Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Cereri, oferte, schimburi de plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1232 replies to this topic

#1
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006
Am deschis acest thread datorită faptului că mulți iubitori de plante doresc să-și îmbogățească colecția de plante prin schimburi. Tot in cadrul acestui thread, dacă aveți de oferit o planta sau doriți una anume, sunteți invitați să o faceți. Este recomandat ca cererea/oferta să fie însoțită și de către una sau mai multe fotografii. Posibilitatea de contact, este lăsata la latitudinea dvs. Puteți posta o adresă de e-mail sau un număr de telefon. În cazul în care acestea nu apar, nu postați mesaje de genul „Cum dau de tine”, deoarece aveți posibilitatea implicită de contact, prin PM.  
ATENȚIE !
NU este un thread gen „bursă”. NU se fac oferte contra cost.


#2
elenabb

elenabb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2007
salutare,

ofer la schimb mici plantute de trandafir Hibicus cu flori rosii
Am vreo 6 puiuti care isi cauta iubitori

Sunt din Bucuresti

Poze pe mail

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Tot din Bucuresti .Doresc streptocarpusi ,gloxinii  -plantute  cu radacina sau frunze cu radacina  si bulb ,lastari de muscate curgatoare ,hoya ,gardenie .ofer muscate drepte batute ,rosii ,roz  sunt mici dar au radacina ,butasi de kalanchoe rosie ,planta tanara colocasia -creste mare ,butasi de crassula ,si niste rizomi de kohlera sau episcia  seamana plantele .

#4
piton89

piton89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.12.2006
are cineva cumva de vanzare sau schimb.....plante carnivore?mai ales Dionaea Muscipula (Venus Flytrap) :P este preferata mea !daka aveti asa ceva cei din bucuresti ca sa fim intelesi ..........contactati id de mess eicristian :rolleyes:

#5
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
ofer doritorilor din Bucuresti, lastari (cu radacini) de hibiscus rosu involt.

#6
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
As dori la schimb butasi de abutilon (galben, mov, alb..etc) eu am doar de culoare portocaliu si imi place tare mult aceasta planta si de aceea as vrea sa am mai multe culori. Inca nu m-am indurat de el sa-l tai, dar acum in primavara trb tuns si as vrea sa facem schimb de butasi. Sunt din bucuresti si astept mesajele voastre. Multumesc frumos.

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Chiquitita, eu am inceput sa colectionez Saintpaulia (violete). Am cu floare simpla mov, grena si bleu deschis, alb semidubla si lila creatza pitica. Mai am cateva, obtinute din frunze primite la schimb anul trecut si care abia peste cca 2 saptamani vor incepe sa infloreasca. Pana atunci nu stiu exact care si cum sunt.  
Daca doresti sa facem schimb de frunze sau lastari de plante...
Uite aici vei vedea albumul cu florile de anul trecut: http://s59.photobuck.....a/Flori 2006/
iar pe cele de anul acesta le gasesti aici: http://s59.photobuck.....a/Flori 2007/  
Astept vesti.

Edited by Cela, 10 August 2007 - 22:07.


#8
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 Valentina30, on Mar 13 2007, 18:29, said:

Chiquitita, eu am inceput sa colectionez Saintpaulia (violete). Am cu floare simpla mov, grena si bleu deschis, alb semidubla si lila creatza pitica. Mai am cateva, obtinute din frunze primite la schimb anul trecut si care abia peste cca 2 saptamani vor incepe sa infloreasca. Pana atunci nu stiu exact care si cum sunt.  
Daca doresti sa facem schimb de frunze sau lastari de plante...
Uite aici vei vedea albumul cu florile de anul trecut: http://s59.photobuck.....a/Flori 2006/
iar pe cele de anul acesta le gasesti aici: http://s59.photobuck.....a/Flori 2007/  
Astept vesti.
M-ai lasat fara cuvinte! :w00t:  Mama cred ca ar fi super incantata, de violete in special. Si eu la fel. Daca vrei vb pe PM. Ai niste specii superbeeeee! Eu, in general, la plantele cu flori nu prea ma bag, imi este frica sa nu le pierd. In schimb, mama adora toate plantele , in special violetele.
Astea sunt ale ei
Attached File  06.03.2006_052.jpg   434.72K   105 downloads Attached File  06.03.2006_051.jpg   434.52K   95 downloads
Attached File  Photo_0045.jpg   140.38K   62 downloads Attached File  Degrade_violet.jpg   190.41K   76 downloads

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Chiquitita, ti-am admirat deja violetele la topicul cu "galeria de plante" .  Daca-ti plac si iti doresti ceva din violetele mele as putea sa-ti ofer frunze. Se prind foarte usor si  in cca 4-5 luni de la punerea frunzei le poti avea inflorite. Trimite-mi un mp cu ce fel de violete iti doresti.

#10
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 Valentina30, on Mar 14 2007, 18:20, said:

Chiquitita, ti-am admirat deja violetele la topicul cu "galeria de plante" .  Daca-ti plac si iti doresti ceva din violetele mele as putea sa-ti ofer frunze. Se prind foarte usor si  in cca 4-5 luni de la punerea frunzei le poti avea inflorite. Trimite-mi un mp cu ce fel de violete iti doresti.
Trebuie sa ma sfatuiesc si cu mama, sa nu-i iau vre-o "dublura" ;) , si te contactez cat pot de repede.

#11
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005
Nu are nimeni un pui de COLOCASIE??? Tot am cautat si nu gasesc nicaieri...

Edited by Cela, 10 August 2007 - 22:20.


#12
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
nu stiu pe unde ai cautat ,am eu si iti dau ,e chiar pui si trebuie scos de langa maica-sa .

#13
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005

 HADE 61, on Mar 18 2007, 08:27, said:

nu stiu pe unde ai cautat ,am eu si iti dau ,e chiar pui si trebuie scos de langa maica-sa .


am cautat in toate centrele ce comercializeaza plante.:P
daca ai...as fi bucuros.Dar nu stiu ce sa-ti dau la schimb pt ca eu nu am dubluri la plante.Eventual imi spui ce=-ti doresti si iti cumpar.OK?Si zi-mi si prin ce zona a bucurestiului esti?Pe pm.Merci

#14
alphred

alphred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.10.2003

 Valentina30, on Mar 11 2007, 22:48, said:

ofer doritorilor din Bucuresti, lastari (cu radacini) de hibiscus rosu involt.
Sunt doritor de astfel de lastari cum putem lua legatura, ca mie nu-mi apare butonul de pm.
Multumesc

#15
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 Valentina30, on Mar 13 2007, 18:29, said:

Chiquitita, eu am inceput sa colectionez Saintpaulia (violete). Am cu floare simpla mov, grena si bleu deschis, alb semidubla si lila creatza pitica. Mai am cateva, obtinute din frunze primite la schimb anul trecut si care abia peste cca 2 saptamani vor incepe sa infloreasca. Pana atunci nu stiu exact care si cum sunt.  
Daca doresti sa facem schimb de frunze sau lastari de plante...
Uite aici vei vedea albumul cu florile de anul trecut: http://s59.photobuck.....a/Flori 2006/
iar pe cele de anul acesta le gasesti aici: http://s59.photobuck.....a/Flori 2007/  
Astept vesti.
A vazut si mama florile tale si ai lasat-o cu gura cascata :D . Sunt superbe.

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 Chiquitita, on Mar 24 2007, 18:29, said:

A vazut si mama florile tale si ai lasat-o cu gura cascata :D . Sunt superbe.
Multumesc inca o data. Ti-am scris mp.

#17
stumf

stumf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2007
salut!
cau de ceva timp pachistachis (luminarica) si nu gasesc nicaieri
ma poate ajuta cineva?

#18
soundwave2006

soundwave2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.09.2006
salutare !

Caut cu disperare de ceva timp incoace aceasta feriga : Phlebodium aureum (Golden polypody, Golden serpent fern or Cabbage palm fern; syn. Polypodium aureum, Polypodium leucotomos).
Aveti si un link aici http://en.wikipedia....dium_leucotomos .Poate ma ajuta cineva sa o gasesc sau macar de unde o pot cumpara.va multumesc :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate