Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Foraj Fantana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
alxvsl

alxvsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.05.2006
Stie cineva o firma specializata in asta. Orientativ care ar fi preturile RON/m

Multumesc anticipat.

Alx

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Vezi ca s-a mai scris despre asta !  Daca nu , da si tu pe google.

#3
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 alxvsl, on Aug 22 2007, 10:56, said:

Stie cineva o firma specializata in asta. Orientativ care ar fi preturile RON/m
Pentru fantana simpla (pana-n 10-20 de metri) mai bine sapi cu echipe de prin zona (n-ai spus de unde esti)

La mine au luat 1 mil pe tub (diametru interior 55 cm, inaltimea tubului 85 cm), seful echipei are un PFA, daca vrei iti taie si factura+chitanta.
Pretul asta a inclus tot: 10 oameni, piramida de foraj, forajul in sine, tuburile, transportul lor si montajul in fantana.
Total 15 milioane (aprox 12 metri), izvorul e undeva pe la 7-8 metri, in prezent am 6 metri pana la apa si 6 metri de apa (deci o rezerva de 1.5 mc)

Apa-i limpede si are gust bun, dar inca n-am dus-o la analize. Luand in consideratie ca-i prima panza freatica, putin probabil sa fie declarata "buna de baut" de laborator.

Firmele se baga la forat puturi cu adancimi semnificative (peste 30 de metri), am auzit preturi incepand cu 60-70 EUR/m + TVA pentru diametru 10 cm cu tuburi de PVC.
Teoretic ajung la a doua sau a treia panza freatica, apa ar trebui sa fie mai buna (desi nu-ti garanteaza nimeni).

Avantaj put adanc : apa mai buna si nu este prea afectat de precipitatii (sau lipsa acestora)
Dezavantaj : cost ridicat, nevoie de pompa serioasa, n-ai cum sa bagi galeata daca pica curentu si nu mai ai cu ce sa tragi apa la wc.

#4
alxvsl

alxvsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.05.2006

 torindan, on Aug 22 2007, 11:59, said:

Pentru fantana simpla (pana-n 10-20 de metri) mai bine sapi cu echipe de prin zona (n-ai spus de unde esti)

La mine au luat 1 mil pe tub (diametru interior 55 cm, inaltimea tubului 85 cm), seful echipei are un PFA, daca vrei iti taie si factura+chitanta.
Pretul asta a inclus tot: 10 oameni, piramida de foraj, forajul in sine, tuburile, transportul lor si montajul in fantana.
Total 15 milioane (aprox 12 metri), izvorul e undeva pe la 7-8 metri, in prezent am 6 metri pana la apa si 6 metri de apa (deci o rezerva de 1.5 mc)

Apa-i limpede si are gust bun, dar inca n-am dus-o la analize. Luand in consideratie ca-i prima panza freatica, putin probabil sa fie declarata "buna de baut" de laborator.

Firmele se baga la forat puturi cu adancimi semnificative (peste 30 de metri), am auzit preturi incepand cu 60-70 EUR/m + TVA pentru diametru 10 cm cu tuburi de PVC.
Teoretic ajung la a doua sau a treia panza freatica, apa ar trebui sa fie mai buna (desi nu-ti garanteaza nimeni).

Avantaj put adanc : apa mai buna si nu este prea afectat de precipitatii (sau lipsa acestora)
Dezavantaj : cost ridicat, nevoie de pompa serioasa, n-ai cum sa bagi galeata daca pica curentu si nu mai ai cu ce sa tragi apa la wc.

Multumesc mult pentru raspuns. Fantana vreau sa o sap intr-un sat in apropriere de Fundulea. Pe terenul pe care l-am cumparat exista o fantana (sapata la aproximativ 35m) dar dupa ce am construit casa de vacanta si am montat hidroforul, mesterii mi-au zis ca este ffff posibil sa am probleme cu apa. Fantana nu a fost folosita in trecut zi de zi, motiv pentru care ma gandesc si la faptul ca este posibil ca izvoarele sa fie infundate, etc. Ma gandeam sa sap o alta fantana si sa rezolv problema astfel...

#5
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 alxvsl, on Aug 22 2007, 12:41, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Fantana vreau sa o sap intr-un sat in apropriere de Fundulea. Pe terenul pe care l-am cumparat exista o fantana (sapata la aproximativ 35m) dar dupa ce am construit casa de vacanta si am montat hidroforul, mesterii mi-au zis ca este ffff posibil sa am probleme cu apa. Fantana nu a fost folosita in trecut zi de zi, motiv pentru care ma gandesc si la faptul ca este posibil ca izvoarele sa fie infundate, etc. Ma gandeam sa sap o alta fantana si sa rezolv problema astfel...
Daca ai deja o fantana este mai rentabil s-o cureti si s-o readuci la "viata". Daca mai sapi o fantana alaturi, trebuie s-o faci cam la fel de adanca cat si aia veche, altfel sunt sanse sa ramai fara apa, si chiar asa apa o sa fie mai putina.  Sa dai 35-50 de milioane (nu cred ca Fundulea e mai ieftin decat in Iasi) ca sa obtii o alta fantana mai putin productiva decat aia veche ?

Parerea mea este ca merita sa incerci s-o reabilitezi, incearca sa scoti toata apa, astepti sa se mai adune, pui pompa invers si speli cu jet puternic fundul, mai scoti odata toata apa, ce nu duce pompa scoti cu galeata. (in continuare ca la sampon: aplicati, spalati, clatiti, repetati)

Poate gasesti un dispozitiv ca un fel de cleste mai mare (sau mai degraba ca doua cuve de excavator prinse intr-un punct ce se pot deschide/inchide daca tragi de o ata), si incerci sa scoti mal/gunoaie/etc ce s-au depus la fund. Dupa ce faci operatiunea, repeti chestia aia cu spalatul cu pompa.

Sa te bagi tu sau altcineva inauntru s-o curete...nu recomand, daca nu vrei sa apari la stiri de la ora 5...

Edited by torindan, 22 August 2007 - 14:30.


#6
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Firma de foraj te costa intre 130 si 180 euro pe metru sapat, depinde de adincime si roca. Erau unii din Caransebes care puteau sa mearga la citeva sute de metri aincime, desi tie nu-ti trebuie asa ceva.

#7
hopamitica

hopamitica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.08.2007

 torindan, on Aug 22 2007, 11:59, said:

Firmele se baga la forat puturi cu adancimi semnificative (peste 30 de metri), am auzit preturi incepand cu 60-70 EUR/m + TVA pentru diametru 10 cm cu tuburi de PVC.

Vad ca te-ai lovit de cate ceva. Teoretic ar trebui sa incep constructia la casa si nu am apa pe teren. Din ce m-am interesat pretul corespunde cu al tau la firme, 60-80 EUR insa niste vecini spuneau ca ar trebui sapat cam 70m pentru ca nu este apa deloc mai sus. Acum ce vreau sa te intreb, ce-ar fi mai rentabil :

- sa aduc apa pe conducta de polipropilena de peste drumul european ( terenul meu este in randul 5 adica vreo 250-300 m) si am inteles ca loco ar fi cam 10 milioane de sapat pe sub drum, plus aprobari, teava, manopera sapat, etc.

- sa sap putul de 70m insa cica cineva ar fi sapat in comuna, pe la 1Km de mine si a avut apa doar 1an. Firmele fac si un studiu geodezic, masuratori ceva sa vada cata apa este sau sapa orbeste si pot ramane fara la un moment dat. Ideea e ca voi folosi centrala, etc, deci n-am chef sa dau 500 EUR si dupa ceva timp sa se termine.

Merci,

#8
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 hopamitica, on Aug 23 2007, 04:49, said:

Vad ca te-ai lovit de cate ceva. Teoretic ar trebui sa incep constructia la casa si nu am apa pe teren. Din ce m-am interesat pretul corespunde cu al tau la firme, 60-80 EUR insa niste vecini spuneau ca ar trebui sapat cam 70m pentru ca nu este apa deloc mai sus. Acum ce vreau sa te intreb, ce-ar fi mai rentabil :
- sa aduc apa pe conducta de polipropilena de peste drumul european ( terenul meu este in randul 5 adica vreo 250-300 m) si am inteles ca loco ar fi cam 10 milioane de sapat pe sub drum, plus aprobari, teava, manopera sapat, etc.
- sa sap putul de 70m insa cica cineva ar fi sapat in comuna, pe la 1Km de mine si a avut apa doar 1an. Firmele fac si un studiu geodezic, masuratori ceva sa vada cata apa este sau sapa orbeste si pot ramane fara la un moment dat. Ideea e ca voi folosi centrala, etc, deci n-am chef sa dau 500 EUR si dupa ceva timp sa se termine.
Merci,
Nu stiu de unde ai scos aia cu 500 EUR

FORAT: 70 m * 80 EUR/m *1.19 = 6 664 EUR = 21 500 RON = 215 000 000 ROL (douasutecincisprezece milioane lei vechi)
            Nu prea ai garantie ca dau de apa, nici de calitatea apei

ADUS TEAVA:
- Excavator 1 mil/ora...daca se misca bine...intr-o zi lumina iti termina treaba.
- Teava in sine + transport + manopera de montaj (nu stiu cat)
- Avize / aprobari /acorduri vecini, primarie, etc / trasari cu topograf / posibil proiect separat (alti bani, alta distractie)
- Pus pamant inapoi, refacut drumuri (poate chiar asfaltari)
Se aduna multisor

Avantaj adus apa : daca sunteti mai multi (de exemplu 10 case) impartiti cheltuielile, dintr-un put bun se alimenteaza cel mult 2-4 case.

Intreaba la primarie...poate au de gand sa extinda reteaua de apa din fonduri europene sau alte chestii dintr-astea...atunci suma va fi considerabil mai mica.

#9
ovydyu4all

ovydyu4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.04.2008
salut...am si yo o mica problema. In zona in care am casa fantanile sunt undeva la 12-14m adancime. Am sapat 14m, intre timp am dat pe rand de pietris si in final de huma. Stie cineva daca e posibil sa mai dau de apa dupa huma sau am pierdut banii de pomana? Multumesc anticipat

exista discutii similare.

Edited by punkt, 30 March 2009 - 10:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate