Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandati-mi si mie o statie pt aceste Boxe..va rooog

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
Am cumparat si eu aceste boxe...le-a luat si eu dupa buget......si acum vreau un amplificator bun....in 10-11 mil...sa fie ...ce ziceti mai bine sa iau stereo 2.1 sa mai pot pune si un subw....decat sa iau 5.1 sau 6.1 .. boxele au 500w amandoua 250x2 da real nuhs crek 80-90..crek ar ajunge o statie 100x2....ce ziceti imiu recomandati o statie .buna....va rog......multumesc :rolleyes:

Attached Files



#2
cristi_locco99

cristi_locco99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2007

View PostAsusRay, on Aug 7 2007, 12:35, said:

Am cumparat si eu aceste boxe...le-a luat si eu dupa buget......si acum vreau un amplificator bun....in 10-11 mil...sa fie ...ce ziceti mai bine sa iau stereo 2.1 sa mai pot pune si un subw....decat sa iau 5.1 sau 6.1 .. boxele au 500w amandoua 250x2 da real nuhs crek 80-90..crek ar ajunge o statie 100x2....ce ziceti imiu recomandati o statie .buna....va rog......multumesc :rolleyes:


uite aici ce am eu acasa...sunetul e super si are o functie care isi cauta boxele din camera si le calculeaza distanta volumul cutiei si pozitia in camera inclusiv nivelul zgomotului din incapere si seteaza frecventza boxelor pt un sunet excelent credema merita toti banii are radio si multe alte functii inclusiv telecomanda....are 6 iesiRi PT boxe normale(3 cai 10 cai nu sub) x 100 watzi reali plus 1 iesire subwoofer 100 w reali plus 2 iesiri cam de 80w optional deci poti pune 9 boxe eu am puse 1 subwoover si 2 boxe home made si nu a scazut deloc puterea ... ba chiar se aude mai tare deoarece am gasit o optiune pt 3 boxe in meniu se aude chiar mai bine bafta si sa l folosesti sanatos apropo poti pune boxe/difuzoare intre 8-16 ohm poate pe site mai gresesc aia io am citit in carte la receiver... uite adresa: http://www.domo.ro/A...R-DG500_slash_S         deci asta este sony STR-DG500
hai noroc PRET :  678,90 lei (TVA inclus)

Edited by cristi_locco99, 07 August 2007 - 12:21.


#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sony ala din pacate e destul de slab pt a fi folosite doar 2 canale(are putere mica, poate 20w pe canal). mai de graba un amp(eventual cu tuner) stereo. majoritatea au si iesire neamplificata pt woofer.

nu cred te-ar multumi la sony daca ti-ai face timp sa-l compari cu alt brand la preturi echivalente.

crezi ca va reusi vreodata un sony la pret chiar dublu sa se auda asta ? http://www.be-loud.r...enon/PMA-500AE/
iar 2x45W denon crede-ma ca sunt mai multi decat 2x100W sony
chiar daca nu va fi modelul asta (ti l-am dat pe cel mai ieftin), uita-te ca raportul puterilor la 8 si respectiv 4 ohmi sa fie de maxim 2/3 (e foarte important).  daca e mai mare si au puteri apropiate si la 4 si la 8 e un amp slab (cel putin cu boxe de 4 ohmi)

Edited by undercoverbrother, 07 August 2007 - 18:09.


#4
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
boxele astea sant niste pocnitori ieftine , nu stiu de ce esti in extaz si vrei sa dai atatia bani pe un amplificator
o statie  2x80 / 2x90 e suficient ptr ele , si asa nu poti sa le dai la mai mult de 70-80% din volum ca se ard tweterele
succes

#5
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
eh acu la 5 mil..stiu cas ieftine:) ...la altex le-a dat l amaxim p un amplif sony ...la un film si nu au barait delok ....chiar s-au auzit f bine pt pretu lor...serios acu..

#6
AsusRay

AsusRay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2007
da era o statie exact cum a spus cristi_locco99....acum sa vad care o iau ..am mai vazut un ala 8 mil 7x150.....asa  si in leg cu boxele..for home use sunt super...ce imi tre mie nush ce avioane.......my opinion...sarisi u rpd.... cu niste pocnituri ...ieftine..deah..peace to u.. :photo: <_<

#7
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
sincer eu nu iti recomand nici denon, nici sony. cel putin din experienta mea cu sony nu mai recomand decit pt tv. eu sint fan technics. si crede-ma ca sint mai tari decit ce ti s-a prezentat aici. nu vei mai gasi pe piata decit sh. mai mult iti recomand ceva din clasa A sau AA de la technics. din cite imi dau seama vrei calitate la sunet, desi boxele nu sint extraordinare. parerea mea.

#8
biscu

biscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.06.2005
Un amplificator stereo bun ar fi NAD C325BEE in zona ta de buget.
Nu pare puternic dar duce si boxe mai dificile ...

#9
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postbiscu, on Aug 14 2007, 17:58, said:

Un amplificator stereo bun ar fi NAD C325BEE in zona ta de buget.
Nu pare puternic dar duce si boxe mai dificile ...

Sau un nad 315bee, denon pma700, sau poate un advanced acoustic map103, asta daca vorbim de nou! Mai gasesti si la sh scule f bune in aceasta categorie de pret (vorbim de amplifuri stereo)!

Subscriu la parerile legate de boxe, sunt f slabe, iti sugerez sa le vinzi si sa cumperi macar o pereche de epos els3 sau  wharfedale 9.2 , asta dc vrei ceva cat de cat calitativ !

#10
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostSILIKA, on Aug 14 2007, 18:09, said:

Sau un nad 315bee, denon pma700, sau poate un advanced acoustic map103, asta daca vorbim de nou! Mai gasesti si la sh scule f bune in aceasta categorie de pret (vorbim de amplifuri stereo)!

Subscriu la parerile legate de boxe, sunt f slabe, iti sugerez sa le vinzi si sa cumperi macar o pereche de epos els3 sau  wharfedale 9.2 , asta dc vrei ceva cat de cat calitativ !
http://www.proaudios...topic.php?t=117

uite aici calitativ , nu stiu daca ai nevoie de altveca un ecler xpa300 este amplificator profesional!!! are tot ce ii trebuie si nu se compara cu chinezariile celorlalti useri! Un amplificator nu trebuie sa aiba pe el 5000 de leduri si luminite , alea sunt ca sa prosteasca clientul .... Ai nevoie doar de volum ! De restul lucrurilor te ocupi din pc....  :mellow: xpa 3000 legat direct la pc...interesant:D cred ca o sa doboare toti vecinii

Nu uita ca cele mai bune sunt ecler!

Edited by vacea, 28 August 2007 - 18:57.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvacea, on Aug 28 2007, 19:56, said:

http://www.proaudios...topic.php?t=117

uite aici calitativ , nu stiu daca ai nevoie de altveca un ecler xpa300 este amplificator profesional!!! are tot ce ii trebuie si nu se compara cu chinezariile celorlalti useri! Un amplificator nu trebuie sa aiba pe el 5000 de leduri si luminite , alea sunt ca sa prosteasca clientul .... Ai nevoie doar de volum ! De restul lucrurilor te ocupi din pc....  :mellow: xpa 3000 legat direct la pc...interesant:D cred ca o sa doboare toti vecinii

Nu uita ca cele mai bune sunt ecler!

Omu a cerut un amplif pentru eltaxuri... io cred că are nevoie de altceva. bine că nu i-ai recomandat un DPA200, eventual cu tot cu amic :D

@AssusRay, mai bine orientează-te spre SH-uri, poți găsi un amplif mai bun decât cele noi, la un preț rezonabil.

#12
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postantinari, on Aug 28 2007, 22:27, said:

Omu a cerut un amplif pentru eltaxuri... io cred că are nevoie de altceva. bine că nu i-ai recomandat un DPA200, eventual cu tot cu amic :D

@AssusRay, mai bine orientează-te spre SH-uri, poți găsi un amplif mai bun decât cele noi, la un preț rezonabil.
da , dar sa stii ca un ecler in casa , niciodata nu strica ...dar totusi argumenteaza ...

Edited by vacea, 28 August 2007 - 21:59.


#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvacea, on Aug 28 2007, 22:41, said:

da , dar sa stii ca un ecler in casa , niciodata nu strica ...dar totusi argumenteaza ...
Dă tu cu xpa-ul ăla în eltaxuri, și-ți argumentez după aia :P nu uita că are vreo două sute de remesei în 8 ohmi (reali, nu ca ăia 250 ai eltaxurilor)

Edited by antinari, 28 August 2007 - 22:14.


#14
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postantinari, on Aug 28 2007, 23:13, said:

Dă tu cu xpa-ul ăla în eltaxuri, și-ți argumentez după aia :P nu uita că are vreo două sute de remesei în 8 ohmi (reali, nu ca ăia 250 ai eltaxurilor)
Power Unit 295 W/channel into 4 ohms, 198 W/channel into 8 ohms, 16 Kg.


Most important features
Highly effective progressive cooling system. Air flow rises as a function of amplifier temperature. “Back to Front” cooling system takes air from the rear and throws it out at the front panel.
Easily accessible input attenuation controls on the front panel may be locked with Ecler exclusive system.
Indicators for Signal Present (SP), Clipping (CLIP) and activation of protection circuits (PROT)
Effective protection systems against shortcircuit, excessive temperature due to accidental blocking of air flow or other circumstances, DC at the output… to protect the amplifier and loudspeakers. Built-in, always active anticlip circuit
Switchable subsonic filter, 30 Hz 18dB/oct slope
Operating mode selector: STEREO, PARALLEL and BRIDGE
Input sensitivity selector (0.775, 1, 1,4V)
Balanced inputs via XLR3 and 6,35mm TRS Jack sockets
Outputs on connection posts and Speakon® connectors
Operation with 8, 4 and 2 or 4 in bridged mode.

nu au amplifurile de casa ce are asta ;) .... Parerea mea.... DUma e ca are 16 kg:P dar oricum e super..
crezi ca arzi boxele daca dai cu xpa 3000 in ei? nuu ...pentru ca nu o sa dai gainul amplifului la maxim ... :) intelegi? mma bucur

#15
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAsusRay, on Aug 7 2007, 12:35, said:

Am cumparat si eu aceste boxe...le-a luat si eu dupa buget......si acum vreau un amplificator bun....in 10-11 mil...sa fie ...ce ziceti mai bine sa iau stereo 2.1 sa mai pot pune si un subw....decat sa iau 5.1 sau 6.1 .. boxele au 500w amandoua 250x2 da real nuhs crek 80-90..crek ar ajunge o statie 100x2....ce ziceti imiu recomandati o statie .buna....va rog......multumesc :rolleyes:
daca alea au 2x250 eu imi iau 5 perechi

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Da, nu au amplifurile de casă ce are Ecler XPA, dar nici XPA-ul nu are ce au amplifurile de casă, și sincer, nu văd rostul de a cumpăra un camion ca să plec în concediu la mare, un autoturism e mai mult decât suficient... Și dacă tot vrei un camion, ia de aici... oops, acu văd că vrei să-ți iei vreo 5 perechi de eltaxuri, limitează-te la patru și ia ampliful ăsta :D
După cum bine a spus cineva pe aici,  

Quote

iti recomand ceva din clasa A sau AA
, să nu-mi spui acum că e risipă de curent :D

#17
ktod_16

ktod_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.08.2007

Quote

uite aici ce am eu acasa...sunetul e super si are o functie care isi cauta boxele din camera si le calculeaza distanta volumul cutiei si pozitia in camera inclusiv nivelul zgomotului din incapere si seteaza frecventza boxelor pt un sunet excelent credema merita toti banii
tu chiar crezi balariile astea cum sa-ti calculeze distanta si volumul boxelor. cum sa seteze fregventa tu habar nu ai ce e aia.

Quote

Da, nu au amplifurile de casă ce are Ecler XPA, dar nici XPA-ul nu are ce au amplifurile de casă, și sincer, nu văd rostul de a cumpăra un camion ca să plec în concediu la mare, un autoturism e mai mult decât suficient... Și dacă tot vrei un camion, ia de aici... oops, acu văd că vrei să-ți iei vreo 5 perechi de eltaxuri, limitează-te la patru și ia ampliful ăsta
hai ma ce naiba omu a cerut un amplif pt boxele alea, (am vrut sa mi le iau si eu dar pana la urma miam facut eu cu mana mea si sunt mai reusite (nu ca aspect)), iar voi o dati in balarii cu amplifuri profesionale n-spe mii de wati.

uite ce am eu acasa si recomand cu caldura. AKAI AM-57  110w/8ohmi 180w/4ohmi : http://cgi.ebay.de/G...1QQcmdZViewItem  
eu l-am luat in toamna cu 4 mil S.H. si arata si functioneaza impecabil poti sa pui pe el 4 boxe. daca gasesti AM-67 are si intrare optica + telecomanda

Quote

boxele astea sant niste pocnitori ieftine , nu stiu de ce esti in extaz si vrei sa dai atatia bani pe un amplificator
o statie 2x80 / 2x90 e suficient ptr ele , si asa nu poti sa le dai la mai mult de 70-80% din volum ca se ard tweterele

iti recomand un amplificator cat mai puternic si mai bun (daca ai bani) pt ca cu timpul boxele alea nu o sa te multumeasca iar daca ai ampliful poti sa iti iei niste boxe mai puternice.  
Tweterele se pot arde si daca ai o statie prea slaba ca putere si dai in ea pana la distorsiuni ;)
p.s. nu am vrut sa supar nici sa ma dau mare , am vorbit din perspectiva unuia care si-a facut boxe si statie(nu AKAI-ul :) ) cu mana lui.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Nici o supărare, și eu am zis tot SH, dacă citești și un pic mai sus, decât o pocnitoare scumpă și proastă... QSC-ul era o exagerare ca să iasă mai bine în evidență. Prietenii știu de ce :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate