Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

ORL: dureri in gat, amigdalita etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 codrutz94, on Jan 5 2009, 11:05, said:

Va rog mult sa ma ajutati am aflat azi ca am sinuzita maxilo-faciala si ca sunt sanse mici sa imi treaca cu antibiotic .
Chiar nu vreau sa fac punctie deoarece imi este foarte frica si am auzit ca se poate ca boala sa se intoarca daca nu te protejezi.
Ce imi recomandati sa fac alte tratamente sau de ce as face punctie sau daca doare punctia sau orice alt sfat e bine venit va rog ajutati-ma
Multumesc anticipat

cum ai aflat ? adica asta e diagnosticul ?
nu ti s-a dat si un tratament ?

daca e ceva incipient, probabil va  trece cu tratament medicamentos dar poate recidiva oricand.

Edited by spare-me, 05 January 2009 - 11:30.


#56
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 maltese, on Jan 5 2009, 11:28, said:

Inhalatii zilnic pe o perioada cat mai lunga.

Maltese explicatia/indicatia ta e cat se poate de corecta dar din pacate nu da rezultate la toti pacientii, asta o spun din proprie experienta, am bagat in "tinerete" zeci de inhalatii si tot nu m-am vindecat dar nici la punctie nu ma duc pentru ca am vazut cu ochii mei cum se face :no: .

Singura treaba pe care as incerca-o ar fi drenajul endoscopic al sinusurilor.

#57
codrutz94

codrutz94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2008

 spare-me, on Jan 5 2009, 11:30, said:

cum ai aflat ? adica asta e diagnosticul ?
nu ti s-a dat si un tratament ?

daca e ceva incipient, probabil va  trece cu tratament medicamentos dar poate recidiva oricand.
Ma azi am fost la doctora ca aveam urechile infundate si am facut o radiografie si mi-a iesit sinuzita maxilo-faciala si mi-a dat antibiotice si o chestie de puf-ait in nas
Va rog dati-mi cat mai multe sfaturi le multumesc celor de pana acum

#58
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 codrutz94, on Jan 5 2009, 11:54, said:

Ma azi am fost la doctora ca aveam urechile infundate si am facut o radiografie si mi-a iesit sinuzita maxilo-faciala si mi-a dat antibiotice si o chestie de puf-ait in nas
Va rog dati-mi cat mai multe sfaturi le multumesc celor de pana acum

probabil aia a fost considerat suficient.
pana nu faci tratamentul nu ai de unde sa stii.
intreab-o si tu daca e sau nu cronica (ai mai avut probleme) ?
intreab-o si tu daca ti se vad chisturi pe radiografie, etc...

daca nu, asteapta sa vezi cum merge dupa tratament.

#59
rain-drop

rain-drop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.01.2009

 antigen, on Dec 12 2008, 11:17, said:

S-ar putea ca aerul din camera sa fie prea uscat. Incearca sa iti cumperi un umidificator (sau varianta mai simpla - pune un prosop ud pe calorifer).

am tot vrut de ceva vreme un umidificator, e bun de ceva?

#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 rain-drop, on Jan 6 2009, 13:18, said:

am tot vrut de ceva vreme un umidificator, e bun de ceva?

poti sa iei de la farmacie un spray cu apa de mare, e ca un puf obisnuit, iti pui in nas, in fiecare nare, dupa care sufli usor nasul.
umecteze f. bine mucoasa

#61
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 codrutz94, on Jan 5 2009, 11:54, said:

Ma azi am fost la doctora ...

Scuze ca intreb, doctorul pe care l-ai consultat era ORL-ist?

Edited by ionutz78, 06 January 2009 - 16:05.


#62
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 rain-drop, on Jan 6 2009, 13:18, said:

am tot vrut de ceva vreme un umidificator, e bun de ceva?
Pai eu folosesc varianta saracului - prosopul ud pe calorifer. Functioneaza foarte bine. Inainte mi se usca mucoasa in timpul noptii si ma ustura tot ce e intre nas si gat (nazofaringele, ca sa vorbesc frumos). Doar noaptea aveam problema asta, deci varianta cu sprayul cu apa de mare nu ar fi functionat.

#63
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
eu pun apa pe fundul unui castron de aluminiu si il pun pe calorifer. pana dimineata aproape ca nu mai e apa deloc. dar se simte diferenta...

#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 antigen, on Jan 6 2009, 16:02, said:

Pai eu folosesc varianta saracului - prosopul ud pe calorifer. Functioneaza foarte bine. Inainte mi se usca mucoasa in timpul noptii si ma ustura tot ce e intre nas si gat (nazofaringele, ca sa vorbesc frumos). Doar noaptea aveam problema asta, deci varianta cu sprayul cu apa de mare nu ar fi functionat.

si respirai pe nas ? nu pe gura ?

#65
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pe nas.

#66
codrutz94

codrutz94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2008

 ionutz78, on Jan 6 2009, 15:35, said:

Scuze ca intreb, doctorul pe care l-ai consultat era ORL-ist?
Da era ORL-ist am auzit azi de un aparat care se pune pe nas si iti curge tot puroiul stie cineva ceva despre asta?

#67
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 codrutz94, on Jan 6 2009, 19:02, said:

Da era ORL-ist am auzit azi de un aparat care se pune pe nas si iti curge tot puroiul stie cineva ceva despre asta?

nu...probabil vorbesti de aerosoli, dar e departe..

#68
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
am si eu o problema, destul de complicata si nu reusesc sa o solutionez si de asta incerc, poate primesc un sfat.
    am un caine(un rottweiler) care are sinuzita de un an. va rog sa nu ocoliti mesajul vazand ca este un caine, daca am ajuns sa cer aici ajutor fiti siguri ca am incercat si pe forumurile de animale.
    priblema a inceput acum un an cand a inceput sa ii curga o secretie din nas. am dat peste un doctor slab care nu a rezolvat problema crezand ca e de la o leziune si in fine s-a agravat. intre timp am mers la alt doctor care i-a facut tratamente timp de cateva luni pe baza unei radiografii si unei antibiograme. a incercat cam tot ce se putea de caini(ciudat dar dupa fiecare antibiotic in cateva zile revenea). in fine la antibiograma a iesit ca avea streptococ aureos  iar la radiografie mucucel purulent....
am mers la sfatul medicului la bucuresti unde am facut rmn si a iesit sinuzita(destulde generalizata).
am urmat tratament  cu sulperazon care a dat efect. i-am administrat in 2 ture, ultima data conbinat cu ciprinol si a dat intr-o hipersalivatie.
*cam toate au trebut in proportie de 90% cu cefort pe crae i l-am administart acum 2-3 luni.... dupa asta starea lui s-a stabilizat, nu i s-a mai inrautatit si secretiile au scazut foarte mult in nivel(abia ii mai curge). tot dupa cefort am facut si o radiografie si a iesit ca nu ar mai avea nimic(eu unu sunt sceptic aici dar in fine).

problema este: ce as putea sa ii fac acum? cainele e bine, adica se joaca mananca doar ca ii mai curge o secretie purulenta intr-o canttate mica. veterinarii toti zic ca nu stiu ce ar putea si sa mai astept, mie totusi imi e teama. cateva leacuri umane(antibiotice sau orice altceva) imi puteti recomanda? eu voi consulta veterinarul in legatura cu dozajul si daca se poate adiministra dar as vrea sa am ce sa intreb. multumesc anticipat!

#69
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate un tratament chirurgical ar fi mai potrivit - drenarea sinusurilor.

#70
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
da dar e coplicat de intervenit si majoritatea refuza. toti zic de trepanatie care implica riscuri destulde mari. in cazul unui caine poate sa isi piarda si vederea plus ca din cate am inteles nu rezolva efectiv problema!

#71
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
La oameni, daca se rade toata mucoasa, se rezolva problema. Dar na, nu stiu cat de alambicate sunt sinusurile la caini.

Spui ca s-au recoltat secretii pentru cultura si antibiograma, dar la antibiograma rezultatul nu este o bacterie, ci o lista cu antibioticele la care e sensibila bacteria gasita la cultura... Deci sigur s-a facut si antibiograma?

E posibil sa fi ramas o infectie micotica (adica o ciuperca, care nu raspunde la antibiotice).

Incearca sa gasesti un ORL-ist uman caruia ii plac cainii, daca veterinarii nu se descurca.

#72
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
pai la antibiograma mia dat ca raspunde la cefalosporine. la cefalexina insa nu a raspuns, doar la sulperazon si la cefort(si la unele peniciline pentru caini).
dupa i-am mai facut niste antibiograme(numai asta am gasit sa fac pentru ca in craiova e greu de gasit undeva unde sa ii faci analize daca nu ai un cabinet vet care sa le faca) si nu a mai aparut nimic si asta in conditiile in care  atunci cand le-am facut ii curgea destul de mult... o sa incerc sa mai ajung la bucuresti sa ii fac o analiza a secretiei ca si eu nu m-am gandit la asa ceva pana acum!

Edited by geopsi, 07 January 2009 - 10:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate