Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Case / cabane cu pereti din lemn masiv

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#1
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007
A construit / vrea sa construiasca cineva o cabana cu pereti autoportanti din birne ?

Unde pot sa gasesc informatii despre norme tehnice si alte rahaturi?

Cit costa materialele -lemnu'- (in diferitele zone din tara)?

Multumiri anticipate,
CA

#2
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007

 canghel, on Aug 8 2007, 22:49, said:

A construit / vrea sa construiasca cineva o cabana cu pereti autoportanti din birne ?

Unde pot sa gasesc informatii despre norme tehnice si alte rahaturi?

Cit costa materialele -lemnu'- (in diferitele zone din tara)?

Multumiri anticipate,
CA

Intereseaza-te de firme prin Harghita, Covasna. Sunt care iti fac casa complet. Din barne cu nut si feder. Nu stiu preturi din astea la casa gata, dar mc de cherestea pe acolo e intre 400-500 lei, depinde de gradul de prelucrare. Doar ca nu e uscata.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 canghel, on Aug 8 2007, 23:49, said:

A construit / vrea sa construiasca cineva o cabana cu pereti autoportanti din birne ?

Unde pot sa gasesc informatii despre norme tehnice si alte rahaturi?

Cit costa materialele -lemnu'- (in diferitele zone din tara)?

Multumiri anticipate,
CA
da si tu mai multe detalii. Vrei cabana din busteni sau o casa pe structura de lemn? Diametrul minin la busteni e de 15 cm, si se cherteaza ca sa se poata sprijini unul pe altul. Cel mai sigur e sa discuti "pe caz" cu un structurist sau arhitect. Despre cat costa materialele, trebuie sa cauti tu, depinde foarte mult de zona.

#4
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 adadoi, on Aug 9 2007, 13:03, said:

da si tu mai multe detalii. Vrei cabana din busteni sau o casa pe structura de lemn?
Cabana / casa S + P + M din busteni.

Ma interesa sa aflu daca d.p.d.v. structural fundatia necesita ceva deosebit. Am mai vazut ca "poarta" niste birne laminate. Arata cam naspa fata de busteni; care ar fi avantajele: pret, profil, caracteristici tehnice?

Off topic: intre ce limite / m2 desfasurat se afla cosul final al unei case clasice (caramida, S+P+1, approx. 100 m2 supr. const.) construita in regie proprie?

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O casa de 100 mp de lemn cum vrei tu anul trecut la mesterul pe care il stiam eu parca costa pana in 200 de milioane. Mesterul sta in Rosia Montana, chiar in centru. :)

#6
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 AlexIP, on Aug 9 2007, 15:13, said:

O casa de 100 mp de lemn cum vrei tu anul trecut la mesterul pe care il stiam eu parca costa pana in 200 de milioane.

20.000 RON pt. ce ? Manopera? Manopera + lemn ? Fundatie + manopera + lemn ? :unsure:

Ceva detalii (pe PM) pentru mesterul asta ?

#7
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006
As dori si eu , daca se poate , numarul de telefon sau o modalitate de contact pentru acest mester din Rosia Montana.  Eu am gasit casa din barne , la rosu , fara fundatie,  , la pretul de 20,000 euro pt. 130 mp construiti. Constructorul e din Brosteni si zice ca a lasat-o "asa ieftin" deoarece s-a razgandit cel ce a dat comanda si a ramas cu ea pe cap.

Am mai vazut case construite pe structura din lemn , cam 100 mp , proprietarii spuneau ca i-a costat 20,000 RON cu mesteri adusi din Suceava ( pretul era  la semifinit). E oarecum greu de crezut , in comparatie cu preturile practicate de firmele in domeniu.

#8
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
si pe mine ma intereseaza datele de contact ale mesterilor lemnari.
Mersi anticipat celor ce ma pot ajuta.

#9
rane

rane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
> Ma interesa sa aflu daca d.p.d.v. structural fundatia necesita ceva deosebit. Am mai vazut ca "poarta" niste birne laminate. Arata cam naspa fata de busteni; care ar fi avantajele: pret, profil, caracteristici tehnice?

Fundatia nu necesita ceva deosebit. Am fost intr-o astfel de casa din busteni si pot sa spun ca e altfel: simti mirosul de lemn, plus ca bustenii masivi iti dau un sentiment de robustete - nu ca barnele chertate. Am gasit si niste poze

www.nu prea ma obosesc sa citesc regulamentul.ro

Ar fi interesant de stiut cat ajunge pe metru patrat.  Tencuieli si varuri nu cred ca are nevoie :) doar poate o solutie de protectie pentru lemn.

Edited by Astra_rullz, 07 February 2008 - 23:39.


#10
reiki

reiki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.10.2006
Sunt in faza in care trebuie sa aleg ce fel de casa sa-mi fac.
O casa din lemn, din barne, este cea care ma atrage cel mai mult.
A stat cineva intr-o astfel de casa? Stiti cum se comporta in timp?
Cam care sunt problemele care apar la o astfel de casa?
Cum pot fi prevenite unele din probleme inca din faza de constructie?

Stiti mesteri sau firme din domeniu care sa isi respecte munca si sunt seriosi?

Multumesc.

#11
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Comparatia intre o casa facuta de un mester ( recomand zona MM, AB sau HG) si una facuta de o firma specializata pe constructii de case este foarte mare. Daca vrei cabana ( o incalzesti iarna repede, da se raceste la fel de repede) cu mici defecte dar cu aspectul rustic atunci eu recomand alegerea unu mester, dar pentru o casa locuita tot timpul anului recomandarea ar fi la o firma specializata. Ca durabilitate ambele case sunt foarte durabile ( ducetiva in MM sa vedeti case de 100 ani din lemn ).In general se lucra la ele cu rigipsuri, podele din lemn sau parchet laminat, lambriuri si fparte putine se pot tencui. Se trateaza lemnul ignifugsi se lucra mult cu lacuri , ulei de in , si baituri. Instalatia electrica se trage deobicei prin tuburi ignifuge si se monteaza aparent.

#12
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Un coleg din Polonia a construit cu 80000 euro casa, numai din birne de lemn:

Pozele in http://www.logpol.com.pl/

Selectati Galeria - Click pe rindul al doilea -Apoi click pe 80-120 - tip Tomasz


Numai materialele brute (lemn, tigla, betonul ptr fundatie, termopane cu rame din lemn stratificat si izolatia podului) fara manopera au costat 40000 de euro.

Pozele sint chiar pozele casei lui.

Ce m-a impresionat este ca nu are nici un fel de izolatie la interior pe peretii laterali in afara de birnele din lemn.
Se pare ca lemnul izoleaza foarte bine si la temperaturi de -20 de grade, numai cu incalzire normala pe lemne avind temperatura in casa de 23 grade.

Ce este foarte interesant e ca la interior casa nu mai are nici un fell de finisare cu rigips (in afara de tavanul mansardei).
Peretii in interior arata identic  cu exterioriorul, birne una peste alta, date cu un lac special.

Mansarda este izolata cu "ziare tocate", ma rog asta e materialul de baza, un strat de vreo 30 cm de hirtie de ziar tocata si tratata chimic ca sa reziste la foc.

Am ramas uimit pina am vazut toate pozele cu fazele construirii casei si numai apoi am vazut ca are pozele si peste-ul firmei asteia din Polonia.

Se pare ca tehnologia de tratare a lemnului, tehnologia constructiei cit si proiectarea structurii de rezistenta sint importate din Finlanda (lemnul este din Polonia insa).

#13
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 mendo, on Apr 30 2008, 21:34, said:

Ce m-a impresionat este ca nu are nici un fel de izolatie la interior pe peretii laterali in afara de birnele din lemn.
Au ierni mai blande.

#14
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

 mendo, on Apr 30 2008, 21:34, said:

Mansarda este izolata cu "ziare tocate", ma rog asta e materialul de baza, un strat de vreo 30 cm de hirtie de ziar tocata si tratata chimic ca sa reziste la foc.

si la noi exista materialul "ziare tocate", dar sa vezi pretul pe mp!

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu vad unde-i afacerea cu cei 80000 de euro. eu o fac din caramida cu 65000 cu tot cu finisaje int/ext. dar macar pot fuma in casa fara sa tin stingatorul in brate

#16
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

 conu71, on May 1 2008, 19:07, said:

nu vad unde-i afacerea cu cei 80000 de euro. eu o fac din caramida cu 65000 cu tot cu finisaje int/ext. dar macar pot fuma in casa fara sa tin stingatorul in brate
Nu scrie nicaieri ca e casa "buget". Oricum cred ca este foarte sanatos sa traiesti in asa ceva decat intre 4 pereti de caramida.
P.S.: cred ca e si calduroasa. Barnele alea au o grosime apreciabila, iar lemnul nu este asa un conductor de temperaturi. Deci este vara racoroasa iar iarna calduroasa.
:D

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 shteck2k6, on May 1 2008, 20:23, said:

Oricum cred ca este foarte sanatos sa traiesti in asa ceva decat intre 4 pereti de caramida.
cel mai natural ar fi sa traim in pesteri si grote cum traiau stramosii nostri.

revenind la subiect mi se pare frumusica, dar pretul este mare, durata de viata a unei asemenea case este mai mica decat a uneia clasice, va trebui sa tratezi din timp in timp lemnul, daca vei vrea sa-ti faci asigurare te va costa mai mult decat pt una clasica, in concluzie eu o consider un moft. daca ai bani multi si detii un teren la munte, genul asta de casa e ce ar cadra cel mai bine cu zona. in plus are un aer "ecologic" care se poarta acuma.

#18
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Tehnologia este din Finlanda, din pacate am uitat sa-l intreb pe polonez numele firmei finlandeze.

In schimb, am primit niste poze, chiar din casa de la el si chiar poze din timpul ridicarii casei.




Aici aveti pozele din timpul constructiei.

Cred ca e mai scumpa casa de 80.000 de euro, pentru ca asta se intimpla acum doi ani si intre timp pretul la materiale a crescut, plus ca el a lucrat la casa impreuna cu prietenii lui.
A durat trei luni constructia cu tot cu instalatia de incalzire si baile.

Lemnul este din esenta de brad, in Finlanda insa se foloseste o alta esenta de lemn mai tare si cu mult mai scumpa, pentru ca e mult mai frig si mai umed.

Attached Files


Edited by mendo, 01 May 2008 - 23:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate