazz, opera nu la tinguielei ritmate, repetate obsesiv gen tehno,rave,club sau alte asemenea grozavii ce suna la fel pe orice.

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
1. ...eu sustin cum ca Magnat sunt speaker-e excelente, nu am afirmat nimic despre Jamo
2. Maganat au superior Jamo-urilor: Soundstage-ul, raspunsul in frecventa
3. Uite ce e... nu stiu cum poti tu desfinta Bose 901 MK VI.. chiar nu stiu.. asa ca, off topic in continuare, te rog, desfinteaza-le.. si nu cred ca o sa arunce cineva cu pietre in tine.
Dupa un imens efort financiar eu mi-am cumparat Bose 901 MK 6. si le tot ascult de vreo 10 luni. Asa ca am facut suficiente comparatii. Dar te rog, dupa cum spuneam, desfiinteaza-le...

Edited by hubbabub1601, 25 August 2007 - 11:52.


#12
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
@FC72

Omul are un Sony STR DG-500.

Nu are rost sa pui pe receiverul acela, boxe audiofile, sterofile sau mai stiu eu ce.

Mai ales ca pt. muzica trebuie Neaparat un amplificator stereo si nu, un receiver.

Imi pare rau ca lauzi Magnaturile alea de parca ar fi mana cereasca. Intradevar pretul nu este deloc rau, dar asta nu inseamna ca sunt super scule. In continuare imi mentin afirmatia ca sunt bune, dar doar pt. sorround.

Cum poti sa crezi ca pocnitorile alea de 300 si ceva de ron coboara pana la 34 hz?!?! Este o aberatie totala, la cati decibeli (+/-)coboara ele pana la 34hz?!?!?!
La 34? cat? Eticheta aia este de IMPRESIE artistica. Tu vrei sa imi spui mie ca alea care costa cat un mp3 player coboara mai mult, decat astea?

http://www.bowers-wi...x...=1104&sc=hf

sau astea?

http://www.realacust...diamond-9-2.php

Pe care am avut onoarea sa le ascut.

Sunt din game diferite de pret STIU, DAR, inseamna ca dupa tine si dupa cum iti faci o parere despre o boxa, cele 2 de mai sus sunt mult mai slabe (si niste porcarii) decat "minunatiile alea de magnt 220" ca vezi doame, ele nu coboara pana la 34hz! Sper ca intelegi ca eu nu iau toata firma in dizgratie ci doar acel model.

Oare cum au facut "inginerii" aia de au reusit sa coboare raspunsul infrecventa a unui difuzor, intr-o cutie foarte mica pana la 34 hz? iar ceilalti ingineri de la alte firme, "B&W", sunt niste incapabili si nu au reusit decat 43hz +/-6db (ei spun si la cati decibeli, acest "la cati decibeli" este VITAL de IMPRTANT). Ar trebui dati afara si sa ia exemplu de la Magnat 220! niste adevarate "capodopere".

Bine ca "cele 2 sisteme sunt adevarate prostii" iar Magnaturile "isi depasesc conditia" care? de bookself de 300 si ceva ron?

Nu toate boxele magnat sunt la fel, nu toate tannoy sunt la fel, nu toate jamo sunt la fel, nu inseamna nimic daca ai ascultat un produs de la o firma si gata, ti-ai facut o parare despre toate produsele respectivei firme.

Dezmembrarea magnat 220 Fata de Jamo.

In primul rand unde le pui? sunt bookself, in raft? NU, ca se aud groaznic, ar trebui puse pe niste standuri, (cheltuiala in plus) sau tu le pui pe scaune de bucatarie?
Jamo sunt standfloor, au si spike-uri. Ai 2 probleme rezolvate, nu mai ai nevoie de standuri, iar spike-urile sunt bune pt. ca nu iti mai vibreaza si podeaua odata cu difuzoarele, sunetul este mai bun mai calitativ in partea de bas. Categoric!

Magnat au 1 dif. de 16.5cm, care trebuie sa scoata bass dar si medii, cu o taiere pana la3500hz! da,da, sa o crezi tu asta.  Deci el coboara pana la 34 hz? si trebuie sa urce pana la 3.5khz? la pretul ala?! (in acelsi timp si cat mai echilibrat?). Cifrele sunt frumoase dar sunt doar niste cifre.

Jamo, au 2 dif de 16 cm, unul pt. bas pana pe la 250hz, iar celalat bass medii, pana la 2500hz, 2.5khz. Le este mult mai usor sa redea sunetul (bas jos, bas mediu, bas inalt, medii...) cu o fidelitate mult mai ridicata decat magnat 220.

Puterea Jamo este de: 80 pana la 120w max, magnat au 90w pana 180w, hai nu zau! Adica alea cu mai multe difuzoare si mai mari se aud mai incet decat "minunatiile 220" care mai mult de 60w NU SUPORTA, le vei arde. La filme ai nevoie de dinamica, care este oferita din plin de jamo, fara distorsiuni si fara pacaneli.

Omul a zis ca nu foloseste subwoofer, dar daca isi va lua Magnat 220 va avea CATEGORIC nevoie, (cheltuiala in plus).

"Magnat au cifre si caracteristici"!?!? tu asta asculti "cifre si caracteristici"?!?! asculta in continuare atunci.

Am ascultat, testat, probat, Magnat cat si Jamo,nici nu are rost sa faci diferentieri. Chiar nu are.

Probezi bookself contra bookself, standfloor contra standfloor. Dar stai, cele de la Bowers sunt CATEGORIC mai bune decat acele Jamo, chiar daca sunt bookself, dar aici este alta mancare...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pana la urma fiecare cu ce ii place, unora le place sa le vibreze peretii, si sa auda tza-tzaieli, tin tweeter-e, si atat, ""ce detalii? ce finete? ce soundstage? ce e ala? ce? mp3-ul se aude nasol? ce? cd-ul se aude mai bine decat mp3-ul, ce? exista formate audio losless? FLAC? ce e aia? ce? creative se aude nasol?"" are basul umflat sa dea bine la timpan si sa se potriveasca cu sistemele cu certificare THX, o alta idiotenie.

Cunosc multa lume care asculta muzica pe 5.1 emulata  din2 ch. se aude ca naiba, pacat, lor le place. Asa ca fiecare cu ce-i place si ce-l multumeste.

Conteaza cu ce le legi (boxele), la ce le legi, ce sursa ai, ce camera de auditii ai, cum ti le pui prin camera, distanta dintre perete si boxa, undele stationare...

Edited by SA-HE75, 25 August 2007 - 13:45.


#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Cred ca ne-am invartit putin in jurul problemei omului, cand rezolvarea era relativ simpla. Omul nu are pretentii de audiofil, cu siguranta nu cu acel receiver (foarte bun pentru ce a fost facut, nu pentru pretentii), probabil vrea doar sunet surround pentru filme, jocuri si muzica comprimata. Asa ca sustin in continuare Pioneer-urile la care te-ai gandit, in opinia mea o idee mai bune decat sony (sunet mai 'cald', voci pozitionate mai bine, din cate imi aduc aminte, din pacate le-am ascultat intr-un supermarket, in conditii cel putin... nepotrivite :) )

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Man fara suparare dar din ce ai scris clar nu ai ascultat modelul 220.
In primul post exact asta am scris ca cifrele nu au nici o relevanta dar vad ca te incapatinezi sa combati aceste cifre fara nici o baza reala.
Ai masurat cumva si nu ai gasit valorile alea? da-i in judecata pentru minciuna.Adica unii folosesc specificatii mincinoase alti nu? pe care ii credem?
Raspunsul in frecventa la B&W nu are nici o relevanta faptul ca unul coboara mai jos nu spune nimic despre cit de bine coboara si ma refer la calitatea nu la cantitate adica cit de rapid cit de articulat e basul cit de precis este...34 Hz chiar la -4dB se pot obtine usor cu un difuzoar de 16cm dar la ce calitate?Sint sigur ca nu ai ascultat deoarece "pocnitorile" astea pot produce o cantitate de bas suficienta sa faca un sistem Z5500 Logitech sa roseasca de invidie.
Folosirea mai multor difuzoare,cai la gama incintelor entry-level este o greseala fundamentala, mai multe difuzoare produc defazaje suparatoare la punctele de cross-over iar difuzoarele imprastiate pe o suprafata mare pierd complet coerenta, focusul si soundstageul.Cutiile mari floorstand buget sint din materiale ieftine fara intarituri si absorbanti si amortizanti scumpi , rezultatul fiind coloratii evidente produse de cutie.Urechea umana este foarte sensibila la defazaje, armonici si mai putin sensibila la liniaritate.
Ca un exemplu concret Magnat Monitor 1000 fratele mare de la 220 este o mizerie acustica, respecta exact conceptele de mai sus pentru a obtine aceasta contra performanta.

Daca citeai cu atentie 220 isi depasesc conditia de incinte de 100 euro nu ca se compara cu boxe high-end.Dar daca te intereseaza comparatia pina la capat, exact modelele alea de Wharfedale Diamond 9.2 le-a detronat in testul din revista germana.Stii pentru ce medii acustice sint recomandate?
Recomandarea mea este perfect justificata modelul 220 poate ridica nivelul calitati sunetului produs de acel recevier, receiver foarte slab dealtfel.Totusi un sistem cu 4 bucati de 220 si un centru 210 pot face un sistem home-cinema mai mult decit decent fara subwoofer!

Acum sa ne luam putin de sistemul Bose 901 flagshipul seriei stereo.
Boxa este construita din multe difuzoare de diametru mic dupa principiu arhicunoscut direct-reflecting adica 20% din sunet vine direct frontal din boxa iar 80% vine din spate prin reflectie cu peretii.
Difuzoare mici...viteza si articulatie exemplara...raspuns in frecventa foarte prost...noproblem avem compensator deci liniaritatea este rezolvata.
Mergem chiar mai departe compensatorul nu este un simplu corector de liniaritate este un circuit care altereaza liniaritatea deliberat pentru a suna mai placut la ureche un fel de loudness.
Pina aici pare totul ok avem ceva viteza, articulatie balansul spectral este departe de neutralitate dar nu deranjeaza compensatorul lucreaza psihoacustic si ii da urechii sa auda ce ii place.Redarea mediilor si inaltelor nu este afectata grav datorita dimensiunii mici a difuzoareleor dar spectrul foarte inalt ultrasonic este afectat si odata cu el transparenta incintele au un sound opac fara sa arate bogatia armonicilor superioare a instrumentelor de percutie sau de suflat.
Partea cea mai proasta este soundstageul adica chestia pe care mizau cei de la Bose.
Cum adica proasta? pai simpla soundstageul se determina prin PRECIZIA pozitionarii fiecarui instrument, interpret  in spatiu iar la 901 stageul este labartat imprastiat conform principiului lor de extindere a scenei.Pozitia trebuie determinata atit in planul stinga, dreapta, sus, jos cit si ca adincime.
Mai departe focusul, adica dupa ce se determima exact pozitia in spatiu a instrumentului, acesta trebuie sa fie bine focalizat nu difuz iar amplitudinea sunetului emis trebuie sa fie direct proportionala cu marimea instrumentului trebuie sa para ca acolo este nu undeva in zona aia.
Toti acesti parametrii nu sint redati corect de sistemul 901.
Pentru cine este curios determinarile astea nu sint subiective se fac cu un disc CD-DA special conceput pentru a determina cu precizie acesti parametrii nu ascultind nu stiu ce disc muzical comercial.
Partea cea mai neplacuta in aprecierile critice vine insa din contrazicerea principiului de baza al definitiei HI-FI si anume: reproducerea exacta a sunetului real... ei bine Bose e departe de acest deziderat iar nu in putine cazuri produsele lor nici nu intra in aceasta categorie.

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
10% sunet reprodus directional, 90% reflectat.
Raspuns in frecventa prost? Soundstage prost?
acel 'active equalizer' este doar un corector de ton + loudness???
Daca imi permiti, si este realizabil, o sa te invit la o auditie in scurt timp...

#16
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Cred ca ati deviat umpic de la subiect, si o dati in altceva !

Cum a spus si hubbabbub1601, omu are un receiver sony, deci fara cine stie ce pretentii hi-fi ! Investitia in niste boxe de calitate nu se justifica in acest caz!

In al doilea rand, ati inceput sa desfintati magnaturile, numai ptr ca in opinia unora nu se ridica la nivelul unor boxe b&w, culmea, de vro' 15 ori mai scumpe ! Ptr mine, datele tehnice a unei boxe, mai ales ptr cele din clasa buget, sunt egale cu zero! Cred ca ceea ce a vrut sa spuna FC72 mai clar, e ca magnaturile IN BUGETUL LOR nu au concurenta! Inutila comparatia lor cu unele de 5, 10 ori mai scumpe! De aceea lumea e foarte incanta de ele, ofera mult la un pret mic, raportul pret/performanta excelent, in comparatie cu boxele unor alte firme (ca tot vorbeam de B&W)!

Si inca ceva, marii giganti gen sony, pioneer etc, produc cantitati mari de produse, cu minim de costuri (si deci minim de calitate)! Boxele lor sunt facute cu vagoanele, si nu se vor ridica niciodata la nivelul unor boxe facute in serii mult mai mici, dar de firme cunoscute in domeniul audio, care au investit mult in aceasta directie! De acea nu se recomanda sony, jbl &co, sunt firme care invadeaza supermarcheturile cu toate balariile lor, fara nici o legatura cu domeniul audio (vorba aia, unu dai, 1\2 face, de 1\4 merge )! Magnaturile, si multe alte firme, sunt boxe ceva mai selecte, facute de firme cu istorie in domeniul audio, care au o reputatie de aparat, si la care nu merge orice si oricum !

Edited by SILIKA, 25 August 2007 - 16:27.


#17
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Ce-am scris eu si ce se intelege.  :confuzzled:

Nu am facut paralele cu B&W, ci doar teoretic, din punctul de vedere al raspunsului in frec. atat (si si acolo doar niste cifre, numere). IN NICI UN CAZ nu compar Magnat cu B&W, am zis CLAR ca nu sunt din aceasi gama de pret, eu ma refeream la altceva. Nu sunt atat de PROST sa compar boxe de 200 euro cu boxe de 1500 ar fi inutil.

Va rog sa ma intelegeti clar, ma refeream la altceva.

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Multumesc de invitatie dar nu am deocamdata timp , plec la IFA Berlin sa vad si ascult ultimile minuni tehnice si apoi plec in concediu.
Nu vreau sa te supar dar cind ai rabdare citeste ce a scris cineva despre Bose si din pacate nu pot decit sa confirm 100% ce e acolo in plus unele aspecte se regasesc si in seria stereo, nu numai la  5.1: http://www.intellexual.net/bose.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate