Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Bronsiectazii

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2006
Dupa indelungi investigatii am alfat ca sufar de aceasta boala, diagnostic confirmat de tomografia computerizata si de bronhoscopie. Complicatia survine prin faptul ca am o supuratie pulmonara de vreo 5 luni in zona cu bronsiectazii -ce se manifesta prin expectoratii purulente cu tuse, ce nu cedeaza la antibioterapia tintita (la flora banala din sputa a iesit Enterobacter si Klabsiella). Fiind localizate in lobul inferior al plamanului drept bronsiectaziile ar putea fi extirpate prin operatie, varianta ce din pacate este de luat in calcul in sitatia mea. Ma interesa daca mai sunt alte persoane care au acesta boala (am 26 ani) ptr un schimb de pareri legat de tratamente, probleme pe termen lung etc. De asemenea daca a facut cineva operatie de lobectomie, si daca da la ce chirurg toracic ati fost, la ce spital si daca ati fost tratati bine, etc.
Multumesc anticipat si sanatate multa tuturor!

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Alexame, on Aug 13 2007, 16:09, said:

Dupa indelungi investigatii am alfat ca sufar de aceasta boala, diagnostic confirmat de tomografia computerizata si de bronhoscopie. Complicatia survine prin faptul ca am o supuratie pulmonara de vreo 5 luni in zona cu bronsiectazii -ce se manifesta prin expectoratii purulente cu tuse, ce nu cedeaza la antibioterapia tintita (la flora banala din sputa a iesit Enterobacter si Klabsiella). Fiind localizate in lobul inferior al plamanului drept bronsiectaziile ar putea fi extirpate prin operatie, varianta ce din pacate este de luat in calcul in sitatia mea. Ma interesa daca mai sunt alte persoane care au acesta boala (am 26 ani) ptr un schimb de pareri legat de tratamente, probleme pe termen lung etc. De asemenea daca a facut cineva operatie de lobectomie, si daca da la ce chirurg toracic ati fost, la ce spital si daca ati fost tratati bine, etc.
Multumesc anticipat si sanatate multa tuturor!
salut!
anul trecut am fost la Institutul National de Pneumologie Marius Nasta (eu am fost la ATI).In fiecare zi cam 70% din ce se opera erau lobectomii, si dintre toti chirurgii de acolo ti-l recomand pe dr Mihnea Orghidan. M-a impresionat...placut. spre deosebire de altii care-si bateau pur si simplu joc de pacienti, o tineau numai in glume, de se lalaia interventia o suta de ani, zbierau la asistente, zbierau la anesteziste, ii luau la misto pe rezi si trebuia sa alergi toata sectia dupa ei si sa le amintesti de o mie de ori cine esti si unde sunt solicitati. ( bine, sunt sigura ca or sa apara unii acum sa imi "atraga atentia" ca aia cu care se purta frumos erau aia care "plusau"- nu chiar, sunt pe acolo si oameni la care se aplica vorba "atita dai atita face"pe care nu vreau sa-i numesc aici, dar cred ca in situatia de fata nu e cazul).  
Multa sanatate si toate cele bune!

Edited by rox, 13 August 2007 - 18:43.


#3
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 Alexame, on Aug 13 2007, 16:09, said:

Dupa indelungi investigatii am alfat ca sufar de aceasta boala, diagnostic confirmat de tomografia computerizata si de bronhoscopie. Complicatia survine prin faptul ca am o supuratie pulmonara de vreo 5 luni in zona cu bronsiectazii -ce se manifesta prin expectoratii purulente cu tuse, ce nu cedeaza la antibioterapia tintita (la flora banala din sputa a iesit Enterobacter si Klabsiella). Fiind localizate in lobul inferior al plamanului drept bronsiectaziile ar putea fi extirpate prin operatie, varianta ce din pacate este de luat in calcul in sitatia mea. Ma interesa daca mai sunt alte persoane care au acesta boala (am 26 ani) ptr un schimb de pareri legat de tratamente, probleme pe termen lung etc. De asemenea daca a facut cineva operatie de lobectomie, si daca da la ce chirurg toracic ati fost, la ce spital si daca ati fost tratati bine, etc.
Multumesc anticipat si sanatate multa tuturor!

Afectiunea ta consta intr-o modificare organica, adica de structura, a unei portiuni din plaman, iar infectiile repetate mereu si mereu sunt doar o consecinta a acestei modificari.
Pe cale de consecinta, singura metoda radicala de tratament este rezolvarea chirurgicala a acestei modificari. Facuta cum se cuvine, chirurgia da rezultate functionale foarte bune. Succes.

#4
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.11.2006
Multumesc tuturos pentru raspunsuri.  
Eram curios de riscurile unei astfel de operatii, doctorul care ma trateaza spune ca nu e nici un risc dar eu stiu ca nu e asa. :naughty:. Problema secundara ar fi ca in general te duci la operatie la chirurgul pe care ti-l recomanda medicul curant, in cazul meu nu sunt convins ca e bine tinand cont ca ma va trimite la Sf Pantelimon, pe cand eu vroiam la Militar sau Viilor. Pe de alta parte reversul medaliei ar fi ca mai bine te duci undeva unde ai o cunostina si stii ca o sa se poarte ok cu tine chiar daca nu e un chirurg faimos, decat la unul celebru ce te va trata probabil cu posteriorul daca nu ai o pila foarte valabila. Pareri !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate